\lgemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1163. 16e Jaargang. Zaterdag 15 Juli 1876. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Bij <leze conran I liclioorl een bijvoegMel T-®olitiel£ Overziclit. De bericliten van het oorlogstooneel blijven steeds met elkander in tegenspraak. Heden zijn het de Servische berichten, die natunrlijk het voordeel aan de Servische zijde brengen, morgen weer de Turk- sche berichten, die met de Servische in lijnrechten strijd zijn. Zoo vvordt uit Belgrade gemeld, dat de Turken den rechter Drina-oever hebben ontruimd. Het leger van den Timok nam verscheidene plaatsen en deed eene verkenning tot aan Widdin, wer- waarts de Turken zich terugtrokken. Het geheele district iddin, van de Mirava tot aan de Kuche- vaczer grenzen, heeft zich bij de beweging aange- sloten. Op 6 dezer hadden de Serviers onder generaal Biniczanin, een bloedigen strijd te weer- staan, welke zeven uren duurde. De Turkey die in overmacht aanwezig waren, hadden de hoogten bezet en vochten met vertwijfelde woede, de Ser viers met heldenmoed. Het verlies der Turken is ontzachelijk groot, dat van de Serviers gering. Laatstgenoemden veroverden vaandels en wapens en namen eenige dorpen in bezit. Majoor Cziolokanties heeft Novibazar ingesloten. De ar- chimandrit Dutschies sloeg de Turken bij Noviva- rosch en veroverde twee schansen. De kapitein Michael Illic viel het verschanste Jegerkamp bij de rivier Janina aan. De artillerie der Serviers ver- nielde de Turksche verschansingen, waarop het kamp stormenderhand genomen werd. Veel graan en vee werden buit gemaakt. Daarentegen wordt van regeeringszijde uit Kon- stantinopel gemeld, dat de Servische troepen, die de batterij bij Eski-Kiliffe welke een deel uit- maakt van de verschansingen van Novibazar hebben aangevallen, na een gevecht van twee uren, zijn teruggeworpen. Zij hebben meer dan 500 dooden en een groot aantal gekwetsten op het slagveld achtergelaten, waarop 500 geweren door onze troepen werden opgeraapt. Onze artillerie heeft het geschut, door den vijand tegenover onze batterij gesteld, vernietigd. In het gevecht bij Zaitchar zijn de Serviers door de Turken volkomen geslagen. De verschansingen der Serviers werden stormenderhand ingenomen en al de zich daarin beviudende ammunitie, wapenen, kanonnen, enz. door de Turken buit geinaakL Bij Sabah Kadi zijn insgelijks de Serviers gesla gen. Ook de insurgenten van Sebnie (Bosnie) zijn door de Turken aangetast en gedwongen op Oosten- rijks gebied de wijk te nemen. Het verhandelde in de samenkomst der beide keizers te Reichstad levert natuurlijk weer een ruim veld op voor allerlei gissingen van dagblad- correspondenten. Elk meent het fijne van de zaak te weten. 't Meest waarschijnlijk acht men de vol- gende lezing: De keizer van Oostenrijk heeft de verzekering ontvangen, dat de Russische monarch zijne staatkunde niet zal afscheiden van die van de kabinetten van Weenen en Berlijn, al loopen hunne respectieve belangen ook op sommige punten uiteen. Yoorts wenschen de drie genoemde mogendheden het behoud van den vrede in Earopa. In de Oostersche aangelegenheden zullen zij zich niet mengen, tenzij 0111 het einde van de worsteling te bespoedigen, ingeval zich een gunstig oogenblik mocht opdoen, om de stem der tnenschelijkheid en der beschaving te doen hooren. Beide keizers kwamen overeen in het beginsel van non-interventie, voorbehoudende om, zoodra de gebeurtenissen op het tooneel des oorlogs een be- slissend resultaat hebben opgeleverd, met alle groote mogendheden eene vertrouwelijkegedachtenwisseling te houden. Te Weenen gelooft men, dat alle gevaar voor een verderen oorlog dan binnen de tegenwoordige grenzen als geweken kan worden beschouwd. De Duitsche keizer is verleden Maandag van Coblenz komende, te Wiirzburg aangekomen. Omstreeks denzelfden tijd arriveerde aldaar ook prins Bismarck, die door de bevolking met geest- drift werd begroet. De geheele stad was feeste- lijk versierd. Dinsdag namiddag zou keizer Wilhelm de reis naar Baden-Baden voortzetten. Het Spaansche congres heeft Vrijdag de beraad- slagingen over het budget der ontvangsten voort- gezet. De heer Morales, afgevaardigde van Na- varra, hield eene lange redevoering tot verdediging van de rechten en vrijstellingen zijner provincie. Hij verlangt, dat zij, wat de belastingen betreft, niet met overige provinoien van het rijk zou ge- lijk gesteld worden. De president-minister Canovas del Castello be- toogde, in antwoord op den heer Morales, de nood- zakelijkheid om Navarra aan de beginselen van het gemeene recht te onderwerpen, uit kracht van de constitutioneele eenheid. De optreding te -3 ure tot de uitvoering der stuk- ken door de onderscheidene muziekgezelschappen op de grootemarkt, na opening door de //Harmonie" van Hulst, zal in volgorde zijn, als volgt Stekene, Vlissingen ,/Eensgezindheid," Meerdonk, Rupelmonde, Nieukerken, Assenede, Lokeren, Krui- ningen, Vlissingen ,/Ons Genoegen," Baasrode, Vracene, Neuzen, St. Nicolaas, Clinge (Waas), St. GillesWaas), Zuiddorpe, Hontenisse, Stoppeldijk.' Die der onderscheidene zanggezelschappen op de Vischmarkt mede na opening //Harinonie" Hulst: Assenede, ieukerken, Lokeren, Waasmunster, Neuzen, St. Gilles (Waas) //Eelinoiiha," St. Gilles (Waas) ,/de Vreugd," Hamme (St. Anne), St. Nico laas //Vooruit," Hamme, Kupelmonde //Mercator," Rupelmonde ,/Mercators vrije zonen," Zele (Heikant), Vracene, Lamswaarde, Overslag, St. Nicolaas //de standve Vrienden," Kemseke. Des avonds verlichting en ten 9i uren prachtig vuurwerk; een extra trein zal van Hulst naar Neu" zen vertrekken des avonds te 10,30 uren en naar St. Nicolaas te 11 ure. Neuzen, 14 Juli. Door den heer D. Tholens te Neuzen is het leggen van een nieuwen berm, het maken van steenglooiingen met leverancien enz. aan den zeedijk van het waterschap de vereenigde polders van Ossenisse, waarvan de besteding den I 1 Juli jl. te Ossenisse plaats had, aangenomen voor de som van 75600. De bedijkingswerken in het Hellegat onder de gemeenten Zaamslag en Boschkapelle zijn in vollen gang. Met een 12 Otal werklieden en eenige vletters heeft men reeds verschkaden gelegd en is men aan de voorversching bezig. Hoezeer de tijd van oplevering zeer vlug daar zal zijn, laat het zich echter aanzien, dat er niet overtijd aan zal worden gewerkt. Het plan bestaat, om binnen 14 dagen de afsluiting der grootste Kil te doen; een werk, dat lang niet onder de kleinigheden mag worden gerekend. Van eene vriendelijke hand ontvangen wij een programma van het festival te Hulst, op Zondag 23 Juli a. s., waaruit wij het volgende ontleenen Het feest zal den vorigen avond ten ure worden aangekondigd door het lossen van 3 schoten boven de Gentschepoort, en door het houden eener muzikale wandeling van de muziekgezelschappen //Harmonie" van Hulst en //Ons Genoegen" uit Vlissingen en op den feestdag des morgens ten 8£ ure door het luiden der klokken, hef spelen van het carrillon, het losbranden van geschut en het uitsteken van vlaggen. Hulst, 14 Juli. Volgens aankondiging van het bestuur der afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, voorkomende in de Neuzensche Courant en het Hulsterblad van 8 dezer zou de mededeeling in no. 1160 van eerstgemeld blad, met betrekking tot de tot stand gekomen vereeniging ter verbetering van het Landbouwpaard niet geheel joist zijn, aangezien gemeld bestuur de deelhebbers van de ver- eeniging tot verbetering van het paardenm.v oproept ter teekening van het dezerzijds opgemaakte en goedgekeurde contract. De inzender meent echter zijn bericht te moeten handhaven, wijl voor zoover hem bekerid alleer. sprake is van eene vereeniging tot verbetering van het landbouwpaard en niet van het paardenras. Stoppeldijk. 13 Juli. Naar men verneemt is in de jongste zitting van de staten dezer provincie, in het door heeren gedeputeerde staten ingediend ont- werp reglement, voor het waterschap Stoppeldijk c. a. bij wijze van amendement, eene wijziging gebracht, die hier allerwege bevreeinding verwekt en geen wonderdoor die wijziging toch wordt de' inaatstaf, waarnaar de betrokken polders gedurende 25 jaren in de schulddelging en het onderhoud werden aangeslagen, verbroken en de grootte voor den aanslag veranderd in kadastrale gr<;nte'i. Daargelaten ot zoodanige wijziging it kpdn con tract of reglement dat 25 jaar bestaat' in zijne hoofdvoorwaarde kan worden aangetast, meenen wij toch te mogen vragen of de wijziging in dezen den toets van recht en billijkheid kan doorstaan of het opgaat om de indertijd aangegane verbinte- nissen, op eene wijze als bovengemeld, te verbreken en een deel van den last van sommige polders op anderen over tfe dragen, door welke overdracht de polder Stoppeldijk jaarlijks met meer dan duizend gulden wordt bezwaard, stellig neen; het is dan ook wel te voorzien dat de besturen van die pol ders, die door gemelde wijziging hooger zullen wor den aangeslagen, zich tot Z. M. den Koning zullen wenden, met verzoek om gemeld ontwerp-reglement niet te willen bekrachtigenterwijl het mede is te voorzien dat heeren Gedeputeerde staten bereid zullen gevonden worden tot dat doel mede te wer- NEIBNSCHE DOUR ANT. ABONNF.MENT. Per J rip maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,1(1 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1