BUITENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. HANDELSBERICHTEN. De bekl. worden binnengeleid en zijn zeer kalm. De president geeft den proc.-gen. het vvoord ten opzichte van zijn laatste requisitoir tegen den getuige Alkemade, wegeus bet niet verschijnen ter teieckt- zitting. Daarop leest de proc.-gen. een uittreksel voor uit den burgerlijken stand van 's Gravenhage, waaruit blijkt dat die getuige den 22n April is overleden en hij dus zijn requisitoir intrekt. Het hof verleeut daarop bij monde ran den pres. de proc.-generaal acte van het intrekken van het re quisitoir ten opzichte van dien getuige. Daarop geschiedt de voorleziug van het vonnis waar uit wij wegens de omvangrijkheid slechts een gedeelte zullen weergeven. Het begint aldus Het gerechtshof te 's Gravenhage tengevolge van een arrest van terechtstelling van den proc.-gen. waarop de zaak is behandeld van Hendrik Jacobus Jut, oud 24 j., logementhouder te Rotterdam en Christina Goed- volk oud 28 j., beschuldigd van manslag met voor- bedachten rade (moord) te sameu en in vereeniging op twee personeu begaau, gevolgd door diefstal bij naeht door meer dan een persoon in een bewoond huis, ten deele met behulp van binneubraak, hebbende de man- slag gestrekt om den diefstal gemakkelijk te maken en de onldekking daarvau te voorkomen. Het hof gehoord de mondelinge verklaringen der getuigeu, gelet op het requisitoir van den proc gen., op de verdediging van de raadsliedeu der beide bekl. al de formaliteiten in acht genomen zijnde, die in acht genomen moeten worden, gaat over tot het uitspreken van het vonnis. Daarop volgen in het vonnis de be- bekentenis der le en 2e beklaagde en de verklaringen der verschillende getuigen die het onderling verband en samenhang moeten vormen. De schuld der le bekl. aan het hem ten laste gelegde is bewezen door zijne bekentenis en de afgelegde verklaringen der ge tuigen. Wat de schuldplichtigheid der 2e bekl. betreft aan de arglistige wegneming dit wordt overtuigend gestaafd door haar eigen bekentenis, zij verklaarde wel toeschouwster te zijn geweest, doch ook tevens alles gedaan te hebben, wat haar man niet kon doen, het- geeu echter aan de 2e bekl. meer is ten laste gelegd dat zij aan de levensberooviug der beide vrouwen heeft deelgenomen, dit is niet bewezen, wel heeft zij voor den recktercoinmissaris te Rotterdam verklaard, alles geweten te hebben, wat zij ging doen toeu zij op weg gingen naar de woning van de slaehtoffers, doch zij heeft later die verklaring gehecl gewijzigd en redenen daarvoor opgegeven. Het hof heeft dus niet erlangd de stellige overtuiging dat zij geweten heeft wat er zou voorvallen; dit kan dus niet in facto worden beslist, de moord is dus geschied buiten den wil en de medewerking der 2e bekl. Het hof ver klaard alsnu Hendrik Jacobus Jut oud 24 jaar, geboren te 's Gravenhage van beroep logementhouder te Rotter dam, en zijne huisvrouw Christina Goedvolk oud 28 jaar, zouder beroep, geboren te Delft, wonende te Rotterdam, de le bekl. schuldig aan manslag met voorbedachten rade (moord) op twee personen begaan, gevolgd door diefstal bij uacht door meer dan een persoon in een bewoond huis, ten deele met behulp van binnenbraak, hebbende de manslag gestrekt om den diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking daarvau te voorkomen en veroordeeld