A Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. B INN EN LAND. No. 1162. 16e Jaargang. Dit blad verschijnt Dins lag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Woensdag 12 Juli 1876. -its: dorp Kloosterzande, Donderdag en Yrijdag den 20 en 21 Juli. In de zittingen der provinciale staten van Zeeland van 7 en 8 Juli zijn o. m. de volgende besluiten genomen Tot lid van gedeputeerde staten wordt met 10 van de 41 stemmen benoemd de heer J. P. J Buteux, zijmle 1 biljet oningevuld. Het voorstel van gedeputeerde staten om zfi?, niet te vereenigen met het voorstel van den heet Vis, om f 1200 op de begrooting te brengen voor onderwijs in de hulpwetenschappen van den land- bouw aan de onderwijzers der lagere scholen, doch wel weder voor 1877 eene som van 800 toe te staan tot aanmoediging van voorlezingen of voordrachten over den landbouw door wandelleeraars. Het bedoelde voorstel van den beer Vis word! overeenkomstig het advies van gedeputeerde state' verworpen met 23 tegen 18 stemmen, en h< laatstgenoemde voorstel van gedeputeerde state met algemeene stemmen aangenomen. Idem omtrent het verzoek van het gemeente i bestuur van Koewacht tot toepassing van art. 36 der wet op het lager onderwijs ter tegemoetkominf in de gewone kosten van bedoeld onderwijs. TV I subsidie zal alleen over 1*76 verleend worden. Aangenomen bij acclamatie, na verwerping van een amendement van den heer van Eck, om de subsi die te bepalen op f 1400. Idem naar aanleiding van gelijk verzoek van den raad der gemeente Eede. Aangenomen met 31 tegen 10 stemmen en verwerping van een amendement van den heer Hammacher om de ge- vraagde subsidie van 200 toe te staan. Idem naar aanleiding van het verzoek van J. B. Temmerman c. s., ingezetenen van Hoofdplaat, om opname dier gemeente onder de aanlegplaatsen van den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Idem omtrent een tot de staten gericht adres van I. Wondergem, provinciaal opzichter der wegen, tot verhooging zijner jaarwedde. Als voren. Idem tot toevoeging van het reglement voor de calamiteuse polders of waterschappen met eene latere nota van gedeputeerde staten te dier zake. Met algemeene stemmen aangenomen. Idem tot bet vaststellen van een reglement voor bet waterschap Stoppeldijk c. a. met latere daarin gebrachte wijzigingen en eene nota der door de betrokken polderbesturen of ingelanden medegedeelde opmerkingen en bedenkingen daaromtrent. Ge- wijzigd aangenomen met 32 tegen 7 stemmen. Ten slotte was aan de orde de benoeming van een griffier der staten in plaats van den heer Buteux. De uitslag der stemming was dat de heer mr. A. R. Arntzenius, adjunct-commies le klasse ter provinciale griffie van Zuid-IIolland, werd gekozen. Hierna wordt door den voorzitter de zomerver- gadering in naam des konings gesloten. Omtrent het verhandelde in de zitting der provinciale staten van 4 dezer, geplaatst in het bijvoegsel van 8 dezer, leest men le kolom re- gel 12 van onder: Bij die over bet verleenen van 2000 voor getrouw schoolbezoek, werd door den heer van Eck hulde gebracht aan Ged. Staten voor de zorg Murad V, de nieuwe sultan van Turkije, gevoelt zich op zijn hoog standpunt niet recht op zijn gemak. De ingewikkelde taak, welke den beheer- scher der Moslims in de tegenwoordige omstandig- lieden wacht, vindt bij te drukkend en hij dacht daarom maar even spoedig weer weg te gaan, als hij gekomen is. Hij ontbood zijn broeder Abdul-Hamid en bood hem, als den meest rechthebbende op de troons- opvolging, aan, hem bet baantje over ,te dragen. Deze schijnt echter wat huiverig, om de hooge betrekking te aanvaarden, en wist zich dan ook van bet aanbod af te maken, met de verzekering, dat hij er niets van hooren wilde, dat zijn geliefde broeder te zijnen behoeve van diens lioog standpunt zou afdalen en dat bij met al de hervormings- plannen en met alles, wat Murad tot herstelling van de rust in het Oosten zou willen ondernemen, volkomen instemde. Murad werd dus wel gedwongen, den last te blijven torschen, welke hem zoo spoedig begint te drukken. Het zou ook inderdaad wat heel spoedig zijn, reeds een baantje, waarnaar voor den tegen- woordigen warboel misschien reeds jaren is gesmacht, aan een ander over le laten, vdor dat men zelf is geinstalleerd. De installatie zelve wordt steeds door Murad ver- schoven. Misschien wel om, als bet hem al te benauwd wordt, te gemakkelijker de betrekking in den steek te kunnen laten. Van bet oorlogstooneel verneemt men weinig nieuws en wat men er al van verneemt, is zoo met elkaar in strijd, dat men tot de overtuiging komt, dat het geen der beide partijen recht naar wensch gaat. Beiden schijnen zoowat evenveel te winnen