BU1TENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Zeetijdina en. welke men met zekerheid weet, dat zij niet alleen groote voorstanders van de openbare volksschool zijn, maar twee zelfs van leerplicht. Zeker een merkvvaar- dige stemming. Eindelijk verdient nog opmerking de benoeming van een griffier. Ik zal over deze zaak, die in Zeeland reeds zooveel sensatie heeft verwekt, waarbij zooveel belangen in het spel zijn gekomen niet verder uitwei- den, maar alleen opmerken, dat mr. Arntzenius zijne benoeming hoogst waarschijnlijk grootendeels daaraan te danken heeft, dat zijn gevaarlijkste concurrent be- kend staat als iemand van groote bekwaamheden, maar antirevolutionnair-politieke denkbeelden te zijn toege- daan. Me dunkt dat een en ander voldoende is om den overheerschenden geest in de staten van Zeeland te doen kennen. Te rekenen van 1 Augustus zullen naam- of zoogenaamde visitekaartjes weder op den voet van gedrukte stukken ter verzending met de post wor- den toegelaten. Van dien datum af wordt tevens het verhoogde port niet meer toegepast op de aan betaling van port onderworpen dienstbrieven, van departementen en colleges van openbaar bestuur en openbare autoriteiten afkomstig, indien zij voor hun ter post bezorging op het adres zijn voorzien van de aanwijzing overeenkomstig daaromtrent door den minister van financien te gevert voorschriften, waar- uit blijkt dat zij dienstaangelegenheden betreffen. De Arnh. Ct. meldt: Van goed onderrichte zijde vernemen wij uit den Haag, omtrent de ministerieele crisis, dat men nog niet veel wijzer is dan men de vorige week was. Men hield; het alleen voor vrij zeker, dat de heer Heemskerk blijven zou, maar de heer van der Heim niet meer zou optreden. Daarentegen zou de beer Klerck, wiens aftreding eerst als stellig werd gemeld, zich hebben laten overreden om de portefeudle te blijven waarnemen. De beer van Lijnden wiens gezichts- orgaan err.stig is aangedaan, zou tegen het langer waarnemen der werkzame betrekking van minister bezwaar hebben. Ook de heer de Willebois moet niet geneigd wezen aan het hoofd van zijn depar- tement te blijven. Wij geven de mededeeling van onzen bericht- gever, maar vestigen de aandacht op zijne opmer king, vdat men nog niet veel wijzer is dan de vorige week." Met andere woorden, dat nog niets stelligs is te zeggen omtrent de oplossing der ministeriele crisis. Men verneemt, dat de regeerings-ontwerpen nopens de droogmaking van de Zuiderzee en betrekke- lijk het lager onderwijs in gereedheid gebracht zijn. Te Vlissingen heeft jl. Vrijdag eene straf- oefening plaats gehad op Zr. Ms. ramscbip de Adder, liggende aldaar in bet dok. Naar gissing kreeg die schepeling, vastgebonden voor een stuk aan den toren, p. m. 30 a 40 slagen met een eind touw. Het geschreeuw was hartverscheurend en voor de nabijwoner.de personen gruwelijk om aan te hooren. Wanneer zal de minister van marine gevolg geven aan zijn voornemen om lijfstraffen af te schaffen. Een der Duitsche zusters, „Soeur superieure" van bet It. K. weeshuis te Vlissingen heeft zich in den Eransch-Duitschen oorlog, door het verplegen van gewonde soldaten op het slagveld, zoodanig weten te onderscheiden, dat zij van den Duitschen keizer het ijzeren kruis ontving, terwijl haar van wege de keizerin een massief gouden christusbeeld werd vereerd. Naar men verneemt, heeft die edele vrouw andermaal het voornemen opgevat, om in de slagvelden van Servie-Turkije den armen verminkten soldaat hulp en bijstand te verleenen. Op den 14 dezer had te Kauter een ernstig geval plaats. Bij het vieren eener trouwplechtigheid namelijk werden door eenige personen vreugdeschoten gelost, iets dat in strijd was met de bestaande gemeente verordening. Uit dieri hoofde trachtte de veldwachter zulks te beletten, doch te vergeefs. Inmiddels verscheen ook de rijksveldwachter, te Graauw gestationeerd, die insgelijks de overtreders uitnoodigde niet verder voort te gaan. Deze ten laatste gebelgd over dat herhaald aanmanen, vielen op de veldwacbters aan, die onder de voet geraakten. De gemeente veldwachter echter kwam spoedig weer op de been, doch de rijksveldwachter