Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. No. 1142. 16* Jaargang. Woensdag 3 Mei 1876. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Bij deze Cournnt behoort ecu Bijvocgsel, TABLEAU DER V0ETPADEN. BIJRGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Hontenisse, ontvangen hebbende eene missive van heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie dd. 3 Maart 11. no 11398, ten geleide van het nader door hunne vergadeying opgemaakt en voorloopig vastgesteld tableau der ten algemeen gebruik bestaande voet- paden in deze gemeente, ben evens de daarbij be- hoorende kaart, en zulks tot het einde daarbij vermeld brengen langs dezen weg voor de eerste inaal ter algemeene kennis, dat voormeld ableau en kaart ter inzage van belanghebbenden zal zijn nedergelegd ten Raadhuize der gemeente, van af Donderdag den llcn, tot en met Dinsdag den 30,ten Mei eerstkomende, en dat gedurende dien tijd tegen voormeld tableau bezvvaren bij hunne vergadering kunnen worden ingeleverd. Hontenisse den 2 Mei IS76. Burgemeester en Wethouders voornoemd, COLLOT d' ESCURY, Burgemeester. J. VAN BRABAND, Secretaris. F*olitielc Oveezicht. Het totale bedrag der blijvende of geconsolideerde Spaansche schuld bedraagt 9833, en dat der vlottende schuld 1518 millioenen, te samen dus 11,351 milioenen pesetas. De peseta heeft eene waarde van ongeveer 50 cents Holl. cour. Aan activa beschikt de schatkist over 493 millioenen pesetas. De regeling dezer schuld zal geschieden in over- eenstemming met de schuldeischers, belooft de minister. Wij zullen eerst hun gevoelen hooren, zegt hij, voor wij eene meening over het ontworpen plan door de Cortes laten uitspreken. Het voornemen is goed en zeker ook wel ge- meend, maar zou men hem wel in staat stellen, dit plan ten uitvoer te brengen z/Keizerin der Indien" zal voortaan door de koningin van Engeland aan haren titel worden toegevoegd. De proclamatie, waarbij den volke wordt verkondigd, dat H. M. de koningin het door beide huizen en het parlement goedgekeurde ont- werp heeft onderteekend, moet reeds zijn afgekondigd. Het gaat wat heel spoedig in zijn werk, zelfs zonder dat vooraf het voorstel is behandeld van een der afgevaardigden, strekkende, om aan de regeering wegens haar gedrag in deze aangelegenheid een votum van afkeuring te geven. Een en ander gaf in het Lagerhuis nog al aan- leiding tot eenige heftige en stormachtige tooneelen. Woensdag verwiep het huis met groote meerder- heid op nieuw het voorstel, om ook aan gehuwde, belasting betalende vrouwen het staatkundige stem- recht te verleenen. Bij het bespreken der wet deden zich vele tegensprekers hooren. Een der sprekers kwam o. a. op tegen het streven, om de vrouwen voor te stellen, als eene bijzondere klasse/' en wel als eene klasse, welke door eene andere, die der mannen, stelselmatig wei\ erongelijkt. Vrouwen, riep hij uit, vrouwen zijn geon afzonderlijke klasse het zijn onze vrouwen, onze moeders, onze dochters, onze zusters, en hare belangeu zijn ons alien even dierbaar I" Een ander, die nu A het voorstel fel bestreed, deed vooral uitkomen, dat het volkomen onjuist was, wanneer men het wilde voorstellen, als werd het vrouwelijke Engeland vertegenwoordigd /■/door die levenmakende bende van mannelijke vrouwen en vrouwelijke mannen, die zich aan het hoofd der beweging hadden geplaatst I" In Berlijn is de spoorwegkwestie aan de orde. De toestand van het spoorwegverkeer in Duitschland heeft wel iets middeleeuwsch. Ongeveer 6.3 spoorweg- provincien zijn alien zelfstandig en met allerlei privileges toegerust, wat zeker niet bevorderlijk moet worden geacht voor het publieke belang, maar de particuliere beurzen bevoorrecht. Deze staat van zaken strookt iet met het ideaal der rijks-consti- tutie, en von Bismarck beoogt daarom een anderen weg te gaan, teneinde gemakkelijk verkeer te ver- krijgen. Graaf von Arnim is veroordeeld tot ontslag uit 's rijks dienst. De berichten uit Turkije blijven nog even verward en bevatten weinig nieuws. Het bevestigt zich, dat prins Gortscliakotf aan de te Petersburg geaccrediteerde gezanten de plechtige verzekering heeft gegeven van het verlangen der Russische regeering, om al wat in haar vermogen is aan te wenden, ten einde te verhoeden, dat Servie en Montenegro door Turkije worden aange- vallen, of dat die vorstendominen aan Turkije den oorlog verklaren. Ignatietf en Zichy, respectievelijk ambassadeurs van