BUITENLAND. muziek van het regiment grenadiers en jagers en zijn gevierden directeur, kapitein Dunkler. Onze kunstlievende vorst heeft aan de kapel, waarop Nederland en de residentie in 't bijzonder roem dragen, den titel van ,/Koninklijke Militaire kapel" verleend. De veelbesproken Midas is door de Venezue- laansche regeering teruggegeven aan den Neder- landschen consul op St. Thomas. Dit zal wsl het einde van de gansche geschiedenis zijn. Blijkens een bij het dep. van kolonien ont- vangen telegram van den gouv.-generaal van Ned. Indie heeft de gen.-majoor Wiggers van Kerchem, onder dagteekening van 30 Juli jl., het navolgende uit Atchin bericht Door de van twee zijden te gelijk ondernomen operatien is thans de bergpas Gli-taroen geheel van vijanden gezuiverd. Een patroulle van 30 man kwam nabij de Denting Lemboe Oost in gevecht met talrijke vijanden, die echter met achterlating van 10 dooden werden teruggedreven, terwijl er van onze zijde 5 mindere militairen sneuvelden en 7 gewond werden. De weersgesteldheid was droog en warm, de ge- zondheidstoestand beterende, evenwel kwamen nog enkele gevallen van cholera voor. Een gezantschap uit Pedir is, vergezeld van den aldaar gevestigden adsistent-resident voor de Noord- kust, in Groot-Atchin aangekoraen, ten einde zijne opwachting te inaken bij den militairen tevens civielen bevelhebber. Wij ontvingen weder van de levensverzeke- ring-maatschappij Germania, te Stettin, het verslag over de verrichtingen in het jaar 1875, waaraan wij het volgende ontleenen Niettegenstaande de ongunstigen toestand van handel en industrie ook in het afgeloopen jaar aanhield, verkreeg het cijfer van verzekeringen in alle afdeelingen te samen een hoogst belangrijke vermeerdpring, en sloot bij het einde van 1875 met een totaal van 130,211 polissen, gesloten door 127,887 personen, met f 122,260,850 kapitaal. Ofschoon de sterfte onder de verzekerden minder gunstig en een bedrag van f 9,959,94 meer moest worden uitbetaald dan volgens de berekening te wachten was, waren de geldelijke uitkomsten zeer bevredigend. Nadat alle uitgaven gekweten en de verplichtingen der maatschappij gedekt zijn en de noodige afschrijvingen hebben plaats gevonden, ontvangen de aandeelhouders een dividend van 10 pCt. en wordt aan de met aandeel in de winst verzekerden 22 pCt. over hun in 1875 betaalde premien vergoed, die in 1877 van de dan ver- schuldigde premien worden gekort. De ontvangst aan premien in 1875 was 3,863,593.26, hetgeen/205,725.77 meer bedroeg dan in het jaar 1874. Aan rente werd/"86,620.30 meer dan in het vorige jaar ontvangen. De zeer wijze belegging der ontvangen premien van verzekerden en van alle andere beschikbare fondsen in hypotheken volgens de strenge Pruissische wetten ten opzichte van bezittingen van minder- jarigen, deed het geheele bedrag van deze bate tot f 12,996,565 stijgenalleen in 1875 werd voor f 1,813,666 op deze solide wijze belegd. Het is daardoor aan deze maatschappij dan ook mogelijk, een vaste rente van 5 pCt. 'tjaars te maken. Landbouwberichten. Te De venter werd eenige dagen geleden eene boerenhofstede verkocht, die voor 40 jaren voor f 17,000 werd aangekocht, 15 jaren later f 64,000 opbracht, en thans voor f 88,000 in andere handen overging. Influenza of lichte droes komt ook voor onder de paarden in de Neder-Veluwe. De dieren her- stellen wel van die ziekte, maar ze vermageren er erg en snel door. Onder de varkens te Olst zijn gevallen van ziekte voorgekomen, die reeds aan een drietal het leven heeft gekost. Op de Hoenwaard te Hattem zijn de 300 stuks daarloopende runderen verdacht verklaard volgens een aldaar voorgekomen geval van long- ziekte. Na dien hebben zich intussehen geene nieuwe gevallen voorgedaan en laat de gezondheids- toestand van het vee niets te wenschen over. Het programma van het onderwijs voor het leerjaar 1876/77 aan de rijks-landbouwschool te Wageningen is door den minister van