Alo-emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-\ laanderen. rHNXKXI.ANI). No 1185 16e Jaargang. Zaterdag 10 Juni 1876. Feestviering 5 Juni 1876. abonnement. Neuzen, 9 Juni. 1 i COIRANT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Per drie maanden binnen Neuzen f 1>Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie/ MO- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- tenren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40 Voor elke regel meer J 0,10 Gr-iotere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men a an den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag ctiiiiciaag UiiXH] ure. T)e 6 Juni 1826, lioewel in de geschiedenis bewaard, was, niettegenstaande zijne grondlegging van Neuzens bloei, bij slechts weinigen bekend, als een der belangrijkste dagen voor deze gemeente, voor Gent en voor zoo vele plaatsen aan bet kanaal, dat de hoofdplaats van Oost-Vlaanderen met de zee en daardoor met den wereldhandel ver- bindt en in betrekking stelt. Geen wonder dus, dat bet bestuur van het mu- ziekgezelschap Apollo" beproeven wilde, dien dag onvergetelijk te maken, door de herinnering te ver- levendigen van den stond, waarop voor 50 jaren de eerste steen van de estsluis werd gelegd van een begin, dat reeds znlke zegenrijke gevol- gen bad en zooveel welvaart nog voor de toekomst belooft. Het voorstel, om dien dag te herdenken door een internationaal muziek- en zangfeest vond bij de contribueerende leden onverdeelden bijvalvoor eene belangrijke som werd al dadelijk ingeteekend commissarissen, die het bestuur zouden bijstaan, werden benoemd; het gem een tebestuur schonk zijne adhaesie door eene belangrijke subsidie; tal van in- gezetenen toonden hunne ingenomenheid door gel- delijke bijdragen; van wege het garmzoen werd medewerking t< .gezegd; kortom, de 6 Juni 1826 moest feestelijk worden herdacht. Om zich evenwel te verzekeren van de mede werking hunner Belgische broeders, kozen de be- stuursleden den 5 Juni, omdat die dag ook door dezen als feestdag wordt erkend en gevierd. Niet minder dan 26 muziek- en zanggezelschap- pen beloofden hunne medewerking en toen alles was voorbereid, brak de 5 Juni aan. 's Morgens om 8 uur kondigden 21 kanonscho- ten van de havenbatterij aan, dat een heugelijk gedenkfeest stond gevierd te worden. Van onderscheidene kanten stroomden de uitge- noodigde gezelschappen toe, vergezeld door belang- stellenden en nieuwsgierigen, die Neuzen in feest- dos versierd zagen, daar tallooze vlaggen wapper- den en al dadelijk de bezoekers overtuigden van de feestelijke stemmimg der Neuzenaren. Des namiddags om 1 uur werden de besturen der verschillende gezelschappen, voor zoover zij tegenwoordig waren, in de raadzaal gerecipieerd en hun de eerewijn aangeboden. De voorzitter van het muziekgezelschap//Apollo," de heer J. Dieleman, riep den bezoekers een hartelijk welkom toe; in eene korte, maar kernachtige en schoone toespraak wees hij op den dag en de gebeurtenis, die aan- leiding tot het te vieren feest hadden gegevenop de heilrijke gevolgen daarvan, zoo voor Neuzen als voor een niet onbelangrijk deel van Belgieop de harmonie, tusschen Noord- en Zuid-Nederlan- ders, die door de melodie hunner feesttoonen al- weder zuiverder en inniger zoude worden en zoo voerde de spreker de reeds feestelijke stemming tot algemeene geestdrift. Algemeen betreurde men, dat ook niet op de lijn MechelenNeuzen een extra trein was geor- ganiseerd in verband met het feest, omdat van wege de gezelschappen, die van deze reisgelegenlieid moesten gebruik maken, geen deel aan de receptie kon genomen worden. Tegen 2 uur waren de deelneinende gezelschappen vergaderd op het exercitieplein en begon de mu- ziekale wandeling naar de WestSluis daar aange- koinen, werd een oogenblik halt gehouden, met de Nederlandsche en Belgische vlag gesalueerd, eveneens met 21 kanonschoten en vervolgens naar het marktplein gewandeld, dat uiununtend voor het doel was ingericht. Deze optocht leverde den beschouwer een prachtig gezicht op; met minder dan 23 muziek- en zangge- zelschappen met hunne vaandels en banieren, om- streeks 80b muziekanten en zangers, voorafgegaan, vergezeld en gevolgd door duizenden, maakten een onafzienbaren stoet uit, zooals nog nimmer in Neuzen te zien was geweest. In de volgorde, zooals die do >r het lot was be- paald, werden nu de gekozene stukken uitgevoerd; wij onthouden ons van alle beoordeeling, het was immers geen wedstrijd, het was een feest van kunstbroedersmaar toch betuigen wij onze inge nomenheid met de goede keuze en fhnke uitvoering over het geheel. Na afloop van het festival werden de prachtige vergulde zilveren medailles uitgereikt, na een woord Op den volgenden dag werden door de werkende leden van het muziekgezelschap Apollo" en die van /Neuzens Mannenkoor" eenige stukken