Alffemeen Nieuws- en AdvertentieblaH voor Zeeuwseh-Vlaanderen. BINNEN LAN I). No. 1177. 16e Jaargang. Zaterdag 2 September 1876 Dit blad vbrschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van NEUZEN inaken bekend, dat de KERMIS aldaar dit jaar, op de gewone wijze, zal plaats hebben van af Maaudag, den 18en, tot en met Zaturdag, den 23 Septem ber a. s. Neuzen, den 31 Augustus 1876. Burgemeester en Wethouders voornd, J. A. VAN BOYEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. JPolitielt Overziclit. De vrede tusschen Servie en Turkije nadert meer en meer, zeggen de berichten. Z. H. de vorst van Servie heeft, na de verte- genwoordigers der waarborgende mogendheden te hebben saamgeroepen, hun te kennen gegeven, dat de Servische regeering zich gedragen wil overeen- komstig de wenschen van genoemde mogendheden. De goede betrekkingen tusschen de verhevene porte en het vorstendom willende herstellen, vraagt zij hare goede diensten, om tot het staken der vijan- delijkheden te geraken. Zijne hoogheid heeft er bijgevoegd, dat hij het als een plicht beschouwt, hem door zijn geweten voorgeschreven, tevens de goede diensten der mogendheden tusschen de verhevene porte en Montenegro te vragen; gedeeltelijke staking zou niet tot het doel leiden, dat men zich voorstelt te bereiken. Geen wonder, dat men zich over 't algemeen verwondert, thans dezen toon door Servie te hooren aanslaan, nu de laatste tijdingen van het oorlogs- terrein enkel Servisohe overwinningen bevatten. Men begint dan ook te twijfelen, aan de waarheid dier mededeelingen en gelooft, zeer waarschijnlijk terecht, dat aan die zegebulletins weinig of geen waarde moet worden gehecht. Yorst Milan geeft echter licht in de duisternis, door te verklaren, dat na eene dapper volgehoudene verdediging gedurende zes dagen voor Alexinatz, de eer van Servie en zijn leger zijn gehandhaafd. Dat thans plicht en humaniteit gebieden een einde aan een strijd te maken, die slechts een doelloos opotferen van menscheidevens en vermeerdering der reeds aangerichte verwoestingen zou zijn. Had Servie voor een paar maanden blijken van diezelfde humaniteit en edelinoedigheid gegeven, het zou zich thans niet over de groote offers van menschen en over de verwoesting van zijn grond- gebied hebben te beklagen. De diplomatieke agenten verloren geen oogenblik, om vorst Milan's mededeelingen aan hunne respec- tieve gouvernementen te melden. De mogendheden trachten zich, volgens een bericht uit Belgrado, thans te verstaan over de hoofdpunten en prelimi- nairen van den wapenstilstand en zullen daarvan aan de beide strijdende partijen mededeeling doen, zoo- dra het resultaat bekend is, om daarna op een wapenstilstand aan te dringen. Het Journal de St. Petersbourg zegt, dat aan de militaire eer van Servie is voldaan en dat de be- haalde voordeelen de taak der diplomatic zullen vergemakkelijken. De verbetering van het lot der christen-bevolkingen, zal niet langer gevaar loopen onder de bescherming der mogendheden, want Europa is ernstig voornemenseen staat van zaken te doen ophouden, waaruit voortdurend ver- wikkelingen kunnen oprijzen. Men mag niet aan- nemen, dat de Porte zal aarzelen, de gelegenheid aan te grijpen, haar door de mogendheden aange- boden, om te geraken tot eene definitieve regeling van de verschillende vraagstukken, welke den tegen- woordigen oorlog hebben te voorschijn geroepen. Men mag met reden hopen, dat zoovele smartelijke opofferingen voor de zaak der christen-bevolkingen niet te vergeefs zullen gebracht zijn. Een der best geschrevene Turksche bladen u Ittihad" bespreekt de stemming te Konstantinopel tegenover Servie, als volgt: vEr is een tijd geweest, dat de vrienden van Servie beweerden, dat hit vorstendom, 't welk zooveel vorderingen maakte en eene zoo voorbeeldige administrate bezat, niet langer afhan- kelijk kon blijven van het Turksche rijk, 't welk zich noch aan vooruitgang, uoch aan beschaving kon gewennen. Zij voegden er zelfs bij, dat men bij Servie een gedeelte van de aangrenzende Turksche provincien moest inlijven, waar de administrate betreurenswaardig was. Om deze eischen te ver- wezenlijken, hebben de vrienden van Servie onlus- ten in Bulgarije, Herzegowina en Bosnie aangestookt en eindelijk den tegenwoordigen oorlog veroorzaakt. Gelukkig is die tijd voorbij, om nimmer terug te keeren. De beschermers hebben dit volkomen begrepen en zijn van taktiek veranderd. Na de teleurstelling, die zij ondervonden hebben, zijn zij tot de kwestie van het status quo gekomen. Zij