Rusland en Oostenrijk te Kon- stantinopel, vooral moeten krachtig bij de porte hebben aangedrongen, om van de oorlogsverklaring aan Montenegro af te zieu. Een Reuters-tele gram uit Berlijn gewaagt van een voorstel van Rusland, om Herzegowina en Bosnie tot zelfstandige vazal-staten te maken, welk bericht echter in de regeeringskringen aldaar voor ongegrond zou ver- klaard zijn. r De porte zet intusschen hare wape- ningen in Albanie voort en is voornemens, honderd nieuwe bataljons infanterie te vormen. iSieuzeu, 2 Mei. De geruchten, welke reeds eenige dagen geloo- nen hebben over eene wijziging, door de Belgische on de Nederlandsche regeeringen in het tractaat betretfende het kanaal NeuzenGent gebracht, wor den bevestigd. In afwijking van de oorspronkelijfce conventie, waarbij voor altijd aan de haven van Neuzen de- zelfde voorrechten werden toegekend als aan die van Antwerpen, zal volgens de nieuwe overeenkomst Neuzen die voorrechten slechts gedurende vijflien jaren genieten. Het blijkt dus nu dat de voordeelen door eene vorige Nederlandsche regeering bedongen, door de tegenwoordige zijn prijs gegeven op verlangen van het Belgische ministerie. De vraag rijst of de thans gewijzigde conventie niet op nieuw aan de goedkeuring onzer tweede kamer moet onderworpen worden. De artikelen 2, 3, 8 en 9 van het trac taat zijn reeds door haar goedgekeurd, maar art. 11, dat over het spoorweg-tarief handelt, ofschoon aan hare goedkeuring niet onderworpen, bevatte eene bepaling in het voordeel der Nederlandsche haven welke de andere artikelen meer aannemelijk maakte. De goede trouw, zoo niet de letter der grondwet, schijnt dus te vorderen, dat wanneer art. J1 ge- wijzigd is, zulks niet aan de kennisname der wet- gevende macht onttrokken worae. Wij vertrouwen dat deze aangelegenheid de aan- dacht trekken zal van de leden van den raad dezer gemeente en dat deze soodra mogelijk die stappen bij de Nederlandsche regeering en bij de leden van de 23e kamer doen zullen welke in het onderhavige geval dringend noodzakelijk zijn om den bloei en de welvaart dezer gemeente te bestendigen. Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat het muziekgezelschap llarmonie," te Hulst, hetwelk op 23 Juli a. s., haar 75jarig bestaan vieren zal, op den 6 Juni 1826 te Neuzen heeft medege- werkt aan de opluistering van de plechtigheid van de eerste steenlegging aan de Westsluis aldaar van het kanaal van Neuzen naar Gent. De aflevering van de nationale militie, voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen, uit de geineenten gelegen in het oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen, zal geschieden op Maan- dag den 8 Mei 1876, te Neuzen in de Affuiten- loods, des voor-middags ten 10£ uur. Zaamslag, 29 April. Tot het uitvoeren van I eenige buitengewone verdedigingswerken aan de waterkeering van de calamiteuse polders Margaretha, Kleine Huissens en Eendragt, werd heden bij aan- besteding het minst ingeschreven door den heer C. Roskam Jz., te Sliedrecht, voor f 43,300. Zaamslag, 1 Mei. De beer E. A. Bergsma, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Alblasserdam bedankt. Axel, 1 Mei. De heer D. H. Teljer, predikant bij de Nederd. lierv. gemeente te Nieuwe Tonge, heeft het beroep naar deze gemeente aaugenomen. De gedep. staten van Zeeland, gelet op hun besluit, waarbij aan de provinciale veeartsen der •3de klasse, J. J. F. Dhont en E. A. L. Quadek- ker, met ingang van 1 Mei aanstaande, eervol ont slag wordt verleend; hebben besloten aan den pro- vincialen veearts der 3de klasse, E. L. van Mer- vennee, te Goes, op te dragen de veeartsenijkun- dige dienst in den dienstkring bij letter f van het laatstgemelde besluit omschreven, en alzoo de dienstkringen bij de letter e en voorloopig weder te vereenigen; en aan den provincialen veearts der 2de klasse, J. C. Kegelaer, te Hulst, op te dragen de veeartsenijkundige dienst in den dienstkring bij letter k van het meergenoemd besluit aangewezen, waardoor de bij letter i en k van dat besluit om schreven dienstkringen voorloopig weder zijn ver- eenigd. Door Z. M. den Koning is pensioen verleend aan R. E. Nolson, eervol ontslagen hulpsluiswach- COIJRANT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geReele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- touren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zend*n uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1