Middelburg vierde jl. Vrijdag op recht feestelijke wijze de opening van zijn droogdok. De burgerij uitte hare vreugde over het tot stand gebracht werk in een allegorischen optocht, waaraan 86 personen, onder welke nagenoeg de helft gekostu- meerd, deel namen. In het voordok was den vorigen nacht het driemastschip //Minister Fransen van de Putte" gebracht, dat op den feestdag zelf onder het gejuich van eene talrijke menigte, in het achterdok werd gebracht. Des voormiddags was er matinee musicale in het schuttershof //de Edele Handboog." De voorzitter der feestcommissie, inr. G. N. de Stoppelaar, hield daar een korte rede, waarin hij de concessionarissen geluk wenschte met de opening van het prins Hendrik-dok en den wensch uitsprak, dat de ondernemiug een vreugde- volle toekomst moge tegemoet gaan. Hij bracht voorts hulde aan het gemeentebestuur voor de hulp, die het verleend had tot bereiking van het beoogde doel en herdacht de verdiensten van den overleden cominissaris des konings, graaf vanLijnden. De burgemeester van Middelburg, jhr. mr. Schorer, betuigde namens de burgerij, de feestcommissie zijn dank voor de regeling van het feest. Ook hij wenschte de heeren van Zeijlen Decker geluk met de voltooiing van het dok en verzekerde hun de voortdurende bereidwilligheid van het gemeentebe stuur om met hen mee te werken tot alles wat strekken kan tot bevordering der belangen eener onderneming, die in zoo nauw verband staat met de welvaart der gemeente. Men is thans te Wolfaartsdijk, voor reke- ning van een vijttal polders, bezig aan het begrin- den van den Weelweg in den Heerenpolder, aan- sluitende aan den provincialen grindweg, om deze alzoo in verbinding te brengen met den ten vorigen jare aangelegden grindweg naar het station van den spoorweg te 's Heer Arendskerke. Bij de christelijk gerefortneerde gemeente te Wissekerke in Noord-Beveland is beroepen ds. A. G. de Waal, predikant te Naaldwijk, die sinds 1846 gedurende eenige jaren de gemeeuten Zaam- slag, Axel en Neuzen bediende. Het toelatings-examen voor de onderwijzers- kweekschool te Haarlem heeft den 4 dezer een aanvang genomen. Voor de 20 rijksbeurzen heb- ben zich 93 aspiranten aangemeld, waaronder 2 uit Zeeland. Jl. Zaterdag is de Duitsche kroonprins uit Berlijn met zijne gemalin en vijf kinderen te 's Hage aangekomen, en na door H. M. de koningin begroet te zijn, naar het Oranjehotel te Seheveningen vertrokken. De twee oudste zonen van Z. K. H. worden eveneens te Seheveningen verwacht. Z. M. de koning heeft het verzoek om gratie, door Jut voor Christina Goedvolk ingediend, afgewezen, zoodat die vrouw dus eerstdaags naar de gevangenis te 's Bosch zal worden overgebracht. Dr. J. C. Zaalberg Pz., predikant bij de Nederlandsche herv. gemeente te 's Hage, is, naar wij vernemen, door den kerkeraad van de herv. gemeente te Paramaribo met eenparige stemmen tot herder en leeraar beroepen. Het D. v. Z.-H. geeft de volgende aanvul- ling van een bericht in de Dordsche Ct. //De van Belgisehe zijde aangebrachte wagon met 100 kisten scherpe patronen, wegende gezamenlijk 10,000 kilo, was inderdaad via Rotterdam naar Grieken- land bestemd en arriveerde dus niet bij vergissing; tot op dit oogenblik is zij dan ook nog steeds op het emplacement van den staatsspoorweg aldaar onder bewaking. Hoewel er machtiging schijnt verleend te zijn voor het verder transporteeren langs een vooigeschreven route, schijnt dat echter voor- alsnog zoo gemakkelijk niet te gaan, omdat van een en ander proces-verbaal werd opgemaakt en de wagon voorloopig in beslag is genomen ter be- schikking der justitie." Opgave van de Zaterdag getrokken serien van aandeelen der premieleening weerbaarheid 82, 224, 491, 672, 788, 1032, 1075, 1190, 2021, 2069, 2159, 2252, 2586, 2634, 2645, 3083, 3098, 3312, 3396, 3444, 4522, 4766, 5039, 5571, 5610, 5759, 6371, 6523, 6851 en 7913, totaal 30 serien, elk van 50 aandeelen, alien aflosbaar met 2,75. Landbouw-berichten. BOOMGEWASSEN. Zet op