De LandbDnwlentoottstellini te Colijnsplaat uitgebreidheid aan liet. rapport daaromtrent gSwrjd. Men gelieve te lezen: Bij die ter zake van het subsidie der calamiteuse polders over 1871 en vroeger, werd door den heer van Eck hulde gebracht enz. In den loop der vorige week zijn, aan het poorweg-station te Hulst, door de rijks-ambtenaren rie bekeuringen ingesteld, wegens den invoer van reemde koperen munt, als zijnde bij de wet •rboden. Het voor dergelijke overtreding, voor -£uge maanden door dezelfde ambtenaren tegen M. te Hontenisse opgemaakt proces-verbaal andag jl. door de rechtbank te Goes be- p*"i)ield. Ofschoon het ringrijden op Zuid-Beveland in j nen deele zulk eene algemeene volksvermakelijk- 1 is als op Walcheren, zoo hebben evenwel de ^enknapen le Wolfaartsdijk, bij gelegenheid van Hunkenszandsche kermis, zich daarmede jl. Zater- 1 g'tot veler genoegen bezig gehouden. Hit echt jeuwsche volksspel, afkomstig van de wedloopen of renspelen te paard, oils door den krijgszuchtigen en strijdbaren adel der middeleeuwen nagelaten, ge- schiedde in de vorige eenw, sinds 1767, te Mid- 'elburg jaarlijks geregeld op St. Jorisdag (£3 April) _jor de heeren leden van de ridder-broederschap St. Joris, tot dat zulks alras ook bij mindere a uulen doorgedrongen, zoo allengs eene algemeene 'vdksvermakelijkheid is geworden, welke echter in- zonderheid op Walcheren voortdurend het grootste :ermis-vermaak oplevert. Yoor het toelatings-exainen tot de rijks-kweek- ool voor onderwijzers te Haarlem hebben zich 9z, voor die te 's Hertogenbosch 55 en voor die te Groningen 147 aspiranten aangemeld. Aan de postkantoren te Amsterdam, 's Gra- "'Tiihage en Rotterdam zijn plaatsen van brieven- stellers open, op eene jaarlijksche bezoldiging n f 400, met uitzigt van opklimming in hooger zoldiging. Zij die voor deze betrekking in aanmerking gufenschen te koinen, vervoegen zich in persoon bij bi/>n directeur van het postkantoor in de genoemde we»bden, met overlegging van bewijzen van goed 'Jkdelijk gedrag, van militaire dienst, enz. Ue vereischten der candidaten zijn overigens net beneden den leeftijd van 23 jaar en niet juder dan 30 jaren, wanneer de candidaat geen (nilitaire diensten heeft vervuld, en niet ouder dan 15 jaar wanneer hij wel in militaire dienst is ge- (reestgezond en sterk gestel, goed voorkomen en regelmatige ligchaamsbouwduidelijk schrift en genoegzame keimis van de Hollandsche taal om zich daarin schriftelijk op eene verstaanbare wijze uit te drukkenvoldoende bedrevenheid in de vier hoofdregelen der rekenkunde. Mgr. J. A. Baredis, bisschop van Roermond, heeft jl. Vrijdag zijn 35jarig jubilp als bisschop gevierd op 82jarigen leeftijd. De gemeenteraad te Kampen heeft besloten de kermis af te schaffen. De stedelijke gasfabriek te Zwolle heeft in 1875, na aftrek van alls onkosten, een zuiver saldo van f 14,389,06 in de gemeentekas bezorgd. Bij het verschijnen van de eerste aflevering van een werk, dat een paar flinke boekdeelen vormen moet, gebiedt meestal de voorzichtigheid met het uitspreken van een oordeel te wachten, ook al zijn wij reeds door die eerste aflevering en door het prospectus van zulk een werk tot een "unstig oordeel gestemd. Wij hebben daarom tot lusverre het stilzwijgen bewaard over de uitgave an den heer C. L. Brinkman, te Amsterdam landleiding tot de kennis van het spoorwegwezen, oor de heeren S. llamelink en A. B. Wenting. Nu daarvan echter 6 afleveringen het licht heb ben gezien, meenen wij voor onzen goeden dunk •n het werk een grondslag te hebben verkregen, voldoende vastheid bezit, en aarzelen wij niet verklaren, dat deze handleiding inderdaad zeer ,el bevat, waarvan de kennis belangrijk kan zijn voor den koopman, den fabrikant, den aannemer en menig ander, die een werkzaam deel heeft in de tegenwoordige maatschappelijke bedrijvig- heid waarop de spoorwegen in zoovele opzichten overwegenden invloed uitoefenen. Niet minder voorzeker kan een werk als dit nuttig zijn voor elken spoorwegambtenaar, die