0 BUITENLAN D. m b< he> ter In 1875 werden door rniddel van den provm- cialen stoombootdienst op de Westerschelde, loopende langs "Vlissingen, Breskens, Borsselen, Neuzen, Hoedekenskerke, Ilansweert en Walzoorden, ver- vervoerd 45159 personen, die aan passagiersvracht betaalden 30,528,70; wegens vervoerde goederen en vee werd f 4327,50 ontvangen. Ter terechtzitting van de arrond.-rechtbank le Goes van gisteren stond terecht zekere Petrus Franssens, koewachter te Clinge, gedetineerd in het huis van arrest aldaar, aangeklaagd van in den vroegen morgen van den 15 Juni jl. te Clinge arglistig te hebben weggenomen en zich toegeeigend een zakje, inhoudende een som van 340 a 350 franken, uit een kist, staande in een bewoonde kluis op het erf van den landbouwer L. Panus aldaar, ten nadeele van zekeren schaapherder J. Hemmerik, met wien hij bij genoemden landbouwer, tegen genot van loon als koewachter, in dienst was. Aijf getuigen werden in deze zaak gehoord. Beklaagde bekende zijn schuld aan gemeld feit, voorgevende dat hij 't geld gedeeltelijk voor eene tante, die in behoeftige omstandiglieden verkeerde, had ontvreemd. Het O. M. requireerde schuldig- verklaring aan diefstal door een loonbediende, ten nadeele van iemand, dien hij niet diende, doch welke zich in 't huis zijns meesters bevond, en veroordeeling tot een gevangenisstraf van 2 jaren en 6 maanden, waarna de rechtbank, na deliberatie in raadkamer, nog op denzelfden dag dezer behan- deling vonnis velde, en den beklaagde geheel over- eenkomstig den eisch van het O. M. veroordeelde. Behalve in deze zaak werden door de rechtbank gisteren nog de navolgende vonnissen uitgesproken tegen 1a. C. de J., 17 jaar, en h. M. W., 17 jaar, bei- den arbeiders te Zaamslag, schuldig verklaard aan mis- handelirlg en verwonding en veroordeeld de le tot acht dagen cell. gev. straf en f 8 boete, en de 26 tot 15 dagen cell, gevangenisstraf en f 8 boete, subs. J dag cell, gevangenisstraf voor iedere boete. 2. A. M. B., 58 jaar, weduwe van J. B., aroeidster te Hulst, schuldig verklaard aan hoon en veroordeeld tot f 8 boete, subs. 3 dagen ge vangenisstraf 3. J. K., 16 jaar, werkman te Hoek, schuldig verklaard aan mishandeling, tweemalen gepleegd en veroordeeld tot twee geldboeten van f 8, subs. 3 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. Aan de openb. school te Wilhelminadorp is den 16 dezer tot hulponderwijzeres benoeind mej. J. D. Schoonakker, geboortig van Axel, met acte als zoodanig en tevens voor het Fransch. Jl. Donderdag heeft op onderscheiden plaat- sen een hevig onweder gewoed. Te Zierikzee ging het onweder gepaard met een verkwikkenden regen. Te Nieuwerkerk in Schouwen sloeg de bliksein in het armenhuis; ingekomen door den schoorsteen, nam zij haar weg door de kachel, rond welke eene vrouw met drie kinderen zat, en sloeg vervolgens door den muur in een ander gedeelte dier woning waar zij zich, na beschadigiug van eenig huisraad, een uitweg baande. "Voorts moet de bliksem nog geslagen zijn in eene hofstede onder Haamstede, waar zij, hoewel geen brand veroorzaakt hebbende, veel schade heeft toe- gebracht. Te Heinenoord liield het onweder ruim 1£ uur aan. Tal van boomen zijn door den bliksem ge- troffen. Een paard in de weide werd er door ge- dood. Door een waren ijsregen is een groot ge deelte der te velde staande gewassen, zooals vlas, paardenboonen en erwten, zoomede der tuinvruchten, bijna geheel vernield. In de polders Oud-Heinen- oord en West-Zomerland staan gezwegen van al het andere geheele aardappelvelden onder water. Nog is de bliksem geslagen in een meuw ge- bouwd, doch nog onbewoond huis in den nieuwen polder'op het eiland Tien-Gemeenten. Hetgebouw is geheel eene prooi der vlammen geworden. Uit den Ilelder wordt aan het Hbl. bericht, dat verleden Dinsdag voor het bataljon vleesch is goedgekeurd, dat door den officier, met de foura- geering belast, als oneetbaar was afgewezen. De leverancier beriep zich op den kapitein en deze zou hebben uitgemaakt dat