Algemeen Nieuws- en Advertentieblnd voor Zeeuwsch-V laanderen. No. 1148. 16e Jaargang. Woensdag 24 Mei 1876. BINNEN LAND. r"A Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. J^olitieli Overziclit. De Prov. Cor., over de onlangs plaats gehad hebbende kanseliers conferenties sprekende, wijst met nadruk op de algemeene bevrediging, welke de openbare meening gevoelt door het. onomstootelijke feit, dat de samenkomst te Berlijn nieuwe waar- borgen braciit voor den vrede van Europa. Hoe moeielijk en ingewikkeld de Oostersche kwestie ook zij, boe dreigend zij ook schijne voor de onder- linge verstandhouding der groote mogendheden, aan het in het hart van Europa geslotene vredesverbond is het te danken, dat zij den algemeenen vrede niet zal verstoren. Toen het vreedzame verbond tusschen de drie keizers gesloten werd, heeft men er wel eens mede gespot. Men zeide, dat het welgemeend mocht zijn, maar dat het niet duurzaam wezen kon, omdat het een vasten grondslag mistehet was niet ge sloten voor een bepaald doel. Maar daarin ligt, volgens de Prov. Cor., juist de groote kracht van het verbond. Terwijl elk bondgenootschap, dat voor een bepaald doel gesloten wordt, meestal uiteen- spat, als dat doel bereikt is, en dikwijls plaats moet maken voor geheel tegenovergestelde ver- bindtenissen, is het aan het driekeizersverbond eigen, dat het na elk gemeenschappelijk verkregen resultaat door nog steeds hechter en vertrouwelijker banden bijeengehouden wordt. Het memorandum der mogendheden bevat een wapenstilstand van acht weken. Als grondslag der onderhandelingen wordt de nota Andrassy ge- handhaafd. De eischen der opstandelingen worden niet enkel in het memorandum opgesomd, maar sommige dier eischen worden ook aangewezen, als uitgangs- punt voor rechtstreeksche onderhandelingen der Porte met de gedelegeerden der insurgenten, ten einde het doeltreffende van den wapenstilstand te verzekerenzooalsde hulp verleening aan de vluchtelingen, die naar hunne woonsteden terug keeren, de herbouwing hunner woningen en de andere door Turkije reeds beloofde maatregelen. Beide partijen blijven gewapend. Het gouvernement van Engeland, dat ook vroeger reeds weifelde, zich aan te sluiten bij de vertoogen in de nota Andrassy, maakt ook thans weer ernstige bezwaren, om zijne goedkeuring aan het memorandum te schenken. De bevestiging van het besluit, om in dit noodlottige isolement te volharden, is echter nog niet ontvangen. De toestand blijft intusschen in Turkije nog zeer gespannen. Een nieuwe opstand in Bulgarije, gevolgd door de voortduring van den strijd in de Herzegowina en de pressie, welke Europa op Turkije blijft oefenen, om er een beschaafden staat van te maken, waar- christenen en Muzelmannen onder dezelfde wetten in vrede met elkander leven, zijn alles behalve geschikt, om de bezorgdheid voor de toekomst van het Ottomanische rijk te doen wijken. De discussie in de kamer te Versailles, over de amnestie is gesloten. Een voorstel van den heer Raspail tot verleening eener algemeene amnestie is thans in behandeling. Neuzen, 23 Mei. Wulsoorden, 23 Mei. Heden had hier de lier- besteding plaats van de gewone jaarlijksche onder- houdswerken aan de waterkeering van het calamiteus waterschap Walsoorden, waarvan aannemer werd de heer D. Tholens, te Neuzen, voor/32,995. Er heerscht te Antwerpen groote opgewon- denheid, naar aanleidiug van de zaak van het kanaal van Neuzen naar Gent. De vereenigde liberale associaties hebben den heer Frere Orban geluk gewenscht met de door hem jl. Zaterdagin de kainer gehouden rede. Er is een manifestatie voorbereid, die heden te Brussel zal plaats hebben. De Ant- werpsche gemeenteraad werd tot eene buitengewone zitting opgeroepen. Op Donderdag den 25e Mei a. s. zal door de handboog-societeit //De Kruisvaarders" te Rapen- burg, bij gelegenheid van haa.r 25jarig bestaan, eene luisterijke gaaischieting plaats hebben, waarbij verschillende societeiten en liefhebbers van den handboog zijn uitgcnoodigd, bij die gelegenheid zullen twee fraaije zilvereii medailjes worden uitge- reikt. De feestviering zal bestaan in het houden van een optocht aangekondigd door het losbranden van geschut en opgeluisterd door de Harmonie St. Cecilia aldaar. Benoemd tot gezworene van den Hoofdplaat polder de heer Chs. J. Sturm, in plaats van den heer J. E. Temmerman, op zijn verzoek eervol ontslagen. Het is thans zeker dat te Schoondijke een R. C. gemeente wordt gesticht. Het logement //de Vriendschap" is aangekocht, om, na afbraak, op het terrein daarvan, de kerk te bouwen. In de gisteren gehoudene zitting van de arrondissements-rechtbank te Goes is uitspraak gedaan in de navolgende zaken: 1. S. S., huisvrouw van C. de B., arbeidster, en C. de B., arbeider, beiden te Zaamslag, ver- oordeeld wegens mishandelingde eerste tot f 3, de tweede tot f 1 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf. 2. A. O., landbouwersknecht te Hontenisse, veroordeeld wegens hoon tot f 15 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf. 3. H. de B., vrouw van B. de K., arbeidster, te Clinge, (Belgie) vrijgesproken van het onbevoegd uitoefenen der verloskunde. 