Aliremeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. ADVERTENTIEN. No. 1145. 16e Jaargang. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavoncl bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Zcterdag 13 Mei 1876. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel maatschappij /Zeeland" eene chromo-typograpbie, 1 waardoor die maatschappij van de heropening der stoomvaart van Vlissingen op Queensboro op 15 Mei a. s. in verbinding van Engeland met het vaste land van Europa wenscht kennis te geven. Dit kolossale stuk is in duizende exemplaren in zestien dagen op de koninklijke Nederlandsche stoorn- drukkerij van den beer A. van Oosterzee, te Am sterdam, gedrukt; het bestaat uit 16 chemische gravures, die zelve binnen veertien dagen zijn ver- vaardigd. Naar men zegt is een dergelijk stuk, op die afmetingen, nimmer in Nederland en misschien nooit in Europa vervaardigd. Het is geheel op de gewone boekdruksnelpers gedrukt. Volgaarne maken wij onze lezers op deze proeve van drukkunst attent, als blijk dat Nederland ook op dat gebied der kunst niet ten achteren staat met dergelijke inrichtingen in het buitenland. Gisteren heeft alhier de openbare herbesteding plaats gehad van 1°. Het eenjarig onderhoud van de kazerne-ge- bouwen te Neuzen, aangenomen door den beer D. P. J. van Itees, voor 1500, de begrooting be- droeg f 1400. 2°. Het eenjarig onderhoud van de werken te Neuzen en te Ellewoutsdijk, aangenomen door den heer D. P. J. van Rees, voor 2795, de begroo ting bedroeg f 3000. Beide onder beheer der Genie te Vlissingen. Z. M. heeft benoemd tot commissaris des konings in de provincie Zeeland jhr. mr. W. Six, secretaris der gemeente 's Gravenhage. Z. M. heeft benoemd, met ingang van 14 Juni, tot ingen. van den waterstaat le klasse, de ingen. 2e klasse J. G. W. Stieneker, en tot adspirant-ingen. van den waterstaat, de civiel-ingen. J. G. Ermerins. De Gedep. Staten van Zeeland doen te weten, dat door hen in hunne vergadering van 5 Mei is bepaald, dat de keuze ter benoeming van een lid der Provinciale Staten, ter vervanging van den heer E. H. E. W. Mathon, die voor zijn lidmaatschap heeft bedankt, wegens het met der woon verlaten der provincie, in het hoofd-kiesdistrict Hulst zal plaats hebben op Dinsdag den 30 Mei 1876, en de dag der hersteinming, zoo die noodig mocht wezen, op Dinsdag den 13 Juni daaraanvolgende. Uit Vlissingen meldt men: Met zekerheid kan thans de heropening der stoomvaart van Vlis singen op Queensboro op 15 dezer gemeld worden. De stoomschepen Stad Vlissingen en Stad Middel- burg kwamen van een proeftocht naar Engeland in onze haven terug, terwijl de Stad Breda, na hier in het drooge dok te zijn schoongemaakt, deze week eene dergelijke reis zal ondernemen. De havenwerken te Queensboro worden zeer geroemd en zijn nagenoeg gereed. Er zullen echter nog eenige weken moeten verloopen, alvorens de maat schappij //Zeeland" zich met het vervoer van vee zal kunnen belasten. Men hoopt hier van harte, dat de maildienst thans duurzaam moge zijn, daar zulks vooral voor onze stad van zeer groot belang is. Overigens heeft men hier wel reden tot tevreden- heid. De vaart van de firma rrupp wordt krachtig voortgezet. Onlangs vertrok etc Eriesland van hier naar Indie, terwijl de stoomschepen, varende tus- JRolitiek Overzicht. Het meest gewichtige en daarbij treurige feit van den dag is het vermoorden van de Duitsche en Pransche consuls te Salonica. Betreffende deze zaak wordt het volgende gemeld. Een jong Bulgaarsch meisje wilde tot de Mohame- daansche godsdienst overgaan en dit gaf eenige christenen, op raad van den Amerikaanschen consul, aanleiding, om te trachten haar met geweld uit de Turksche wijk op te lichten. Vechtpartijen tusschen christenen en Turken waren hiervan het gevolg. De consuls van Erankrijk en Duitschland, die zich naar de moskee hadden begeven, werden vermoord door de verbitterde Turksche bevolking, ondanks de pogingen des gouverneurs om hem te beschermen. Te Konstantinopel schijnt men het ernstige der zaak te hebben ingezien en is van daar met merk- waardige vlugheid een Turksch fregat derwaarts gezonden om een onderzoek in te stellen en getuige te zijn van den openbaren straf die de schuldigen wacht. Dergelijke voorvallen zijn zeker niet geschikt om de Turksche moeielijkhedeu te beeiudigen, ze brengen de zaken meer en meer in de war en een vreedzame oplossing wordt bijna onmogelijk. Naar men uit Ragusa meldt, heeft Oostenrijk bepaald dat aan de Herzegowiner uitgewekenen geen gelden meer verstrekt mogen worden. Een aantal uitgewekenen, die