De te it bruikelijke wijze gevierd door het spelen van liet carrillon en het uitsteken van vlaggen, zoo uit open bare als particuliere gebouwen. De feestviering van dien dag echter was geen onvermengd genot. Des namiddags te 2 uren bewoog zich door de met nationale driekleur en oranjewimpel versierde strafeu, even langzaam als plechtig, een lijkstoet, die aige- meene verslagenheid teweegbracht. Treffende tegen- stelling in de uiting van het gemoedsleven, tusschen de bonte kleuren der getooide gebouwen en het rouwgewaad des lijkstoets. Ware 11 de openlijke huldeblijken op dien dag gewettigd, niet minder was dft het geval met de algemeen treurige stemming. Het laatste over- schot toch van den heer C. G. Eijlders werd ten grave gebracht, die in zijn leven om zijne goede hoedanigheden, namelijk zijn werkzamen geest, onbeperkte bulpvaardigheid en muzikaal talent, door ieder werd bemind. De lijkstoet werd voorafgegaan door het muziek- gezelschap //Hartnonie, waarvan hij een der ijverigste en bekwaamste leden was, en welk gezelschap van deszelfs achting en toegenegenheid voor den over- ledene blijk gaf, door het uitvoeren van een treur- marsch Ook de leden van het duivengilde ,/Europa" getuigden door hnnne aanwezigheid, hoezeer ze aan wijlen hunnen ijverigen secretaris gehecht waren. Op de begraafplaats aangekomen werd bij de geopende groeve de treurige plechtigheid besloten, door gepaste, den overledene waardige, toespraken, die op familie en vrienden een zichtbaar diepen indruk maaktenwaarua het stolfelijk overscliot in den grafkuil werd nedergelaten De aarde bedekte een zorgvollen zoon, een werk- zaaiu mensch, de hulp van velen en een vnend van alien. Zijn geest en zijne goede etgenschappen bltjven onder ons voortleven. Zijne nagedachtenis blijve onder ons in eere. Zijne aseh ruste in vrede!!! De vereeniging tot verbetering van het land- bouwpaard alhier, thans 42 a 43 leden tellende, werd heden definitief geconstitueerd, en de ontwor- pen statuten vastgesteld. Daarna werd een bestuur benoemd, bestaande uit de heeren: A. Hombach alhier, voorzitter, P. J. van den Eeckhout, te Graauw, secretaris-thesaurier en J. van Arenthals, te Hontenisse, couimissaris, benevens eene commissie van vijf leden, tot het aankoopen van een hengst, die aan al de vereischten van een goed gebouwd landbouwpaard voldoet. Het allezins loffelijke doel dezer vereeniging wettigt de verwachting, dat het gewenschte getal van 50 leden, spoedig bereikt zal worden. Door de marechaussee, brigade Hulst, is aan- gehouden zekere P. F., oud 13 jaren, koewachter te Clinge, als verdacht van diefstal van ruim 300 franken, ten nadeele van een schaapherder, met wien hij in dienst woonde bij den landbouwer Panus, te Clinge, en wel uit een gesloten koffer, staande in de kluis der schuur van gemelden landbouwer en welke gelden in genoemde schuur verborgen zijn gevonden. 111 de Maandag gehouden zitting der arr. rechtbank te Goes, zijn de navolgende vonmssen uitgesproken lo. Tegen J. v. E., arbeider te Zaamslag, gede- tineerd in het huis van arrest te Goes, veroordeeld ter zake van diefstal op den openbaren weg, zonder geweld of bedreiging, tot eene cellulaire gevange- nisstraf van 6 maanden. 2». Tegen C. L. E., 31 jaar, visscher te Bou- chaute, (Belgie), veroordeeld' ter zake van diefstal tot eene cellulaue gevangenisstraf van 183 dagen. De heeren van Zeijlen Decker te Middel- burg hebben, wegens onvoldoende ondersteuning, besioteu geene uitvoering te geven aan hun voor- nemen tot oprichting eener stoomvaart-reederij van Middelburg op Java. Met zekerheid bericht, men aan het blad „De Telegraaf," dat Z. K. H. de Prins van Oranje te Parijs in den echt is vereenigd met eene doch- ter uit een der achtingswaardigste familien van ons land, waarvan het blad de naam bekend is, doch dien het heden nog niet noemt. Het volgende overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en opceuten) over de maand Mei 1876, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 187o, is door het depart, van fin. openbaaar gemaakt 1876. 