BUITENLAND. plaats gehad, inaar inoest, daar wij op dit oogenblik te Caracas niet vertegenwoordigd zijn, door tusschen- komst van den Duitschen consul geschieden. z/Deze eerste toenadering is te danken aan de tusschenkomst en de goede diensten van de Noord Amerikaansche Unie en men mag zich in dit feit dubbel verheugen, omdat te voorzien is dat de nog overgebleven moeielijkheden in October, na de verkiezing van den president voor een nieuw tijd- perk, uit den weg geruimd zullen worden en men in elk geval nu reeds blijk heeft ontvangen van de goede gezindbeid der regeering van de vereenigde staten jegens Nederland, die op hoogen prijs moet gesteld worden. De beer J. J. van Brederode, van Haarlem, een afstammeling van den doorluchtigen geus der XVIde eeuw, heeft aan den burgemeester van Gent twee groote boekdeelen, handelende over zijn voorzaat en zijn geslacht, aangeboden, om in de stadsbiblio- theek te Gent en in de koninklijke bibliotheek te Brussel nedergelegd te worden. Het goudgeld is schaarsch. Men schrijft dit o. a. daaraan toe, dat de tientjes voor f 10,25 voor Indie worden aangekocht. Daar de lijksdaalder aan zilver slechts 1,68 waard is, kan 't maken van rijksdaalders een voordeelige speculatie worden. Dat mag hier te lande niet, maar't zou de moeite waard zijn er in T buitenland een fabriek voor op te richten en dan zou het wel kunnen gaan, merkt de Arnh. Ct. op, als volgens de traditien met een uitgever, die 500 ex. van een boek liet drukken en nadat er vele verkocht waren er door het teruggezonden //Comm. goed" 510 op zijn zolder vond. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag den 28 dezer een keuring plaats hebben van knapen, die bij 's rijks zeemacht een verbindtenis wenschen aan te gaan. Landbouwberichten. De Staats-courant bevat het volgend verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland, voor het jaar 1876. De tarwe staat meestal dunner dan gewoonlijk te velde, doch de aar is schoon ontwikkeld, zoo- dat men over het geheel eene vrij goede opbrengst verwacht. De stroo-opbrengst zal klein zijn. De rogge is goed ontwikkeld en belooft meestal een ruimen oogst. Van de wintergerst wordt slechts eene middel matige opbrengst verwacht met zeer weinig stroo. Die van het zomergewas zal vrij ruim zijn; ook de haver belooft eene zeer bevredigende uit- komst. De witte- en bruineboonen zijn goed in het stroo gegroeidzoo wat bloei en peulzetting betreft schijnt het vooruitzicht over het algemeen gunstig. De paardeboonen hebben door de hitte in den bloeitijd en in sommige streken door de luis ge- leden, zoodat men verwacht dat de opbrengst mid- delmatig of daar beneden zal zijn. De erwten staan meestal gunstig; in sommige streken verwacht men dat de opbrengst kleiner, in andere dat zij ruimer dan gewoonlijk zal zijn. Het koolzaad, hoewel het slechts bij uitzonde- ring zwaar is geweest, schijnt over het algemeen eene bevredigende uitkomst te hebben gegeven. De vlasteelt, hoewel als gewoonlijk zeer ver- schillend van uitkomst, schijnt over het geheel middelmatig te zijn geslaagd; de plant is meestal kort, doch goed van hoedanigheidde zaad-op- brengst zal waarschijnlijk niet groot zijn. De 2- en Sjarige meekrap leed min of meer van den strengen winter, doch heeft zich goed her- steld en belooft eene middelmatige opbrengst. De aanplant heeft in de meeste streken bijna geheel opgehouden. Het aardappelgewas staat zeer gunstig; tot dus- ver is echter de knolzetting en groei geringer dan gewoonlijk. Het kanariezaad staat vrij algemeen dun en is kort gebleven, zoodat het beschot niet hoog zal zijn. De suikerbiet, mangelwortels en paardepeen zijn slechts bij uitzondering vol opgekomen, zoodat over het algemeen, bij de heerschende droogte, slechts eene middelmatige opbrengst wordt tegemoet ge- zien. Het meer of minder is echter nog geheel afhankeiijk van de weersgesteldheid van den na- zomer. Van de klaver- en lucernevelden was de eerste snede vrij voldoende; de voortdurende