werd door eenige personen op den grond gehouden. Nu dreigde deze vuur te zullen geven, ingeval men hem niet vrij liet, en toen ook dit zonder gevolg bleef, trok hij zijn revolver, en schoot dien in 't wilde af, met het noodlottig gevolg, dat een der aanranders, een jongman van 22 jaren, doodelijk in den buik getroffen werd. Landbouwberichten. De verwachtingen omtrent den te velde staanden oogst in dit district zijn over het algeineen niet ongunstig te noemen. De winter vruchten, als tarwe, rogge en gerst, staan bier en daar nog al dun, hoewel er een matig beschot van wordt ver- wacht, als zijnde zwaar van korrelde zomer tarwe en gerst, op slechts enkele plaatsen voorkomende, staan daarentegen uitnemend goedook van den haver verwacht men een goeden opbrengst. Meer algemeen is in dit jaar ook in dit district de teelf van kanariezaad beproefd, hetwelk een goed be schot belooft. Paardeboonen en erwten staan tot heden nog veel belovend. Koolzaad komt dit jaar zeer weinig voor, terwijl het bereids nagenoeg overal gesneden ishet geeft een ruiinen opbrengst. Met den pluk van het vlas is men in vollen gang; het gewas is middelmatig. De aardappelen staan tot heden uitmuntend en beloven veel. Suikerpeen zijn dit jaar wel de helft minder dan in het vorige jaar gezaaid; de groei daarvan is voordeelig. De opbrengst van den klaver was ruim, doch die van de wei- of graslanden is weinig, terwijl by de droogte de vooruitzickten op het nagras niet gunstig zijn. Op de thans geeindigde Veenendaalsche wol- markt zijnde de hoofdmarkt in Nederland, werden dit jaar niet minder dan 103400 Kg. wol aangevoerd. Hieronder is niet begrepen de groote hoeveelheid wol, op de markten van de Klomp, eene buurtschap onder Veenendaal, aangevoerd. De handel was niet bijzonder levendig. De prijzen varieerden van 1,10 tot 1,65 het Kg. Uit Antwerpen meldt men het volgende: Te Bom hebben onbekende booswichten in den nacht van 11 op 12 dezer, gepoogd den eerst aankomenden trein te doen derailleeren door mid- del .van stukken ijzer, die ze op verschiilende plaatsen op de rails hadden gelegd. Gelukkig kon de wacbter nog in tijds de baan zuiveren en alzoo ongelukken voorkomen. Nog slechts kort geleden grepen op den spoor- weg te Puurs, dezelfde feiten plaats. Gednrende den nacht belemmerde men daar de baan, met van afstand tot afstand groote steenen op de rails te plaatsen. De grootste voorzorgen zijn genomen ten einde de baan vrij te houden en de ongevallen te keer te gaan. Er is een ernstig onderzoek ingesteld, ten einde de daders te ontdekken. Er is ook te dien einde een nachtdienst van wakers ingericht. De wachter van Geert, die eer- gisternacht als waker dienst deed, zag ten 1£ ure 's morgens drie onbekende personen op de baan wandelen. Van Geert hield zich op een afstand en volgde de onbekendendoch nauwelijks hadden zij den waker opgemerkt, of zij verhaastten den stap. Van Geert deed zulks ook en toen hij nog slechts een dertigtal stappen van hun verwijderd was, bleef een der onbekenden eensklaps staan, liet van Geert nog eenige stappen naderen en lostte toen een pistoolschot op hem. Van Geert werd niet getroffen, doch toen de rook van het schot was opgetrokken, waren de drie personen verdwenen. Het aantal herbergen in Schotland is ont- zachelijk grootte Edinburg is 1 kroeg op elke 230 inwoners, te Glasgow op 231, te Dundee op 244, te Aberdeen op 175, te Duinbar op 110, te Auchtermuchtie op 172 inwoners. De Haarl. Ct. maakt gewag van een merkwaar- dige uitvinding met betrekking tot den modernen tuinbouw n. 1. een practisch werktuig tot vervaar- diging van bloempotten. De grondstof, die hiervoor wordt gebezigd, bestaat uit koemest en zeer fijne, lichte aarde, tot een taai deeg gekneed. Een eenig- zins bekwaam workman is in staat, door middel van de genoemde machine, dagelijksch 5 a 800 stuks kleine potten te vormen. De potjes worden gedroogd en kunnen reeds na verloop van 24 a 30 uren gebruikt worden. Zij treden in de plaats van de kostbare en breekbare aarden potjes, terwijl de kosten van het vervaardigen zeer gering zijn, maar vooral zijn zij van veel nut bij plantjes, die niet goed het verplanten