en te verliezen en de kansen blijven daar- door gelijk. Zoo wordt thans van Servische zijde weer, in tegenspraak met het Turksche bericht, dat de Turk- sche troepen bij Saiczar eene belangrijke overwin- ning hebben behaald, gemeld, dat de Turksche troepen op nieuw met verlies zijn terruggeslagen. Het bericht van Servische zijde over eene hunner- zijds behaalde overwinning en vermeestering van bet z/versterkte kamp" bij Babina-Glava, wordt ook overdreven genoemd, want, zegt men, het geheele versterkte kamp bestaat uit slechts eene kleine Turksche schans van weinig beteekenis. Ook de Servische bericbten, dat hunne partij steeds de overwinnende is, blijken zeer overdreven te zijn geweest. Wat er intusschen van zij, het blijft moeielijk, uit alles de waarheid te ontdekken. Floe zou men dit doen in een land, waarvan talrijke plaatsen, die thans genoemd worden, niet eens op de kaart te viuden zijn, als men zich den Carlisten opstand herinnert en hoeveel leugens ook daar van versckil- lende kanten werden verspreid. Een onzer blaHen merkt dan ook terecbt op, dat bij de lezers van bet oorlogsnieuws wel in de eerste plaats de vraag behoorc te zijn: //wie liegt bet hardst?" Het is der oppositie in Engeland nog niet gelukt, de ministers eene verklaring te doen geven over de houding, welke Engeland tegenover de gebeurte- nissen in bet Oosten denkt aan te nemen. 't Schijnt wel, dat en Engeland en Rusland streng aan eene poliliek van non-interventie blijven vasthouden, wat ter voorkoming van ernstiger verwikkelirigen, zeker bet meest wenschelijk is. Die stilzwijgend- beid echter van de ministers, doet wel eenigzins de onderstelling blijken, dat men, lioewel tegen zijn wil, gedwongen is, die houding aan te nemen, omdat men de maclit niet heeft, zijn eigen wil door te drijven. 'tis overigens in de politiek zeer stilletjes. Nieuws van eenige beteekenis valt bijna niet te vermelden. Neuzen, 11 Juli. De rechterlijke wetten hebben, bij het on- derzoek in de afdeelingen der tweede kamer, blijkens het uitvoerig sectie-verslag daarover, geen gunstig i ontbaal gevonden. Principieel was het hoofdbe- zwaar van de bestrijders in hoofdzaak hiertegen gericht, dat de geheele rechterlijke inrichting en het stelsel van procedure door deze regeliug werden gepraejudicieerd en dat deze laatsten dus vooraf beboorden te gaan. Een aantal andere leden, dat hoofdbezwaar ter zijde latende, toetsten den voor- gedragen maatregel aan het belang meer direct van de justiciabelen, en dit leidde tot de slotsom, dat voor een aanzienlijk deel der bevolking een groote last, velerlei ongerief en een niet gering stoffelijk nadeel daaruit kan voortspruiten. De opheffing der recbtbank te Goes wordt door vele leden niet in 's lands belang geacht, daar groote bezwaren gemaakt worden tegen de ver- eeniging van Goes met Middelburg. Zeer vele leden hebben bedenking tegen de geopperde op heffing van het kantongerecht te Vlissingen, welk voorstel men vreemd acbt met het oog op de uit- zichten, welke thans bestaan op de ontwikkeling van Vlissingen en op het gewicbt dier gemeente als zeeplaats. Op de belangen der scheepvaart scheen daarbij niet gelet te zijn. Ook de opheffing der kantongerechten Cortgene en Heinkenszand ontmoette tegenkanting, waarbij verwezen werd naar de ingekomen adressen betrek- kelijk de verplaatsing van den zetel van het kan tongerecht van Axel naar Neuzen. In een afdee- ling werd ook de opheffing van het kontongerecht te Brouwershaven bestreden. Axel, JO Juli. Gisteren namiddag deed dett beer D. H. Teljer, van Nieuwe Torrge, beroepen predi kant bij de hervormde gemeente albier, zijrre intrede, tot tekst nemende 1 Cor. 9 16/r. Des voormid- dags had de bevestiging plaats door den consulent, den heer L. D. G. Krol, predikant te Zaamslag, met de woorden uit 1 Cor. 2 7a en 1 Cor. 3 19a. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Overslag de heer D. Mattele. De gedeputeerde staten van Zeeland, bebbetr het tijdstip waarop de herijk der maten en gewichten in 1876 zal plaats hebben voor de hierna te vermelden gemeenten, nader bepaald, als volgt voor Hulst, Clinge en St. Jan Steen, te Hulst, Maandng, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, den 10, 11, 12 en 13 Juli; voor Stoppeldijk, Boseh- kapelle en Hengstdijk op het dorp Rapenburg, Vrijdag den 14 Juli; voor Graauw, Zaterdag den 15 Juli; voor Hontenisse en Ossenisseop het EZENSCHE CO ERA NT. liin- ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels y*0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aau den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure. JPolitiek Overzicht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1