het vleesch, hoewel onzuiver, toch kon worden ingekocht." Dezelfde bericht- gever klaagt, dat het werkelijk voor de militairen gefourageerde vleesch wdoor de maden tot woonplaats was gekozen." Hij voegt er bij: //hadden ook de onderofficieren belang bij deze zaak dan zouden dagelijks klachten publiek worden, maar nu bepaald het zich tot gemor in de soldatenkamers, waarvan het gevolg is, dat de toch reeds geschokte ingeno- menheid met den krijgsdienst bij den dag afneemt. Minder geschrijf en meer handelende belangstelling, ziedaar wat wij behoeven en wat alleen in staat zal zijn den toestand te verbeteren." Door de Engelsche regeering is een waar- schuwing gericht aan de Britsche visschers, die zich op de Nederl. kusten schuldig maken aan het zeilen door de netten, het afsnijden van deze en het mishandelen van Nederl. visschers. Alle po- gingen zullen door Hr. Ms. regeering aangewend worden, om de Nederl. autoriteiten bij te staan die misdrijven te beletten en de schuldigen ge- rechtelijk. te. doen vervolgen. Aangaande de planhen tot droogmaking van het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee schrijft men het U. D. dat de meest uitvoerige plans en landbouw, tuinbouw en veeteelt in het arrondisse- ment Breda en omstreken voor het jaar 1876, een rijkssubsidie verleend van f 500, ter bevordering van het van wege die maatschappij gegeven land- bouwkundig onderwijs. Een Engelschman, Davidson, had trouwbelofte gedaan aan mej. Web. Hij weigerde echter later om zijne belofte gestand te doen. Door de jutfrouw voor de jury gedaagd, werd Davidson veroordeeld aan haar als schadevergoeding uit te betalen de som van f 15,000. Tengevolge herhaaldelijk voorkomende processen van dien aard, bestaat er bij de jonge lieden een groote tegenzin zich te engageeren, zoodat de moe- ders van huwbare dochters reeds klaagliederen be- ginnen aan te heffen dat zij hunne dochters niet meer kwijt kunnen worden. Naar gemeld wordt, zal weldra in vele ge- deelten van Parijs de stoom toegepast worden op den omnibusdienst. Er zijn, in tegenwoordigheid van vele, zaakkundigen, proeven genomen met Ame- rikaansche omnibussen, door een loeomotief, naar het feysteem van Harding, getrokken. Vier dier locomotifeven sleepten elk een grooten omnibus en doorliepen den weg tusschen de Point d'Austerlitz en Montparnasse. De proeven zijn met den besten uitslag bekroond. De krommingen, op somrnige plaatsen vrij sterk, en de hellingen zijn zonder eenige moeielijkheid voorbijgestoomd. Ook het wisselen van spoor had met de meest mogelijke regelmatig- heid plaats. Men kan de omnibussen oogenblikke- lijk doen stilstaan, zonder dat de reizigers den min- sten schok ondervinden. Ook is men tot de ervaring gekomen, dat de nieuwe voertuigen de paarden niet deden schrikken. Indertijd is gewag gemaakt van de opgraving bij Chatham, in Engeland, van een geraamte van een oorlogschip, volgens de Engelschen van Hol- landsche afkomst en door de Ruyter bij den tocht naar Chatham achtergelaten. Het geraamte is nu uit elkander genomen en gesloopt. Men heeft bij die gelegenheid nog een 24tal kanonnen bij de vroeger vermelden opgedolven. De slang, die naar men zegt, in het spoor- het Spinoza-standbeeld gevormd, bestaande uit de wegstation te Rijssel uit een doos ontsnapt is, blijft heerenmr. E. H. der Kinderen, dr. P. A. Bergsma, P. van Dijk, W. P. Groeneveldt, L. W. C. v. d. aan teekeningen onder leiding van den ingenieur Leemans te Kampen werden vervaardigd en zoo spoedig mogelijk aan de goedkeuring der regeering zullen worden onderworpen. Na de 134 boringen, die vroeger onder beheer der ingenieurs Stieltjes en Beijerinck zijn verricht, is verleden jaar door de regeering p. m. f 9000 besteed tot het doen van 274 boringen onder beheer van meer genoemden ingenieur Leemans. Het is nu voldoende bewezen dat het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee over het geheel puiken bouwgrond bevat, waarvan de opper- vlakte zal bestaan uit p. m. 195000 bonders. Volgens