Be Lani8titeit(i9BStelliDi te Colijusplaat GEMENGDE BERICHTEN. Het wetsontwerp tot wijziging van de postwet bevat de navolgende bepalingen Ongefrankeerde dienstbrieven worden voortaan niet aan het verhoogde port ondervvorpen. Het binnenlandsch port voor gedrukte stukken, monsters euz., wordt verlaagd tot 1 cent voor elke 25 grammen of gedeelten daarvan. Naam- of visitekaartjes zullen weder op den voet van gedrukte stukken kunnen worden gefran- keerd. Het port der monsters of stalen van koopwaren, geene eigenlijke handelswaaide bezittende, zal be- dragen 2| cent van elke 75 grammen of gedeelten daarvan. Een en ander in verband met bet Berner-post- verdrag. Het brievenvervoer liier te lande is in 1875 met 1,371,971 stuks vermeerderd en gestegen tot 35,411,268 gefrankeerde en 470,326 ongefrankeerde. Het brievenvervoer is 4u/o toegenomen. Het getal ongefrankeerde brieven verminderde met 17o/«. Op elke 100 brieven waren 98.7 gefrankeerd en 1.3 ongefrankeerd. Ook de buitenlandsche correspondentie is toege nomen met 554,766 brieven. De verzonden briefkaarten vermeerderden met 1,241,521 en is thans gestegen tot 7,515,037. Het getal verzonden dag- en weekbladen ver- meerderde met 2,148,641. Jl. Zaterdag had te Middelburg de 31e zomervergadering pla a van de Nederlandsche Ento- mologische vereeniging. Een 14tal leden kwamen bijeen in een daartoe door het Zeeuwsch Genoot- schap der Wetenscbappen afgestaan lokaal. Het streven van de Entomologische vereeniging is de gelede dieren, en daaronder vooral de Nederland sche insecten, zooveel mogelijk te leeren kennen. Den volgenden dag werd een tocht gemaakt naar Oostkapelle en Domburg, met het doel om insec ten te verzainelen. Uit de vangst bleek op nieuw de groote dieren-rijkdom van Walcheren. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft jl. Woensdag uitspraak gedaan in de bekende aanvaringszaak van de Phonix. De eisch van schipper de Bruiut om schadevergoeding is toege- wezen en de gezagvoerder van de Phonix veroor- deeld in alle kosten van het geding. Volgens officieele opgaaf is de uitslag van het voorjaars-exainen voor het lager onderwijs in ons vaderkmd, dat van de geexamineerdenvoor de acte van hoofdonderwijzer, van de 297, 127 en van hulponderwijzer, van de 323, 213 geslaagd zijn, terwijl van de 39 voor hoofdonderwijzeres 26, en van de 197 voor hulponderwijzeres 137 hare verlangde acten bekwamen. Yan de onderwijzers-vereeniginger. in Zeeland zal die in het 2e en 3e district hare 33e alge- meene vergadering op 7 Juli te Stavenisse; die in hit 4e district hare 41e algeineene vergadering, mede op 7 Juli te 's Graven polder, en die in het 5e district hare 33e algemeene vergadering op 3 Augustus te Zuidzande houden. In //de Vlaamsche Evangeliebode" dezer maand wordt een twistgeschrijf gevoerd over den anti- ehristelijken geest der staats-school in Nederland, tusschen ds. N. de Jonge, predikant bij de Vlaamsch- Hollandsche gemeente te Brussel, en ds. L. C. Meijer, emeritus-predikant van Hontenisse. L/imdboiiw-bericlittin. op 15 Juni jl. H. Na alien hartelijk welkorn geheeten te he b ben op Noord-Bevelauds gastvrijen en vruchtbaren bodem en hulde te hebben gebracht aan Colijnsplaat voor de feestekjke toebereidselen, waardoor het even als bij eerie vroegere gelegenheid den leden der Maat- schappij weder recht genoegelijke dagen wilde doen smaken, herinnerde de voorzitter er terecht aan, dat we niet eukel voor genoegens bijeen waren, maar voor en boven alles om de belangen van den landbouw in 'talgemeen, die van Zeeland in 't bijzonder te behartigen en, zoo mogelijk, eene schrede vooruit te doen gaan op de eindelooze baan der ontwikkeling. Spreker wijdde nu eerst een woord van dankbare hulde aan den vertegenwoordiger der Ged. Staten van Zeeland ter vergadering aanwezigaan Provinciale Staten en andere autoriteiten, die door vele bewijzen van belangstelling, Provinciale Staten inzouderheid door het bevorderen van landbouwonderwijs, zooveel