Alo-emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BUnNENLAND. No. 1167. 16e Jaargang. Zaterdag 29 Juli 1876. Bit blad verschijnt Binsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Bhont te Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOU- BERS van NEUZEN zullen op Donderdag, den 3 Angnttm 187 6, des morgens ten 10 ure, op bet gemeenteraadhuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad AANBESTBDEN: Het vpi-ooten van de algre- meene begraafpluats in die gemeente en het maken van een gemetseld riool op Java. Bestekken dier werken liggen ter inzage op de gemeente-secretarie en in de logementen van A. Batenbukg en A. Tholens te Neuzen. Plaatselijke aanwijzing zal geschieden op flaan- dag, den 31 dezer, des voormiddags tusschen 9 en 12 ire, terwijl overigens verdere inlicbtingen te bekomen zijn ter seeretarie voornoemd. Neuzen, den 21 Juli 1876. Burgeineester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Be Secretaris, J. BIELEMAN. Holitielc Overziclit. Van het oorlogstooneel is er weinig nieuws, be- halve de gewone berichten over verbazende over- winningen, waaraan niemand geloof hecbt, omdat ze al te zeer den klank der onwaarschijnlijkheid hebben. Be talrijke berichten wettigen ecbter bet ver- moeden, dat groote en beslissende gevecbten op banden zijn, en algemeen gelooft men, dat daarbij de vooruitzichten voor de Serviers duister zijn. Zij doen niets meer, dan zicb ter nauwernood in hunne stellingen bandhaven, en waar zij van overwinnin- gen spreken, is het niet veel meer, dan dat een aanval van den vijand gelukkig werd afgeslagen. Be geestdrift bij de bevolking blijft echter nog voortduren en de reserve komt getrouw op. Ook de Turken blijven veelal achter hunne ver- schansingen en wagen zicb weinig in het open veld. Zij schijnen voorshands nog geen liaast te maken, met aanvallender wijze te werk te gaan. Be sultan heeft, volgens berichten uit Turksche bron, een ultimatum aan Servie gesteld, den eisch be- vattende, dat de Serviers de wapenen zullen neder- leggen en de vestingen ontruimen, oin ze door Turksche troepen te doen bezetten. Ingeval zulks geweigerd wordt, zullen de Turken Servie binnen- rukken. In genoetnd ultimatum zou verder gezegd wor den, dat het recht, om d;e vestingen te bezetten, niet aan vorst Milan toekomt. Wei was dit recht toegekend aan vorst Michiel, doch deze was inder- tijd door den sultan tot Muscbir aangesteld, welke waardigheid de tegenwoordige vorst niet bezit. Het bezetten der vestingen door de Serviscbe regeering was tot dusver te Konstantinopel slechts bij oog- luiking geduld. Even tegenstrijdig, als de oorlogsberichten, zijn ook de mededeelingen over den toestand des Sultans. In een rapport, waarschijnlijk afkomstig van de Eransche ambassade, wordt daaromtreut bet volgende medegedeeldMurad Veen zeer welwillend drie man, bad met zijne moeder en zijne vrouwen zeer stil geleefd, totdat de vorige sultan hem huisarrest gaf. Hij begon toen het ergste te vreezen en die aanhoudende onrust, gevoegd bij de verwijdering van zijn gezin, waaraan hij zeer gehecht was, maakten liem toen reeds ongesteld. In Mei verkreeg bij daarom verlof van den sultan, om naar eene villa te vertrekken, maar hier werd het niet beterwant hij vej-nain nu voortdurend van de plannen van Hussein-Avni-pacha en Midhal-pacha en stond de grootste angsten uit, dat alles zou worden ontdekt. Bit duurde voile drie weken en toen de ontknooping kwam, was hij zoo overprikkeld, dat er een toestand van de grootste neerslachfigheid op volgde. Be sultan werd nu werkelijk ernstig ongesteld. Hij kreeg ontsteking en ten slotte een kwaadaardigen karbonkel. Het verslag beweert, dat die ongeneeslijk is en dat toch zijn gemoedstoestand te zeer is geschokt, om hem ooit weder het regeeren mogelijk te maken. Men verwacbt dus, dat spoedig zijn" broeder Abdoel-Ilamid aan het hoofd der regee ring zal moeten komen en verzekert, dat deze een zeer schrander man is, wiens gemoed door de jongse gebeurtenissen in het minst niet is geschokt. In het Engelsche lagerbuis zal bet debat over de Oostersche quaestie a. st. Maandag worden ge- opend. Be leider der oppostie, de beer Hartington, deelde daarbij mede, dat hij geen motie ter zake deze kwestie zal indienen. Be thans gepubliceerde officieele stukken, die door de Engelsche regeering en de diplomaten in bet buitenland over deze quaestie zijn gewisseld, hebben, naar de Engelsche bladen te oordeelen, in Engeland vrij algemeen eengunstigenindrukgemaakt. Tusschen Engeland en Amerika zijn thans onder- handelingen aangeknoopt, over de sluiting