binnenl. za- ken goedgekeurd. Afdrukken van dat programma zijn bij den directeur verkrijgbaar. Yoor den tuin is de zaaitijd bijna aan het einde. Toch kan en moet men nog zaaien verschil- lende soorten van koolzaden, waarvan de planten, onder den naam van winterlijders of weeuwtjes, in de volgende lente verpoot worden. Ook broei- en kropsalade zaait men thans, om de planten er van in September in koude broeibakken over te plaat- sen, waarvan men in den winter langdurig krop salade gebruiken kan. Voor den open grond be- stemd, moet mede thans worden gezaaid het zaad van roode, witte, gele en zwarte herfstrapen, als- mede veldsalade. Ook kan men nog zaaien radijs en spinagie, die beiden in den herfst uitstekend voldoen. Eindelijk kan men door het zaaien van cichoreizaad, waarvan de planten voor het invallen van den winter met tuifmolm of iets anders worden bedekt, den gehee- len winter door, tot in de lente, er een gezonde en lekkere salade van gebruiken. In plaats van de cichoreiplanten met turfmolm te bedekken, kan men ze ook voor den winter uit den grond opne- men, ze in een donkeren kelder in wit zand in- kuilen, welker behandeling wat zindelijker is en waardoor men dan in den winter van uit den kel der salade siiijden kan. De heggen, geleide appel-, peer-, pruim-, kers-, abrikoos-, perzikboomen en wijnstokken moeten op nieuw nagezien, zooveel noodig gesnoeid en aange- bonden worden. Het verplanten van andijvie wordt voortgezet en nieuwe aardbeziebedden worden aangelegd, waartoe de grond goed met mest moet worden geprepareerd, omdat de planten veelal in denzelfden grond 2 a 3 jaren blijven staan en men in dien tusschentijd den grond niet zoo gemakkelijk verbeteren kan. De aardbezieplanten worden op 3 palm van elkander gepoot en in de lente, alsmede in den zomer de ranken afgesneden, waardoor men dikke en vele vruchten zal krijgen. De andijvieplanten verpoot men op 4 palm van elkander. Een probaat middel bij droogte is het volgende ten bate der stok-, sla- en snijboonen in de tuinen. Men werpe aan beide einden de tusschen de boonbedden aanwezige smalle paden diclit en vulle die met kanaal- of grachtwater tot aan den rand. De losse tuinbedden zullen het vociit gretig opslorpen en zoo de diepgaande wortels drenken. 't Middel faalt riiiumer en wordt. beloond met een flinken oogst, wanneer het tijdig wordt aangewend en bij droogte slechts eenmaal per week wordt herhaald. Den 4 Augustus heeft te Luik een verschrikke- lijke brand gewoed, die tegen middernacht ontstond in den stal van een rijtuigverhuurder en onmidde- lijk de rijtuigen-bewaarplaats aantastte. Weldra deelden de vlammen zich mede aan de belendende gebouwen, onder welke een geweren-magazijn, en al die perceelen werden tot den grond in de asch gelegd. Zeer groot is de schade door deze ramp veroorzaakt; vier rijtuigen en vier paarden zijn verbrand, en veertig duizend geweren vernield. Te Doornik is zekere U. aangehouden, voor diefstal van 22,000 fr. ten nadeele van den staat gepleegd. Zaterdag middag is liij geboeid te Ant- werpen binne'ngevoerd en voor den rechter van instructie gebracht. Na verhoord te zijn is hij in de celgevangenis opgesloten. In de gemeentekas te Elsene (Belgie,) is een tekort van 45,t)00 fr. ontdekt. Deze onregelmatigheden of ontvreemdingen, dag- teekenen echter reeds van voor de komst aan het bewind van het tegenwoordige bestuur. Hoe was die som verdwenen? De gemeente- ontvanger denkt dat hij geleend is aan de leening van 1868. De in deze benoemde expert zegt, integendeel dat de leening in orde is, dat er 15,000 fr. in 1868 op de algemeene rekeningen zijn genomen en dat de overige 30,000 fr. moeten verdwenen zijn in vroegere onregelmatigheden, en hij vraagt de registers te mogen nazien van 1864 tot 1868, om zijne veronderstellingen te kunnen billijken. De burgemeester en de gemeente-overheid hebben volmacht gevraagd, de erfgenamen van den voor- laatsten