hem tot levens- lauge tucluhuisstraf en de 2e beklaagde aan: diefstal bij nacht door meer dan een persoon in een bewoond huis, ten deele met behulp van binnenbraak en veroordeeld haar tot 12 jaar tuchthuisstraf en tevens de beide bekl. in de kosten van het geding. Het het hof beveelt verder de stukken van over tuiging aan den eigenaar of rechthebbende zal terug- gegeven worden en sloot daarna de terechtzitting. De bekl. hielden zich bij het begin van de voor- lezing van het vonnis zeer kalm, doch toen de ver- oordeeling was uitgesproken, kreeg Jut een zenuwtoeval zoodat de veldwachters die rond hem waren geplaatst hem uauwelijks konden houden, en werd de 2e be- schuldigde zeer zenuwachtig de zaal uitgeleid. Na het gebruik van eenige Hoffmansdroppels kon zij intusschen naar de gevangenis worden vervoerd. Ointrent den toestaud van Jut, nadat hij zijn vonnis vernomen had, meldt het Vaderl. het volgende: „Akeliger schouwspel laat zich niet denken. Schoon in een dwangbuis en alzoo de handen op de borst en de armen van achtereu gebonden wist hij een kracht te ontwikkelen, die ieder versteld deed staan. Zes a zeven rijksveldwachters konden hem, ook nadat zij hem de boeien hadden aangedaau slechts met inoeite be- dwingen en nog niet voorkomen, dat hij zich telkens overeind richtte en bewegingen maakte, als wilde hij zich 't hoofd tegen de bank te pletter slaan. Bijtende en trappende als een dier, brullende en snuivende van woede, inocht het eerst, nadat de terechtzitting minstens tien minuten geeindigd was, den veldwachters geluk- ken, hem op een aangebrachte krib neder te leggen en daarop te binden, na hem voortdurend met koud water te hebben begoten. Toen was er minstens een kwartier verloopen. „Men heeft zich wel eer.s verbaasd over 't escorte van gerechtsdienart n, dat Jut steeds omringde, maar ieder, die getuige was van dezen dierlijken aanval van woede, zal moeten erkennen, dat de openbare macht goed gezien heeft en geen enkele maatregel overbodig kon geacht worden. Ook de aanwezige medicus schreef de ontwikkeling meer aan woede, en niet aan bepaalde zenuwtoevallen toe, al bracht hij zich langzamerhand in dien overspannen zeuuwtoestiind. „'t Was een afgrijselijk schouwspel, waarbij, eveuals bij zijn vreeselijk inoorden op de ongelukkige weduwe v. d. Kouwen en hare dienstmaagd Helena Beeloo, de wildheid en woestheid zijner dierlijke natuur zich in al hare ruwe kracht openbaarde. u De aanval van woede duurde echter niet zoo lang als bij vroegere gelegenheden. Na verloop van drie kwartier is hij kalmer gewordtn, in tranen uitgebarsten en daarmede in zoodanigen toestand gekomen, dat hij op de gewone wijze tegen kwart over twaalven naar de gevangenis is teruggebracht. „Toen het rijtuig daar aangekomeu was en hij binnen werd gebracht, ontstak hij evenwel op nieuw in razernij en trachtte door een grooten sprong zich het hoofd op de steenen te verpletteren. Men greep hem nog en men was weder genoodzaakt hem op zijn krib te binden. Omtrent het ongeluk met de Louise voor- gevallen, wordt uit Riidesheim gemeld, dat het een zeer oud klein bootje was, 't welk reeds lang buiten de vaart had moeten zijn. Ilet deed nu dienst als overzetscheepje van Bingen naar het aan den overkant gelegen Riidesheim. De boot zou juist van de landingsplaats afvaren, toen de ketel sprong, Het achterdeel