het nu uitgewerkt plan gaat de droog making uit van den vasten wal nabij Enkhuizen en in zuidelijke richting achter Urk om en sluit vervolgens na eenige kronkelingen aan den Ketel nabij Kampen. De kanalen en trekvaarten worden aangegeven en voor uitwatering is behoorlijk gezorgd. De uivoering is zoo voorgesteld dat de afsluitdijk in perceelen zou worden aanbesteed, evenzoo het bouwen der watermachines, opdat het werk de krachten der Nederlandsche aannemers niet zoude te boven gaan en men van eene goede uitvoering verzekerd kan zijn. -Te Batavia heeft zich een sub-comite voor Berg, secretaris. Ook te Moskau bestaat een comitA Landbouw-berichten. WEERKENNIS enz. Regen met paschen brengt veel tarweaan; doch regen is ook in Mei wenschelijk. Wanneer de Mei is koel en wak, brengt zij veel koren in den zak. Noordenwind in Juni waait koren in T land. Deze wind belet alsdan toch het al te snelle rijpen der granen, en bevordert zoo de langzame en ge- regelde ontwikkeling van elke korrel. Voor de tarwe vooral is het bekend, dat donker, niet te heet we6r, nadat de korrel gezet is, aan hare goede ontwikkeling zeer bevorderlijk is. Dit alles geldt inzonderheid van de eerste helft van Juni; want tegen of met den langsten dag is de noordenwind ook niet zoo koud meer, omdat het op dien tijd in het noorden van Europa, waar de zon alsdan in het geheel niet meer ondergaat, inderdaad warm is. De nachtegaal houdt met zingen door- gaans op omstreeks den langsten dag. De Duitscher drukt dit uit met de woorden: ,/Als de nachtegaal hooioppers ziet, houdt hij op met zingen;" en van den ooijevaar zegt hij: „als hij erwten stoppelen ziet, jaagt hij de jongen uit het nest." Hondsdagen helder en klaar geven een goed jaar. Fraai weer in de hondsdagen, welke van 19 Juli tot 19 Augustus duren, is gunstig voor den landbouwer. Sedert eenige dagen houdt men zich in den omtrek van Zwolle bezig met het snijden van gras- bloempjes in de weidelanden, die, zoo als men zegt, door eene fabriek in het buitenland tot of bij het vervaardigen van manufacturen gebezigd worden. Er zijn menschen, die met genoemd snijden het ongelooflijk daggeld van 10 a 12 hebben verdiend. De regeering heeft aan de maatschappij voor nog steeds de schrik van iedereen, en niet het minst van de spoorweg-directie zelve, daar de afzender van het beruchte dier thans een schadevergoeding van haar eischt van/'4000, onder bedreiging van rechts- vervolging. Op de vraag of de afzender er wel zeker van was dat de slang in de doos geweest is, antwoordde hij, dat dit de quaestie niet is; zij moest er in zijn en zoolang het tegenovergestelde niet bewezen was, zou hij dit volhouden voor al de rechtbanken van Frank- rijk en Navarre. Hierdoor in het nauw gebracht, heeft de directie weder op nieuw een onderzoek ingesteld. De Bel- gische douanen hadden de doos niet geopend, en verzonden zoo als zij ze uit Holland hadden ont vangen. De Hollandsche douanen antwoordden dat de doos medegekomen was met een schip uit Aine- rika en dat zij, verschrikt door het vreeselijk op- schrift, haar zoo spoedig mogelijk over de Belgische grenzen gezonden hadden. Of men nu nog een reisje naar Amerika zal maken, om het onderzoek ter plaatse van waar de doos verzonden is voort te zetten, is nog niet bekend. Intusschen is er nog niet veel licht in deze quaestie opgegaan. GEMENGDE BERICHTEN. Op 82 jarigen leeftijd overleed te Middelburg een persoon, die in alle opzichten tot een lang vervlogen tijdperk behoorde, namelijk de //rustende uitvoerder der criinineele vonnissen aldaar." Te Giethoorn heeft zich deze week een geval van cholera nostras met doodelijken afloop voorgedaan, Desinfectie is bevolen. De werklieden-quaestie te Enschede is geeindigd hedenochtend hebben de werklieden den gewonen arbeid hervat, zonder dat, voor zooverre bekend is, een der patroons eenige concessie gedaan heeft ten opzichte van het loon. Te Dordrecht is een blok van ongeveer 10 r tai

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2