1875. Dir. bel. f 1,309,948,921 f 1,107,403,34 In- en uitg. r. n 475,556,08^ n 441,265,67 Accijnsen u 3,520,783,33 u 3,140,724,61^ Waarb. en bel. d. g. en z. w. 36,035,42^ y 32,741,65 Indir. bel. 2,427,850,331 1,686,600,o4 Domeinen n 167,323,56 n 145,200,97 Posterijen 285,668,971 y 238,106,431 Rijkstelegr. y 66,209,821 y 56,611,151 Staatsloterij y u Akten v. jacht en visscherij y 89,50 f 89,50 Loodsgelden. y 75,171,47 y 68,979,03 Totaal f 8,364,636,80' f 6,917,723,51 Men schrijft uit Antwerpen Op den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden wapperde de Nederlandsche vlag van het Nederlandsch loodskantoor alhier; een troep volk, aangestoken door Antwerpsche kiezers- waanzin, en denkende dat de vlag was uitgestoken om de overwinning der clericalen te vieren, heelt ze naar beneden gehaald, in stukken gescheurd en verscheidene glazen in het gebouw ingeworpen. Uit Rotterdam meldt men Een der vier reusachtige overspanningeu van de Maas ten behoeve van de spoorwegbrug is thans nagenoeg voltooid. Met den bouw van de volgende is men aaugevangen, zoodat het zich laat verwachten dat de Maas spoedig op dat punt zal afgesloten worden en de scheepvaart den nieuwen gegraven weg, de Koningshaven op Fijenoord, zal te volgen hebben. In de afgeloopen week heelt zich te Rotter dam een geval van vergiftiging voorgedaan. Twaalf familien werden in hevige mate ongesteld. Man- nen, vrouwen en kinderen leden aan geweldige braking en diarrhe, alsof de cholera plotseling uit- gebroken was. Allen werden geneeskuudig behan- deld en zijn op dit oogenblik geheel of gedeeltelijk hersteld. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat al deze gezinnen gelijktijdig biefstuk gebruikt hadden, dat hun door een vleeschhouwer was be- zorgd. Allen die dat vleesch gebruikten werden zwaar ongesteld; de enkele leden der gezinnen, die het vleesch lieten staan, bleven gezond. De twaalf familien, die het slachtott'er van dit feit werden, merkteu bij het vleesch niets wat acliter- docht kon baren. De hooge raad In eft, naar aanleiding van een te Rotterdam voorgekoinen geval beslist, dat de erfdienstbaarheid, ten laste van een open erf verkregen door het hebben van vensters gedurende meer dan dertig jarige in den daaraan grenzenden muur, is beperkt tot het dulden, dat de buurman daardoor licht en lucht schept, zoolang daartoe de gelegenheid bestaat, maar geen regt geeft om te beletten dit erf te bebouwen of er iets op neer te leggen, hetwelk het scheppen vail licht eii lucht belemmert. De vonmssen van de arr.-rechtbank te Rotterdam en van het voorinalig prof, hoi in Zuid-Holland, waarbij over de zaak in tegen overgestelden zin werd geoordeeld, zijn vernietigd. Eene jonge moeder te Meppel, de vrouw van een zeer geacht en respectabel burger, die reeds voor hare bevalling aan vlagen van zwaarmoedig- heid leed, maakte van een oogenblik, dat haar echtgenoot den docter de deur uit liet, gebruik, om uit het raam der achterkamer te klimmen en zich in de naastbij gelegen vaart te verdnnken. Kort daarna werd zij levenloos opgehaald. Landbouw-berichten. niet zelden heeft men in onze provincie zooveel dagen noodig als elders uren voor een gelijken afstand. Mijns inziens ligt deze omstandigheid aan de Zeeuwsche pers den plicht op om hare lezers flink op de hoogte te houden van hetgeen binnen onze grenzen merkwaardigs plaats grijpt en dat, uithoofde van de vele bezwaren aan het reizen verbonden, slechts door weinigen kan gehoord, of ge- zien, of genoten worden. Daarom kom ik U, mijnheer de redacteureen bescheiden plaatsje vragen voor eenige losse mededeelingen aangaande het land- bouwfeest en de landbouwtentoonstelling op 14 en 15 dezer te Colijnsplaat gehouden, overtuigd als ik ben dat velen, en daaronder vooral landbouwers, daaromtrent iets ineer zullen willen