NIEUWE MEEBELEN, RRlllKY-BORSTS Wi) E A I D ANVERS Algemecn NEUZENSCHE COURANT. Nieuws en AdTertentielilail voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GROOTE FABRIEK STOELEN, SLAPINGEN enz. MET FEHKELHONINS. Zuiverstc medicinale Levertraan, IJzer-Levertraan. BIJVOBGSEL Zaterdag 22 April 1876, n°. 1139. INGEZONDENE STUKKEN~" Het deed inij goed, dat mijn schrijven, voorko- mende in no. 1133 van de Neuzensche Courant, eenige voorstanders van het algemeen belang uit A... heeft opgewekt, hunne gedachten over dit schrijven bloot te leggen. Daaruit ziet men dat waarlijk de landbouwstand (alweer stand, en nu weet men immers dat stand Goddank tot het verledene en dus tot de geschiedenis behoort) menigeen ter harte gaat. Dan, van den anderen kant spijt het mij dat zij zich met mij niet kuunen vereenigen, om den landbouw door practische land bouwers bij de provinciale staten te doen vertegen woordigen, maar dat belang nog uitsluitend willen opdragen aan mannen van eene veelzijdige ontwik- keling. Niemand is er, die meer eerbied heeft voor kun- dige van veel zijden ontwikkelde menschen dan schrijver dezes, daar hij bij onderviuding weet, wat er moet gedaan wordeu om in de wetenschappen eenigzins gevorderd te zijn. Men zal hem echter niet ten kwade duiden te zeggen (en dat zullen de voorstanders van het algemeen belang ook ge- looven) dat, hoe groot de veelzijdige ontwikkeling ook is, men altijd eene wetenschap liefkoost en wel die, waar het meeste mede te verdienen is of in het kraam te pas komt. Is dit zoo, dat direct niemand zal tegenspreken, wie zal dan met meer belang den landbouw, dat verheven, zoo voornaam b( :'ijf beter en inniger vertegenwoordigen dan mannen uit dat bedrijf zelf! Dat men geene veelzijdige keunis moet hebben om groot en nuttig in de maatschappij te zijn, bewijst de geschiedenis. Daarin treft men duizende voorbeelden aan, dat mannen van zeer geringe geboorte en die geen Mr. of Dr. voor hunnen naam konden zetten, zoo een verlicht brein bezaten, dat zij door eigen oefening menigeen, die de verhe- venste opvoeding genoten had, verre overtrott'en. De voorstanders van het algemeen belang uit A.zullen ook wel ondervonden hebben, daar twijfelt men geenszins aan, dat bij polderbesturen of waterschappen, waarbij nog al eenige practische landbouwers zitting hebben, menig ingewikkeld voorstel van deskundige mannen door eene enkele opmerking van een practisch landbouwer wordt af- gestemd, en het zijne met algemeene stemmen wordt aangenomen. Zouden de heeren landbouwers Van der Have, Kakebeeke, Hoogenboom en Dierick, leden van de provinciale staten met alien eerbied gezegd, soms niet bij vergissing, zooals de heer Saaijmans Vader bij de wet voor het hooger onderwijs, v 6 o r die verderfelijlce door La Beftaissance genoemde maat- regelen gestemd hebben? Anders laat het zich niet denken. Schrijver herinnert zich nog eene ontmoeting en wil deze nog aanhalenten kantore zijnde van een zoogenaamden heereboer werd er gekiopt; binnen! was het antwoord. Dag mijnheerzoo, dag Jan wat is er? (het was de zetboer of kastelein.) Kast. Mijnheer die tarwe is gedorschen en schoon, en men heeftzakken (dit werd opgeteekend) Heer moet er nog gedorschen worden K. Neen mijn heer, ze is al uit. H. Is ze nog al goed? K. Puike, hier is het monster; maar mijnheer, zou die koe niet moeten verkocht worden, ze is al zoo vet? H. welke koe? ik weet er niets van. K. Die in den hoek van den stal staat. H. Zoo, zou ze wel f. waard zijn? K. Dat geloof ik wel. H. Nu als er iemand komt om te koopen, stuur hem dan. K. Dat is goed mijnheer. Dag mijnheer. H. Dag Jan. Hij dacht ja, is dat ook al een landbouwer! Die zal zeker een keer drie of vier in den zomer onder de schaduwrijke boomen, die ten koste van de kunstwegen en de naast gelegene landbouwers groeien, naar zijne hoistede rijden of wandelen onder de uitdrukking: He! wat is het hier frisch! Wat is het lekker! Zou zoo een heereboer kunnen beschouwd wordenden landbouw te zullen vertegenwoordigen? Indien het nog niet opgaat de wedergeboorte te