droogte, heeft echter verder eene gewenschte ontwikkeling belet. De wikken slaagden naar wensch. De wei- en hooilanden, hoewel beter bezet dan in het vorige jaar, vertoonden slechts een matigen groei. De opbrengst der laatste is dan ook niet groot doch aitmuntend gewonnen. Van 9 Juli tot 5 Aug. zijn, blijkens inge- komen ambtsberichten, door longziekte aangetast 73 runderen, als 1 in Gelderland, 46 in Zuid- Holland, 2 in Noordholland, 3 in Utrecht, 21 in Eriesland. In het vorige tijdperk van vier weken waren 82 runderen door die ziekte aangetast. Om groote smakelijke appels te verkrijgen, gaat men in Australia op d£ volgende wijze te werk. anneer de appel halfwassfen is, hangt men er een schaal of kopje onder, maar zoo dat de appel den bodem niet raakt. Men doet daar suiker en water in, zooveel, dat de suiker wordt opgelost. D^ appel moet in dit suikerwater hangen, waartoe het zoo het verdampt is, aangevuld wordt. De appel zuigt dat vocht op, en wordt daardoor buitenge- woon groot en heerlijk van smaak. De Courrier de Bruxelles geeft de volgende beschrijving van het optreden van een //salaman- dermensch" te Brussel Bij de nieuwe proef van den salamandermensch, Oestberg genaamd, op het pleine des manoeuvres was een aanzienlijke volksmenigte tegenwoordig zij is geheel en al geslaagd. De uitvinder heeft, bekleed met zijn toestel, gedurende twintig minuten te midden der vlammen van een hevigen vuurgloed gewandeld. Vier brandstapels, van twee meters hoogte en uit met petroleum overgoten takkebossen bestaande, waren zoo geplaatst dat er slechts eene tusschen- ruimte van een meter tusschen ieder bleef. Toen men een der brandstapels aanstak, sloeg de brand onmiddelijk over de geheele oppervlakte en verhieven zich de vlammen tot eene groote hoogte. Op dit oogenblik drong Oestberg den vuurgloed binnen, wandelde zoo bedaard mogelijk er in rond en vertoonde zich van tijd tot tijd aan de oogen van het publiek, een brandend stuk liout onder den arm dragend. De buis waardoor de toestel 't water ontving, stond in verbinding met eene buis der pomp, welke door de pompiers in beweging gebracht werd. Daar de verbinding onvolkomen was, lieten de beide buizen los, waarna de uitvinder zich onder de daverende toejuichingen van het publiek in de vlammen be- gaf zonder water of lucht van buiten te ontvangen, en er eenige minuten bleef. De toestel, waarvan hij zich bediende, heeft reeds viermaal dienst gedaan bij verschillende branden te Stockholmtoch is hij zelfs niet eens geschroeid of geblakerd. Het uitwendig omkleedsel is samen- gesteld uit een soort van pilo en het inwendiguit een luchtdichte wollen stof. Het geheel weegt 14 kilogram. In Rusland wordt te Unglitsch (prov. Jarofflow) een soort worst gemaakt, die en om de wijze waarop zij gemaakt wordt, en om haren heerlijken smaak, ten zeerste verdient, dat de aandacht van lekkerbekken er op gevestigd worde. De lichamen van ossen en koeien worden in hun geheel in kelders gelegd, waar ze liggen blijven tot ze murw zijn. Om dit te be- spoedigen, worden ze tusschen matten gelegd en van tijd tot tijd met water overgoten. Daarna wordt het verrolte vleesch tot een deeg verwekt, met salpeter, zout en varkensvet vermengd en daarna in darmen gestopt. Nadat nu de aldus toebereide worsten een paar weken in den rook gehangen hebben, worden ze in den handel gebracht. Ongeloofelijk is de hoe- veelheid, die jaarlijks gefabriceerd wordt; deze be- draagt ruim 800,000 pond, terwijl de handel er van zich over geheel Rusland en ook zelfs tot over het buitenland uitstrekt. Voor een paar dagen had bij het station van Poitiers een vreeselijk voorval plaats. Eene vrouw wachtte met haar zoontje de aankomst van den sneltrein van Parijs af. Juist toen de trein in het gezicht was, trachtte, met onbegrijpelijke roekeloos- heid, de vrouw met het kind den overkant te bereikeu. Het kind deed een misstap, de vrouw bukte om het op te helpen, daar kwam de locomotief aansnellen. De onderchef en verscheidene