er zijn vak in den geheelen omvang in zal behandeld vinden. In- zonderheid verdient het aanbeveling voor de jongeren onder hen, die in een vaak nauw begrensden werkkring veelal de gelegenheid ontberen, om die algemeene kennis van het spoorwegwezen te verkrijgen, welker gemis zij later allicht zullen hebben te betreuren. Zij kunnen er een theoretische voorbereiding in vinden, die dikwerf de praktijk veel zal kunnen vergernakkelijken. Wilden wij overigens eene aan merking maken, het zou deze zijn, dat wij de bewerking nog meer hadden wenschen te zien plaats hebben met het oog op de in Nederland bestaande toestanden, hoewel wij ook de wetenswaardigheid van veel wat in het werk nopens het buitenland voorkomt, evenzeer erkennen als de moeielijkheid, welke er, bij de verschillende wijzen van beheer enz. onzer Sinnenlandsche spoorwegen, voor de bewerkers in moest gelegen zijn, niet wel eens bier en daar de toestanden in Nederland te doen opgaan in die bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen. Lantlbouwberichten. op 15 Juni. III. Daarna bracht de voorzitter verslag uit omtrent den toestand der geldmiddelen. Een batig slot van /1096,685, hoe schoonklinkend ook, mocht evenwel, zoo waarschuwde de voorzitter, niet leiden tot de veronderstelling, dat er nu overvloed was en men niets meer behoefde. Klimmende uitgaven voor wedstrijden, tentoonstellingen, landbouwonder- wijs, enz. maakten nog altijd een zuinig beheer der geldmiddelen noodig en een vermeerdering daarvan hoogst wenschelijk. Met weinige woorden heriunerde de heer Picke aan de algemeene vergadering en tentoonstelling, ten vorigen jare te Kruiningen gehouden en de belangrijke vraagstukken aldaar behandeld, o. a. dat der tienden tiaar aanleiding van het bekende proces Volkrijk Liebert, contra kroondomein. Met genoegen constateerde de voorzitter de goede uitkomsten, welke dezen winter door de gehouden landbouwvoordrachten verkregen waren. In bijna alle afdeelingen werden deze voordurend trouw bezocht, met belangstelling gevolgd en veilangde men dan ook voortzetting daarvan in den komenden winter. In dien zin had het hoofdbestuur, zooals ook bleek uit een later door den heer secretaris voorgelezen stuk, dan ook stappen gedaan bij het provinciaal bestuur. De toestand aller afdeelingen was gunstig nergens achteruitgang in ledental, eerder vooruitgang, doch in geene afdeeling zoo sterk als in die van Hulst en omstreken. Geene afdeeling telt zooveel leden, geene afdeeling verwierf jaar aan jaar zoovele nieuwe leden en in geene afdeeling werden de vergaderingen zoo trouw bijgewoond. Hulst was de voorgangster geweest in zake landbouwvoordrachten uit eigen middelenHulst had door uitstapjes en naar de Wilhelminapolder en naar voorname punten in Zuid-Nederland, telkens met meer dan 200 van hare leden, die leden in de gelegenheid gesteld optemerken wat elders werd gedaan om hen zoo deelgenooten te maken van de groote landbouw- beweging onzer dagenHulst had eir.delijk ook de verbetering van den veestapel aangegrepen door den invoer van volbloed Durcham-stieren en nu onlangs nog door pogingen tot verbetering van het paard enras. Men veroorloove den verslaggever, naar aanlei ding van dit ,/pluimpje," eene kleine kantteekening. Hij mag niet ontkennen, dat het hem goed deed het kwartier, waar hij zijn woning heeft, zoo te hooren roemen; te meer wij 1 de werkzame voorzitter der afdeeling Hulst, ter vergadering aanwezig, zoo- doende voldoening mocht hebben van zijn onver- moeid streven om onze afdeeling te doen bloeien. Hem, den man van't ,/stoomen," den tegenstander van 't //remmen," komt het grootste deel toe van den ons zoo ruimschoots toegezwaaiden lof. Uw verslaggever, mijnheer de redacteur, was tevreden, was dankbaar, maar niet ten voile voldaan. Hij keek ondeugend genoeg zult ge zeggen de talrijke vergadering eens rond en ontdekte met in- begrip van den reeds genoemden voorzitter drie, zegge drie leden uit ons midden. Dat is toch wat weinig, niet