Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. No. 1172. I6e Jaargang. Woensdag 16 Augustus 1876. Neuzen, 15 Augustus. NEUZEMHE COURANT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. ADVERTBNTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbnshouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE lire. iF'olitiek: Overzicht. Het ondoorzichtig mengsel van leugen en waarheid, waaruit de Turksche en Servische berichten tot nu toe bestonden, heeft eindelijk tijd gehad tot bezinken en het bezinksel toont de nederlagen der Serviers. Althans men kan zich van de thans van het oorlogs- tooneel ontvangene berichten en correspondentien eene voorstelling maken, die waarschijnlijk niet ver van de waarheid afwijkt. De stand der zaken is op het oogenblik deze: Nadat den 29en en 30en Juli de beide afdeelingen van de uit Nisch aanvallende Turksche armee, onder Aclimed Bjub en Suleiman-pacha, onder voortdurende gevechten Servie waren binnengedrongen, werden zij den 31en aangevallen door de Serviers, die ihmiddels versterkingen haddeu ontvangen. De aanval werd afgeslagen, de Serviers moesten zich terugtrckken in de voor Knasjewatz opgeworpen verscliansingen. Maar nog denzelfden dag, tegen den avond, werden zij hier aangetast door 35UU0 man Turksche linietroopen en duizenden vrijwilligers met 80 stukken geschut. De strijd, die nu ont- stond, was zeer bleed igvolgens de schattiug van een Oostenrijksch officier in de N. Freie presse vielen aan beide zijdon ongeveer 2000 man. De Turken wachtten tot den 4 Augustus op versche troepen en munitie eu begonnen toen op nieuw den aanval, die den 5n eindigde met den aftocht der Serviers. Knasjewatz lag in puin. Intusschen waren ook de Turken bij Zaitsohar, niet werkeloos gebleven. Den 3 Augustus was eene afdeeling van 3000 man de Timok overgetrok- ken ten noorden van Zaitschar, zoodat de oommu- nicatie tusschen deze stad en Negotin werd afge- sneden. Nu tastte Hassan-pacha den on de nog aan den recliteroever van de Timok staande Servische afdeelingen aan en wierp hen niet alleen terug over de rivier, maar bezette ook de ten zuiden van Zaitschar gelegene versterkto plaats Grljana. Ge- lijktijdig had Osman-pacha uit zijne stelliug bij Veliki Izvor een heftig artillerievuur gericht op de verschansingen van Zaitschar en deze met een' aanval bedreigd, zoodat Leschjanin zijne afdeeling, die door Hassan-pacha was aangevallen, niet kon te hulp komen. Andere Turksche aldeelingen hadden meer ten zuiden Brnharnitza bezet en de verbinding van Ey ub-pacha en Osman-pacha verzekerd, terwijl Leschjamin afgesneclen was van de vluchtelingen uit Knasjewatz. Onder deze omstandigheden ont- ruiinden de SerWerS Znitsohar. De stad bleef on- beschadigd, d.iar Osman-pacha zijne artillerie na- drukkelijk had aanbevolen, om slechts op de ver schansingen te soliieten, oindat hij Zaitschar als basis voor verdere operaties gebruiken en er zijne maga- zijuen vestigen wil. Tschsrnajeff heeft zijne troepen thans vereenigd met die van Horvatovisch en bezet de passen van Banja. Nu de toestand der Serviers, door limine meder- lagen, zoo hoogst bedenkelijk is geworden, ziet. men in de Europesclie diplomatieke kringen natuurlijk den verderen loop der gebeurtenissen niet zonder spanning tegeuioet. V(H)ral te Parijs en te Londen bespiedt men nauwlettend de bonding, wellae Rusland ail aannemen. De correspondentie over de in Bulgarije gepleegde gruwelen, is, volgens bericht uit Londen, thans medegedeeld. Zij begint met 14 Juli en eindigt 9 Augs. met eene depeche van lord Derby, waarin aan Sir Elliot gelast wordt, de porte te onderrichten, dat zij in Servie de gruwelen niet moet toelaten welke in Bulgarije zijn gepleegd en haar te doen verstaan, dat elk nieuw bewijs van gepleegde wreed- heden voor Turkije nadeeliger is, dan een verloreu veldslag. De porte zou thans, op de dringende vertoogen van verscheidene ambassadeurs en consuls, besloten hebben, streng te werk te gaan tegen hen, die zich aan de gruwelen in Bulgarije hebben schuldig ge- maakt. Vele Servische familien hebben, sedert de Turken Servie binnendrongen, op Rumeeusch grondgebied de vlucht genomen. De bevalling der gemalin van prins Milan wordt over aclit dagen verwacht. Het Engelsclie lioogerhuis heeft de onderwijswet voor de tweede maal gelezen. Het lagerhuis heeft de wet, betreffende de dieren-mishandeling, thans in behandeling. In Erankrijk heersclit kalmte en rnst. De tweede kamer is met de begrooting van oorlog gereed gekomen en beraadslaagt thans over de begrooting voor de afdeeling sclioone kulisten. De zittingen worden echter slecht bezocht, terwijl aller aandacht is g^estigd op den Senaat, waar thans de gemeente- wet aan de orde is. Art. 2, de benoeiuing