f Vlgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 16e Jaargang. Zaterdag 17 Juni 1876. BIN N EN LAND. ABONNEMENT. Neuzen, 16 Juni. Kiez. Ing. 553 360 20 11 6 4 5 14 23 29 20 63 13 7 29 30 40 39 84 17 825 542 IMSCHI COLBANT. Dit blad verschijnt Dins lag- en Vrijdagavond bij J. K G. Dhont te Neuzen Per drie maanden binnen Neuzen f 1.Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie/ 1.40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- tenren en BrievenbushouderB. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 41 Grootere letter- Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag lamiddag DRIE ure. tot 4regels/0,40. Voor elke reged meer 0,10 letters worden naar plaatsruimte berekend. De COMMISSATtlS des KONINGS in de PROVINGIE ZEELAND, als zoodanig benoemd bij Zijner Majesteits besluit van den 9 Mei 1876, no. 17, brengt ter kennis van de ingezetenen der provincie, dat bij heden die betrekking heeft aanvaard. Middelburg, den 14 Juni 1876. De Commissaris des Konings voornoemd, W. SIX. BURGEMEESTER en WETHOU- w DERS van NEUZEN maken bekend dat de lierijk der maten en gewichten voor die gemeente zal plaats hebben in het oude schoollokaal aldaar op den dezt-i-s van 10 tot 12 ure, des voormiddags, en van 2 tot 6 ure, des namiddags op den 4uezei*: van 8 tot 12 ure, des voormiddags, en van 2 tot 5 ure, des namiddags en op den SstAi .Jl JJL/l a. s.: van 8 ure, des voor-, tot 1 ure, des namiddags; dat de maten voor drooge waren dit jaar niet aan den lierijk zijn onderworpen, en dat de ma1 en en gewichten, behoorlijk schoongemaakt, tot den herijk moeten worden aangeboden. Neuzen, den 14 Juni 1876. Burgemeester en Wethouder voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. jRolitiek: Overzicht. De berichten uit het Oosten worden bij den dag vtedelievender en inderdaad, als men al die berichten gelooven wilile, zou men tot het resultaat moeten koinen, dat al de onrustige tijdingen van de laatste weken enkel gebasseerd zijn geweo^t op beurs- speculatiendat al de mogendheden t zeer oprecht gemeend li.ebben met den vrede in Europa en dat ook Rusland geen oogenblik aan zulks verraderlijke plannen heeft gedaeht, als men het tegenovpr Turkije van verschillende zijden toedichtte. Wat daarvan zij, zeker schijnt het althans, dat de mogendheden op 't oogenblik ten opzichte dezer kwestie op den besten voet met elkander staan, en eene afwachtende houding aannemen omtrent de voornemens van de nieuwe regeering in 1 urkije. Deze regeering houdt zich thans druk bezig met de reorganisatie van haar binnenlandsch bestuur, en gewichtige hervormingen worden op staatkundig en administratief gebied voorgesteld. Het antwoord van Servie aan den Sultan, op diens vraag om inlichtingen over de militaire be- wegingen daar te lande, is inderdaad verrassend. Alles was daar toch in rep en roer, het leger trok naar de grenzen, de scholen waren gesloten, een verbond was gesloten met Rumenie, Montenegro en Griekenland en nu wordt door de Servische regeering tenstelligste verzekerd, dat er eigenlijk nooit aan gedaeht is oorlog te voeren, maar de bewegingen, behalve eene militaire reorganisatie op den grondslag van algemeenen dienstplicht, alleen ten doel hadden de geruststellingen van het Servische volk, wier land tot aan de grenzen door den Turkschen opstand is ingesloten. Volstrekt bestonden er geen vijandi- ge bedoelingen tegen de Porte; integendeel zoekt Servie juist zijne kracht in de intregite.it van het Ottomanische rijk. Alles schijnt dus op den besten voet tusschen Servie en Turkije. Misschien ook zijn de berich ten omtrent deze bewegingen weer zeer overdreven geweest. De Sultan heeft den grootvizier opgedragen, hem nog in deze week een regeerings-programma voor te leggen. Midhat-pacha is belast met het opma- ken van een plan ter instelling van een nationalen raad, die ubsluitend belast zal zijn met financiele zaken en zal dei'iemen aan de zaraenstelling van het budget. Keizer Alexander bevindt zich nog te Ems en zal nog eenigen tijd de baden te Gastein gaan gebruiken. Een bericlit zegt, dat de Czaar afstand zou willen doen van den troon, welk gerucht, naar men zegt, niet geheel onwaarschijnlijk kan worden geacht, met het oog op den gezondheidstoestand van den keizer. Prins von Bismarck's gezondheid schijnt ook niet vooruit te gaan, althans volgens een te Berlijn