hebben bijgedragen tot den vooruitgang op land- bouwkundig gebied in ons gewest en van wie bij rneende te inogen verwachten, dat zij ook in de toekomst krachtig de pogingen zouden steunen tot verdere ontwikkeling. Tot duver, zoo ging spreker voort, werd leder jaar een gedrukt verslag ointrent den toestand onzer Maatschappij aan al de leden toegezonden, doch ervaring heeft geleerd, dat deze maatregel weinig doel treft: vooreerst zijn binnen de eugc greuzen van een jaar de plaatsgrijpende veranderingen zoo weinige, dat leder verslag als 't ware hoofdzakelijk eene herhaling moet zijn van 't vorige en joist daarom niet veel grage lezers vindt, en ten andere verhoogt het de uitgaven niet onaanzienlijk, zoodat het hoofdbestuur te rade is geworden, om datgene, wat jaarlijks der vermelding waard zal zijn, monde- ling ter algemeene vergadering aan de leden mede te deelen. Dienovereenkoinstig decide de voorzitter omtrent het jaar 1875 in hoofdzaak het volgende mede: Het ledental is met 150 vermeerderd en beloopt thans 2096. Vermindering van ledental was verre- weg in de meeste gevallen het gevolg van overlijden en hoewel de Maatschappij nooit. gewoon is geweest de namen te vermeMen van hen, die ze door den dood verloor, meent spreker thans eene uitzondering te mogen maken voor den overledeneu commissaris des konings, mr. graaf van Lijnden. [n warme bewoordingen brengt hij hulde aan diens groote verdiensten, bijzonder ook wat aangaat bevordering van den landbouw, waarvan onze Maat schappij zoo menigmaal de meest doorslaande bewijzen had ontvangen. Warm beval hij de nagedachtenis van den waardigen man in de dankbare herinnering van al de leden der Maatschappij aan. Omtrent hetgeen door het hoofdbestuur verricht was, werd aangegeven: a. dat het, instemmende met een adres der Geldersche Maatschappij te dezer zake, een adres had gezonden aan de tweede kamer om een onderzoek te doen plaats hebben naar den veldarbeid der kinderen b. dat het geineend had zich niet te moeten aansluiten nij de vereeniging het Nederlandsch rundveestamboek. Het hoofdbestuur was te dezer aanzien voorgelicht door den bekenden veefokker G. J. v. d. Bosch uit de Wilhelmina-polder, wiens hoofdbezvvaar tegen genoeuide vereeniging was, dat in hare boeken ook gekruist vee, en niet zooals 't behoort, enkel volbloeds vee wordt opgenomen c. dat het 2 zilveren medailles had uitgereikt aan de vereeniging tot bevordering van den tuinbouw in Zeeland d. dat het een adres aan de tweede kamer had ingedieud om tegemoetkoming te verzoeken in de rechtmatige bezwaren van velen in zake de plaats gehad hebbende herschatting der gebouwde eigen- dommen v. dat het had gemeend aan den minister van binnenlandsche zaken, op diens vraag daarointrent, te moeten ontraden het oprichten van kamers van landbouw op grond vooral, dat ten plattenlande vaak geschikte vertegenwoordigers van den landbouw in voldoenden getale ontbreken en de landbouwers buitendien in de bestaande maatschappijen en hare afdeelingen voldoende organen bezitten, om zoo noodig, hunne belangen aan de hooge regeering kenbaar te maken dat het geijverd had, om ook in ons vaderland een of meer van de elders zoo hoogst nuttig werkende proefstations voor den landbouw te verkrijgen en dat dit streven met een gunetigen uitslag bekroond was, wijl eerlang zoodanig proefstation aan de opterichten rijkslandbouwschool te Wageningen zal verbonden worden g. dat het naar aanleiding van het verhandelde op de algemeene vergadering ten vorigen jare omtrent deelneming aan de wereldtentoonstelling te Phila delphia getracht had, ons gewest aldaar te doen vertegenwoordigen en dat het met groot genoegen thans, dank zij de krachtige en talentvolle mede- werking der heeren Kakebeekeen v. d. Bosch, kon verklaren, dat we waardig optraden aan gene zijde des Oceaans h. dat met 1 Januari 1877 zou verschijnen een Zeeuwsche landbouw-almanak voor de leden der Maatschappij ter vervanging van Staring's almanak. Niet