BUITENLAND. binnenlandsche telegrammen of van buitenlandsche binnen Europa. Ze zullen kosten 12|, 15 20 30, 50 en 60 cents, f 1 en /2, zijn alien zeshoekig en alien van een kleur, zoodat alleen het uitgedrukte eijier de waarde bepaalt. De guldens-cijfers worden zwart, de centen-cijfers rood gedrukt. Men zal ook van busseu knnnen gebruik maken voor de telegrammen of ze aan op weg zijnde bestellers kunnen meegeven. Naar men verneemt komen voor bet stichten van een Green van Prinsterer-fonds milde bijdragen in. lilt Doetinchem wordtgemeld, datmenaldaar ook eene kweekschool voor christelijke onderwijzers ter gedachtems van mr. G. Groen van Prinsterer wi oprichten, waartoe op de daartoe verzondene inschrijvingsbiljetten reeds belangrijke inteekeninmm zijn gedaan o. a. van /1000. Een Geldersch landbouwer heeft voor dit doel het hoogstbelang- njke aan bod eener bijdrage van /12U00 gedaan. Op het gebied van scheepsbouw is weer een nieuwe ontdekking gedaan men gebruikt namelijk thans staal voor den romp van de schependaardoor worden snelheid en geringer gewicht verkregen. e kngelsche regeering heeft reeds een overeenkomst gesloten met de firma Elder Co. te Glasgow namelijk voor den bouw van 6 korvetten van 2300 ton en van 14 kanonnen. De stalen romp wordt met bladen teak-hout belegd en van buiten gekoperd. Machines en keteis worden door een sterk gepantserd dek beschut; men verwacht, dat die schepen 20 Engelsche mijlen in het uur zullen afleggen. "tr -^fn dezer> de nalatenschap van het te Huisduinen gestrande stoomschip Konig Wilhelm te iNieuwediep aan boord van het stoomschip Eddv- stone ingescheept, om naar Hull te worden over- gevoerdDe Konig Wilhelm, diep in het zand weggezonken, vertoont nu en dan nog slechts even den voorsteeven. Men meldt uit Brussel dd. 27 Augustus: oor het eerst sedert 1830 wapperen uitsluitend de Hollandsche en Belgische kleuren te zamen van het stadhuis alhier. Een groote menigte, waaronder met minder dan 43 maatschappijen, is aan het Noorderstation verzameld, ter ontvangst van de -Nederlandsche leden van het Nederlansch taalkundm congres. De muziek van het garde-regement gre° ?a. ierJ speelt het Wien NeerlandschbJoed en het Wilhelmus van Nassauwen. Er heerscht groote geestdnft. ^nze larulgenoot, de heer H. van Stratum te Antwerpen, heeft van Z. M. den koning der Belgen een brevet van uitvinding gekregen voor een nieuwen tandsleutel, die in doelmatigheid den thans bekenden verre overtreft. Dit nieuwe werk- J'l'g> dat de tanden uitlicht, niet ontwringt, en bijgevolg minder pijn en geen kwetsuren aan tand- vleesch nodi aan kaakbeen veroorzaakt, berust op de toepassing van een nieuwen hefboom en de werking van een veer. Men schrijft uit Harlingen: ,/Ondanks de overai en ook hier heerschende droogte heeft het in deze gemeente in het geheel met aan goed drinkwater ontbroken. Van wege het gemecntebestuur werd aan iedereen 3inaal per dag de gelegenheid verschaft, om zich van uitste- kend gefiltreerd drinkwater te voorzien. Dat hiervan veel gebruik werd gemaakt, behoeft wel niet verzekerd te worden." De uitvinding van den heer Smulders te Maastricht, waardoor het bespelen der klokken niet meer kracht vereischt, dan dat eener piano, is den 23 dezer op het klokkenspel van het stadhuis te Maastricht toegepast en met den besten uitslag bekroond. Bij Egmond aan zee is jl. Yrijdag een bom in de branding omgeslagen. Drie der schepelingen zijn daarbij omgekomen. Een er van is als door een wonder behouden geblevenhij werd door de golven heen en weder geworpen, doch had het geluk een der gaten van den bom te grijpen. De inwoners, naar het strand gesneld, zagen met tranen in de oogen hunnemedeburgersomkomen. De reddingsboot was spoedig ter plaatse, maar nauwelijks was zij te water, of al die er inzaten verkeerden in levensgevaar. De boot werd door de golven geheel overeind gezet en sloeg toen vol water. De redders moesten elke verdere poging staken en naar wal terugkeeren. Later sloeg de bom over de bank en terstond werden nu met levensgevaar pogingen aangewend den schipper te redden, lot aan de lippen stonden de maunen in het water, worstelende tegen de golven; eindelijk hadden zij het geluk den man te grijpen en aan wal te brengen. Blijkens een bij het departement van kolo- men ontvangen telegram van den gouverneur-gene- raal van Ned.