beambten snelden nog toe, om de vrouw, die zij door roepen reeds tijdig hadden gewaarschuwd, nog te redden. Een der beambten werd bij die poging door de locomotief ter zijde van den weg geworpen, maar niet ernstig gekwetst; de vrouw en het kind even wel werden letterlijk vermorseld. GEMENGDE BERICHTEN. le Maastricht heeft een welgekleed persoon zich bij de St. Antoniesluis in de Zuidwillemsvaart geworpen. Hij is verdronken. Een tweejarig knaapje is te Oosterhout, bij afwezigheid der ouders, in het water gevallen en verdronken. Te Camper- land was een in zwangeren toestand verkeerende 19jarige dienstbode door haren minnaar voor een andere schoone verlaten. Waarschijnlijk uit angst over haar toestand, heeft zij door ophanging een eind aan haar leveu gemaakt Door gebrek aan water zijn in een weide te Staphorst twee runderen omgekomen. De Roozendaalsche kantoorbediende die iii drift een ander een slag met een bierglas gaf, waardoor de getroffene bezweek, is door het liof te 's Hertogenbosch schuldig verklaard ar.n man- slag en, onder aanneining van verzachtende omstan- digheden, tot een half jaar celstraf veroordeeld. In de Zuidwillemsvaart, is een schroefboot van 's Bosch op Maastricht gezonken. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Zondag- avond heett te Amsterdam dekannonkoning (l'homme obus) zijne gewone toeren verricht, die zeer toege- juicht werden. Daarop is hij uit het kanon ge- schoten en gevallen. Hij kwam in het net en brak zijn been op de hoogte van den enkel. Officieel wordt medegedeeld dat te Madrid eenige gevallen van cholera zijn voorgekomen, zooals trouwens ieder jaar het geval is. De limes maakt melding van een te Marseille bestaande fabriek van ,/Marseiller boter." Zij wordt vervaardigd in eene groote stearine- fabriek, waar 500 personen werk vinden, 't produkt heet: vMargerine Graisse alimentaire et Beurre factice. t Heeft met de beste kwaliteit boter overeenkomst en blijft goed, maar te Marseille lust men t niet en daarom zal t naar Londen gezonden worden. Bij eene opstijging van Godard te Brussel is onder aan de balon een pycotechnische molen afgestoken. 't Gaf een fraai gezicht. Een brand te Clarkenwell in de drukkerij der firma Grant heeft een schads van ongeveer 100,000 pd. st. aangericht. De Zweedsche havenstad Strom- stad bij Gothenburg, aan het Skagerak, is den 8n voor twee derden door brand verwoest; ook de stad Briickenau, de bekende badplaats bij Kissingen, is voor twee derden afgebrand. De broeder van eene ,/slangenbezweerster" voedde in eene tent bij Lyon de slangen, toen plotseling een boa-constrictor hem aanviel en zich om zijn lijf slingerde. Zijne zuster schoot toe met een emmer water, dien zij op den kop van t beest uitstortede slang schrikte lnerdoor en het zijne prooi los. Den 12 dezer is eene dame, mevr. Ribard, met het doctoraat in de geneeskunst begiftigd aan de geneeskundige school te Parijs, in tegenwoordigheid vaneen50tal studenten en geneesheeren. 1 c Amsterdam wandelt sedert een paar dagen een Belg rond, graaf de Lalaing genaamd, met witten baard en achtenswaardig voorkomen, die gekleed is in de dracht der 17e eeuw, nl. met korten broek, kaplaarsen, manteltje, breede machetten en halskraag. Alleen de degen ontbreekt, om 't costuum geheel te voltooien. Een landbouwer te Staphorst, zich met den wagen naar 't veld begevende, waagde zich te dicht bij een stal bijen. De paarden werden door een zwerm dezer dieren overvallen en gingen op hoi. I it het gareel losgerukt, geraakte een der paarden in een sloot, terwijl het andere beladen met bijen naar huis kwam loopen. Bij den landbouwer heeft men geneeskundige hulp ingeroepen. Zondagnamiddag is te Rotterdam een persoon, die met zijne buren twist had en huime woning was binnengeloopen, aldaar zoodanig aan den buik gewond, dat hij naar het ziekenhuis is moeten ver- voerd worden. De verinoedelijke daders zijn naar de cellulaire gevangenis overgebracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2