van een nieuw uitleverings-tractaat. Be reis van koningin Isabella naar Santander is volgens verschillende bladen, thans vastgesteld op a. s. Yrijdag. Boor zeventig Cubaansche insurgenten zijn de wapenen nedergelegd en is het indulto aangevraagd. Naar men uit New-York meldt, is Lerdo de Tejada met eene groote meerderlieid tot president van de republiek Mexico herkozen. Be Mexicaansche regeeringstroepen hebben eene bende opstandelingen, onder aanvoering van Palacros, aangetast en uiteengejaagd. Een 16tal hebben zij gedood en verscbeidene officieren der insurgenten zijn in handen der federalen gevallen. Langs de Mexicaansche grenzen zullen twee regi- menten cavalane en eene afdeeling mtanterie worden geplaatst, om aan de goed georganiseerde rooftochten der Mexicaansche paardendieven een emde te maken. Sitting Bull, een aanvoeder der roodhuiden, is met 440 Sioux-krijgers in een gevecbt gesneuveld. gevoelig en Neuzen, 28 Juli. Zondag, 30 dezer, zal te St. Gilles Waas het festival voor harmonie- en fanfarenmaatscbappijen, aan hetwelk 20 HoRandscbe en Belgiscbe genoot- schappen zullen deelnemen, plants hebben. Geene kosten zijn gespaard dit feest alien luister bij te zetten, dat ongetwijfeld eenen grooten toeloop van volk zal uitlokken. Ook zijn door de spoor- wegbesturen maatregelen genomen, om de terugreis der talrijke bezoekers te vergemakkelijken bij middel van bijzondere treinen, die uit St. Gilles zullen vertrekken naar Selzaete om 8,15, naar Hulsl om 8,45 en naar Temsche om 9,25 's avonds. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederd. hervormde gemeente te Hoofdplaat, door den heer C. Reyers, thans te Ellewoutsdijk. Be 2 Augustus zal voor Vlissingen weder niet van belang ontbloot zijn. Op dien dag toch worden daar verschillende autoriteiten verwacbt om tegenwoordig te zijn bij het leggen der kiel van het eerste ijzeren schip, hetwelk voor reke- ning van bet rijk op de vroegere marinewerf, thans geexploiteerd door de kon. scheepsbouw- en macbine-fabriek „de Sclielde", zal worden op stapel gezet. Uit den Haag schrijft men dat het in de bedoeling van den minister Heemskerk schijnt te liggen, niet maar eene gewijzigde wet op het lager onderwijs, doch eene nieuwe wet voor te dragen een hervorming alzoo van uitgebreiden omvang, waarbij op al de gebreken en leemten zal worden gelet, die zicb sedert '57 bij de uitvoering der onderwijswet van dat jaar hebben geopenbaard. Maandag was het voor de Buitsch Keizer- lijke familie, te Scheveningen logeerende, eenfeestdag. Be oudste dochter van het vorstelijk echtpaar, prinses Charlotte, geboren 24 Juli 1860, vierde dit jaar haar 16n geboortedag. In den kring van het vorstelijk gezin werd dit feest op hartelijke wijze gevierd. Be commissie voor de feesten der Pacificatie van Gent heeft dezer dagen uit Nederland een zeer eigenaardig gescbenk ontvangen. Be beer P. van der Want, pijpenfabrikant te Gouda, heeft opzettelijk groote pijpen voor de feesten laten ma ken en er een mandje als eeregescbenk voor de commissie, alsook aan den burgeineester van Gent bij gezonden. Bie pijpen zijn waarlijk zeer fraai op den kop staat aan den eenen kant bet schild van Belgie en aan den anderen kant dat van Hol land met het riftPacificatie van Gent." Langs den steel der pijp leest men aan de eene zijde wPlies Willem van Oranje Jan Vander- linden, abt Philips van Marnix 8 Nov. 1576;" en aan de andere zijde ,/ter eere van 't volk van Artevelde Aug. 1876. Graaf Ch. de Kerchove burgemeester van Gent." Men mag verwachten, dat" deze historische pijpen weldra zeer populair zullen worden want het is een gelukkige gedachte geweest de twee wapens van Noord en Zuid benevens eenige beroemde namen, die met de Paci ficatie innig verbonden zijn, er op te brengen. Be heer F. E. Anderegg, arts en gemeente- geneesbeer te Yierlingsbeek, heeft van den minister van justitie een aanstelling bekomen als onbezoldigd rijksveldwachter. Genoemde heer heeft zoodanige commissie gevraagd, ten einde in de gelegenheid te zijn om ingevolge de wet van 5 Juni 1875 mede' te werken tot wering van het moedwillig kwellen, pijnigen of misbandelen van dieren. Het door den beer Anderegg in dezen gegeven voorbeeld verdient lof en navolgiug, want dagelijks kan men zicb overtuigen, hoe naamloos wreed aldaar en in de omstreken verschillende dieren, maar vooral de COIilUNT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie/ 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4regels/0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag aamiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1