Ala:eineen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1178. 16e Jaargang. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. n geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. \W06nSClcl2f O wGDlGHIUGr lOl 0» Politieli Overzicht. De raad van grootwaardigheid-bekleeders, waarvan wij in ons vorig no. melding maakten, heeft ge- handeld. Sultan Murad Y is van den troon ver- vallen verklaard en zijn jongere breeder Adbul- Harnid als zijn opvolger geproelameerd. Men moet erkennen, dat Murad, in vergelijking met het lot, dat Abdul-Azis trof, er nog al goed afkomt. Afgezet te worden, is althans nog beter, dan dat men gewurgd wordt. Of zou er misschien ook reeds voor Z. H. een schaartje gereed zijn, om hem in de gelegenheid te stellen, zijne slagaders door te knippen of te laten doorknippen Men meldt, dat Murad jl. Vrijdag getracht heeft, zich door een der venstertralies in den Bosphorus te werpen, om zoo aan zijn treurig lot een einde te maken. Misschien is dit bericht wel de voorbode van eene nadere tijding, dat hij werkelijk door ver- drinking in den Bosphorus een einde aan zijn leven heeft gemaaktnatuurlijk zonder dat zijne geliefde onderdanen daartoe een handje hebben geholpen. Als grond, waarop hij 2s afgezet, wordt genoemd de ziekelijke toestand van den Sultan. Be vervan- ging van den in zijn verstand gekrenkten souverein werd uitdrukkelijk door de wet bevolen, betoogde Midhat-pacha op onwederlegbare wijze. Hij bewees, dat de Turksche wet, buiten de minderjarigheid van den Sultan geen regentschap duldt en dat het in den tegenwoordig critieken toestand onverant- woordelijk zou zijn, langer het land zijn rechtmatigen aanvoerder en opperhoofd te onthouden. Maar zal de toestand er op verbeteren. Dit valt nog sterk te betwijfelen, want het is maar al te duidelijk, dat de aanhoudende wisselingen van het hoogste gezag, het kenmerk zijn van de groote verwarring, waarin Turkije verkeert. Te meer mag men dit betwijfelen, als men bedenkt, dat Abdul- Hamid al even zwakhoofdig moet zijn, als zijn af- gezette breeder en waarschijnlijk evenmin als zijne voorgangers het initiatief zal durven nemen tot eenige gewichtige hervorming op eenig ander gebied dan op het papier, terwijl bovendien Abdul-llamid niet de algemeen gewenschte persoon is. M el is hij volgens Turkschgebruik de aangewezene persoon, wel heeft hij de ministerieele partij tot zijne aan- hangers, maar de partij der oud-Turken willen veel liever den zoon van Abdul-Azis, Yussuf-Ezzeddin. Deze partij is vol haat tegen den nieuwen Sultan en onvermijdelijk zal daarvan vermeerdering van binnenlandsche twisten het gevolg zijn. Met den vrede schijnt men nog geen stap verder te zijn gekomen. Echter schijnt met de onderhan- delingen einde,lijk toch een aanvang te zullen worden geanaaktEen bericht uit Petersburg althans zegt, dat de mogendheden te Konstantinopel stappen hebben gedaan ter verkrijging van een wapenstil- stand, waarbij Ruslar.d zich heeft aangesloten onder mededeeling van het eventueel toetreden van Mon tenegro De correspondent van Daily News zegt, dat, indien aan den oorlog een einde koint, zonder dat de Turkey op Servie weerwraak hebben genomen, het leed niet te overzien is, dat de andere gewesten lijden zullen van de terugkeerende soldaten. Men zal hooren van nog erger gruwelen, dan in Bulgarije. j Noch de oflicieren, noch de burgerlijke autoriteiten j zullen hunne manschappen in bedwang kur.nen houden. Daar tegen moet door de mogendheden worden gewaakt en de schrijver dringt er daarom op aan Europesche troepen te zenden, om de Christenen te beschermen. Alleswat men van het oorlogstooneel ver- neemtis tegenstrijdig. Uit Konstantinopel wordt alles, wat dcor de Serviers omtrent in de laatste tien dagen behaalde overwinningen wordt gemeld, hardnekkig geloochend. De Turken beweren geen enkele nederlaag te hebben geleden, maar integer.- deel bij Alexanitz voldoende terrein te hebben ge- wonnen, om hunne tegenstanders te noodzaken, zich binnen de versterkingen te verdedigen. Generaal Tschernajeff beweert daarentegen, jl. Donderdag weer eene schitterende overwinning te hebben behaald. De Turken werden uit hunne laatste verschansingen aan den Morava-oever verdreven en een aantal Turken gevangen gemaakt. Misschien is de waarheid deze, dat de Serviers geen bepaalde veldslagen gewonnen hebbert, maar dat zij de aanvallen der Turken tegen hunne ver sterkingen hebben afgeslagen. Hoe het zij, het ligt voor de hand dat die tegen- stand aan de Serviers een zedelijk overwicht geeft, maar tegelijkertijd zullen ook de verwachtingen van de oorlogsgezinde partij er weer door aanwakkeren. Victor Hugo is met een manifest in het belang der Serviers voor den dag gekomen. Hij verheft zijne stem, om mede te werken aan de pogingen, die een einde aan het bloedvergieten en de gruwe len moeten maken, en wenscht, //dat op de door tweedracht verdeelde regeeringen