4. A. L. W., smid te St. Jan Steen, waarvan de behandeling in ons vorig no. is vermeld, schul- dig verklaard aan1°. rebellie; 2°. het slaan van een agent der gewapende macht in de uitoefening zijner functien3°. het opzettelijk schade toebrengen aan een anders roerend goed, en veroordeeld tot 15 dagen cell, gevangenisstraf en /5,50 boete, subs. 1 dag gevangenisstraf met toewijzing der ge- vraagde schadevergoeding tot een bedrag van/6. Van de lijn VlissingenLonden heeft de stoomboot, die Zaterdagavond uit Queenboro vertrok, een buitengewoon voorspoedige reis gemaakt. Reeds te uren was zij te Vlissingen aan. In Louden heeft men over vele biljeten der maatschappij andere aankondigingen van concurreerende maatschappijen heen geplaktzeker wel een bewijs, dat men voor die onderneming vrees koestert, hoewel niemand zulk eene handelwijze eerlijk en royaal zal noemen. Naar men verneemt zal, te beginnen met 1 Juni a. s., van de stoomschepen der bovengenoemde stoom- vaartmaatschappij ook gebruik gemaakt worden van het verzenden der Duitsche post naar Engeland. Tevens wordt herinnerd, dat de prijs der retour- biljetten (duur twee maanden) bedraagt voor Rotter dam, Antwerpen en Vlissingen le klasse f 24, 2® kl. 14,40. Jl. Vrijdag kwam het treurig bericht uit 's Hage dat mr. G. Groen van Prinsterer, des mor- gens ten half zeven ure zacht en kalm was ont- slapen. Mr. Guillaume Groen van Prinsterer was gebo- ren te Voorburg den 21 Augustus 1801, en heeft dus de ouderdom van 75 jaren bereikt. Hij pro- moveerde te Leiden in 1823, op denzelfden dag in de rechten en in de letteren. Reeds in 1827 werd hij benoemd tot referendaris bij de kabinets-secreta- rie; later tot archivaris van het koninklijk archief. Achtereenvolgens tot lid van vele letterkundige ge- nootschappen benoemd, werd hij in 1830 bekroond met de gouden medaille voor zijn ontworpen plan voor een algemeene Nederlandsche geschiedenis. Eenige jaren later werd uitgegeven de door hem bijeengebrachte briefwisseling van het huis van Oranje- Nassau. In 1836 werd hij benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst, in 1840 gekozen tot bui tengewoon lid der tweede kamer voor de grond- wets-herziening en in 1849 tot lid der tweede kamer voor het hoofdkiesdistrict Harderwijk. Hij bleef lid tot 20 Juli 1857, toen hij na afloop der beraadslaging over de wet, regelende het lager on- derwijs, ,/met smart, doch uit plichtbesef," ont- slag nam. In 1862 trad hij weder op als lid der tweede kamer voor Arnhem. Zijne werken, ge- schriften, redevoeringen ook in dag- en weekbladen zijn bekend. Zij getuigen van onafgebroken, on- vermoeide werkzaamheid, van innige overtuiging, van zelfstandigheid en onaf hankelijkheid. Ook als lid der kamer was hij zeer ijverig. Hoe hij de be- langen van het bijzonder onderwijs voorstond weet men. Hij was met onderscheidene ridderorden ver- eerd. Zijn verlies zal diep worden gevoeld door de anti-revolutionaire partij, wier ziel hij was, maar ook door den koning, die in hem een trouwen raadsman, en door het vaderland, dat in hem een zijner talentvolle zonen verliest. De heer Groen was sinds 1828 gehuwd met Elisabeth Maria Magdalena van der Hoop, die lief en leed trouw met hem gedeeld heeft. Het standbeeld van mr. J. R. Thorbecke is 11. Donderdag te Amsterdam onthuld. Mr. W. H. Dullert, voorzitter der Tweede Kamer, voerde daarbij het woord, terwijl ook een zoon en eene dochter van Thorbecke bij de plechtigheid tegenwoordig waren. Het beeld staat op het Reguliersplein, dat thans door den gemeenteraad in Thorbeckeplein is herdoopt. Het is van geelbrons en stelt Thorbecke voor, staande met een wetsrol in de hand. Het gelaat is naar de zijde van de Heerengracht ge- keerd. Op het fraaie voetstuk staan de volgende opschriften in vergulde letteren op zwart Escozijn- schen steen: Aan de voorzijde//Thorbecke." Achterzijde z/Hoogleeraar, lid der staten-generaal, minister van NEMNSCHE COERANT. ABONNEMBNT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara Poatdirec- teuren en Brievenbuahoudera. ADVERTENTIEN. Van ltot4regela f 0,40. Voor elke regel raeer f 0,10 Gr>otere lettera worden naar p1aat8ruirate berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinadag en Vrijdag namitidag Ditl-cJ UiO.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1