BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. binnenlandsche zaken, geboren te Zwolle 14 Januari 1798, overleden te 's Gravenhage 4 Juni 1872.'' Rechterzijde: Optimo civi Gives" (de burgers aan deu besten der burgers.) Linkerzijde: „Hervormer der staatsregeling, Oprecht Volksvriend, Trouwe dienaar der Kroon." De beer mr. G. M. van der Linden bield na de onthulling in het Park eene redevoering en al- daar werd ook eene feest-cantate uitgevoerd. Daarna had in het paleis voor Volksvlijt een diner plaats en werden concerten gegeven. Een en ander werd met een vuurwerk op den Ainstel besloten. Met uitzondering van Gelderland, waarvan nog geen uitslag gemeld is, zijn bij het voorjaars- examen voor het lager onderwijs in de onderschei- dene provincien onzes vaderlands 272 aspiranten voor de hulponderwijzers-acte geexamineerd, van welke 181 geslaagd en 91 afgewezen zijn. De rijks-kweekschool te Haarlem heeit hij deze gele- genheid met zijne kweekelingen roem behaald, iu- zonderheid voor de acten als hulponderwijzer, wis- kunde en gymnastiek. De kweekeling van het 4e studiejaar, R. Leijds, die bij het najaars-examen van 1875 acte voor de wiskunde bekwarn, slaagde nu als hulponderwijzer, voor het Eransch, het tee- kenen en de gymnastiek en zal alzoo de eerste zijn die met 5 acten eerlang de kweekschool verlaat. Landbonw-beriehton. Het zweet van de paarden is de beste inest voor de boekweit, zegt men in Vlaanderen, gelijk elders: in paardenvleesch is het goed boekweit teelen, om aan te toonen, dat niet zoo zeer eene sterke bemesting als wel eene goede en herhaalde ploeging en egging, en alzoo veel werk van paarden, eene noodzakelijke voorwaarde is tot het welslagen der boekweit. Geef mij plaats, dan kom ik, zoo voert de Duitscher de boekweit sprekend in, alzoo zorgende, de boekweit niet te digt te zaaien. Van daar, dat zij ook met nut op reien geteeld wordt, wijl de planten dan altijd holler staan, gemakke- lijker gewied worden en rneer plaats hebben om zich te ontwikkelen. Aan de zijtakken toch van de steng zit bij de boekweit doorgaans veel zaad. „De boekweit mag de Mei niet zien," zegt een Vlaamsch spreekwoord, strekkende om aan te toonen, dat de boekweit zoo laat in Mei gezaaid moet worden, dat zij niet voor in het begin van Juni boven den grond komt, wijl zij in Mei ligt door de vorst vernield wordt. Doch ook te laat gezaaide boek weit zal vaak meer blad dan vrucht geven. Een goed bramenjaar is ook een goed boekweitjaar, is een spreekwoord in Drenthe. In N.-Braband zegt men: de boekweit moet er aan waaien. Eenige wind is voordeelig voor het zetten der boekweit- korrel; maar harde wind of storm doet natuurlijk veel korrels afvallen. ,/Eene boekweit-berekening" is eene niet onaardige uitdrukking, om eene ,/zeer onzekere" beschouwing, die ligt tegen vallen kan, aan te duiden; daar de boekweitteelt door nacht- vorst, koude en vochtigheid, sterke droogte en storm niet dan al te dikwijls schade lijdt. In Beusichem heeft bij den landbouwer W. H. Koedam op den Breeden dam aldaar, een 25jarig paard dezer dagen weder een veulen ge- worpen; dit is het negentiende dat zij ter wereld gebracht heeft, daar zij in 19 achtereenvolgende jaren, elk jaar een veulen heeft geworpen. Men schrijft uit Utrecht 20 Mei: Gedurende de afgeloopen week zijn langs deze gemeente 2781 stuks rundvee naar het buitenland verzonden. Vrijdag werden van de markten te Zwolle en Leeuwarden alhier, per centraal 580 stuks vee aangevoerd, waarvan 390 op de stallen der Maats. tot exploitatie van veestallen en veetransporten werden opgestaldOp de markt alhier werden door de Belg. kooplieden 95 stuks vee aangekocht, die met het aangevoerde een extratrein naar Diets vormden van 20 wagens, die voor rekening van bovengenoemde Maatsch. vertrok. Bij de afdeeling Gouda en omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw bestaat het plan eerstdaags eene verloting te organiseeren van land bouw werktuigen, bestaande in grasmaaimachine, hooischudder, hooihark, etc. Uit