vveten dan uit gewoue krantenberichten te vernemen valt. Kent gij Colijnsplaat, geachte lezer Zoo niet, stel n dan eene llinke, breede straat voor, aan beide zijden bebouwd met ziiidelijke huizingen, waar- onder verscheidene van twee verdiepingen en in de voile lengte beplant met zware lindeboomen, welker takken over de straat door elkander groeien en zoo een doorloopend prieel vormen, overvloeiende van frissche schaduw en verkwikkende lucht. Aan 't eene uiteinde dier straat staat de hervorinde kerk en de openbare schoolaan 't andere einde heelt men een heerlijk uitzicht op de Oosterschelde en in de verte op de stad Zierikzee. Zoo'n straat is bijzonder geschikt, om in een feestterrein te worden herschapen en dit scheen de feestcommissie ook begrepen te hebben. Onder leiding van den heer Yoorloop, uit Zierikzee, had zij ongeveer de helft dier straat daarvoor inge- ricit. Op 't einde prijkte eene fraaie estrade voor de muziekuitvoeringen en in de booinen waren kruiselings over elkander touwen gesjiannen, ter bevestiging der lampions, terwijl nog tal van ballons op verschillende hoogten in liet dichte loover der linden gehaugen waren. 't Was eene verrukke- lijke mengeling van kleuren, toen Woensdag avond de illuminatie ontstoken werd en het waren zeker genotvolle uren, welke de leden der Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt door- brachten aan de vele tafeltjes, welke daar zoo gezellig bijeenstonden als in 't Haagsche Bosch of den Haarlemmerhout maar immer zijn kan. Maar ik zou zoo zachtjes aan inijn onderwerp vooruitloopen en uienigeeu in den waau brengen, dat er„te Colijnsplaat niets dan ygefeest" was en dat is niet zoo, want Woensdag was voor velen een werkzame dag geweest. Laat ik, eer ik van de werkzaamheden spreek, u nog even mededeelen, dat het terrein, waar de werktuigen en het vee tentoougesteld waren, eene groote weide met hooge olinen beplant, op onge veer 20 minuten van het dorp lag, wat vele ten- 1 oonstellingbezoekersdie niet zeer wandellustig waren, minder scheen te bevallen, doch men had zooveel inogelijk er voor gezorgd om een groot aantal rijtuigen beschikbaar te slellen, teneinde de zoodanigen voor de geringe som van 25 cent der- waarts te laten rollen. Woensdag morgen te 7 uren begonnen de werk zaamheden met het beproeven der ingezondene werk tuigen, door de heeren keurmeesters v. d. Klip, uit Middelburg, Otto Risseeuw uit Oostburg en H. Wolfert Dz., uit Neuzen, in tegenwoordigheid van het hoofdbestuur en de inzenders. Wat om- trent die beproeving reeds kenbaar gemaakt is, o. a. op den gemeenscliappelijken maaltijd, den vol- genclen dag, deel ik later mede. Omtrent het ovetige zullen de lezers van dit blad evenals ik het verslag der keurmeesters moeten afwachten. Te 10 uren werd de algemeene vergadering in het kerkgebouw der hervorinde gemeente door den voorzitter" van het hoofdbestuur, den heer Picke, geopend. Ongeveer 130 leden namen aan deze vergadering deel. (Wordt vervolgd.) op 15 Junl jl. 't Is een gewoon verschijnsel, dat bij gelegenheid eener tentoonstelling de menschen van heinde en verre te samen stroomen. In ons gewest mag men echter de grenzen voor dat heinde en verre met te breed nemen en zal men wel het dichtst bij de waarheid blijven als men daarbij niet buiten't eigen eiland gaat. Verklaarbaar is zulks gemakkelijk Men schrijft uit het WestlandNaar het zich laat aanzien zal de verwachting der tuiniers in en kele deelen wel bevredigd worden. Niet in alles. De asperges o. a. hebben niet gegeven wat zij be- loofden. Het koude weder werkte daarop zeer na- deeligen dewijl de officieele tijd voor het snijden, 18 Juni, is verstreken, kan deze tak van handel niet veel meer goed maken. Anders is het met de aardappelen. De regen heeft veel goed gedaan. Ze zijn tamelijk groot van stuk, leveren aardig uit; terwijl de prijs, hoewel niet buitengewoon hoog, toch

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2