gemeente-ontvanger, onder wiens adminis- tratie bovengemelde feiten gebeurd zijn, voor het gerecht te mogen dagen. Inien wij wel ingelicht zijn, is de familie van den overleden ontvar.ger bereid het tekort te betalen; zoodra het deficit bewezen wordt. Het gerecht zal in deze verder beslissen. Te Nantes heeft een hevige brand gewoed welke de kolossale suikerraffinaderij van de hh. Massion-Rozier aldaar geheel heeft in den asch gelegd. De raffinaderij was in 24 maatschappijen verzekerd voor een som van 4,525,000 frcs. Op een afstand van 36 kilometer kon men de brand ontdekken. Er is een belangrijk geschil gerezen tusschen een Weener fabriek van gekleurde papieren en de gezondheidscommissie. Het geval betreft een ver- giftiging door arsenicum. In Stiermarken heeft ill. een knaap op een ,/kaartje wegens goed gedrag" gekauwd, en T gevolg er van is geweest, dat zich sporen van vergiftiging vertoonden. Bij onderzoek bleek, dat het kaartje met een vergiftig groen ge- kleurd was. Na lang zoeken ontdekte men waar het papier gefabriceerd was. Bij den fabrikant werd een groote partij eveneens gekleurd en ver- giftigd papier in beslag genomeu en de man met vervolging bedreigd. Tot zijn verdediging voert deze aan, dat hij geen papier maakt om op te kauwen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Iiooghalen in de gemeente Beilen zijn twee boerderijen met inboedels totaal verbrand. Een paard, dertien varkens en vijf kalveren zijn een prooi der vlammen ge word ende oorzaak isi onbekend. Te Oostwolde is bij het zaaddorschen iemand bij T verbranden van het stroo omgekomen. Naar men verneemt, had de ongelukkige te veel sterken drank gebruikt. Te Pernis liet een 2jarig knaapje een schuitje varen. Het viel voorover en verdronk. Een 17jarig jongeling viel Maandag bij Oude-Wetering van een aak met bout op reis van Zaandam naar Rotterdam. Eenige uren later werd zijn lijk opgevischt. Een 7jarige knaap te Zutfen in den Berkel gevallen, is door den 12jarigen zoon van den heer E. gered. Geheel gekleed sprong de flinke knaap in T water en had de voldoening den drenkeling op het drooge te brengen. Het lijk van den sedert eenige dagen vermisten heer C., uit Amsterdam, is uit den Buiten-Amstel opge- haald en naar de Oosterbegraafplaats gebracht. De dochter van Coppejans is volgens nader bericht niet overleden, maar in het gasthuis te Gouda aan de beterhand. Een aakschip, geladen met rails, is bij Rotterdam door het vertrekkend stoomschip Alice Otto lek gestooten en in zinkenden staat tegen den wal gesleept. Gister avond is bij aankomst eener omnibus op het Erederiksplein te Amsterdam een heer van boven op de straat gevallenerg bezeerd is hij naar het gasthuis ver- voerd. Te Losser is eene vrouw overleden, naar men vermoedt ten gevolge van 't gebruik eener te groote dosis morphine, haar door een onbevoegde toegediend. De justitie uit Alinelo onderzoekt de zaak. Bij het herstellen van een huis te Reij- merstock (Limburg) is een doos met ongeveer f 500 aan oude munten uit den Spaanschen tijd gevonden. In Gemert wordt weder onderzoek gedaan naar de werkzaamheden van een paar te Rotter dam gevestigde verdeelings-vereenigingen. Te Hoenderloo heerscht de buikloop in zoo erge mate, dat men al, ofschoon ten onrechte, van cholera spreekt., vooral omdat sommige gevallen doodelijk verliepen. De aanzienlijke hoeveelheid van 30,000 mudden schors, eene waarde hebbende van ongeveer f 200,000 is te Alinelo dit jaar aangevoerd. De handel was levendig. Te Amsterdam is een vader in hechtenis genomen, omdat hij met een knipmes twee van zijn zoons duchtig had toegetakeld, 't geen geacht werd de grenzen eener vaderlijke tuch- tiging te buiten te gaan. De Haagsche suikerbakker heeft op last der politie het suikerbeeld van zijn schuldenaar moeten wregnemen. De vermoedelijk tentoongesteld persoon was, volgens de Arnh. Ct. aldus een Engelschman,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2