het Westland kan gemeld worden dat de vroege aardappelen en de vruchtboomen over- heerlijk staan en veel beloven. Niettegenstaande den ongunstigen wind en het schrale weder, zullen de vroege aardappelen er hoogstwaarschijnlijk spoe- dig zijn. De nachtvorsten mogen hier en daar de planten weder achteruit gezet hebben, toch heeft dit geen invloed op alle aardap pel planten de ge- heele rnassa is daarom niet afgevrorendaarom blijft de hoop levendig op een spoedigen en goeden oogst, en wordt met ernst aangeraden de oude aardappelen schielijk op te ruimen. De veestapel in de provincie Eriesland be- stond op het einde des vorigen jaars uit 23,202 paarden, 41 ezels en muilezels, 212,774 runderen, 120,873 schapen, 1,950 bokken en geiten, 11,525 varkens. "Pluimvee: 127,600 hoenders, 419 kal- koenen, 51,520 eenden, 1,220 ganzen, 118 zwanen. Het getal der in 1875 gehouden bijenkorven was 14,955. Uit Tilburg schrijft men ons van den 20 Mei De kwijnende staat, waarin de wolindustrie zich overal bevindt, heeft eene algemeene daling teweeg gebracht, die zich vooral op de wolvendu's te Londen heeft doen gevoelen. De koers van Eebruari jl. heeft aldaar 10 pet. en de la Plata- wolvendu te Antwerpen 15 a 20 pet. daling onder- gaan. Te Marseille zijn dientengevolge bij de groote wolveilingen dezer dagen slechts kleine hoeveelheden afgedaau, daar houders niet genegen waren tot dien koers af te zetten. Deze paniek in de grond- stoifen onzer fabriekplaats werkt hier zeer ongunstig en schadelijk. Met betrekking tot het verbod van den in- voer van rundvee in Fruissen, verneemt men dat de Pruisische regeering de plaatselijke autoriteiten aan de Nederlandsche grenzen gemachtigd heeft, aan de Nederlandsche en Pruisische veehouders, die niet tevens veehandelaars zijn, ter beweiding hunne over de grenzen gelegen landen, ver- In dezer het dorpje Heringsand in Flolstein vierde de 92jarige veteraan Hennings zijne dagen diamanten bruiloft. De feestvierende echtelingen hadden hunne gasten gedrukte uitnoodigingskaar- ten toegezonden, waarop de daar te lande gebrui- kelijke voorwaarde verineld stond: Men wordt vriendelijk verzocht lepel, mes en vork inee te brengen." Op het laatste oogenblik kreeg de diamanten bruidegom den inval, ook den keizer tot het feest uit te noodigen. Het geschiedde echter met hetzelfde eenvoudige kaartje: ,,Men wordt vriendelijk verzocht, lepel, mes, enz." De keizer moet over deze zonderlinge clausule, die hem nog nooit bij een diner was voorgekomen, hartelijk ge- lachen hebben. Daar hij in de oum.ogelijkheid was, in persoon aan de uitnoodigi.ig gevolg te geven, zond hij zijn beeltenis in zilver in den vorm van 25 klinkende thalers. In ons vorig no. melden wij, dat Jut uaar Leeuwarden was vervoerd. Na zijne aankomst al daar is hij terstoud met den gevangenwagen naar het tuchthuis overgebracht. Hij werd geescorteerd door vijf rijksveldwachters. Zoowel gedurende de reis als bij de aankomst in het tuchthuis was hij zeer kalm. Eene talrijke volksmenigte was bij de aankomst van den trein aanwezig. Verledeue week had in een velocipede-tent op het buitenhof te 'a Hage een treurig ongeluk plaats. Een daar tehuis behoorende vrouw zat met 'een kind op liaar schoot bij een petroleum-toestel; de kleederen van het kind vatten vuur en de rade- looze moeder liep met lu:t brandende kind naar buiten, waardoor de vlammen nog meer aanwakker- den. Gillende en schreiende wist men haar te brengen in een liuis, waar de vlam gebluscht werd. Moeder en kind hebben deerlijke wonden bekomen en zijn naar het ziekenhuis vervoerd. De arrondisements-rechtbank te Maastricht heeft rechtsingang verleend tegen een leidekker te Rothem, die een knaap in dienst had beneden den bij de wet bepaalden leeftijd. Bij het herstellen van een dak was de jongen er afgevallcn en had van gunning te geven, om onder de noodige controle zoo- veel rundvee uit Nederland in te voeren, als met hun landbouwbedrijf overeenstemt, Verder wil de re geering in het verleenen van