BUITENLAND. hebben wij te Gent geinforineerd en een schrijven ontvangen dat iedereen, tegen betaling, toegang kan bekomen; altijd voor zooverre er plaats is. De museums en stadsgebouwen zullen gedurende de feesten voor het publiek opengesteld zijn. Men schrijft uit Hansweert. Yan het tjalk- schip Drie gebroeders Jacobse, komende van Bier- vliet en bestemd naar Belgie, geladen met granen en stroo, was de opperlast zoodanig overgeschoven, dat deze door den harden wind er van geslagen irerd. Het stroo is door behulp van twee hoog- aarzen opgevischt en het overige tegen den dijk gespoeld. Het Handelsblad zegt het volgendeWij kunnen met zekerheid melden, dat de heer Kappeyne van Z. M. geen opdracht heeft ontvangen tot het samenstellen van een miuisterie. Het is waarschijn- lijk dat de heer Heemskerk zijn aanvraag om ontslag terugneemtin hoever dit met al zijne ambtgenooten het geval is, schijnt nog onzeker te zijn. Wat heeft de heer Kappeyne dan op het Loo gedaan Wij gissen dat hij door Z. M. is geraad- pleegd over den toestand, als leider der liberale partij in de kamer, die uit naam der liberalen heeft gesproken. Als wij op het veld der gissingen verder willen gaan, dan is hoogstwaarschijnlijk, dat de voorstelling, die den heer K. heeft gegeven over der. politieken toestand, niet van dien aard is geweest, dat zij een opdrachl uitlokte. Den 22n Augustus 1876 heeft aan het ministerie van buitenlandsche zaken de uitwisseling plaats gehad der acten van bekrachtiging der over- eenkomst, den 17n Juli 1876 tusschen Nederland en Belgie gesloten tot aanwijzing van het gemeen- schappelijk reglement voor het loodswezen op de Schelde. Naar men verneemt bestaat het voornemen aan 's Rijks munt om na het slaan van de benoo- digde koperen pasmunt, een millioen 10 en 5cent- stukken te slaan. In 't belang van de personen, en van han- del en scheepvaart, is de bepaling opgeheven, dat de lotelingen, die door 's konings commissarissen in de provineien, namens den minister van oorlog vergunning bekomen tot uitoefening van hun beroep van buitenlandsche zeevaart of visscherij, hnnne schuld op het kleeding- en reparatiefonds moeten aanzuiveren. Yoor nummerverwisselaars blijft deze bepaling behouden. Het D. v. Z.-H. deelt een feestdronk mede door jhr. Mock op het Metalen Kruis-diner uit- gesproken van den volgenden inhoud: ,/Waarde oud-kameraden ffOnder de toasten, die op leden van het konink- lijk geslacht worden uitgebracht, is er een, die als het ware bij overeenkomst, uit een zeker gevoel van schroom, tegenwoordig met stilzwijgen wordt voorbijgegaan het is die op den prins van Oranje. Als mannen, die onder de drie eers'te Will em's gediend, bij alle gelegenheden houw en trouw Oranje ter zijde hebben gestaan, voegt het ons op dit herinneringsfeest aan een roemrijk voorleden, een woord te richten aan hem, die volgens men- schelijke berekening, bestemd is eenmaal als Wil- lem de IV over ons te regeeren. Met vrijmoedig- heid durf ik dan beweren, dat de natie de handel- wijze en de houding van dien prins in de laatste tijden met leedwezen waargenomen heeft. z/Onder voorbijzien van de bepaling der grond- wet, dat hij is de eerste onderdaan des konings, schijnt Z. K. H., als vrijwillig banneling, Parijs tot verblijfplaats gekozen te hebben en aan de boorden der Seine en op de boulevards een tijd te besteden, die aan den dienst en de belangen des vaderlands behoorde gewijd te zijn en waartoe, zoo men zegt, zijn uitmuntende aanleg en geestvermo- gens hem ten voile in staat stellen. ,/Betreurenswaardig navolger van Frederik den Groote, in diens verhouding als erfprins tot zijn vader, kan de prins van Oranje, bij het bekende liefdevolle en vaderlijke hart van onzen koning, niet de verontschuldiging doen gelden, die aan Frederik II, tengevolge van de harde behandeling van koning Frederik Willem I van Pruisen ten goede kwam. z/De natie, zoo innig aan het vorstenhuis ge- hecht, betreurt het daarenboven, dat de prins in het belang zijner dynastie haar