Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. 16° Jaargang BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. Politiek Overziclit. De vrees voor oorlog tengevolge ontbinding van het bondgenootschap der drie keizers is door de laatste berichten aanzienlijk verminderd en dit heeft een gunstigen invloed uitgeoefend op de pessimis- tisclie stemming, welke de vorige week in staat- kundige en finantieele kringen heeft geheerscht. Wei gelooft men, dat het lang zal duren, eer het algemeene vredesbewustzijn feitelijk zal zijn hersteld en wordt een overijlde stap van Oostenrijk niet minder gevreesd, dan vooraf beraamde kuiperijen van Itusland maar de vredelievende politiek van von Bismarck, en zijne verstandhouding metEnge- land in alle aanhangige vraagstulken, in verband met de erkenning van Duitschlamls macht stellen veler gemoederen gerust, voor hetgeen in de naaste toekomst zal gebeuren. De machteloosheid der Turksche regeering maakt het der mogendheden intusschen moeielijk, de vraag op te lossen, welke waarborgen aan de opstande- lingen kunnen worden gegeven, om hen te vrij- waren, tegen hetgeen zij in geval van onderwerping vreezen. Er schijnt dan oox inderdaad niets op te zitten, dan de opstandelingen maar met de Turken te laten uitvechten. Alleen van een gemeensehappelijk optreden der mogendheden en eendrachtige samenwerking zal eenig gunstig resultaat kunnen worden verwacht. Veel kan daartoe worden bijgedragen, indien de pers nalaat berichten mede te deelen, welke tot verkeerde gevolgtrekkingen kunnen leiden en voor- al, indien het stelsel van verdachtmakerij ter zijde wordt gesteld. Dat Oostenrijk zooveel doet, om den vrede te herstellen, is te verklaren uit het gevaar, dat Dalmatie bij een langeren duur van den opstand bedreigt. De Herzegowina is geheel verwoest, de meeste huizen zijn verbrand, de akkers sedert jaar en dag niet bebouwd en al het vee is dood. Ook het vrucht- bare Bosnie dreigt dit lot en de invloed daarvan zal zich in wijderen kring doen gevoelen. Het grootste gevaar dreigt dengezondheidstoestand. De vluehtelingen in Dalmatie zijn opeengeperst in woningen, minstens driemaal te klein. De voeding is slecht en alien zijn behebt met afschuw, tegen alles, wat reinigen en wasschen heet. Talrijke ziekten zijn daarvan het gevolg, en typhus en pokken heerschen reeds epidemisch. In het personeel der Fransche prefecten is op nieuw eene wijziging aangekondigd. Een zestigtal zal worden verplaatst, lietwelk als eene nieuwe poging moet dienen, om de openbare meening tevreden te stellen. Dat niet alle ambtenaren daarin even zoetsappig berusten, blijkt uit een schrijven van een der verplaatste prefecten aan de regeering, waarin hij vraagt, of men meent, dat hij, die in het departement Chantal anti-republikeinsche denk- beelden beleed en in practijk bracht, in een ander departement ook andere ideen zal belijden en volgens deze handelen Een in de Republique Frangaise Gambetta's orgaan geplaatst artikel over Frankrijks finantielen toestand heeft zeer de aandacht getrokken, omdat Gambetta voorzitter is van de commissie, door de - kamer van afgevaardigden belast met het uitbrengen van rapport over de begrooting. In dat artikel wordt de noodzakelijkheid van diep ingrijpende veranderingen, zoowel in het belastingstelsel, als in het administratieve bestuur aaugetoond. Neuzen, 25 April. Z. M. heeft J. F. M. van Haelst als burge- meester der gemeente Philippine ontslagen. Daar wij geene gelegenlieid liadden in het vorige nummer dezer courant met betrekking tot het over- lijden van den commissaris des konings in deze provincie, Mr. R. W. graaf van Lijnden, meer te plaatsen dan geschied is, nemen wij daaromtrent thans nog op het navolgende bericht uit Middel- burg van den 19n dezer: Geheel onverwachts verspreidde zich heden de treurmare door de stad, dat onze algemeen geachte commissaris des konings, Mr. Rudolph Willem graaf van Lijnden, die sedert 1860 aan het hoofd van de provincie Zeeland stond, plotseling was overleden, kort nadat hij uit de vergadering van de gedeputeerde staten was teruggekeerd. Yeel wordt aan hem verloren, daar hij door zijne onver- moeide werkzaamheid in het belang der provincie, door zijne groote welwillen<tliei<l en Buuumiloit, zijne liulpvaardigheid en bezadigdheid zich aller harten had gewonnen. Gedurende een belangrijk tijdvak heeft hij aan het hoofd van Zeeland gestaan, een tijdvak, waarin de groote Zeeuwsche werken zijn tot stand gekomen, het beheer der calamiteuse polders of waterschappen is geregeld, een algemeen polderreglement en reglementen op de polders Walcheren en Schouwen, op het toezicht op de wegen, de veterinaire dienst, enz., zijn. vervaardigd. Wei kan men zeggen, dat graaf van Lijnden, zoo veel hij vermocht, den bloei en de welvaart en tevens de intellectuele ontwikkeling van Zeeland heeft bevorderd. Had hij voor