krijgen van de oude volken bijv. Egyptenaren, Ziniiers, Bomeinen enz., bij wie uit den landbouw stand (het is alweer stand schrijven) de voor- naamste vertegenwoordigers des volks gekozen werden, dan is de tijd toch niet verre meer ver- wijderd, dat de landbouwers uit eigen boezem ver tegenwoordigers zullen kiezen. Het ware te wen- schen dat hunne oogen open gingen en ze van nu af een begin maakten, om alles in het werk te stellen wat mogelijk is, om mannen uit hun midden naar provinciale staten te zenden; die zouden toch zeker hun belang behartigen. G. La Benaissance. Eendracht maakt maelit. Mijnheer de Redacteur! Overtuigd als ik ben dat gij uwe kolommen steeds open hebt, als er te spreken valt in't belang onzer gemeente, vraag ik met bescheidenheid een plaatsje in uw veelgelezen blad. Tot mijne verwondering las ik in't vorige num- mer uwer courant, dat het heugelijke feest, de her- denking van den dag, die de eerste was van Neu- zens bloei, den 6 Juni, dat is den 8en pinksterdag gevierd zal worden. Niemand zal het idee meer dan ik toejuichen, dien dag aan de vergetelheid te ontrukken. Er moet feest gevierd worden; de vreemdeling moet weten dat Neuzens ingezetene met dankbare vreugde zijn bloei en welvaart herdenkt. Het moet feest wezen, maar dan ook een luisterijk feest, een volksfeest, waarop noorder en zuider bree ders tot ons kunnen komen om met de Neuze- naren feest te vieren. Zal dit zoo wezen? Ik be- twijfel het. Beeds den 4 April zijn door de muziekvereeni- ging //Ons genoegen" te Vlissingen," uitnoodigin- gen verzonden naar hare zustervereenigingen in het binnen- en buitenland, om de herdenking van haar vijfjarig bestaan te vieren op den 6 Juni, d. i. den 3en pinksterdag. Tal van vereenigingen, waaronder Neuzens mannenkoor, hebben dan ook aan die uitnoodiging gehoor gegeven, en kunnen dus het feest te Neuzen niet bijwonen. Heeft het bestuur van het muziekgezelschap z/Apollo" dit niet geweten, of acht ze het feest te Vlissingen te nietig om er notitie van te houden Dan vergist men zich! Zou het in het belang der feestviering, in het belang der gemeente, zou het om de vreemdelingen te toonen dat Nederlanders nog eendrachtig zijn, niet beter wezen de feestviering enkele dagen, bijv. tot 29 Juni (St. Pieter), uit te stellen Zegt men het verliest dan al het eigenaardige, ik antwoord daarop: 1°. door te wijzen op het voorbeeld dat Botterdam en andere gemeenten Ons gaven bij ge- legenheid van het kroningsfeest (12 Mei 1874), en ten 2°. door te wijzen op het voordeel dat ons die verandering zou geven! Ik beveel het der a. s. eommissie, voorzeker wel als de tolk van vele Neuzenaren, ernstig terover- weging aan, wel wetende dat zij humaan genoeg zal wezen, het feest, een feest te makeu voor alle Neuzenaren Neuzen, 20 April 1876. X. ADVERTENTIEN. Etuis Hte. FEZANT-GOETHALS, Vrijdagiiinrkt No. 49 GENT, recht over het standbeeld van J. van Autevelde. EEBE-DIPLOMA van verdiensten, gewonnen op de groote kunst-tentoonstelling, gehouden te Gent, voor het beste en schoonste werk. Assortement van nieuwe MEUBELEN en STOELEN in acajou, kerselaar, notelaar, olmer, eiken en ander hout. BEDDEGOED, SPIEGELS, PENDULEN enz. De meubels zijn uit schoon en droog hout gemaakt, door goede werklieden en onder mijn bestuur. Verkoop met waarborg en het goedkoopst van Gent. 8Sij b- arlikel is eene uilvoerigc geitruiksaainvijxing:. Certificaat over* spoetlige genezing van Kramphoest. VAN DE VAN Men kan zich geen liefelijker, aangenamer, verfrisschen- der en gezonder genr voorstcllen dan lict van AUG. DE MARBAIX te Antwerpen. Gestookt uit welriekende Bloemen, Bladeren en Hou- tcn van versterkende Geurplanten en Wortelsbezit het Bail d' Anvers eigenschappen zonder weerga voor iiet verdrijven der hoofd- en rnmatische pijnen en bij zonder om de lucht in de ziekenkamers te vernieuwen en te verfrisschen. Zie het PROSPECTUS, dat iedere flesch omringt. Het wordt verkocht tot de volgende prijzen de Royale, (Koninkl. gebruik) f 1.50. Double, Nobel 1.25. le Qualiteit, Burgers 1.