zeggen, dat Servie al zijne voorrechten moet behouden, als vasalstaat, even alsof Servie nooit eene daad van oproer en trouweloosheid begaan had. Maar zouden zij dit verkrijgen P Daaraan mag getwijfeld worden. v Europa heeft, overeenkomstig de tractaten en het internationale recht, Servie niet als oorlogvoerende mogendheid erkend; de meening is, dat men in de inwendige zaken van het Turksche rijk niet moet tusschen beiden komen. Anders zou het breken met het status quo, dat het wil handhaven. De diplomatic kan dus slechts wenschen, dat de Porte hare onderhandelingen direct met Servie voere. Wij hebben reeds vroeger gezegd, hoe de Porte dit denkt te doen. Beperking der voorrechten, ver- vallen verklaring van vorst Milan en bezel ting der versterkte plaatsen door de Turken, zijn de waar- borgen, die de Porte vragen en verkrijgen zal van het overwonnen Servie. Elke andere oplossiug van deze kwestie is onmogelijk, onaanneembaar voor de Porte en de Turksohe natie, en strijdig met de tractateh en het internationale recht." Murads toestand schijnt, in weerwil van de berichten eener gunstige verandering, toch zoodanig, dat ernstig aan eene troonsverandering wordt gedacht. De Pol. Corr. meldt thans zelfs dat reeds op aandringen van Midhat-pacha een ministerraad is gehouden, waarbij vele der voornaamste ainbtena- ren des rijks tegenwoordig zijn geweest, en in dien ministerraad in beginsel is vastgesteld, dat Abdul Hamed, erfgenaam van den troon, tot sulta.n zal worden uitgeroepen. Deze nieuwe trooD.sbeklim- ming zou weldra plaats hebben, in elk geval voor het aanstaande Raina, zonfeest. Dit bericht eischt zeker nog tiad,ere bevestiging. Van de krijgsoperatieu zijn geen nieuwe bijzon- derheden te melden, Volgens de Gaceta is met verseheidene Spaan- sche kassiers eene overeenkomst getroffen, om 15 tot 25 millioen dueros ten behoeve van den Cu- baanschen oorlog op te nemen. Zij zullen in tien jaren gedelgd en met 10 pet. verzilverd worden. Als onderpand zijn de in- en uitgaande rechten op Cuba aangewezen. Buitendien worden 2 pet. kosten bewilligd ISeuzen, 1 September. GROOTE BRAND TE HULST. 1 September. Hedcn nacht ten 2 ure werden Hulstersch ingezetenen door het kleppen der klok en het geroep van brand, op onzachte wijze uit hun slaap gewekt. Op dat uur toch sloeg de bliksem van boven in den toren, en veroorzaakte onmiddelijk brand. Spoedig was de brandweer op de plaats des onheils tegenwoordig, doch kon in het begin, ondanks veel goeden wil en inspanning weinig dienst bewijzen. De afstand van den brand was te hoog, en het gevaar om dien te naderen te groot, zoodat men zich moest bepalen tot het nemen van voorzorgs- maatregelen, ten opzichte van de beide kerken. Inimddels nam de brand hand over hand toe, en stortte de brandende massa herhaaldelijk op de daken der beide kerken neer, waardoor dezelve, zoomede de gewelven door het vuur werden aangetast. Nu was op onderscheidene plaatsen het gevaar groot, en niet minder groot de inspanning der brandweer, om het vernielende element in des- zelfs voortgang te stuiten. Inmiddels kwam er hulp van buiten. De aange- komen brandspuiten uit eenige naburige gemeenten bewezen onschatbare diensten. De vuurgloed was onbeschrijfelijk en donderend het geraas waarmede de af- en losgebrande voorwerpen naar beneden stortten. Het schoone monument, met uurwerk en klokken- spel, is van boven geheel vernield, de luidklok ten halverwege blijven staan en het arduine gedeelte met onderstuk uitgebrand, doch staande gebleven. De protestantsche kerk heeft betrekkelijk weinig, die der R. K. gemeente veel geleden. Door het gedurig nederstorten van den vuurgloed, was het niet mogelijk het dak geheel te behouden en is daarvan een groot gedeelte afgebrand. Bij het afschrijven dezes, schijnt verder gevaar geweken te zijn. Naar men verneemt is de toren met uurwerk, klokkenspel en luidklokbij de Nederlandsche maatschappij van brandverzekering te Tiel, tegen "brandschade verzekerd. Een telegrafisch bericht meldt later, dat bij onder- zoek is gebleven, dat de luidklok is versmolte'n. Van eene andere zijde vernemen wij daaromtrent het volgende Heden nacht circa 2| ure sloeg de bliksem in den toren van het Nederd. Hervormd en R. C. kerkgebouw, welke gebouwen slechts door eenen muur van elkander zijn gescheiden. Omtrent de helft van den toren werd met des- zelfs carillon eene prooi van den hierdoor ontstanen ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van ltot4regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1