elke ledige plek een boom neer, Kweek hem op, gij krijgt de rente dubbel weer. De wilg heeft het paard betaald, voordat de eik den toom heeft betaald. Het blijkt, [dat hierbij gedoeld wordt op den Snellen en hierdoor voor- deeligen wasdorn van den wilgenbooin, die, naar men meent, in onze taal ook zijn naam heeft van dien „willigen" wasdom. Op geschikten grond zal echter de Canadasche populier hem in dit opzicht nog wel de loef afsteken. Rood liaar en elzenhout wassen zelden op een' goeden grond. Het elzen hout, dat doorgaans op moerassigen, znren grond was, heeft, zooals men weet, een roodachtige kleur. Personen met rood haar worden dikwijls gewan- trouwd. Musschen uit ooftboomen en erwtenbedden te weren wordt menigmaal voor onmogelijk gehou- den, en toch is het zoo heel moeielijk niet. Men binde slechts aan de boomtakken of aan staken tusschen het erwtenrijs eindjes touw, waaraan stuk- ken knoflook vastgehecht, en 't zal blijken, dat de musschen geregeld de vlucht nemen voor den stank van het knoflook. De firma Kortman Co., te Rotterdam, heeft in de Landbouw-Courant verschillende bezwaren ingebracht tegen de wijze, waarop bij den 14Juni jl. te Colijnsplaat door de Zeeuwsche maatschappij van landbouw gehouden wedstrijd van hand-dorsch- werktuigen, de beproeving dier werktuigen heeft plaats gehad. Dat de commissie van beoordeeling geen aanleiding vond om aan een der werktuigen, welke door de gunstigst bekende firtna's waren ingezonden, den uitgeloofden eerjsten prijs toe te kennen, wordt door de heeren Kortman Co., daaraan toegeschreven, dat de commissie zich een onbereikbaar, theoretisch ideaal had voorgesteld, waaraan de practische werkelijkheid niet kon voldoen. De firma's wed. J. C. Massee Zoon, te Goes, en Voorbeijtel Co., te Bergen op Zoom, hebben op grond dierzelfde bezwaren, naar de Landb. Ct. meldt, aan het hoofdbestuur der Zeeuwsche maat schappij bericht, dat zij, evenals de firma Kortman Co., zich voortaan van het bezoeken der tentoonstellingen in Zeeland zullen onthouden. De aanvoer van wol op de tweede groote jaarlijksche wolniarkt te Meppel was zeer aanzien- lijk en bedroeg ruim 5000 kilo. De handel was behoorlijk geanimeerd, de prijzen waren over't ge- lieel vrij gelijk met die van de vorige week. Per K. G. besteedde men door elkander 85 a 90 cent, puike soort (uitgezochte) bracht1,10 a/1,40 op. Er waren vele kooplieden, ook uit den vreemde. olgens de laatste bij de regeering ontvangen ollicieele mededeelingen uit Zwitserland omtrent den stand der veeziekten daar te lande, loopende tot 20 Juni, was het mond en klauwzeer in de kantons Zurich en Aargau, met slechts eene uit- zondering, geheel verdwenen. Daarentegen was die ziekte nieuw uitgebroken in de kantons Schwyz, 8t. Gallen en Thurgau. Volgens een bericht betrett'ende het laatste geval in het kanton Schwyz had de ziekte aldaar een zeer spoedig verloop en vertoonde zij een ongewoon zacht karakter. Men schreef dit daaraan toe, dat de smetstof, zoodra een beest door de ziekte aangetast was, op al de andere beesten in denzelfden stal overgeent werd. Voor het overige nam de ziekte zoowel op de weiden als in de stallen voortdurend af en keerde men over het algemeen, wat de gezondheid van het vee betreft, tot den normalen toestand terug. Behalve nog een enkel geval van longziekte in het kanton Luzern, was aangifte gedaan van 4 gevallen van miltvuur in de kantons Thurgau en Wallis, en van 8 gevallen van hondsdolheid in onderscheiden gemeenten. Uit het district Pruntrut (Porentrui) was het bericht ontvangen van het uitbreken eener epidemie van rooden loop onder de varkens. Terstond waren de vereischte voorzorgsmaatregelen genomen, en alle handel met varkens alsmede het gebruik van het vleesch van zieke dieren verboden. GEMENGDE BERICHTEN. De barometer is een werktuig, dat veelal wordt gekocht om te weten of er al dan niet goed weer te verwachten is. Ofschoon hij hoofdzakelijk tot een ander einde dient, heeft de barometer zich