voor het paleis waren bijeenge- komen en om brood vroegen, zijn door de gendarmerie uiteengedreven. Het Russisch consulaat, tot het- welk zij zich om onderstand hebben gewend, heeft te Petersburg instruction aangevraagd. Door den minister van binnenl. zaken in Erankrijk is aan de prefecten eene circulaire gericht, betreffen de de door dezeu te volgen gedragslijn als ambte- naren der republiek. De prefecten wordt daarin herinnerd dat zij, alle persoonlijke opvattingen ter zijde stellende, als ver-tegenwoordigers der republiek geheel in dien geest werkzaam behooren te zijn. "Tegenover de kiezers beveelt de minister een ver- zoenende, en schikkelijke houding aan te nemen. Hij voegt er bij dat de administratie het land er aan moet gewennen van de veroverde vrijheid ge- bruik te maken en laat uitkomen welke voordeelen Erankrijk van de republikeinsche regeering genie- ten kan. De ex-keizerin Eugenie vierde voor eenige dagen haar 50e verjaardag. Geplaagd door rhumatiek is zij zeer slecht gehumeurd, ook, naar men zegt, door hare teleurgestelde hoop dat de jongste ver- kiezingen haar de terugkeer naar Frankrijk zouden hebben geopend. De regeerings-voorstellen inzake de feuros van de Baskisclie provincien, heeft aldaar eene groote verbittering veroorzaakt, zelfs onder de liberale familien. De gedelegeerden hebben dientengevolge hun voornemen te kennen gegeven in geenerlei onderhandeling met de regeering te treden en de quaestie der fueros geheel aan de verantwoording en het goedvinden der ministers over te laten. Neuzen, 12 Mei, Wij ontvingen van de directie der stoomvaart- schen Rotterdam en Amerika bijna geregeld onze haven aandoen, vooral om kolen in te nemen. Voorts zullen voortaan eenige stoomschepen der koninklijke Nederlandsche stoomboot-maatschappij hier geregeld komen lossen en laden. Naar men uit goede bron verneemt zal het dit jaar in Dijkwel bij Biezelingen te houden zendingsfeest plaats hebben op Woensdag 21 Juni. Ds. d'e Graaf uit Amsterdam zal bij die gelegen- heid de openingsrede houden. Bij de tweede kamer is gisteren ingekomen een gewijzigd wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst met Belgie,betrekkelijk het kanaal van Neuzen naar Gent. Artikel 1 van het wetsontwerp tot uitoefening der tandheelkunde werd aangenomen met 43 tegen 22 stemmen. Ook werd aangenomen een amendement van den heer Idzerda, om buitenlands geexamineerde tand- heelkundigen niet hier ongeexamineerd toe te laten. Darrna is het geheele wetsontwerp aangenomen met 45 tegen 22 stemmen. Volgens de Arnh. Ct. zijn de wetsontwerpen tot reorganisatie der rechtbanken en kantonge- rechten in de afdeelingen der 2e kamer zeer ongunstig ontvangen en bestaat er weinig kans op aanneming daarvan. De heer jhr. H. A. D. Coenen, burgemeester der gemeente Zutphen en lid van de eerste kamer der Staten-Generaal, komt niet meer voor op de lijst der hoogstaaugeslagenen in Gelderland, en zal derhalve volgens art. 96 der kieswet zijn ontslag uit laatstgenoemde betrekking moeten nemen. Wij vernemen, dat Hendrik Jacobus Jut cassatie heeft doen aanteekenen van het arrest, waarbij hij tot levenslange tuchthuisstraf is veroor- deeld, en dat zijn huisvrouw Christina Goedvolk, in de gerechtelijke uitspraak ten haren aanzien zal berusten. De conversie der Turksche schuld zal ge- schieden door de uitgifte van 125,000,000 p. st. nieuwe obligation, tot dekking van de geconsoli- deerde en vlottende schuld. De interest wordt verminderd tot 5 in plaats van 6 pCt,., zooals eerst was voorgesteld. De intrest zal zijn 5 pCt. voor vijf jaren en 6 pCt. na dat tijdvak. De bepalingen zijn minder gunstig dan in October bij Irade van den Grootvizier waren toegestaan. Eene Societe feriniere zal worden opgericht met een kapitaal van 3,600,000 p. st. waarvan 1,800,000 p. st. comp- tant zullen worden betaald, voorts 600,000 p. st. door inschrijvingen in het buitenland, 600,000 p. st. van bet Turksche gouvernement zullen verkregen worden. De coupons van April en Juli zullen niet betaald worden. Verscheidene van de bankiers van Galata ofschoon hunne toestemming gegeven heb- bende, zullen niet inschrijven. De agenten der fondsenhouders verzekeren dat zij geene betere be palingen hebben kunnen bedingen, en dat de betaling van den interest zeker is. M*- Het Bestuur van den polder PIERS- SENS, roaakt aan de eigenaren van gronden in dien polder be^end nemsche GOUR ANT. ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke r< 1 meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruim .erekend Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1