Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. No. 1171. 16e Jaargang. Zaterdag 12 Augustus 1876. BINNEN LAND. Neuzen, 11 Augustus. MfMHE COERANT. Dit blad verscliijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle JBoekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ur©. JPolitieli Overzicht. De oorlogsberichten blijven voor de Serviers ongunstig iuiden en de gelijkluidendheid van hetgeen van Turkscbe en Servische zijde beiden bericht wordt, doen daarin eenig vertrouwen slellen. Een officieel bericbt uit Konstantinopel zegt, dat de Turken, na een tweedaagschen strijd, de stad Knasjevatz ingenomen en in asch hebben gelegd. Dit bericbt wordt uit Semlin bevestigd, waarbij tevens gemeld wordt, dat de Turken overal, waar zij doortrekken, alles vernielen en verbranden. Het bericht, dat Knasjevatz genomen is en de Turken de Tiino zijn overgetrokken, heeft, volgens een bericht uit Belgrado aan het Servisch gezinde Tagblatt, op de bevolking een verpletterenden indruk gemaakt. Het was aigemeen bekend, dat bij Knas jevatz en Saitschar werd gevochten en het liard- nekkige stilzwijgen der regeering over den uitslag der worstelingen, bracht de bevolking in eene zeer gedrukte stemming. Thans heeft de regeering mededeeling der gebenrtenissen gedaan, en tenge volge van deze wordt thans eene militaire catas trophe voor Servie als op handen beschouwd. Niettegenstaande de berichten, dat de I urken in Servie voorwaarts dringen, verkeert, volgens de Times, te Konstantinopel alles in gedrukte stem ming, daar men tocb gelooft, dat de strijd lang zal duren. Ook daar wordt hartelijk naar het einde van den oorlog verlangd. Ter bereiktng daarvan wordt eene interventie van de mogendheden onver- Moskee te begeven. Men zal het nog een paar weken met hem probeeren. Is de toestand van zijn brein na dien tijd met aanmerkelijk verbeterd, dan zal, op de rij af, aan zijne broeders gevraagd worden, wie hunner geneigd is de doornige waar- digheid van Padischah te aanvaarden. Wil geen enkele er zich aan wagen, dan wordt misschien de Turkscbe troon bij opbod en afslag aan de markt gebracht! In het Etigelsche Lagerhuis heeft de minister Eourke, in antwoord op eene vraag van den heer Bright, verklaard, dat de Duitsche onderdanen op Cuba er in hebben toegestemd, om, zoolang de onderhandelingen over de oorlogsbelasting nog niet ziju afgeloopen, deze te betalen. Engeland zeide hij is nog steeds met Spanje in onder- handeling over datzelfde onderwerp. De rechten, bij tractaat of op andere wijze verkregen, zullen nauwgezet worden gehandhaafd De heer Disraeli deelde mede, dat Turkije, Servie en Montenegro de Geneefsche conventie hebben aangenomen en de quaestie van suzereiniteit ten deze geen moeilijkheden zal opleveren. De Madridsclie Gaceta zal in deu loop dezer week de voorwaarden mcdedeelen, waarop de uitgifte der nieuwe hvpotlieekbiljetten van Spanje ge- schieden zal. mijdelijk geacht en alle geruchten daaromtrent wor den gretig vernomen. Uit Berlijn worden echtei alle berichten van interventie ten stelligste tegen- gesproken, en daartoe zou nog geen enkele stap gedaan zijn. Alleen zou tusschen de kabinetten vertrouwelijk van gedachten gewisseld zijn over de vraag, of de tijd niet gekomen was, oin aan het noodelooze bloedstorten een einde te maken. Oosten- rijk en Engeland beschouwen elke tusschenkoinst op di* oogenblik als voorbarig. In Montenegro hebben de Turken minder succes. Derwisch-pacha bevindt zich nog altijd te Sjenitza, en trok nog niet op tot ontzet van Moektar-pacha. De Montenegrijnen zijn op hunne lioede tegen een aanval van die zijde. Moektar-pacha had uit Mirtar, Nevesinje, Gatsko en andere plaatsen 19 bataljons bij elkaar en nog zes te Bilak in reserve onder Mustapha-pacha, commandant van Trebinje. Met deze viel hij op 28 Juli de Montenegrijnen aan. De Montenegrijnen echter, aanzienlijk versterkt en onder beproefde aanvoerders, lagen alien verscholen behalve een 200 a SOOtal, die voor de Turken achterwaarts trokken. Plotseling werden de Turken van alle zijdeu door een moorddadig geweervuur begroet, overal vertoonden zich Montenegrijnen en meer dan duizend gesneuvelde Turken bedekten het slagveld. Tot onder de uauren van Bilek werden de vlnchtende Turken achtervolgd. De beweging tegen de Turken in Griekenland be- gint veld te winnen. Misschien ontstond die geest drift tengevolge van de nederlagen tegen de Montene grijnen. Nu Servie minder gelukkig is, zal de geestdrift wel wat bedaren. Over den toestand van den Sultan is tusschen de ministers en eenige beroemde geneesheeren consult