als weerprofeet toch een gunstigen naam verwor- yen. De buitenlui vinden evenwel weervoorspellers, waarop met veel meer zekerheid te rekenen is. Als de duiven plaats nemen op het rieten dak van de schuur met den krop gekeerd naar het oosten, dan regent het zeker den volgenden dag, zooal niet reeds des nachts. Komen zij laat naar de til, blijven ze lang weg na het uitvliegen, dan zal het goed weer worden of blijven; blijven ze daarentegen in de nabijheid, komen ze vroeg thuis, dan is er regen op handen. Als de kippen zich in het stof rondwentelen en de veeren opsteken, dan is zeker storm te wachten. Zoo ook als de eenden zich in het water dom- pelen en met de vleugels klapperen. Als de boer ziet, dat de koeien den muur van den stal likken, weet hij dat het den volgenden dag zal regenen. Keeren de bijen lang voor zonsondergang naar den korf terug met geringen voorraad, dan zal de regen niet lang uitblijven. Zijn de raven vroeg wakker en krijschen zij meer dan gewoonlijk, men kan er staat op maken, dat het dien dag zal regenen. Laten de musschen daarentegen zich vroeg hooren, dan volgt er mooi weer. Blijven de zwaluwen laag bij den grond vliegen, dan is het niet raadzaam uit te gaan, want er volgt. kwaad weer, maar gaan ze hoog de lucht in, dan kan men zich veilig zonder parapluie van huis be- geven. De nachtegaal, die den nacht door blijft zingen, kondigt mooi weer aan. Maar als de kikvorschen druk kwaken, de nachtuilen krassen en de kwik- staarten langs de slooten fladderen, dat voorspelt regen De landman vindt niet alleen in de vogels en meer andere dieren weerprofeten, hij ziet die ook onder anderen in zijn zeis: is ze vochtig, heeft ze een blauwen en rooden gloed, dan zal het weldra regenen. Ziet de dorscher, dat zijn zeef niet strak is en gaat de vlegel stug, dan weet hij dat er regen komt; zoo ook als de schoven zwaarder dan gewoon wegen. Als de steel van schop, hark of bijl glad is en als door de hand glijdt, dan behoeft men zich niet be- vreesd te maken voor spoedigen regen. In den lxerfst duidt een natte dauw mooi weer aan, maar het drooge wit van rijp geeft regen te kennen. Is de maan omgeven van een bleeken, matten, kring, dan volgt er regen; is de kring rood, dan komt er storm; schijnt zij helder, dan zal het weer schoon blijven. Vraagt gij mij nu, uit welk boek de landman al die bijzonderheden geleerd heeft, dan zeg ikuit een boek, dat onder ieders bereik is: de titel van dat boek is natuur; demakeris: de goede God. Een verschikkelijke donderslag joeg Donderdag 7 uur al de slapende Ainsterdammers ten bedde uit, en deed vele bewoners aan de zijde der Utrecht- sche poort in den waan verkeeren, dat de gasfa- briek in den lucht was gevlogen. Hij was vergezeld van bliksemschichten zooals men die te Amsterdam slechts weinig gezien heeft. De schoorsteen op het huis des heeren J. J. Witsen, hoek Westeiude en Witsenkade, werd door den electrischen stroom omvergeworpen en met donderend gekraak stortte hij op de daken der naastliggende huizen neder. Op den zolder werd het binnendeel van den schoorsteen totaal uit elkander geslagenen in alle kamers die met deze rookgeleiding in ver binding stonden, werden de ijzeren dekseltjes die in de schoorsteenen zaten, met geweld op den grond gesmeten. In de keuken kwam de bliksem door een muur heen, waar hij een gaspijp blootlegde, die onbeschadigd bleef. Twee dienstboden, die ontbeten, vlak onder de plaats waar de bliksem den muur stuk sloeg, zagen hunne boterhammen versteenen, daar de stukjes steen, die uit den wand vielen, tot diep in het brood doordrongen. De biksem ging hoogst galant tusschen de beide meisjes door, zonder ze te deren, en door een geopend raam verdween hij in den tuin. //Het was net een vuurpijl, die, in de vrije lucht ge- komen, in drie sterretjes uiteenspatte," zoo luidt het verhaal der verschrikte dienstboden, die tegelij- kertijd den donderslag, den slag van den schoor-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2