van de boot zonk onmidde- lijk, terwijl het voorste deel de rivier afdreef. Het gelukte vrij spoedig dit deel te bereiken en de 15 personen die er op waren te redden. Van hen die op het achterdeel waren, ongeveer 35 personen, werd niet een gered. Zij werden door den ketel gedood of verdronken. Tot op grooten afstand werden zware stukken ijzer in de wijubergen en tegen de huizen geslingerd. De dynainietfabriek te St. Lambert (Opper- Stiermarken), is 10 April in de lucht gevlogen twee werklieden zijn daarbij gedood. Te Serajewo in Turkije is aezer dagen in het jodenkwartier brand ontstaan200 woonhuizen en 5 moskeen werden in de asch gelegd. Een kanonschot maakte het alarmseir.daardoor werd de geheele bevolking angstig omdat men dit voor het teeken van eene overrompeling door de opstande- lingen hield. De daardoor ontstane verwarring was mede oorzaak, dat de ramp zulk een grooten oin- Vang kreeg. Moody en Sankey zetten thans hun arbeid te Philadelphia voort en bezorgen onwillekeurig aan het methodisme wat nog scheen te ontbreken een verzameling reliquieen. De stoel van den heer Moody heeft bij de verkooping 250, die van den heer Sankey 135 gulden opgebracht, terwijl 5 hand- doeken, waarmede deze heeren hunne handen rei- nigden, voor 75 gulden het dierbare eigendom werden van den gelukkigen kooper. Door de algenr.eene cominissie van den watersnood is tot heden ontvangen f 210,688,59. Op de reede van Vlissingen is door zooge- naamde ankerdrijvers een anker opgevischt dat, ontdaan van de daaraan gehechte aangroeisels, is gebleken afkomstig te zijn van de Venus," een der schepen van de Engelsche vloot, die in 1809 de stad en vesting Vlissingen heeft gebombardeerd. Van deze vondst is mededeeling gedaan aan de Engelsche admiraliteit. In het Stads Pro v. en Gron. Advertentieblad van den 3 Mei wordt bij advertentie aangekon- digd, dat op de kermis te Groningen te zien zal zijn Jut, diens huisvrouw en kind. Wanneer men met ballen werpt op deu bewiarder, treedt Jut met een dolk te voorschijn. Doch daar blijft het niet bij. Juts vrouw met haar kind komt te voor schijn en dit kind roept papa en mama. Een in- zender in de Prov. Gron. Ct. vraagt, of er geen mogelijkheid zou bestaan om dit schandaal te ver- bieden. Volgens eene advertentie in de Standaard zal het noordelijk evangelisch zendingsfeest, dit jaar te Assen te- houden, niet op den 5 Juli, maar op 14 Juni e. k. plaats hebben. z/Uit Amsterdam wordt de volgende merk- waardigheid uit onze rechtspleging medegedeeld. Een man (zekere Huygens) bedelt en maakt ge bruik van het attest van een geneesheer, (dr. Mensert) die verklaarde, dat hij ten gevolge van bloedspuwingen niet geschikt was voor arbeid. Uit een later ingesteld onderzoek bleek, dat hij slechts ten gevolge van bloedarmoede ongeschikt was voor zwaren arbeid. Thans staat de man terecht wegens bedelarij en de geneesheer als zijn mede- plichtige. Het openbaar miuisterie eischt voor beiden een celstraf van een jaar. Het kost moeite te gelooven, dat die eisch werkelijk gemeend is. Toch onderstellen wij niet, dat de rechterlijke auto- riteiten een loopje met de wet zullen nemen. Maar indien de geneesheer veroordeeld wordt wegens medeplichtigheid aan bedelarij, dan mag men nog vele veroordeelingen voorzien. Zij, die een attest geven aan hare dienstboden, dat deze eerlijk zijn, zullen van medeplichtigheid aan diefstal worden beschuldigd, als die dienstbode bij anderen steelt, en elke brief van aanbeveling aan een bescherme- ling uitgereikt, kan een middel worden, om ons een jaar celstraf te bezorgen!" Nederland. Belgie. Frankrijk. Rusland. POLEN. OOSTENRIJK. 