dispensatie niet gaan. Aan de grenzen van Pruisen liggeu in de gem. Emmen honderden bunders heideogrond, die - T, aan Pruisische iugezetenen l>ehooren en door hen 'nj z<^° emstige wonden lekomen, (at nj aan ue met schapen worden bewejd. Onder deze dieren gevolgen overleed; b,j R gerechtehjk onderzoek bleek, de schurft ontdekt. Die schapen bjijven met I dat de wet op den kmderardeid was overtreden. is ae scnurit c steeds op hun terrein, maar worden zelfs op gronden, behoorende aan iugezetenen van Emmen, gevoerd en doen langs dien weg veel nadeel. Er worden krachtige pogingen aangeweud om dit kwaad tegen te gaan. R daags groote Een hevige brand heeft gewoed in de drukkerij Berger-Lenault te Nancy. De papier- magazijnen, die geschat werden op eene waarde van 750,000 francs zijn geheel vernield. Door snelle en krachtige hulp gelukte het nog een groot gedeelte van de gebouwen te redden. De veroordeeling door een Londenschen rechter van kapitein Barnes van het schip Locksley Hall, tot 21 dagen gevangenisstraf, omdat bij zekeren matroos William Hallen, die hardnekkig weigerde te werken, in de boeien had doen slaan en gedu rende 49 dagen had doen houden, heeft een ware storm verwekt in de Engelsche scheeps- en handels- kringen, waarvan het gevolg is geweest, dat de minister, onder afkeuring van het gevelde vonnis als zijnde onwettig, de onmiddelijke invrijheidstelling van den kapitei'n heeft bevolen met de verklaring, dat de gezagvoerder aan wien het behoud van schip, lading en opvarenden is toevertrouwd volkomen gerechtigd is om insubordinatie van scheepsvolk of passagiers ten strengste te straffen. De fabriek van Oammel Co. te Sheffield heeft dezer dagen een werkstuk geleverd, dat zon- der voorbeeld of wedergade op het gebied der metaal- bewerking is. Zij heeft 35 ton staal tot een plaat versmeed van 17 voet lang bij 5 breed en ter dikte van 22 duim. Deze zware monsterplaat is geleverd aan de Italiaansche regering, die daarop de kracht harer nieuwe kanonnen van 100 ton beproeven wil. De heeren Cam mei Co. verklaren, na dezen welvolbrachten arbeid, dat zij thans in staat zijn blindeeringen te leveren van 1 meter dikte. Te Zuidwolde, in Drenthe, is de landbouwer des morgens dood op 't veld gevonden, na reeds te voren verinist te zijn geweest. Na lang zoeken vond men hem eiudelijk aan een beroerte overleden. Drie van de vier personen, die te Tiel tot gevangenisstraf en geldboetc zijn veroordeeld in zake de melkvervalsching, zijn in verzet gekomen. Een hunner is alsnu op nieuw door den kantonrechter veroordeeld, thans tot f 5 boete zonder gevange nisstraf. Het is nog niet bekend of men in deze uitspraak zal berusten. Bij aankomst der Tielsche boot jl. Vrijdag, te Dordt bleek dat zich daarop bevond eene 26jarige jonge dochter, die in barensnood verkeerde, zoodat hare opname in het ziekenhuis door dr. J. noodig werd geaclit; per vigelante, door tusschenkomst der politie, naar die inrichting overgebracht, is zij weinig tijds daarna verlost van een levenloozen jongen. Naar omstandigheden bevindt de kraamvrouw zich wel. De justitie heeft huiszoeking gedaan bij een zekeren B. te Siinpelveld, thans te Maastricht ge- detineerd, onder de verdenking van valsche bank- biljetten gemaakt en desbewust uitgegeven te hebben. Het onderzoek heeft geleid tot de ontdekking van een hoeveelheid Nederlandsche en Pruisische bank- biljetten, die, waren zij echt, eene waarde van f 16,000 zouden vertegenwoordigen. Te Hochheim aan den Rijn is eene vrij be- langrijke wijnveiling gehouden. Er werden geheele (1200 liter) en halve stukken Hochheimer, gewas 1874, onder den hamer gebracht. De eerstgenoem- den golden, zonder het fust, van 5651450 mark, de halve stukken, insgelijks zonder fust, van 500 1480 mark. Een half stuk werd verkocht voor mark. Een 6tal halve stukken, gewas 1868, aangeboden, maar vond geen koopers; er 11192000 mark voor gevraagd. Een baanwachter stond dezer dagen in Hessen 1800 werd werd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2