-Indie, heeft de generaal-majoor VViggers van Kerchem uit Atchin bericht, dat de radja van Gichen zich met Habieb Abdul Rach- man naar de XXII Moekim heeft begeven; dat daarop de betrekkingen met Gighsn afgebroken zijn en de haven aldaar gesloten verklaard is. Dezeifde maatrege] zou vermoedelijk ook genomen worden ten opzichte der havens van Endjoeng en Ajer Laboe. De vijand had gebrek aan rijst. Te edir was het rustig. De gezondheidstoestand bij onze troepen liet te wenschen over; cholerageval- len k wain en even wel niet voor. Landbouwberichten. De veearts de Jong te Haren heeft, naar men zegt met goed gevolg, beproefd om de varkensziekte door inenting tegen te gaan. In de afgeloopen week zijn ruim 30,000 hekt. appelen, van uit Utreeht, per scheepsgelegenheid naar Rotterdam verzonden, ter verdere expeditie naar Engeland. Door de aanhoudende droogte stijgen de priizen van het hooi. Yerledene week is te Gorinchem het 01 reeds verkocht voor f 22 en /24 de 500 kilo. De longziekte onder het rundvee in de pro- vincie Iriesland, die in 1874 in vergelijking met 1873 eenige uitbreiding had verkregen, onderging in 187^ eenige vermindering. In't geheel stierven aan de ziekte 15 en werden afgemaakt 1,130 runderen, hetgeen in vergelijking met 1874, 'eene vermindering oplevert van 243 gevallen. In 1875 werd in het geheel j ten honderd van den rund- veestapel aangetast, tegen 2,3 ten honderd in 1874. Het getal meuw aangetaste stallen in 1875 was 08, tegen 142 in 1874. Yan de in laatstgenoemd jaar aangetaste stallen waren op 1 Januari 1875 nog verdacht 62; de ziekte heeft dus in 1875 ffe- heerscht op 160 stallen, waarvan bij het einde des jaars nog 24 verdacht waren. Onder 59 beslagen brak de ziekte uit, terwijl het vee op stal was,' en onder 39, tijdens het zich in de weide bevond. \olgens officieele opgave wordt de opbrencst der tarwe in Hongarije 800,000 hectoliter la|er geschat dan ten vorigen jare, tegen 500,000 hec- i «oenooner Cisleithani'D de rogge in Hongarije 1,600,000 en in Cisleithame 300,000 hectoliter minder; de gerst in Hongarije 1,300,000 en in Cisleithame 1,000,000 hectoliter meer; de haver in Hongarije 2,750,000 en in Cisleithanie 2,250,00 hectoliter meer. De uitvoerbare hoeveelheid van de Monarchie wordt derhalve voor tarwe op vier voor gerst op vijf, voor haver op zeven tot acht millioen hectoliter geraamd. Die van rogge is uiterst beperkt. koppen van lucifers. Het parket heeft zich de zaak aangetrokken, en thans loopt het gerucht dat V. in Duitschland is aangehouden. - Twee ongelukken voorgevallen bii de herfst- manoeuvres in het kamp van Chalons hebben aan 5 soldaten Pet leven gekost. Dne kanonmers werden ernstig getroffen door een granaat die eerst uiteen barstten^op het oogen- blik dat zij, met het verzamelen der kogels belast ezen aanraakten, terwijl twee kanonniers gedood werden door het het te vroegtijdig losbranden van een houwitser. Berichten uit Cape Coast Castle bevestigen het bericht dat de koning van Dahomey alle Europeanen die zich te Wijdaji bevinden, heeft gevangen gezet en beslag gelegd op huiine particuliere eigendommen. Dit gepaard aan zijne bedreiging met oorlogstoebereidselen en nedervelling van alle Europeanen heeft groote onrust teweeg gebracht. Den 15 dezer is te Olot, in Gerona, de blik- sein geslagen in een hut, welke een aantal dag- looners bij een geweldig onweder tot schuilplaats ,,t minder dan acht inannen en eene vrouw bleven op de plaats dood, verscheidene anderen werden gekwetst. In Ofen (Hongarije) is een paar in het