'rij/ien ier LClfecten Amsterdam, 8 Mei. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Haudclwaatschappij. dito exploitatie Ned. staatsspo .rw Certificaten bij Rotschild Inschrijvingeu dito Obligation 1798/1816 dito Hope Co. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 Ob ig Hope. Co. Leening 1860 Certific. dito Inscript. Stieglitz Co. 2e a4e L. Obligation 18671869 Certificaten. Aandeel spoorweg Gr. ilaatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg dito spoorweg PotiTiflis dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkist obligation Oblig. metnll. in zilver Jan./Julij. dito dito dito in papier dito dito Aand. Nation, bank April Oct. Mei/ Nov. Febr./Aug. 21 pet. 62a£ 3 75 4 n 981 5 M 103J n 21 ii 59 3 n 5 w 5 ii 1011 5 H 901 5 II 1011 5 II 971 5 II 97 5 II 318 41 It 92f 4 II 75i 4 II 761 4 II 821 6 II 521 5 II 258 41 II 86 3 II 131 5 II 100 5 n 100 5 u 941 4 II 811 5 n 581 5 it 581 5 II 55 5 3 n 65f Rotterdam, 8 Mei. De toevoer van Tarwe was minder groot dan de vorige week en ruimde tegen 20 ct. hooger goed op andere granen alsvoren. Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 9,50 a f 10,40. Over- maassche f 9,30 a f 10,Rogge, Zeeuwsche en Vlaamsche f 7,a f 7,60. Overmaassche f 6,60 a f 7,20. Gerst, Zeeuwsche winter f 5.90 a f 6,40. mindere 5,a f 5,80, zomer dito f 5,70 a 6.20. mindere J 5,a f 5,60. Haver, korte f 5,30 a f 6,50. lange f 3,20 a f 4,50. Paar- denboonen f 7,80 a f 8,70. Duivenboonen f 9,50 a f 10,25, Bruineboonen f 14,75 a f 15,mindere f 9,a f 12.75. Witteboonen, Walchersche f 11,a f 11,50. Zeeuwsche f 8,a f 10,50. mindere f 8,a f 10.Erwten. Walchersche f 10,50 a f 11,25. Zeeuwsche f 9 75 a f 10,25, Koolzaad, nieuwe 63 a 64 Lijnzaad f 325 per 2040 kilo, Eieren f 3,60 a f 3,60 per 100 stuks. Aardappelen f 3,30 a f 4, Meekrap. Stemming flauw, slechts enkele kleinigheden vondea koopers. Londen, 8 Mei. Granen stil en onveranderd. Gent, 5 Mei. Koode en Witte Tarwe. ad 100 kilo, op staal, fr. 28,50. Rogga op ataal fr. 20,50. Gerst, fr. Haver fr. 24,50. Boekweit fr. 17,Paardenboonen fr. 20.Koolzaad fr. 43,Lijn zaad fr. 34,Lijnkoeken fr. 28,50. Koolzaadkoeken fr. 20,50. Boter fr. 3,15 per kilogr. Eieren fr. 2,per 26 stuks. Burgerlijke stand van Neuzen van 17 Mei. Huwelijks-Aangiften 6 Mei. Petrus Oubrie, oud 30 j. jm. en Catharina Michielsens oud 25 j. jd. Huwelijks-Voltreekingen. 4 Mei. Govert vau der Peijl, oud 25 j. jm. en Sara Maria Schutz, oud 23 j. jd. Geboorten. 1 Mei. Mattheus z. v. Pieter Loof en van Susanna Cornelia de Zeeuw. 5 Mei Magdalena, d. v. Jacob Donze en van Adriana Dieleman. Abraham, z. v Jannis Tholens es> van Catharina Bastiaantje van der Beek. 6 Mei. Rosalia Carolina Francina, d. v. Petrus Andrias Lammei s en van Victoria Johanna de Koning. Cornel is, z. v. Jan Framjois Bolleman en van Jans Geertruida Herrebout. Overlijdkn. 3 Mei. Jacoba Amelia Hollestelle, oud 70 j echtgenoot van Anthonie Harte 7 Mei. Pieternella Kervink oud 75 j. weduwe van Adriaan de Zeeuw.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2