overal leven en beweging en eene algemeene belangstelling en feestvreugde, die de deelnemende gezelschappen in eene tevredene en vrolijke stem ming, ja in bewondering brengt. Een waar genot was bet de beweging der socie- teiten, met hare verschillende vanen en eereme- talen met het oog te volgenop den bepaalden tijd komt de optocht op het marktplein, dat schier te klein is om den geheelen stoet te bevatten. Te 2 ure worden de respectieve besturen der deelnemende gezelschappen ontvangen in de beneden- zaal van het stadhuis; de voorzitter roept de aan- wezigen een hartelijk welkom toe, houdt eene korte, docli kernaclitige toespraak en dankt alien voor hunne belangstelling, waarna bun de eerewijn wordt aangeboden. De ontbrekende 6 gezelschappen bij den optocht komen inmiddels aan het volk stroomt in de plaats men berekent het getal op p. m. 8000. Te 3 ure wordt het festival, voor de muziek op de groote markt, voor de zang op de vischmarkt, door onze Harmonie geopend, waarna de opvoering geregeld plaats heeftin het geheel nemen 38 ge zelschappen daaraan dee], van ieder (muziek en zang) 19 gezelschappen. De beweging in de Steenstraat door het gaan en keeren van de eene estrade naar de andere is buitengewoon, doch de orde wordt nergens gestoord overal ziet men tevredenheid, feestvreugde, vrolijk- heid en genoegen. Vele gebouwen zijn des avonds prachtig verlicht. Het festival eindigt te 9 ure en precies 9-j ure wordt een aanvang gemaakt met het afsteken van het vuurwerk, dat prachtig en uitmuntend zich vertoont. Een monsterkanonade besluit te 10 ure het feest. Eere de commissie, die zich met de taak daarvan- belastte. Door den heer Stroo te Eecloo, zijn aan de R. K. kerk te Aardenburg aanzienlijke bezittingen vermaakt. Om de successie-rechten te kunnen voldoen heeft men daarvan Maandag 11. 12 hecta- ren 57 aren en 40 centiaren verkocht, welke aan- gekocht zijn voor de som van 19600 gulden, behalve de onkosten a 14 pet.; d. i. ongeveer f 800 per Burgsch gemet. In de polders in de nabijheid van Aarden burg en van Sluis is dit jaar eene aanzienlijke lioeveelheid vlas verbouwdin verschillende partijen daarvan vond men het bekende vlas-warkruid (cuscuta epilinum) en wel in die partijen, welke bezaaid waren met het vlaszaad, dat door een zelfden koopman geleverd was. Aangezien de ver- kooper dit zaad gewaarborgd had, besloot men hem vergoeding te vragen voor de aanzienlijke schade, die hij velen, zij het dan ook onwetend, berokkend had. Bij minnelijke schikking is men overeenge- komen, dat hij den prijs van het zaaizaad aan de betrokken personen zal terug betalen. Gedurende eenigen tijd is te Goes weder in gebruik genomen het kerkgebouw der doopsgezinden, dat sedert een reeks van jaren is gesloten geweest. Thans heeft die kerk door de zorg van een lid der gemeente eene groote verandering ondergaan en is jl. Zondag voor het eerst in het vernieuwde gebouw voorgegaan door ds. Pekelharing, van Middelburg. Naar men verneemt zal de fabriek van de koninklijke maatschappij //de Schelde", te Vlissingen gevestigd op de voormalige werf van scheepsbouw der marine, den 2 Augustus a. s. eenigzins feestelijk worden geopend. Verschillende hooggeplaatste personen zijn uitge- noodigd die plegtigheid bijtewonen. In twee der provinciale raden van Belgie, nl. in Oost-Vlaanderen en Luik, is thans een voorstel in behandeling, om aan te dringen op een tolverbond tusschen Nederland en Belgie. In den proviucialen raad van Limburg werd zulk een voorstel reeds een jaar geleden aangenomen. De Fransche bladen deelen mede, dat bij den schietwedstrijd die te Lausanne wordt gehouden, door Z. M. den koning der Nederlanden een prijs is uitgeloofd, bestaande in een beker van zeer fraaie bewerking, ter waarde van 20,000 frs. 