ver- spreid gerucht, hebben zijne geneesheeren hem aan- geraden, op nieuw de baden te Kissingen te gaan gebruiken. De Fransche ministerraad heeft thans eene nieuwe gemeentewet in behandeling. Talrijk zijn de amen- dementen, daarop, ingediend. De minister Dufaure heeft er op aangedrongen, dat het ministerie eene vastberadene houding aanneme en met nadruk de bepaling handhave omtrent de benoeming van maires in de hoofdplaatsen van de kantons door het cen- trale gezag. De kamer van afgevaardigden heeft besloten, een voorstel tot staking der vervolgingen wegens deel- neming aan den opstand der commune, in overweging te nemen. Het voorstel, om den tijd van actieven dienst op drie jaren te bepalen, zal niet in behan deling worden genomen. De Spaansche Senaat. beraadslaagt nog over het ontwerp der nieuwe constitutie. De heer Valera drong aan op volledige gewetensvrijheid. De commissie van gedelegeerden der Spaansche fondsenhouders is door den president-minister ten gehoore ontvangen. Zij heeft het verlangen te kennen gegeven, dat het gouvernement een middel moge vinden, om de schuldeischers van den staat tevreden te stellen, voor dat het dienstjaar 1876-77 intreedt. Zij drong tevens aan op de betaling van de vervallene coupons. De minister antwoordde, dat de zaak op zijn tijd beslist zou worden, en wel in dien zin, dat aller belangen zooveel mogelijk worden bevredigd. Deze belofte zegt al weinig. Dat is de schuld eischers op zijn Spaansch tevreden stellen. Aan de ex-koningin Isabella is door de Cortes een jaargeld toegekend van 750,000 francs. Bij die gelegenheid heeft de regeering medegedeeld, dat H. M. zich binnen kort weer in Spanje zal vestigen. De verkiezingen, die in Belgie hebben plaats gehad, hebben de hoop der liberalen niet verwezen- lijkt. De meerderheid der klerikalen in de kamer van afgevaardigden, die 14 stemmen bedroeg, bedaagt thans 12. De uitslag der herstemming voor een lid van de Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Hulst was als volgt: Ingeleverd 542 st. Onwaarde 19 st. Hiervan zijn uitgebracht op den heer L. van Waesberghe-Janssens 278 en op den heer J. Len- sen 245 stemmen. De heer van W? berghe-Janssens is alzoo ge- kozen getal kiezers en ingeleverde sterabriefjes was uit elke gemeente, als volgt Kiez. Ing. j Overgebracht Ossenisse Overslag Philippine Sas van Gent Sint Jan Steen Stoppeldijk Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe Het Axel Boschkapelle Clinge Graauw Hengstdijk Hoek Hontenisse Hulst Koewacht Neuzen 116 18 20 27 8 49 98 69 30 118 64 13 13 15 6 32 57 58 20 82 Over te brengen 553 360 Een staaltje ter navolging voor de gemeente Neuzen, om reclames te voorkomen Op voorstel van den heer van Swinderen heeft de gemeenteraad van Goes besloten, bij de invordering van den hoofdelijken omslag het beginsel van eigen aangifte en, bij aldien deze niet of onvoldoende wordt gedaan, ambtshalve aanslag te volgen. Sedert jl. Zaterdag werd van het garnizoen alhier een artillerist vermist, zijnde een vrijwilliger uit de gemeente Schijndel, in Noord-Brabandgisteren werd hij verdronken gevonden in de oostwaterleiding, nabij deze vesting. Na eenige beraadslaging is in de zittingdertweede kamer van Dinsdag de vestingbegrooting aangenomen m il 54 tegen 5 en de oorlogsbegrooting (na intrek- king van het amendement van de commissie van rapporteurs op de kazerneering te Breda) met 48 tegen 14 stemmen. Bij, de beraadslaging der vestingbegrooting ves- tigde de heer van Kerkwijk de aandacht van den minister op de versterking van de vesting Neuzen, en wilde die tot de kleinste afmetingen teruggebracht zien, in het belang van den zich sterk ontwikke- lenden handel op dit punt. Zou, vroeg hij, de afsluiting, de Schelde niet kunnen worden be- reikt door de oprichting eener batterij bij Neuzen Ook wees hij op blijvende bezwaren uit de wettelijk, maar niet feitelijk opgeheven vestingen voortvloeiende. De minister kende de bedoelde bezwaren ten opzichte van Neuzen niet, dat overigens eerst in de laatste serie van werken koint, en naar het bestaan van andere belemmprmgen uit den ouden toestand voortvloeiende, zou de minister onderzoek doen. Hoek, 16 Juni. Jl. Woensdag had J. Platteeuw, metselaarsknecht alhier, het ongeluk van een dak te vallen, waardoor hij aan het hootd verwond werd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1