niet reeds voor lang in de gelegenheid heeft gesteld, eene prinses van Oranje te verwelkomen en te begroeten. z/Moge de prins van Oranje, zich spiegelende aan het zoo edel en vorstelijk gedrag der prinsen Frederik en Hendrik der Nederlanden eerlang toonen te zijn hetgeen hij in jeugdiger leeftijd reeds beloofde te zullen worden, nl. een waardige telg van het Huis van Nassau, en het volk van Ne derland, hetwelk zijn vorsten niet blindelings aan- bidt op de wijze der volkstammen van Azie en Afrika, maar gelijk het eene fiere, vrije natie be- taamt, de handelingen dier vorsten gadeslaat en ze vereert en waardeert naar hun verdiensten zal dan ongetwijfeld zijn vroegere toegenegenheid aan den prins van Oranje terugschenken. z/Mijn heeren! Ik stel u voor, dit glas te ledi- gen op zijn spoedigen terugkeer in het vaderland, opdat wij eerlang weder uit voile borst zullen mogen uitroepen: Leve de prins van Oranje."" B. en W. van Bergen op Zoom hebben eenige tot half October van kracht blijvende gezondheids- regelen vastgesteld. De straten moeten besproeid, de goten schoongehouden, de woningen gelucht, de privaten ontsmet worden. Het gebruik van zuiver drinkwater en het niet-gebruiken van onrijp ooft, waarvan de verkoop verboden is, worden aanbe- volen. In eene bijeenkomst, op den 18 dezer te Amsterdam gehouden door de algemeene commissie voor den watersnood, met gedelegeerden uit Rotter dam en 's Gravenhage, is besloten, de schade aan huizen en opstallen geleden, in haar geheel, en die aan landerijen en roerende goederen voor 30 pCt te vergoeden. Uit Amsterdam meldt men van 21 Aug. Heden ochtend omstreeks half negen ure is brand ontstaan in perceel 121 in de P. C. Hooftstraat, dat in aanbouw was. In een oogenblik stond het in lichtelaaie vlam, en daarop deelde de brand zich mede aan eenig houtwerk op de straat, zoodat dit aan het vuur een geleidelijken overgang verschafte naar de overzijde aan perceel 130. Aan beide zijden der straat woekerde het vernielend element met alle kracht voort, zoodat reeds ten half 10 ure acht perceelen waren uitgebrand. Daarbij bleef het echter niet, en niettegenstaande de ijverige brand- weer al het mogelijke deed, werden nog vier per ceelen geheel of gedeeltelijk vernield, zoodat geheel zijn uitgebrand de perceelen 111123 links en 126136 rechts. Het gebouw waarin de brand ontstond en al de zes daarnevenstaande verbrande per ceelen zijn het eigendom van den bouwmeester Bouvee; de vijf huizen der overzijde behooren aan de hh. Gercke en van de Wetering. De omstandigheid dat deze brand, gelukkigeene zeldzame uitzondering in de laatste jaren, een zoo groote proportie aannam, moet mede worden toe- geschreven aan het feit, dat er geen water in den brandput in de straat was, en dat de sloot achter de straat geen zuiver water, maar zeer veel modder bevat, zoodat men genoodzaakt was de stoomsDui- ten aan den vijver in het Vondelspark te zetten. Alles veroorzaakte natuurlijk oponthoud, en bij de hitte der laatste dagen, waardoor alles zoo zeer is uitgedroogd, bracht het vuur eene niet geringe ontsteltenis te weeg onder de verschrikte bewoners, die in de nabijheid van de brandende gebouwen woonden. Alles was tegen brandschade verzekerd, behalve de inboedel van een bewoner van een der verbrande perceelen. Een brandwacht is gewond naar het gasthuis vervoerd, terwijl nog enkele andere lichte brand- wonden hebben' bekomen. De oorzaak van den brand is naar alle waar- schijnlijkheid toe te schrijven aan onvoorzichtigheid van het werkvolk, dat bezig was boven een vuurtje koffie water te kooken, waardoor een hoop krullen in de nabijheid in vlam geraakte. Landbouwberichten. De Amersf. Ct. bevat een zeer belangrijke be- schouwing over den regeeringsmaatregel tot onteige- ning en afmaking van aan longziekte lijdend en verdacht vee en komt tot de conclusie dat deze maatregel nimmer zal helpen, daar de longziekte bij het vee van geheel bijzonderen aard en evenals bij de menschen aan onzen landaard eigen is; zij besluit