uitgevoerd op den muziektempel, als nagalm van hetgeen den vorigen dag ten gehoore was gebracht. Woensdag avond bracht het muziekgezelschap /Apollo" met het bestuur en de feestcommissie nog eenige serenades aan autoriteiten en belangstellenden, die door zedelijke en stotfelijke ondersteuning zoo krac'ntig hebben bijgedragen tot het welslagen hunner onderneming. van warme dankbetuiging, door den Voorzitter toegebracht aan de van elders gekomene gezelschap pen, voor de medewerking en uit uiuntende houding door de verschillende bestuurders werd erkentelijk- heid betuigt voor de goede ontvangst en menige wsnsch geuit voor de welvaart van Neuzen en al wat met het kanaal in betrekking staat of belang heeft bij den bloei van koophandel, scheepvaart en nijverheid. Als eene opmerkelijkebijzonderheid deelen wij mede, dat het muziekgezelschap //Harmonie' van Hulst, het feest bij de eerste steenleggingvoor 50 jaren opluister- de, en thans ter feestviering van het destijds aanwezige personeel de twee nog in leven zijnde leden Reindert den Haan en Brancies Mervennee medebracht dat aan beide nestors eene bronzen medaille werd uitgereikt bij eene hartelijke toespraak, voor welke onderscheiding door den laatstgenoemde bedankt werd in bewoordingen, waaruit hunne dankbare blijdschap op treffende wijze bleek en waardoor op alle aanwezigen een verrassende indruk werd te weeg gebracht. Een prachtig vunrwerk maakte het uitmuntende slot uit van een feest, dat ongetwijfeld een duur- zamen indruk zal achterlatenvan een feest, dat door schoon weder werd begunstigdwaarvan on- gestoorde orde het sieraad was en hetwelk get.oond iieeft, dat men in Neuzen op rechte wijze weet feest te vieren. Muziekgezelschappen//Apollo" van Neuzen; „Ons genoegen" van Vlissingen„Eendracht maakt machi" van Groede; „Cercle Gretry" van Willebroeck //Harmonie" van Hulst; //St. Cecilia' van Meerdonk; „St. Cecilia" van Kieldrecht; „St. Cecilia" van Hon- tenisse; //de Eendracht" van Selzaete; „Harmonie van Biervliet; „Eensgezindheid" van Vlissingen. Zanggezelschappen„Cercle des Intimes van Gent; //Concordia" van Wintham; //Van Crombrugghe s ge- nootschap" van Gent; „Her. itors vrije zonen" van Rupelinonde; „Kunst en vermaa:" van Selzaete; „Broe- dermin" van Kemseke; „Zanglust (willen is kunnen) van Gent; „de Vreugd" van St. Gilles (Waas); „Vrij- j heid Eendracht" van Lamswaarde; „Vlissing's mannen koor" van Vlissingen; „Neuzen's mannenkoor" van Neuzen; //de Eendracht" van Meulestede. De 2e luitenant G. M. C. C. Gerlach, magazijn- me&ster der artillerie van de 3e klasse te Neuzen, is overgeplaatst bij de artillerie stapel en constr.- mag., en geplaafst te Neuzen de kap.-magazijnm. der art. van de 2e kl. W. H. B. Paravicini di Capelli, thans te Groningen. Bij de gisteren te Middelburg gedane aanbeste- ding van de bedijking van buitengronden, gelegen in het Hellegat onder de gemeente Zaamslag en Boschkapelle, werd het minst ingeschreven door J. Kraaijeveld te Hansweert, voor eene som van f 53500 Z. M. heeft benoemd: tot ontvanger bij de directe belastingen te Hellevoetsluis, tevens voor het ontvangen der vaart-, sluis- en havengeldeu voor het kanaal van Voorne, jhr. van Nispen, thans te Neuzen; tot ontvanger te Axel J. C. Kremer; tot controleur te Weesp M. C. Merens, thans te T cburg, tot controleur te Oostburg D. G. Crans, ,ans adjunct-controleur te Nijmegen. Het Prov. blad van Zeeland, no. 58, behelst een besluit van den commissaris des konings in deze provincie, waarbij, tengevolge van een te Hoofd- plaat voorgekomen geval van hondsdolheid, bevolen wordt dat gedurende vier maanden, te rekenen van 8 dezer, alle honden, welke zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van ver- voer zijnde) in de gemeenten Schoondijke, Water- landkerkje, IJzendijke, Biervliet en Philippine be- vinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muil- korf, volgens het door den minister van binnen- landsche zaken vastgesteld model, aanwezig op de secretarien van genoemde gemeenten. Het gemeentebestuur van Gent heeft bij publicatie bekend doen maken, dat het niet zal rusten voor dat het van de regeering de verbetering van het kanaal naar Neuzen verkregen zal hebben en dat het voornemens is bij de kamers en de regeering aanhoudend te blijven protesteeren zoo lang tot Gent datgene verkregen zal hebben, waar het rechtmatig aanspraak op heeft. In de vrijdag jl. gehouden zitting der arr. rechtbank te Goes zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen 1. a. C. S., arbeider, b. A. H. v. d. V., arbeid- ster, en c. P. v. d. V. arbeidster alien te Stoppel- dijk, veroordeeld wegens diefstal ieder tot 8 dagen cellulare gevangenisstraf. 2. T. V., arbeidster te C'inge, veroordeeld wegens hoon, viermalen gepleegd, tot vier geldboeten elk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1