't Is bekend dat de landverhuizing naar de vereenigde staten van Noord-Amerika, zoowel voor veldarbeiders als ambachtslieder., in de laatste jaren niet die resultaten heeft opgeleverd, welke men daarvan verwacht had. Meer nog dan in Europa heerscht daar in den laatsten tijd een kwijnende toestand, zoowel op 't gebied van nijverheid als van handel en landbouw. Onderscheidene emigranten uit het noorden des lands hebben onlangs aan hunne f'lmiliebetrekki'igen geschreven dat zij eerlang weer terugkomenmeerendeels uit gebrek aan voldoende bestaansmiddelen Landbouwbericliten. Op verschillende plaatsen van Zuid-Beveland vertoont zich de droes onder de paarden. Hij is echter zeer goedaardig en heeft bij gepaste behandeling een gunstig verloop. [Jit Meppel schrijft men dd. 22 JuliHet honiggewin der bijen mag tot dusver alleszins gunstig genaamd worden. De droge dagen in Mei, in den koolzaadbloeitijd, de warme in Juni tijdens den klaverbloei en de donkere dagen in Juli, zoo gunstig voor de boekweitbloei, hebben het hunne daartoe bijgedragen. Zwermen van 15 a 20 kilo zijn geen bijzonderheden en 't is te verwachten dat '76 een van de gunstigste honigjaren zal zijn. Men meldt uit Noord-Braband het volgende Een zes a zevenjarige pyramied pereboom, die in het voorjaar niet gebloeid heeft, kreeg einde Juni aan de toppen der nieuw uitgeschoten loten, eenige bloesemknoppen. Enkele dier bloesems hebben zich tot peergezet en uit een dier peren, ontwikkelde zich later, juist aan het ondereinde een drietal nieuwe bladeren een' andere peer, die echter krom gegroeid is, vertoond aan een der zijden ook een bladeren- uitspruitsel. Doch nu komt uit een der peeren, juist weder aan het uiteinde, een bloesemknop te voorschijn. Mogt een deskundige belang genoeg in dit curieuse feit stellen om het te komen onderzoeken, dan kan hij ook de genoemde exemplaren van den boom snijden om te conserveeren, waartoe het adres is te bekomen aan het bureau van het Utr. Dagblad. GEMENGDE BER1CHTEN. Door de politie te Franeker zijn in verschil lende z. g. snoepwinkels in beslag genomen eenige partijtjes met helder rood en groen gekleurde suiker- boonen of erwten, hebbende ongeveer de grootte van groene erwten. Scheikundig onderzocht, bleken deze uit Engeland ingevoerde erwten in te houden een aanzienlijke hoeveelheid rattenkruid en is het gebruik van slechts eene kleine hoeveelheid, voor kinderen zeer gevaarlijk. Te Winschoten moet reeds een kind, na daarvan gebruikt te hebben, overleden zijn. Men zij dus gewaarschuwd goed toe te zien dat deze erwten niet in handen der kleinen komen, terwijl ook de besturen van andere gemeenten wel doen, de snoepwinkels aan eene inspectie te onder- werpen. Yrijdag namiddag is in de koninklijke fabriek van waskaarsen te Amsterdam een 14jarig meisjes in een ketel met kokend water en vitriool gevallen. Het kraam van de vereeniging tot heil des volks te Utrecht, heeft gedurende de kermis aldaar ongeveer 25,000 traktaatjes gratis uitgereikt, om het kermisvieren tegen te gaan. Ook werden er vele bijbels en andere godsdienstige werken verkocht. Uit Utrecht schrijft men: Toen weinige dagen geleden, de kroonprins en prinses van Pruissen ook deze stad in het strengst incognito bezochten, be- kroop bij de hooge reizigers de lust naar de lekkere Hollandsche wafels', en betraden zij daartoe een netjes ingericht wafelkraam, voor de aldaar in aan vang zijnde kermis pas geopend. Vertolkt gaven zij te kennen, dat de smaak hun van dat lekkere gebak uitnemend beviel en betaalden de levering waarschijnlijk wel hooger dan met 6 centjes het stuk. Had de zindelijke bakster van die komst maar iets kunnen afweten, gewis had zij wel getracht de puikste modellen harer bakkunst voor te dienen en althans zeker wel tenue in 't Eriesch gecom- mandeerd. Ook uit Scheveningen schrijft men, dat de keizer- lijke Pruissische familie aldaar zeer eenvoudig en recht huisselijk leeft, en om hare vriendelijkheid en welwillendheid door ieder met de meeste voor- komendheid behandeld en geeerd wordt. Te Heteren geraakte op het binnenveld een geheele vracht hooi, die juist op een wagen geladen was, in brand, zoodat de geheele massa een prooi der vlammen werd. Het ongeval werd veroorzaakt door een brandende pijp. XJurgerlijlie stand van Neuzen van 1723 Juli. Zeetijdingen. HANDELSBERICHTEN. frijzen «Iei* ifHIecten. Amsterdam, 24 Juli. Prljzeu van Coupons. Rotterdam, 24 Juli. Huwelijks-Aangiften. 22 Juli. Frans de Mul, oud 19 j. jm. en Janna de Meester, oud 21 j. jd. Geboorten. 21 Juli. Marinus Reinier, z. v. Martinus Cor nelia en van Adriana Harms. Anthonia Maria d. v. Wilhelmus Kooreman en van Gerrilje Willems. 22 Juli. Jan Pieter, z. v. Joris JohaDnes Kolijn en van Rachel Bolleman. Overlijden. 