BTJITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. berliner met 2 merrien op no. 9025 een victoria met schimmelop no. 6851 een coupe met vosmerrie op no. 6748 een coureuse met vos; op no. 20183 een schimmelmerrieop no. 6604 twee poneys, en verder op de volgende nos. elk een paard 23321, 4244, 11748, 8293, 3029, 12523, 505, 13276, 12707, 20182, 1654 en 724. Voor Izaak de Jong en zijn vroegeren mede- verdachte Verlind is door eenige inenschenvrienden, bewogen met bet lot van hen, die ten onrechte van den moord van mevr. van der Kouwen en haar dienstmaagd waren beticht, blijvend gezorgd. De Jong is in de gelegenheid gesteld, zich met een koopman in aardappelen en grint te associeeren en op die wijze zich een bestaan te verschaffen. Ver lind is bij de duinwaterleiding geplaatst, en men heeft hem de noodige gelden ter hand gesteld om zich meubelen en andere levensbenoodigdheden aan te schaffen, zoodat hij nu slechts met arbeid in zijn toekomstig onderhoud heeft te voorzien. Men kon voor Behagel niets doen, omdat diens verblijfplaats onbekend is. Lundbouwberichten. Als eene bijzonderheid deelt men ons inede, dat bij A. Lagroe te Sluiskil den 28Maartjl. kiekens zijn geboren, die den 28 Juli daarop volgende, en alzoo op eenen ouderdom van vier maanden, eijeren hebben gelegd. De heer L. Kranenburg te Hendrik-Ido-Ain- bacht heeft vlas gekocht under Zaamslag, behoorende aan Frans I ekker. Dit stuk land, groot circa li hectaren, heeft 6 meeten; de eerste, tweede en derde meet zijn met guano bezaaid, de vierde meet met, de vijfde met guano bezaaid, de zesde niet. Dus van de 6 meeten 4 met guano bezaaid en twee niet. En nu het resultaat. De 4 meeten met guano bezaaid, leveren op een flink vlasgewas, ter waarde van f 225 per gemet. De twee niet met guano bezaaide heeft de heer K niet gekocht. Hij schat ze op 100 per gemet. Men meldt uit 's Heerenberg: Er heeft zich in de omliggende tuinen dezer plaats het verschijn- sel voorgedaan, dat zich in de op het oog gezonde vruchten der meeste kerseboomen een made of wormpje bevond. In sommige tuinen kwam die plaag reeds verscheidene achtereenvolgende jaren voor: dit jaar was het echter zoo erg, dat in een tuin, waar tien kerseboomen van verschillende soorten staan, geen enkele vrucht daarvan vrij bleef. Uit Hattem in Gelderland wordt bericht, dat aldaar in de niterwaard de longziekte is uitgebro- ken. 300 stuks vee zijn verdacht verklaard. Nopens den Duitschen veehandel schrijft men ons 't volgende De handel blijft over 't algemeen slepend, ofschoon de omzet iets toegenomen is. De betere waar wordt algemeen tot hoogere prijzen verkocht. Wegens de geringe behoefte en ongunstige berichten uit Engeland, is de handel in ossen gering. De beste waar geld per 100 pd./"34,20 h/"37,80 mindere kwaliteit loopt tot f 27,per id. terug. Te Keulen zijn de prijzen thans voor het beste vee per 100 pd. f 36,00 h f 41,40; licht vee geldt f 32,40 a f 34,80. Te Dinslaken geldt het vet vee per id. f 35,40 a f 38,40. De voorraad wordt nog grootendeels opgeruimd. Te Antwerpen zal een groot muziekfestival op 13, 14 en 15 Augustus gegeven worden door de ,/Societe de Musique," waaraan 900 personen zullen medewerken, waaronder 750 zangeressen en zangers, muziekliefhebbersderstad en 150 orkestleden. De solisten zijn o. a. Juffrouw Adolphina Biemans, sopraanmevrouw Valentina de Give Le Delier, mezzo-sopraanjuffrouw Mina Sleeckx, sopraan heer E. Blauwaert, barytonheer J. van Cauteren, tenor; hr. Jos. Callaerts, orgelist. Het orkest is onder de leiding van Pieter Benoit. Twee Belgische matrozen hadden dienst ge- nomen op de Engelsche brik Sarah, bestemd naar Sidney. Het sc'nip verliet voor eenige dagen de haven van Antwerpen en bleef nabij Lillo ten anker liggen om den volgenden morgen vroeg bij hoog tij de reis voort te zetten. Gedurenden den nacht beslo- ten de beide matrozen, Verwint en Segers, te vluchten. Beide sprongen