hu- welijk getreden, dat in trouwe liefde bijna Philemon en Baucis zou kunnen beschamen. De bruidegom is 60 en de bruid 55 jaar oud, zijnde niet minder aan 35 jaar met elkander verloofd geweest. Zij hadden namelijk de gelofte afgelegd van niet te huwen voor dat zij 10 duizend florijnen bijeen ge- spaard hadden. Onlangs nu bracht de man de Lolo is bij den rechter van instructie in ver- hoor geweest. Het is onjuist, zoo als verschillende bladen hebben gemeld, dat Lolo en t'Kindt dezer dagen geconfronteerd en tegelijk zouden zijn ge- hoord Wanneer Lolo naar het justitiepaleis wordt gebracht, is zij telkens vergezeld door twee gendarmen Men verzekert insgelijks dat, toen Marie Collart zich vnjwillig te Brussel in lianden van het gerecht begaf, zij goed wist dat zij onmiddelijk gevangen zou worden gehouden, doch zij rekende er on in vnjheid te worden gesteld, zoodra de onvermijdelijke formaliteiten zouden vervuld zijn. Men weet hoe zij in hare verwachting is te leur gesteld. Sedert eenige dagen wordt te Gent veel ge- sproken van eene vervolging tegen een persoon die aldaar een tamelijk hoogen stand heeft bekleed Een oud handelaar V., die tien jaren geleden lid van den gemeenteraad was, wordt thans beschuldigd van poging tot vergiftiging. Hij was voornemens met eene weduwe te trouwen, wier zoon daartegen zou zijn. Onlangs vond de jongeling in zijn soep laatste ontbrekende 16 florijnen in de spaarbank. Gedurende die 35 jaren werkte de man als schrijn- werker, zoowel in Hongarije als in het buitenland, terwijl de vrouw als dienstbode diende, en wel ge durende al dien tijd in twee huisgezinnen. 1372 werd, als men zich misschien her- mneren zal, een aanslag gepleegd tegen het leven van den koning Amadeus en zijn gade, destijds komng en komngin van Spanje. De daders werden gedeeltelijk in hechtenis genomen, een der hoofdper- sonen, Emanuel Pater, stond deswege terecht. Thans, de zaak is bijna vergeten, heeft het hooggerechts- hot te Madrid het doodvonnis, over dien man uit- gesproken, bekrachtigd. Vier jaren heeft men noodig gehad om zoo ver te komen. D°or 3e Egyptische sponsvisschers is dezer dagen op de kust van Madrouca een flesch gevonden, waarin zich twee portretten bevonden, benevens een bnefje met. deze woorden „Als gij dees fles vint sent ze in de Zespenninkstraat Jan de Led." Gister kwam de moeder van Jan de Led die te Mrussel in de Zespenningstraat 17, woont, op het bureau van een dagblad, zeggende dat haar zoon, genaamd Jan de Led, 24 jaren oud, een jaar ge leden had dienst genomen bij het Nederl.-Indisch leger, en zij sedert dien tijd niets meer van hem had vernomen. De vrouw vroeg tevens tot wien zij zich te wenden had om de flesch en de portretten te bekomen ongelukkig kon men haar de verlangde mlichtingen niet geven. GEMENGDE BERICHTEN. Aan de koperfabriek te Apeldoorn van de heeren de Hees Zoon is men zeer druk met koperplet- ten voor de nieuwe centen. De gemeenteraad van Sneek heeft ook besloten meisjes op de hoogere burgerschool toe te laten. Om een denkbeeld te geven van den enormen turfhandel in het noorden, dient, dat te Zwartsluis, per jaar gerekend, iederen dag o0 a 60 millioen passeeren. Als een op- merkelijk verschijnsel in de onderwijzerswereld meldt e Arnli. Ct. uit Wijhe, dat een hoofdonderwijzer van een bijschool in die gemeente, gedurende zijn drieweeksche vacantie, de hulponderwijzersbetrekking te Veessen (gemeente Heerde) vervult. Zoodoende verdient hij nog een extratje van 35. Een Sjarig meisje, dat te Rotterdam in het water was gevallen, is gered door een 13jarigen knaap. I wee Pranschen en twee Belgen, die te Harderwijk voor Indie dienst genomen hadden, zijn in een klein bootje gevlucht en te Wieringen aangekomen, waar zij herkend en in hechtenis genomen werden. goeden uitslag is te Hoorn een stoomgemaal beproefd, bestemd tot reiniging der riolen. Te i nu uidtui ue man ae

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2