Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BEKENDMAKING. No. 1158. 16e Jaargang. Woensdag 28 iuni 1876. BLNNENLAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. De BURGEMEESTER en WETHOUDEES der gemeente ZAAMSLAGprovincie ZEELAND maken bekend: lo. dat de gewone jaarlijksche PAARDEN-en VEEMARKT alhierzal worden gehouden op Dinsdag den 4 Juli 1876, aanvangende des voor- ihiddags te 9 uren, en eindigende des namiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente, worden, te dier gelegen- heid, even als ten vorigen jare, uitgeloofd tien verschillende premien, naar welke echter geene mededinging wordt toegelaten, aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die, te dier zake, in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor de paarden en het vee, wegens welke alhier, reeds vroeger, eene premie als uitinuntende is toe- gekend, of die ua 11 ure worden aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden gedurende den tijd der paarden- en vee- markt toegelaten 2°. dat de KERMIS of JAARMARKT in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 4 juli 1876 tot en met Donderdag den 6a dier maand. Zaamslag, den 16 Juni 1876. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Wat is thans de houding van de opstandelingen tegenover het nieuwe Turksche bewind, en hoe worden door hen de proclamation en beloften van deze regeering ontvangen? Deze vragen werden in het Engelsche lagerhuis aan de regeering gericht en Disraeli beantwoordde die, met te verklaren, dat men daaromtrent nog niets zekers wist. De sympathie schijnt bij de opstan delingen niet groot, inaar evenwel schijnt men niet geheel afkeerig, daar de gouverneur-generaal eene groote vesting der Herzegowina van nieuwen leef- tocht heeft kunnen voorzien, zonder tegenstand te ontmoeten. De he er Disraeli gelooft wel, dat de onderhandelingen worden voortgezet, maar het is hem onbekend, van welken aard zij zijn. Een Belgisch oorgaan geeft op die vraag echter een minder gunstig antwoord. Tot dusver, zegt het, hebben de amnestie en de wapenstilstand niets uitgewerkt, niets veranderd. Men gaat voort met vechten en graaf Andrassy heeft daaroin op nieuw baron Rodich naar Herzegowina gezonden. De Turkenvrienden, vervolgt het, zeggen, dat het met de hervormingen uitstekend gaat en de comedie dus goed marcheeit. Want al het werk van Mid- hat is slechts comedie op eene ijdele poging. Hij weet zeer goed, dat het omnogelijk is, den christenen dezelfde rechten te doen toekennen, als aan deTurken; want het eigen bestaan der laatsten hangt geheel af van het heerschen over de christenen. Overal waar aan de rajahs rechten zijn verleend, zijn de Turken ver- dwenen. Muzelmannen en christenen kunnen niet met elkander bestaan, dan daar, waar de christenen onder het juk gebukt gaan. Van de onzekerheid omtrent dezen toestand wordt echter weer een ruim gebruik gemaakt, om allerlei geruchten uit te strooien, en verschillende bladen meenen dan ook, tegen die geruchten te moeten waarschuwen. De plechtige af kondiging van den firman, betref- fende de troonsbestijging van sultan Murad V, heeft te Konstantinopel plaats gehad, in tegenwoordig- heid van alle hooge staatsambtenaren en de leden van het corps diplomatique. De Turksche troepen in de Herzegowina hebben althans zooveel bij de veranderingen geprofiteerd, dat zij hunne achterstallige soldij van zes maanden uitbetaald hebben gekregen. Frankrijks senaat heeft het belangrijke, maar voor ons Nederlanders tegenwoordig ondenkbare besluit genomen, om de doodstraf met af te schaffen. Het desbetreffende voorstel werd, niettegenstaande eene welsprekende rede van Jules Eavre, met groote meerderheid verworpen. De heer Bertauld, die uit naain der commissie het voorstel bestreed, zeide, dat eene hervorming, als thans was voorgesteld, een eisch der openbare meening behoorde te zijn en de openbare meening is er tegen; de tijd tot afschaffing der doodstraf is dus nog niet gekomen. Bovendien, wat zal voor de doodstraf in de plaats gesteld worden? Dit zegt de voorsteller niet. Hoe kan onder zulke omstandigheden het ontwerp in overweging worden genomen? Men vorme zich voorts geen over- drevene voorstelling van het aantal doodvonnissen, die in Erankrijk voltrokken worden, ging de heer Bertauld voort. Van 1861 tot 1874 zijn er in geen enkel jaar meer dan 31 personen ter dood gebracht. Soms is het cijfer gedaald tot 12Van het recht van gratie wordt een ruim gebruik ge maakt. Menschlievend te zijn is goed, is edel, maar niet ten koste van de maatschappij. 