in de Schelde en be- reikten weldra den Vlaainschen waldoch de plons in 't water was gehoord door den stuurman en nog een ander officier van de Sarah, en niet zoodra hadden deze de ontvluchting der twee Belgen ont- dekt, of ze haastten zich eene boot in 't water te laten en de vluchtelingen op te sporen. Deze hadden de wijk naar Burght genomen, doch werden ook daarheen vervolgd. De stuurman had een geladen revolver bij zich en schoot op Verwint, doch miste. Verwint sprang in 't water, terwijl men Segers bij de kraag vatte. Nog vier schoten werden op Verwint gelost alstoen was het hoog tijd dat men hem ter hulp snelde, anders zou hij zeker verdronken zijn, aan- gezien hij aan het hoofd gewond was en veel bloed verloor. De gewonde wordt in het gasthuis te Burght verzorgd. De stuurman van de Sarah is aange- houdende burgemeester van Burght heeft het parket van Dendermonde van de zaak verwittigd. Men kan begrijpen welk een opschudding en sehrik dit feit bij de inwoners van Burght heeft teweeg gebacht. De stad Parijs houdt zich royaal. Zij heeft 6 millioen bestemd als bijdragen in de kosten voor de tentoonstelling in 1878 te houden. Eveneens heeft zij den prefect gemachtigd over eene dergelijke som te beschikken otn bij te dragen in de kosten ter verbetering van den loop der Seine. De berichten omtrent den wijnoogst luiden voor de districten Bourgogne, Champagne en Gironde gunstig, ofschoon zich in dit laatste district de phylloxera of wijngaardluis vertoond heeft. De beste merken hebben daar evenwel niet te lijden. In Champagne belooft de opbrengst gewoon te wezen. Zaterdag is door den sneltrein, die 's inorgens van Vlissingen kwam, tusschen het station 's-lleer- Arendskerke en Goes een rund van den landbouwer Rochefort, dat op den weg liep, overreden. Geluk- kig hadden daardoor geene ongelukken plaats Uit Zierikzee wordt gemeldBij het schoon- maken en uitdiepen van den voedingsput van een der stadspoinpen, heeft men op eene diepte van 14 a 16 meter stukken en vervolgens ook onbe- schadigde exemplaren van antieke waterkruiken gevonden. Zij zijn groot en in vorm niet ongelijk aan die kruiken, waarmede bijbelsche vrouwen wel worden voorgesteld, en die nog in *t Oosten in ge- bruik zijn. Twee ongescbonden exemplaren zijn op het raadhuis geplaatst om nauwkeuriger onder- zocht te worden. In de provincie Groningen heeft de hitte van de jongste dagen eenige slachtoffers gemaakt onder de personen, die op het veld met den arbeid zich bezig hielden. Van minstens drie personen is de plotselinge dood door zonnesteek bekend geworden. De heer P. Bekker, stads-dansmeester te Groningen, deelt in de Gron. Ct. mede, dat op de jongste vergadering der Nederlandsche dans-onder- wijzers-vereeniging, bij de bespreking van het groe- ten en de uiterlijke beleefdheid de vraag is opge- worpen, „of het niet wenschelijk zou zijn het op straat afnemen van den hoed af te schaffen." Uit goede bron weet de heer B., dat door hooggeplaatste personen reeds de wensch geuit is tot oprichting van een bond tot afsch&ffing dezer lastige gewoonte. De vijf luchtballons van Landreau zouden Vrijdag te Leiden opstijgen. Den geheelen namid- dag, van 3 tot 7 uren, was men bezig de ballons gereed te maken voor de opstijging. Eindelijk was men gereedde heer Rossi en zijne vrouw zaten reeds in het schuitje en men sleep te nog een paar zakken zand aan, toen eensklaps een al te forsche windvlaag in het onderdeel van den hoofdballon sloeg en het gevaarte in Harden scheurde. De teleurstelling te beschrijven van den ongelukkige luchtschipper, wien de tranen in de oogen stonden, en van het verbazend groot publiek, is onmogelijk. In de Haarlemmerstraat te Amsterdam heeft de politie op een zolder in niet meer dan een hok onder de dakpannen, waarvan de deur gesloten was en waarin licht noch lucht toegang had, een I4jarig meisje ontdekt, hetwelk, slechts met afzichtelijke lompen bedekt