zijne komst alhier reeds koning en vaderland in menig ander opziclit ge- diend, Zeeland is wel het ineest aan hem verschul- digd en van daar dan ook, dat de groote onder- scheidingen, die hem lierhaaldelijk ten deel vielen, alien genoegen deden. Met smart moet geheel Zeeland hem missen, met dankbaarheid zal het zijnen naam in eere liouden. In de op den 21 dezer gehouden vergadering van contribuerende leden van het muziekgezelschap Apollo" is, met algemeene stemmen, bepaald om het muziek- en zangfeest, tot het houdfen waarvan, in de vergadering van den 17 dezer, wgrd besloten, in plaats van op den 6, te doen plaats hebben op Maandag den 5 Juni a. s., en zijn aan het be stuur, als commissarissen toegevoegd de heeren: J. M. van den Driessen Mareeuvv, J. C. Harte, A. Fagel, J. de Smidt Jz., H. C. E. van IJssel- steijn, R. Walraven, J. K. G. Dhont, J. Leunis Cz., Jacs. Scheele, E. Acke, S. Schreurs en J. J. Nieuw- meijer. Laatstgenoemde heeren hebben zich reeds ijverig bezig gehouden met het inzamelen van bijdragen van de ingezetenen tot bestrijding der kosten van het feest, en de belangstelling, die zij tot dusverre mochten ontmoeten, voorspelt dat de vele moeiten en zorg, die het bestuur van Apollo" en de ge- noemde commissarissen zich getroosten, met den besten uitslag zal worden gekroond. Werd bij de eerste steenlegging op 6 Juni 1826) zoowel door den Gouverneur van Zeeland, mr. H. J. van Doom, als door den heer van Diggelen, hoofd-ingenieur in Zeelanddoor de commissie uit gedeputeerde staten van Oost-Vlaanderendoor de commissie uit de kamer van koophandel en fabrie- ken te Gent; door den heer districts-commissaris te Hulst en den heer burgemeester van Neuzen, met warme geestdrift, hulde en dank gebracht aan koning Willem I, op wiens bevel het kanaal van Neu zen naar Gent werd aangelegd, en voor de verwezenlij- king van de heilrijke vooruitzichten voor handel, land- bouw en scheepvaart de hartelijkste wenschen uitge- stort, ook op het aanstaande feest zal voorzeker koning Willem I niet worden vergeten; zal dankbaar wor den erkend de door hem, vooral aan Neuzen, be- wezen weldaaddankbaar worden erkend het belang rijk offer ad f 1,398,138,54 dat door Z. M., uit zijne bijzondere fondsen, voor de werken op het Nederlandseh grondgebied, werd geschonken; gewezen worden op de vervulling der op den 6 Juni 1826 uitgesproken wenschen, als herinnerd worden aan de verwezeulijking van de belangstellende woorden die Z. M. onzen geeerbiedigden koning Willem III sprak, toen hij, op 26 Mei J 862 zich in deze gemeente bevond, n. 1. Neuzen gaat eene schoone toekuuiofc te gemuei! Laten de tegenwoordige dagen openlijk zien dat het hier niet aan personen ontbreekt die met warmen ijver de belaugen der gemeente willen behartigen, op grond der ervaring zijn wij er zeker van dat de feestviering op 5 Juni a. s. bij vernieuwing getuigen zal van den edelen zin van onze gemeente- naren en van hunne dankbaarheid om den bijzonderen welvaart waarin zij zich verheugen mogen. Naar wij vernemeu heeft het bestuur van //Apollo" zich gewend tot het gemeente-bestuur, met het verzoek o. a. om eene bijdrage uit de gemeentekas ter bestrijding der kosten van de feestviering, en zal daaromtrent in eene, op Vrijdag den 28 dezer des voormiddags te 10 ure, te houden vergadering door den gemeenteraad, worden beslist. De besturen der spoorwegen MechelenNeuzen en GentNeuzen, hebben reeds besloten om extra- tre'inen te laten loopen, zoowel in den voor- en namiddag als in den laten avond van den dag der feestviering, terwijl pogingen zijn aangewend om ook den stoombootdienst op de Westerschelde, in het belang der bezoekers van het feest, geregeld te zien. Door het postkautoor alhier zijn gedurende het le kwartaal 1876 de volgende brie veil ver- zonden, die wegens onbekendheid den geadresseerden niet zijn bezorgd kunnen worden E. Rubens, BrusselStuer-Seuys, BrusselA. B. C. Porte restante, Gend. In het hulppensioenfonds van de Algem. Synode der Ned. Herv. kerk voor emeriti-predi- k'anten, is in de classis IJzendijke bereids deelge- nomen door 6 gemeenten voor 6 predikanten n. 1. Neuzen, Honteuisse, Sas van Gent, Schoondijke, Groede en St. Anna ter Muiden. Voor geheel ons vaderland, door 316 gemeenten voor 437 predi- kantsplaatsen. Van de 11 aspiranten voor de hulpor.der- i wijzersacte, in de vorige week te Middelburg geexamineerd, is slecbts 1 afgewezen. Onder de ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden bhmen Neuzen 1,—. Door het i j Van 1 tot 4 regelz 0,40. Voor elke regel meer 0,10 eeheele Rijk 1,10. Door gebeel Belgie1,40. WOeilSdafif ZD AOP l lO/O. Grootere letters worden naar plaatsruirate berekend. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- 1 l" Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden tanren en Brierenbushouders. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1