't Zijn ook niet alien menschlievende mannen geweest, die op afschaffing der doodstraf hebben aangedrongen. Robespierre wilde die straf weg hebben; Marat was in 1791 een eerste voorstander van hare af schaffing. Een Lepelletier St. Targeau stemde voor den dood van Lodewijk XVI; maar daags te voren had hij de pen opgevat, om tegen de dood straf te schrijven. De doodstraf bestaat nog in verreweg de meeste beschaafde landen. Zij bestaat in Italie, in Duitscliland, in de Vereenigde Staten. In een tijd, dat, blijkens de crimininele statistiek, de misdaden toenainen, kan, mag de doodstraf niet afgeschaft worden. De voorsteller en de heer Jules Favre verdedigden het voorstel en drongen op een onderzoek aanmaar de vergadering luisterde bijna niet naar hunne woorden, die in een hevig rumoer verloren gingen. Slechts een twintigtal stemde voor, om het voor stel te onderzoeken. De president der republiek heeft aan twee honderd veroordeelden kwijtschelding van straf verleend. De heer Jules Simon is eergisteren als lid der Fransche academie geinstaleerd. De Spaansche senaat heeft het regeerings-ontwerp tot afschaffing van den fueros aangenoinen. Neuzen, 27 Juni. Volgens de Haagsche kroniek der Gron. Ct. houdt men het in wel onderrichte kringen er voor, dat het ministerie, met eenige mutaties, blijft en, met een besluit tot kanjerontbinding in den zak, het nog eens met //de heeren" zal probeeren. In- dien dit zoo is, dan kan ik u verzekeren, dat de ministers van kolonien en van oorlog zeker, die van buitenlandsche zaken en finantien waarschijn- lijk zullen aftreden. Baron van Goltstein en jhr. Klerck zijn 't mir.isterieele leven moede en 't is slechts op uitdrukkelijk verlangen van zijn ambtge- nooten, dat de minister van kolonien, die op den dag der verwerping van de contingentswet gereed stond om een reisje naar het buitenland te aan- vaarden, zijn vertrek heeft uitgesteld; terwijl jhr. Klerck, die op zijn cijfer van 1400U miliciens per jaar niet wil terug koinen en 't dus in dit opzicht met den heer Heemskerk, die nooit voor dat cijfer maar slechts voor 13000 man was, nimmer eens zai kunnen worden, hoe eer zoo liever den ministe- rieelen skating ring wenscht te verlaten. Om die reden kunt ge er dan ook zeker van zijn, dat onmiddelijk na 't vertrek der beide kamers, aan de crisis op de een of andere wijze een einde zal komen. Het zal dan ook blijken, of de heeren van der Heim en van der Does de Willebois ins- gelijks een goed heenkomen zullen zoeken, en zich op deze wijze, zonder verder echec, uit de belasting- en suiker-verwikkelitigen zullen //wikkelen" De elf wetsontwerpen, door de tweede kamer nog onder de loopende zaken gerangschikt, zijn j heden alle afgehandeld en meerendeels unaniem aangenomen. De minister van kolonien heeft de hoop uitgedrukt op den goeden uitslag van den oorlog met Atchin. De toestand was niet zoo ongunstig als wel eens wordt voorgesteld; zelfs in vergelijking van het vorige jaar gunstiger. Hij bracht hulde aan het N.-I. leger en meende dat de kamer en de natie vertrouwen mogen stellen in de energie van den landvoogd in Indie, die onge- twijfeld den oorlog met kracht zal ten einde brengen. De heer Fabius dacht niet zoo gunstig over den toestand en hoopte op een spoedig einde van deze ramp en ellende voor Indie en Nederland. Wil men beeindiging, dan moet er een man opstaan, die niet veel schrijft of praat of uitstelt maar handelt en doortast. De kamer is, na in coinite de huishoudelijke raming te hebben afgedaan, uiteengegaan. De wijziging door den minister van justitie in art. 48 van het tarief van gerechtskosten in strafzaken gemaakt luidt als volgt: z/Aan getuigen, die zich verder dan twee kilo meters buiten hunne woonplaats, of, in het geval bedoeld bij art. 3 buiten hunne tijdelijke verblijf- plaats of tijdelijke ligplaats moeten begeven, wordt, indien zij het verlangen, voor lederen kilometer afstand op de heen- en op de terugreis afgelegd, eene schadeloosstelling voor reiskoslen toegeschat van f 0,05. Boven die vergoeding voor reiskosten wordt toegeschat de vergoeding voor tijdverzuim, bepaald in art. 24." Deze wijziging is Woensdag door de tweede kamer goedgekeurd met 49 tegen 3 stemmen. MZENSCHE COIRANT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van ltot4regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRUE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1