met den wensch dat de regeering den nu ingeslagen kostbaren weg nog eens in rijpe over- weging nemfc. Op de markt te Amersfoort, gehouden den 21 dezer werden 198 paarden aangebracht, waar- onder 22 veulens; de koopprijs der paarden, meeren- deels voor den landbouw bestemd, varieerde bij vrij levendigen handel van f 250 tot f 650. T' Kint heeft te Charleroi een navolger gevonden, Victor Noiquet, directeur der volksbank, Banque populaire du Centre verdween dezer dagen met het geheele kapitaal dat hij onder zijn beheer had, ter wijl hij daarenboven nog voor eene aanzienlijke som wissels in omloop heeft gebracht. De heer Fortamps, beschuldigd, zoo als men weet, van in zijne hoedanigheid van gouverneur der Banque de Belgique een valschen bilan te hebben voorgebracht en dividend te hebben uitbetaald dat hij van het kapitaal nam, is door den rechter van instructie in verhoor genomen. Volgens een gerucht dat in de hoogere militaire kringen in omloop is, zou er op 14 Sep tember, eene groote militaire revue te Brussel worden gehouden; dit zou eene nieuwe proefueming zijn van samentrekking der troepen rond de hoofdstad. Verleden jaar werd die zelfde proefnetning gedaan met het geheel effectief der infanterie en cavalerie men had toen de artillerie ter zijde gelaten, welke nu waarschijtilijk aan de beurt zal zijn. Niet minder dan 200 kanonnen zouden voorbij het paleis des konings defileeren. De Lancet bericht dat de ex-keizerin Charlotte, die in het kasteel te Laeken onder streng genees- kundig toezicht is geplaatst, eenige dagen geleden daaruit ontsnapte. Een der geneesheeren, haar hartstocht voor bloemen kennende, wist door op den weg naar het kasteel bloemen te strooien haar zonder geweld daarheen te tronen. In de gemeente Blanzy heeft eene verschrik- kelijke ramp plaats gehad. Een 1 ljarig jongeling, Monchanin genaamd, komende voorbij een ingestor- ten put der mijnen van Blanzy, viel in den put en riep om hulp. Zijn vader wilde hem ter hulp Snellen doch viel evenals eerstgenoemde verstikt op den bodem van den put. Hetzelfde lot wachtte insge- lijks den oudsten zoon, die bij zijn vader en broe- der viel, en eindelijk de heer Thomassen, adjunct der gemeente, die poogde de drie vorigen te redden, werd op zijne beurt het slachtoffer zijner zelfop- offering. Toen later eene pomp werd aangebracht en de lucht in den put kon gezuiverd worden, slaagde men er in de vier bovengemelde personen op te halen, doch men vond nog slechts vier lijken terug. Een wolkbreuk heeft zich ontlast boven den berg Treney d'Orians, in het departement Isere, en aanzienlijke schade aangericht. Eerst heeft het water de bebouwde landen aan den voet der rotsen ver nield, waarna het een geul vormde waar langs het met een krachtigen stroom en vreeselijk geraas zich een weg baande, rotsstukken met zich voerende als ook ontwortelde zware boomen, om zich eindelijk in den Romanche te storten. Dit alles geschiedde in den tijd van minder dan 10 minuten. De Romanche werd niet minder dan een meter dieper gemaakt door den stroom. De eigendommen langs den oever gelegen zijn bedekt met steenblok- ken; een aanzienlijk aantal vruchtboomen zijn van hunne vruchten beroofd, ontworteld en van hun schors ontdaan. Een molen staande op meer dan 800 meters van de plaats van het onheil werd door den stroom medegevoerd. Te W oolwich zijn met het monsterkanon, door het steeds sterker te laden, verbazende resultaten verkregen. Men wierp projectielen van 1700 pond met ladingen van 340 pond buskruit. De lading werd daarop verzwaard tot 350, 360 en eindelijk tot 370 pond. Daar het kanon weerstand bood, be- sloot men de lading op nieuw te verzwaren, De projectielen gaan thans door een op 1000 yards afstands geplaatse schijf van drie voet hecht gesmeed ijzer, alsof zij door boter gingen. Kardinaal Antonelli verkeert in zeer bedenke- lijken toestand. Bij een bezoek, dat de Paus hem bracht, kon de kardinaal Z.H. nauwelijks herkennen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2