omdat deze laatste, dien spreker verklaarde boven zijn lof verheven te zijn, niet voldeed, maar omdat er behoefte bestaat aan een specialen alma nak voor Zeeuwsche belangen, voor Zeeuwsche land- bouwtoestanden en er, nu de Maatschappij zoovele leden telt, ook geene finantieele bezwaren meer aanwezig zijn om in dit opzicht een eigen orgnan te bezitten. Zal de nieuwe almanak dadelijk bij zijn eerste optrederi al niet in elk opzicht vohnaakt zijn, spreker hoopt, dat hij zulks zeer spoedig zal w o r d e n en roept daartoe de medewerking van alle afdeelingen in; i. dat het met uitstekend genoegen kennis had genonien van het streven der Ex port-Maatschappij te Goes, onder leiding der heeren v. d. Bosch en Kakebeeke, om den Zeeuwschen landbouwer langs eenvoudigen en zekeren weg in aanraking te brengen met de onverzadigbare Engelsche roarkt, wat thans tengevolge der stoomvaartlijn tusschen Vlissingen en Queensborough met dngelijksehe dienst in weinige uren geschieden kan. Zeer terecht wees spreker in 't voorbijgaan op de hooge beteekenis der Engel sche, bepaaldelijk der Londensche tnarkt voor ons gewest zoowel voor land- en tuinbouwvoortbreng- selen in 'talgemeen als voor slachtvee en zuivel- producthn in 't bijzonder. (Wordt vervolgd.) De openbare verkoop van koolzaad te velde, als de eerste vrucht van den Schenge-polder, be- hoorende tot de gemeente 's Heer Arendskerke en Wolfaarlsdijk, is bepaald op den 24 en 26 dezer Ten aanzien van de slnds verleden jaar vooral in Eriesland en Groningen zoo algemeen onderno- men cultuur van kanaviezaad, wordt van daar ge- meld, dat dit zaad grootendeels naar Engeland gnat, waar het o. a., gemengd met stroo-haksel, tot voe- dering van de paarden wordt gebruikt en uitste kend bevalt. De regeering heeft voorgesteld art. 38 der wet op het middelbaar onderwijs zoo te wijzigen, dat het schoolgeld op de rijks-landhouwschool, thans f 100 bepaald, worde gebracht op een minimum van f 40 en een maximum van f 100, ten einde de opleiding aan de school te Wageningen te ver- gemakkelijken en tevens de gelegenheid open te laten, om, wanneer later mocht worden besloten, om het onderwijs op een of meer rijks-landbouw- scholen meer omvang te geven, een daarmede over- eenkoinende bijdragen te helfen. Niet onbeiangrijk voor onze vrouwelijke land- genooten is wellicht het volgende: Ingevolge het algemeen reglement voor den dienst op de spoor- wegen, dat in den loop van dit jaar in werking komt, kunnen voor sommige betrekkingen vrouwe lijke beambten toegelaten worden. Naar wij ver- nemei:, zijn door de regeering de betrekkingen van telegrafist en van uitgeefster der plaatskaartjes aau- gewezen, als de zoodanige, die door vrouwen kun nen waargeuomen worden. Dit Tilburg wordt gemeld: De toestand der Tilburgsche industrie is op het oogenblik alles behalve gunstig. De inagazijnen van verscheidene wolfabrikanten zijn opgevuld, terwijl de eenige calicotweverij, wegens overvoering van de markt in Oost-Indie, hare werkzaamheden voorloopig zal moeten staken. Uit Almelo schrijft men dd. 17 Juni't volgende Met den spoortrein van Salzbergen werd heden alhier het bericht aangebracht, dat aldaar onder een troepje van pi. m. 80 grasmaaiers, welke met den trein naar Holland wilden vertrekken, een heviggevecht was ontstaan, waarbij van de zeis gebruik werd gemaakt, met het gevolg dat eenigen zwaar gewond zijn en een paar gedood, waarvan er een met de zeis bijna door midden was geslagen. Bij het vertrek van den trein, waarmede men nu weigerde een van alien mede te nemen, was de politie bezig een streng onderzoek in te stellen. Nadere berichten ontbreken nog. De veldwachter F. Vermeer, te Meerkerk, had voor eenigen tijd de kraaien-eieren in een nest in den kerktoren aldaar door kippeneieren vervangen. Deze zijn door de kraaien heel moederlijk uitgebroed waardoor genoemde Yermeer thans drie hooggeboren kippenkuikens heeft verkregen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2