20 Juli. Marinus Martinus van der Hooft. oud 18 m. z. v. Marinus en van Cornelia Wieland. 21 Juli Minnie Harris, oud 5 m. d. v. Frederic en van Jacomina Hendrika Trapman. 23 Juli. Jacoba Johanna Harinck oud 5 m. d. v. Hubertus Johannes en van Janna Visser. Van 14 Juli tot en met 20 Juli zijn in deze haven binnenge- komen bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als 14 Juli. Eng. stoomb. Troubadoer, kap. Smitt, van New- Castle met stukg. N.-Huitsehe bark Patriot, kap. Peutsch, van Riga met hout. 16 Juli. Eng. stoomb. Killarney, kap. Powell, van Goole met stukg. 18 Juli. N.-Duitsche bark Sererus, kap. J. Kohn, van Riga met hout. 19 Juli. Russische bark Luxtie, kap. J. Johanson, van Louisa met hout. Noordsche bark Louise, kap. Cristoffelsen, van Riga met hout. 20 Juli. Belg. stoomb. Flecha, kap. Seeuwen, van Londen met stukg. N.-Duitsche bark Mittwoch, kap. Spinger, van Riga met hout. Russische bark Veritas, kap. Johansen, van Riga met hout. Zweedsche brik Magnus, kap. Petersen, van Riga met hout. Van 14 tot en met 20 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Gent de volgende zeeschepen als 14 Juli. Eng. stoomb. Sumus, kap. Smitt, naar Eng. in ballast. 15 Juli. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Troubadoer, kap. Smitt, naar New-Castle, in ballast. 19 Juli. Eng. stoomb. Killarney, kap. Powell, naar Goole met stukg. Fransche schooner Mychatie, kap. Groubel, op avonture in ballast. In deze haven zijn binnengekomen, bestemd om aan den ijzeren weg hier te lossen en te laden de volgende zeeschepen als 14 Juli. Eng. stoomb. Jutland, kap. J. Webb, van Londen met stukg. 17 Juli. Eng. stocmb. Londos, kap. F. Spink, van Goole, met stukg. en steenk. 20 Juli. Noordsch bark schip Cito, kap. A. Olsen, van Riga met hout. Uit deze haven zijn vertrokken, na aan den ijzeren weg alhier, te hebben gelost en geladen, de volgende zeeschepen als 15 Juli. Eng. stoomb. Jutland, kap. J. Webb, naar Londen met stukg. 20 Juli. Eng. stoomb. Londos, kap. F. Spink naar Goole met stukg. en steenk. Nedeeland. Certifie. Werkelijke schuld 2* pet. 62*J dito dito dito 3 II 75 dito dito dito 4 Aandeel Handelmaatschappij. 5 H 101| dito ezploitatie Ned. staatsspoorw. n 89 Belgie. Ccrtificaten bij Rotschild 2b 59* Fra.nkrijk. Inschrijvingen 3 n dito 5 n Rusland. Obligation 1798/1816 5 n 99* dito Hope Co. 1855 6e serie 5 ii 87* dito 1000 1864 5 ii 95* dito L. 100 1872 5 n 89| dito L. 100 1873 5 n 89* Loten 1866 5 n 814 Oblig. Hope Co. Leening 1860 4* n 871 Certifie. dito 4 n 75* Inseript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 n 75* Obligation 1867—1869 4 u 77* Certificaten 6 n Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. 5 ii 259* Oblig. dito 4 b n 83* Aand. Baltische spoorweg 3 ii 127 dito spoorweg PotiTiflis 5 ii 95 dito dito Jelez Orel 5 n 93* dito dito Charkow'Azow 5 H 88* PoLEN. Schatkist obligation 4 II 78* Amstebdam 24 Juli. Metall. f 19,95dito zilver 20,17*Div. Eng. per 11,90. Eng. Portugal per f 12,Spaansche piasters f Amerikaansche dollars (in goud) f 2,44*. Amstebdam 22 Juli. Metall. f 20,dito zilver 20 20; Div. Eng. per 11,90; Eng. Russen per 11,90; Eng. Portugal per 12,— Erans. 47,60, Belg. 47,60 PruiB. 58,60 Hamb. Russen 30* Russen in Z Rf 31*; Poolsche per fl Poolsche per Z. R.f Spaansche piasters f Spaansche binnenlandsche J -, Amerik. dollars f 2,44*; papier f 2,15. Bij vrij goede aanvoer ging Tarwe 10 cent lager langzaam van de handRogge en Gerst 10 cent lagerKoolzaad circa 50 last aangevoerd van zeer voldoende qualiteit. Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 9,80 a f 10,80. Over- maassche 9,10 a 9,60. Rogge, Zeeuwsche en Vlaamsche f 7,80 a f 8,10. Overmaa8sche f 7,20 a f 7,70. Gerst, Zeeuwsche winter f 5,30 a f 6,30, mindere J 5,30 a f 5,50 zomer dito f 5,— a 6,mindere 5,a 5,50. Haver, korte f 4,30 a J 6,30. lange f 3,50 a f 5,50. Paar- denboonen f 8,30 a 9,20. Duivenboonen 9,50 a f 10,25. Bruineboonen f 9,50 a f 13,—. mindere J 9.00 a f 12,00. Witteboonen, Walchersche f 8,a J 11,50. Zeeuwsche 9,50 a 10,50. minder 9,— a 10,—. Erwten. Walchersche f 10,50 a J 11,50. Zeeuwsche J 9,50 a f 10,00. Koolzaad, nieuwe 63 a 66 Lijnzaad J per kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2