de door eendracht verbondene regeeringen mogen volgen," en geeft den raad, al de fanatismen en al de despotismen te knevelen en de aan het bijgeloof onderdanige zwaar- den en de dogmata met den sabel in de hand te verbreken. z/Geen oorlogen, geen slachtingen meer!" roept hij uit //vrije gedachten, vrij verkeer, vrije ruil, broederlijkheidDe afschuwelijkc daden in Servie nemen alien twijfel weg omtrent de behoefte van Europa aan eene Europesche nationaliteit, aan een eenig gezag, aan een ver uitgestrekt broederlijk scheidsgerecht. De democratie in vrede met zich zelve, alle natien zusters, als stad en hoofdstad Parijs, dat wil zeggen: de vrijheid, welke al het licht bezit, met een woord: de vereenigde staten van Europa." Wed. J. Jansen en vrouw Yaas te Amsterdam en K. van Tienderen te Gouda. Axel, 5 September. Tot wethouder alhier is be- noemd de heer Marinus Joris van Vessem, die als zoodanig op heden is afgetreden. Houtenisse, den 4 September. Gisteren hield de koninklijke scherpschutters-vereeniging //Prins Erederik Hendrik" alhier, haren jaarlijkschen schiet- wedstrijd, tot het uitloven van fraaie prijzen in staat gesteld door ruime bijdragen van de inge- zetenen en de krachtdadige pogingen eener rege lings- en feestcommissie onder leiding van den Neuzen, 5 September. Gisteren middag omstreeks 2i ure had het binnen- komende Russische barkschip Anna und Olga, ge- zagvoerder Schultz, komende van Riga, beladen met hout (slippers) en bestemd naar Gent, het ongeluk tegen het oostelijk uiteinde van den west- dijk dezer haven te zakken, waardoor het aan den grond geraakte. Uit vrees voor omvallen en alzoo in de diepte te zinken, kapte men onmiddelijk de masten. Genoemd schip is echter in den afgeloo- pen nacht circa 3 ure, met behulp van twee sleep- booten, weder in vlot water gekomen. Door het postkantoor alhier zijn gedurende de eerste helft der maand Augustus jl. de volgende brieven verzonden, die wegens onbekendheid der geadresseerden niet zijn bezorgd kunnen worden, t. w. grijzen, doch niettemin wakkeren heer W. Hamstra. Op voorstel van den heer kapitein-kommandant der vereeniging den heer H. A. A. baron Collot d'Escury waren tot dezen wedstrijd almede uitge- uoodigd" heeren oflicieren en minderen der artillerie 1 en infanterie in garnizoen te Neuzen, waarvan tot deelneming waren overgekomen 4 oflicieren, 8 onder officieren en 4 soldaten. De wedstrijd geschiedde op 200 pas, terwijl uit- hoofde van het groote getal deelnemers, en omdat de wedstrijd Op betrekEeTijk korten tijd moest afloopen, bepaald werd, dat ieder slechts 3 schoten doen zou. Er werden zes versehillende wedstrijden gehouden, waarvan de uitslag was als volgt: a. Oflicieren van het korps scherpschutters eenige prijs, een groot bronzen inktstel, de 2e luitenant J. A. Pateer Ez., met 22 punten. b. Oflicieren der artillerie en infanterie uit Neu zen: eenige prijs, een met goud gemonteerde sigarenkoker, de le luitenant der infanterie Wieringa, met 22 punten. c. Offioieren der artillerie, infanterie en van het korps scherpschutters vereenigd: eerste prijs, een revolver, uitgeloofd door den heer H. A. A. baron Collot d'Escury, kapitein-kommandant der ver eeniging, de kapitein der infanterie van Dijk, met 25 punten; tweede prijs, eene schrijfcasette, uit geloofd door evengenoemden kapitein van Dijk, de le luitenant van het korps scherpschutters J. van Sikkelerus, met 24 punten. d. Voor onderofficieren en soldaten der artillerie en infanteriele prijs, een met zilver gemonteerde sigarenkoker, de sergeant der infanterie Lepel, met 30 punten, 2e prijs, een met zilver gemonteerde portemonnaie, de sergeant-majoor der infanterie Sengers met 21 punten. e. Voor onderofficieren, korporaals en manschap- nen van het korps scherpschutters, (60 mededin- gers): le prijs: een zilveren horologie, (remontoir), de schutter Th. Weemaes, met 22 punten; 2e prijs, een met goud gemonteerde sigarenkoker, de korporaal P. Jonkheijm, met 22 punten; 3e prijs, een zilveren horologieketting, de schutter P. Struij- laart, met 22 punten; 4e prijs, een met zilver gemonteerde sigarenkoker, de korporaal Jvan Gijzel, met 20 punten na kampschoten met de sergeants J. C. Sorber en J. Iieleman, en de schutters G. Eierens en P. de Dalie. f. Voor heeren contribuerende leden der ver eeniging, (24 mededingers)le prijs, een rookstel van christoffel zilver, de heer Jacs. Buijsrogge; 2e prijs, een hanglamp, de heer Johs. van Water- schoot, beide met 19 punten, en na gehouden twee kampschoten respectivelijk met 13 en 11 NEIZENSM ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het J - - r* O j. L IQ70 Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars Postdirec- j tenren en Brievenbnshonders. ADVERTENTlflN. Van ltot4regels f 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeH uiterlijk Dinsdag en Vrijdag lamidclag Dflllli ur©.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1