en liggende op een legerstede, zelfs voor een hond ongeschikt, als het slachtoffer van de meest onmenschelijke verwaarloozing, maanden achtereen aan gebrek en ellende ten prooi was ge- weest en nauwelijks de kracht meer had om ver- staanbaar te spreken. Het arme schepsel is, ua gehouden overleg met een geneeskundige, op last van den commissaris van politie per rijtuig naar het gasthuis vervoerd, en tegen de ouders met name hare stiefmoeder, zal naar wij vernemen, een strafreohterlijke vervolging worden ingesteld. Twee dames uit Belgie hadden zich jl. Vrijdag te Scheveningen bij het baden te ver in zee gewaagd en liepen gevaar te verdrinken. Zij werden nog gelukkig in tijds gered door een politieagent en twee badknechts. De beide laatsten zaten te paard en moesten zoo ver in zee rijden, dat men de paarden in het geheel niet meer zien kon. Een van de dames kleinde zich dadelijk aan den staart van het eene paard en met behulp ook van den agent mocht men het genoegen smaken, de beide drenkelingen behouden op het droge te brengen. Ten behoeve der redders is een collecte gehouden welke f 21,10 heeft opgebracht. Volgens the Sport nadert het rijk der chignons zijn einde. Binnen kort kan een ontwent-ling tegemoet worden gezien in het kapsel der dames. In hoogere kringen begint men zich reeds tevreden te stellen met eigen haar, dat kort geknipf gedragen wordt als in da dagen van het eerste keizerrijk, zooals men dat op de portretten van Mme. Recamier en koningin Hortense aantreft. De kappers willen er echter nog niet aan, omdat zij begrijpen, dat hun gouden dagen dan vooreerst voorbij zijn, want 't zou een geruimen tijd duren, eer men weder in de dwaze en kostbare dracht verviel. Wij mogen hier reeds over de warmte klagen, rnaar in Californie is de hitte dezen zomer letterlijk ondraaglijk. Volgens een bericht uit Jacinto wijst de thermometer aldaar reeds dagen achtereen 115°120" Fahr. in de schaduw. Op een dag stierven er zeven menschen aan zonnesteek. Werklieden zijn er bijna niet meer te bekomen. In Noord-Amerika heeft men thans stoom- worst-machines. Men werpt daarin een dozijn levende varkens tegelijk alzoo niet schoongemaakt, zelfs houdt men er eerst geen Zate rdag mee en de machine wordt in beweging gebracht. Men hoort, maar ook slechts een oogenbik, een melodieus geknor en 15 minuten later rollen de worsten, kant en klaar, uit het achterstuk der machine. Onlangs gebeurde het, dat een der arbeiders in de stoomworst-fabriek zoo dicht bij 't rad kwam, dat de tanden daarvan hem aangrepen en hem tot lot- genoot der varkens maakten. Niemaud had er iets van gemerkt, want hij was te laat klaar om te schreeuwen. Toen hij'smiddags niet te huis kwam, zond de vrouw naar de fabriek, maar kreeg ten antwoord, dat niemand iets van haar man had vernomen. De vrouw treurde tot den avond en troostte zich toen met de gedachte: //och, hij is misschien even naar Californie om wat goud te halen I" Maar een paar dagen later kwam een vrouw van haar kennis om haar te condoleeren en zoo onder 't elf uurtje met elkander over koetjes en kalftjes pratende, zei die: //gistermiddag Wimpie! heb ik fabriekworst gegeten en toen is mij wat overkomen, dat ik nog nooit beleefd heb. Verbeeld je er zaten 8 koperen knoopen in, zie eens deze!" en wierp ze uit een peperhuisje op tafel. ,/lleere mijn tijd!" riep de verlatene en sloeg de handen boven haar hoofd in elkander, „dat zijn de knoopen van mijn mans broek. De stumper is tot worst gedraaid!" „Heb je ook een klein snapje!" zei hare deelnemende vriendin. De kinderen komen van de boomen. De oude Noordsche mythologie verhaalt, dat toen na de schepping van de wereld de goden Odin Gonnir en Lodhr naar het zeestrand gingen, zij twee stukken bout vonden, die bij het bouwen van den esch (esk) en den els (embla) waren overgebleven. De goden vormden nu uit deze stof, nadat zij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2