der maires, is in beraadslaging. Eene redevoering van den Orloanist Bocker moot de regeeringskaus vrij wat verminderd hebben. De zitting is verdaagd, terwijl men verwacht, dat ten gunste van het ont- werp nog door Jules Simon het woord zal worden gevoerd. De Italiaansche president-minister Depretis heeft verklaard, dat de regeering voorueinens is, het spoor- wegwezen te hervormen, de tarieven en haudels- verdragen te wij/igen en de belangen der nijverheid te beschermendoch dat zij zich niet kon verbindeu tot vermindering van belastingen, noch tot verlaging van de uit^aven voor het. leger, hetwelk de roem en dh kra'eht des rijks uitmaakt. Beweren, dat'list lfeger de roein en kracht des rijks uitmaakt, is volstfekt niet beinoedigend voor lien, die nieenen, dat1 Hb vooruitgang der beschaving veldra de legers oveTbodig zal maken. Onder het opscliriftEcu aunkomende waarheids- en levensdiohter" lcoint m bet lb stuk, 9e deel van de Lervensbode eeue allergunstigste beoordeeling voor door dr. J. van Vloten van het werkje: ,/Distels en bloemen, eerste gedichten van K. Wil- lernsen." Aan het eiiide. zijuer bescliouwing zegt van- Vloten z/Doeh gpnoeg, 0111 den jeugdigeu dichter, met wzijn vrijheid, waarheid en levenademende zangen, //een beinoedigend welkwm onder ons toe te roepen, //en zijn eersten bundel al aanstonds, door een z/welverdienden aftrek, in veler handeii te wenschen z/wat er nog zwaks en ouvoldrogens in voorkomt, z/zal voortgezette studie en oofening later gewis door z/rijper en krachtiger dichtwerk vervangen." Wij geven hier in 't kort, wat de geschiedenis meldt omtrent de thans op aller lippen zijnde pacifi- catie of bevrediging van Gent, waarvan in de maand September te Gent, de 300jarige herinneringsdag met den meesten luister zal worden gevierd. //Men verstaat onder de pacificatie het vrede- verbond dat den 8 November 1576 gesloten werd te Gent, tusschen de Staten van Brabant, Vlaanderen, Artois, Henegouwen, Valenciennes, Rijssel, Douai, Doornik, Utrecht en Mechelen, aan den eenen kant en den prins van Oranje met de Staten van Holland en Zeeland aan de andere zijde. Ook de overige Nederlandsche gewesten vereenigden zich daarna met dit verdrag. De eersten waren tot dusverre onderworpen gebleven aan den Spaanschen koning, of daartoe telkens weer op nieuw gedwongen ge worden, terwijl de laatstgenoemden reeds gedurende 8 jaren gestreden hadden voor hunne vrijheid, ofschoon zij de rechten van Spanje op het land bleven erkennen. Het zuiden had ook voorlang reeds vurig gewenscht het knellend juk aftewerpen, zich hersteld te zien in de voormalige privileges en vooral bevrijd te worden van die onderdrukking en knevelarijen, die zicli Let Spaansche krijgsvolk en de Spaansche grooten ongestraft veroorloofden, naar Let heette ter behartiging der belangen van huu koning. Aan beide zijden vermeende men thans dat het tijdstip gekomen was en de omstandigheden van dien aard waren dat men zich met elkander verbindeu kon tot onderlinge besclierming, zonder zich daar- door schuldig te maken aan krenking der rechten van den Spaanschen koning. Allen verbonden zich alzoo door dit verdrag tot handhaving der rechten eu vrijheid van bun vader- land, terwijl zij zich verbonden ten aanzien der godsdienst alleen te zullen hooren naar de stem eener echt christelijke verdraagzaamheid. Prins Willein had dusdanig verbond als hoogst wenschelijk beschouwd en het was ook voornaine- lijk door zijn onvermoeiden ijver dat het inderdaad tot stand kwam. Evetiwel had de bevrediging niet zoo onmidde- lijk zulke groote en gezegende gevolgen. Want weldra spraken ook weder de bijzondere belangen en de anders denkenden verdroegen zich allengs met Don Juan van Oostenrijk, dien koning Philips als landvoogd naar de Nederlanden had gezonden, ter vetwatiging van den overleden Requesens. Echter heeft toch deze pacificatie aanleidiug gegeven dat drie jaren later de Unie van Utrecht tbt stand kwam, die, onder Leleid van prins Willem geslotbn werd tusschen die gewesten, in welke de hervorming was ingevoerd." Volgens het journal de Gand heeft de Bel- gische regeering de toewijzing der werken van het kanaal Neuzen-Gent, voor zoover die werken op Belgisch grondgebied plaats moeten hebben, thans gocdgekeurd. Het personeel van den Belgischen Waterstiiat. zal spoedig aan de werken beginnen. Bij de christelijk gereformeerde gemeente te Steenwijk is beroepen, ds. A. Brink, predikant te Neuzen. In de zitting van Zaterdag 12 Augustus zijn door de arrondissements-recbtbank te Goes do na- volgende vonnissen uitgesproken tegen: kJ. V., werkman te St. Jatisteen, veroordeeld wegens mishandeling tot een cellulaire gevaugenis-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1