waar? Colijnsplaat is niet gemakkelijk te bereiken, dat is waar, maar toch, als in ons het besef eens leefde, dat op de algemeene vergadering onzer Maatschappij landbouwzaken, dus onze zaken, besproken wordendat wij ook een deel, hoe klein dat ook wezen moge, kunnen en moeten bijdragen aan den vooruitgang van ons ffbedrijf," dat het ge- nootschapsleven daartoe een van de krachtigste mid delen is, mij dunkt, we zoudeu er in grooteren ge- tale zijn heengetogen. Laat ons een volgend jaar met velen naar Tholen reizen en zoo den geest-van samenwerking, van aaneensluiting aankweeken. Uw verslaggever verplaatste zich verder met zijne gedachten naar 't land van Hulst en Axel en vroeg zich af, of de pogingen van den voorzitter der land- bouwafdeeling aldaar wel genoegzaam gesteund worden. Begrijp eens, 450 leden, die kunnen toch wat doen als ze doortrokken zijn van 't beginsel z/vooruit" en //samengaan." Is hetgeen gedaan wordt evenredig aan dat groot getal leden? Uwe lezers mogen 't antwoord geven; ze weten 'i zoo goed als ik. Na eenige mededeelingen omtrent den oogst en den veestapel, sloot de heer Picke zijn zaakrijk ver slag met de verklaring, dat het hoofdbestuur tevre den, zeer tevreden was, doch nog niet voldaan. 't Bewustzijn leefde in zijn midden, dat er nog ver- bazend veel te doen over blijftdat dit niet altijd met den noodigen spoed geschiedt, dat er nog geene aaneensluiting tusschen afdeelingen en hoofdbestuur genoeg was, enz., en eindigde hij zijne daverend toegejuichte toespraak met een beroep op aller krachtige medewerking. Wij wenschen die medewerking van harte gaarne aan het hoofdbestuur onzer Maatschappij van land- bouw toe. Na voorlezing der notulen van de vorige alge meene vergadering en mededeeling van eenige inge- komen en uitgegane stukken door den algemeenen secretaris, werden de aangegeven vraagpunten be sproken, waarover ik de volgende maal iets hoop tnede te deelen. Men schrijft uit Drenthe De bloei der boekweit (zandboekweit) is in de noordelijke gewesten aangevangen. Geheele akkers beginnen den prachtigen zomertooi te ontwikkelen. De bijen worden van de N.-Holl. mosterd-velden opgehaald, en naar deze streken vervoerd. De ontwikkeling der roggearen is gunstig. Reeds be ginnen de korrels te rijpen. De meeste weschen" (korenvelden) staan overheerlijk. Van ziekte onder aardvrucht wordt er geen spoor ontdektintegen- deel, de plant staat flink op. De gerst staat even- eens ferm in de aren de korrel is ruim en vast. Ook de haver belooft een goed beschot. Kool en boonen staan in de groote kampen overheerlijk. De gevallen regens hebben het dorstig aardrijk sedert de laatste dagen alom zeer verkwikt. Men schrijft uit Zwolle van den 4 Juli Het eerste half jaar van 1876 heeft zich gekenmerkt door verbazenden uitvoer van stroo uit de noorde lijke provincien naar Engeland, Erankrijk en Belgie. P. m. 10 millioen kilogrammen zijn per spoor en scheepsgelegenheid verzonden. Berekend tot fid a f 18 de 500 kilogrammen, bedraagt dit eene waarde van p. m. f 350,000. GEMENGDE BERICHTEN. Het is een slechte rud, zegt de Werkmansvr., als men zijn verstand verkoopt voor een flesch sterken drank; als men zijn leven waagt tegen den hals van een flesch. Laat de naam van ,/ster- ken drank" u niet misleiden; niemand is er nog door versterkt. De kracht van den sterken drank bestaat hierin, dat hij vele fiks gebouwde mannen zwak heeft gemaakt, vele banden van vriendschap en liefde, die hecht schenen, verbroken en duizen- den ontijdig ten grave heeft gerukt. Daar met de kermis te Amsterdam de ker- misfooien zijn vervallen, willen de courantrond- brengers met 1 October hunne begunstigers eene zachte winter gaan wenschen. Een 16jarig meisje, te 's Hage met haar hoofd op de tafel in slaap gevallen, is door het omkantelen van de petroleumlamp in brand ge- raakt en met talrijke wonden overdekt. Zij is naar het gasthuis gebracht; men vreest, dat zij het leven niet zal behouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2