— 2e Algemeen 0.75. Halve flesschen zijn de helft minder in prijs. NB. Men moet geen vertrouwen stellen in hen, welke ze voor lageren prijs verkoopen. Men be eelt de Koilinklijke en Dubbele quali teit bijzonder aan, die men van vinden bij de oor- naamste Kappers en Parfemeriehuizen, als volgt: Middelbnrg, Govers, voornaamsten coiffeur der stad; J. J. Ceulen, boekhandel; Vlissingen, Johan Ceulen, erkoophuis Neuzen, H. de Kok, verkoophuis. Deze Parfumerie is bijzonder aanbe-elenswaardig voor Indie, als het meest erfrisschend Reukwater dat bestaat, en goed blijft op de reis en In de warmte. In- gepakt oor de reis in kistjes -an 6 flesschen. Dit is geen zoogenaamd geheimmiddelhet bestaat uit druivensuiker en Zwitserschen honing met een aftrcksel van mou arongc-bloesem en fenkel. Het werkt spoediger en is aangenamer in het gebruik dan de andere middelen, die tegen borst- aandoeuiugen qangewend worden, als borstthee, drop, malz-extract, borst-fconbons,-enz Deze borstsiroop werkt genezend en verzachtend bij keelpijn, heeschheid, hoest, pijn in de borst, kramphoest en kuchhoest. De flesch met gebruiksaanwijzHit: 60 cents en 1,— Iiet is overbodig nog meer te zeggen over do alge meene aan wending van levertraan bij ^borstkwalen kliergezwellen, bleekzuclit enz. Het is alleen de oDaanganame smaak van de gewone levertraan, die aan een meer algemeen gebruik in den weg staat. Daarora is het mijn streven geweest de fijnste lever! raan in den handel te brengen, die een goeden afmaak heeft, daar ik de versche traan aanstonds filtreer, op flesschen tap en luchtdicht laat sluiten. In elk magazijo, zelfs iu de beste apothuken, moet de levertraan ranzig worden, wanneer zij langzamcrhand, wekeo en maanden lang, van een vat gestapt wordt. In flesscheu van 30 en 50 ceuts. Iiet is van algemeene bekendheid, dat ljzer een onmisbaar bestanddeel van ons bloed is. Waar het in te geringe hoeveelheid voorhanden is, zijn kwaadsappigheid bleekzuclit en klierziekten de natuurlijke gevolgen. Van alle zoogenaamde ijzeipraeparaten is deze oplossing van ijzer in levertraan de geschikste. Een eetlepel bsvat 0,15 gram ijzer in een licht verteerbareo vorm. De flacon kost 50 cents. Bovenstaande artikelen zijn te bekomen in de bekende depots, voornamenlijk Te Neuzen: G. W. 1JOUTZAGER, Apoth.; Aardeuburg: J. A. W. deD Decker; Axel: Wed J. Veenhuizen BiervlietF, Luteijn; tlulst: J BorghsteijnMiddelburg: F. B. den boerhoek markt en bij II. J. Martijn, korte N'oordstr. Oostburg. A. J BrouswijkSas van Gent: G. H. Stubbe; SlaisA. Abrahams; VlissingenGez. Schiffcr lJz ndijke: L. J. Bevin. En in de andere plaat en in de bekende depots. E.Y1MERIK H. VON GIMBORN De ondergeteekende certiflceert bij jdeze dat hij door het gebruik van den Rijnlandschen Druiven-Borsthoning volgens de daarbij gevoegde gebruikaaaawrjzing in eenen zeer korten tijd gonezen is van een kramphoest, waarmede hij bijna den geheelen afgeloopen winter geplaagd werd. (Get.) W. J. A. VISSER, IJsselmuiden bij Kampen, den 8 April 1875. gepens. O.-I. Luitenant-Kolonel. Ontelbare erkenningen en dankbetuigingen van door den Druiven-Borsthoning genezene personen van alle standen, geven een veel sekerder waarborg voor de onbetwistbare voortreffelijkheid van genoemden zegenrijken drank, dan waarop eenig ander middel bogen kan De Rijnl. Druivenborsthoning treedt in da plaats van een kuur die slechts in den herfst mogelijk is namelijk met versche druivenen is tienmaal beter. Het gebruik is eenvoudig en bijzonder aangenaam. Alleen echt verkrijgbaar in flesschen voorzien van een rood capsule met neveuitaand fabriekstempel a f 1,per stuk te Neuzen, bij J. l onze Az.Axel J. Wieland, Aardenburg, J. W. v. d. Plassche de MunckBreskens, W. WemelsfelderBiervliet, L. de SmetGroede, J. Serle Hollestelle, Hontenisse, C. Fassaert; Hulst, J. Borghstijn Oostburg, B. de Die; Philippine, J. B. D'Hooge; Schoondijke, J. Schijve Sas van Gent, Wed. P. J. Pauwels; Sluis, J. P. Leijssenaar NoestIJzendijke, D. J. Hollestelle; Zaamslag, Wed. A. van Fraeijenhove,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 5