geliouden. Z. M. zou thans zoover hersteld zijn, dat hij weer in staat is, zich te paard naar de Benoeind tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Neuzen c. a., den heer W. H. G. van Santen, thans ont vanger der directe belastingen en accijnsen te Knijpe c. a. Philippine, 7 Augustus. Heden had alhier de verkiezing plaats voor een lid van den gemeen- teraad, tengevolge van het ingediend ontslag als zoodanig door den heer J. E. van Haelst; door de 18 stemgerechtigden waren er 14 stembriefjes in- geleverd, welke alien met den naain van A. Tael- man waren ingevuld, zoodat met algemeene stem- men tot raadslid is benoeind de heer A. Taelman, burgemeester dezer gemeente. Philippine. 8 Augustus. Heden bad alhier de aanbesteding der gewone onderlioudswerken aan den polder de Kleine Stelle plaats, bij welke het minst werd ingeschreven door den heer J. Janssen te Hoek, voor eene som van f 2210; alsmede van den Visartpolder, waarvoor door den heer C. Kiel- man te Neuzen voor eene som van f 2535 is in geschreven, mede als m nsten inschrijver. Het rijkstelegraafkantoor te Sluis zal voortaan, even als op de overige werkdagen, ook des Dinsdags, Woensdags en Donderdags open zijn van 9 uren voor- tot 3 uren namiddags en van 5 tot 7 uren namiddags. De dienst op Zon- en feestdagen blijtt onveranderd. Men schrijft uit Aarden burg van 7 dezer Gisteren gebeurde alhier een droevig ongeluk. Drie knaapjes van 9 tot 12 jaren gingen des morgens zwetnmen in de Stierslioekkreek. Twee hunner verdwenen, nog voor de derde ter plaatse was in 1 de diepte. Des middags eerst werden hunne lijkjes gevonden, terwijl geene kunstmiddelen de levens- geesten meer konden opwekken. Een hunner is het zoontje eener weduwe, wier oudste zooii, een jaar of vier geleden, van de Zuidzandsche kermis komende, zoo jammerlijk vermoord werd. Uit Middelburg wordt het volgende geschreveu Een zaak, die hier aigemeen wordt besproken, is de toestand van het droogdok, dat nog altijd nat is, Door het heien van kist- of damplanken, is het in de kade gevallen gat nu weder hersteld, maar wat nu verder gedaan zal inoeten worden, is een raadsel. Men beweert, dat het werk op nieuw zal moeten worden afgedamd en droog geinalen. In dat geval zou het een maand of zes duren eer de exploitatie geregeld voortgang kan hebben, zeer ten nadeele natuurlijk van den ondernemer. 'tis te hopen, dat het spoediger in orde zal komen. Een stoomboot Phonix heeft bij Kopenhagen den Duitschen schooner Bethlehem aangevaren, zoo- dat deze gezonken is. Men vermoedt, dat deze Phonix de oude bekende uit Middelburg is. De minister van finantien brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag 2 October e. k. en volgende dagen te 's Gravenhage een ver- gelijkend examen van candidaten voor de betrekking van adspirant-landmeter bij het kadaster zal plaats hebben. Het aantal te vervullen plaatsen zal nader worden bekend gemaakt. De candidaten behooren zich bij een op zegel geschreven request tot den minister te wenden. Verzoekschriften welke na 10 September a. s. inko- men, worden buiten aanmerking gelaten. Yerdere bijzonderheden bevat de Staats-Courant van 12 Nov. 1874. De minister van financien heeft, bij resolutie van 26 Juli jl., vastgesteld de 292e staatsloterij Zij bestaat uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premie i. De collecte wordt geopend Maandag 11 Sept. en gesloten Zaterdag 23 Sept. De trekking van de eerste klasse vangt aan den 9 Oct. en de laatste nommers worden op Zaterdag 30 December getrokken De Staats-Ct. bevat de kennisgeving van dezen maatregel aan bet publiek, met herinnering dat niemand gehouden is vreemde muntspecien in be- taling aan te nemen, en dat een wetsontwerp aan- hangig is om het in betaling geven en aannemen van vreemde koperen of bronzen munt, strafbaar te stellen. Wij zijn zeer nieuwsgierig op welken rechtsgrond dit laatste zal kunnen geschieden en onder welke categorie van misdaden dit zal gerangscbikt worden. Wij vermeenden tot nu toe dat in deu handel het geven en aannemen van elk ruilmiddel, in prive, geoorloofd was. Ter voorkoming van dwalmg ten opzichte van het verzenden van visitekaartjes wordt bericht, dat alleen bij verzending zonder couvert de kruis- band, dus met bet adres aan de keerzijde, de kaartjes eene lengte van minstens 9, eene breedte van minstens 6 centimeters en de stevigheid van briefkaarten moeten hebben. Onder kruisband is iedere maat veroorloofd. Z. M. de koning lieeft een nieuwe en wel- verdiende liulde gebracht aan de uitnemende staf-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1