kunnen verdragen. Is name lijk de tijd voor het planten aangebroken, dan plaatst men de plantjes met de potjes eenvoudig in den grond. Deze maakt spoedig de potjes week en de wortels kunnen ongehinderd naar buiten en in de aangrenzende aarde indiingen, terwijl zij boven- dien door de bestanddeelen van het potje, dat opgelost wordt, gevoed worden. Voor eenige dagen zijn te Zutfen twee vos- paarden, geen spanpaarden, verkocht voor/" 4100, het eene voor/1 1900 en het andere voor/'2200. Men is tot de ontdekking gekomen dat in sommige plaatsen van Duitschland analine gebezigd wordt om de worst hare behoorlijke kleur te geven. Het publiek wordt hiertegen door de regeering ge- waarschuwd, en tevens verzocht de schuldigen be- kend te maken. Verleden week zijn te Brouwerschaven weder 210 blokken tin door duikers aangebracht uit het wrak van het stoomschip Thomas Sorby. Het is opmerkelijk en schier zonder voorbeeld, dat de lading bij een schipbreuk zoo geheel wordt aangebracht, als met dit tin het geval is, daar wij vermeenen dat het getal van 10,000 blokken reeds bijna geheel compleet is. MeD schrijft aan het U. D. het volgende: z/Zeer vaak wordt beweerd, dat onze beminde vorst, voor de vele miniinumlijders onder de onder- wijzers doof is. Dat dit tegengesproken kan worden, blijkt uit het volgende feit, dat op waarheid gegrond is. T Is eenige jaren geleden, dat Z. M. Willem III, op een afgelegen plaats in Gelderland incognito reisde, en bij een arm onderwijzer binnen trad. Na dezen een en ander gevraagd te hebben, vroeg de vorst hem ook eenig eten, daar de herberg in dat gehucht Z. M. niets aanlokkelijks aanbood. De onderwijzer, die den koning niet kende, maakte vele verontschuldigingen, wijzende op zijne arinoede. Wat kunt ge me dan geven, vroeg de vorst Wat eieren, salade en aardappelen met azijn. Zeer goed, zeide de koning, en spoedig was dit door de meestersvrouw op de met meesters zondag- schen witten zakdoek gedekte tafel gebracht. Z. M. at met smaak liet zich door den schoolman den weg wijzen naar en vertrok. Even buiten het gehucht gal Z. M. hem een boekje ten geschenke en zeidedaar gij schoolmeester zijt en tevens arm, kan ik u niets beter aanraden, dan goed in dit deeltje te lezen. Z. M. gafhemde hand en bedankte hem voor zijn middagmaal recht hartelijk. Te huis gekomen, wilde hij dat boekje even in zien en zie 't was zijn eigen school- boekje De geschiedenis van Jozef. maar ver- rijkt met een bankbiljet van /1000 Een paar dagen daarna vemam hij, dat deze edele gever de koning was. Spoedig werd een flinke brief op- gesteld, om Z. M. hartelijk dank te zeggen, doch nimmer kwam hier antwoord op. Jaren zijn verloopen de onderwijzer is minimum lijder gebleven, en in die jaren is ook de /lOOO den weg gepasseerd van alle guldens, zooals bij hen die jaarlijks te weinig hebben. Zijn gezin is toe- genomen en de armoede is vermeerderd. Ten- einde raad, neemt hij het besluit aan Z. M. te schrijven, dat het eerste deeltje gelezen was, zoo goed als versleten ja op was en zie, weinige dagen geleden, komt hierop van wege Z. M. dit antwoordHiernevens het tweede, maar laatste deeltje. Ook dit bevatte weder een bankbiljet van f 1000." Van 7 Juli tot en met 14 Juli zijn in deze haven binnengo- komen beatemd voor Gent, de volgende zeeschepen als 7 Juli. £ng. stoomb. Romeo, kap. J. Ellwood, van Goole met stukg. 9 Juli. Eng. stoomb. Tumus kap. Smitt, van Middelsbro met pickijzer. Eng. schoonerjacht Geelnare, kap. J. Webb, van Antwerpen met passagiers. 10 Juli Eng. stoomb. Killarney, kap. C. Powell, van Goole met stukg. 11 Juli. Fransche schooner Marie Eugenie, kap. Barbedierre, van Grat- tenburg met planken. 14 Juli. Eng. stoomb. Stan tons, kap. W. Lumsley, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. J. Ellwood, van Goole met stukg. Van 7 tot en met 14 Juli zijn uit deze haven vertrokken komende van Ge it de volgende zeeschepen als: 7 Juli. Dee'iSche schooner Dania kap. Petersen, op avonture in ballast. 8 uli. Eng stoomb. Troubadoer, kap. Smitt, naar New-Castle met stukg. 9 Juli. Eng. stoomb. Romeo, kap.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2