BUITENLAND. omringd door de lijken van een aantal hunner aan- vallers. „Alleen 3osman, die zich met 13 ongewapende man- schappen door de vlucht gered heeft en door de be- zetting van Atoa opgenomen is, zou ons daarvan groot- sche dingen hebben kunnen verhalen. Maar behalve dat deze officier na het gebeurde in een soort ran ziekelijke overspanning yerkeert en geen verstandig woord meer gesproken heeft, is bij den 14den door de cholera aangetast en aan die ziekte overleden. Pa troubles hebben de zwaar verminkte lijken van onze officieren en soldaten zeer verspreid en zonder wapens of kleeding teruggevondenhet lichaam van van Swieten, omringd door 19 zijner gesneuvelde sol daten, had zeventien diepe klewanghouwen en twee kogelwonden." In de de Sumatra Courant leest men Als een onvolledige bijdrage ter kenschetsing van hetgeen ons onze roem te Atchin kost, kan dienen dat ran den 5 Jan. jl. tot den 15 Pebr. alleen te Padang werden ontscheept 795 zieken en gewonden (onder welke 9 officieren), waarvan 32 overleden en 84 naar de bovenlanden geevacueerd zijn. Landbonw-berich ten. Molshoopen in Mei gespreid, beloont zich in den oogstijd. Het vroegtijdig slechten van molshoopen en het uitspreiden van die aarde over net grasland, is voor het grasgewas voordeelig en bevordert de voor het maaien zoo noodige effenheid van den bodem. Voor St. Jan maait men gras „m de weiden" na St. Jan //uit de weiden." Dat wil zeggen vroeg maaien doet in den regel goed aan de gras- landen, laat maaien is daarvoor schadelijk. Bij vroege maaiing krijgt men wel iets minder hoeveel- heid, maar de hoedanigheid is beter, en de hoe- veelheid krijgt men toch in het nagras terug. Zoo spreekt men dan ook in Noordholland van het z/doodmaaien der hooilanden," dat is, het te laat maaien, als het gras reeds in het zaad geschoten is. De melk zit kort aan den grond, of, de boter zit digt aan den grond, beide gezegden van dezelfde beteekenis om aan te wijzen, dat het gras in de weide kort aan den grond afgegeten moet worden, zal het vee het meeste zuivel ge- ven, Maarte gras komt niet voor de zeis, dat is, eene te vroege ontwikkeling geeft geen wezent- lijk voordeel. A1 heeft het gras in Maartgroote vorderingen gemaakt, het zal daaroin bij den maai- tijd niet langer zijn dan gewoonlijk. De bek van de zeis is venijnig, dit beteekent, dat een te laat in het jaar maaien voor het gras dikwijls schadelijk is, Zoo mag de roode klaver ook niet te laat in het jaar gcsneden worden, want //de klaver mag niet met open bek staan," De eenjarige klaver wordt daarom in het najaar het best alleen beweid en niet afgemaaid. Klavsr en gras beiden, lijden altrjd eenigszins als zij ge- maaid worden bij sterke droogte en heeten zonne- schijn. Ook dan is de bek van de zeis venijnig. Wie zaait bij regen, krijgt onkruid voor graan. Dit doelt inzonderheid op de rogge, want het spreekwoord zegtzaai rogge in het drooge, gerst in het nat, tarwe in de kluiten, zoo oogst ge eenen schat. Vrouwenkoorn goed koorn, dat is, rogge gezaaid op Mariageboorte (8 Sept.) gelukt doorgaans goed. Rogge wil lucht zien, dat wil zeggen: rogge moet niet diep ondergebracht wor den. Het gerstveld moet als een bruidsbed toe- bereid worden, namelijk, fijn- en goedbewerkt land voor Philippus (1 Mei) gerst, na Philippus gerstje, dat wil zeggen: na 1 Mei is het dikwijls te laat om nog zomergerst met hoop op goeden uitslag te zaaien. De haver wil gewekt zijn, spreekwijze, om het nut van het over eggen bij jonge haver aan te duiden. Hennep schaamt zich niet, op een mesthoop te groeien, bekend toch is het, dat de hennep eene sterke bemesting behoeft. Spaar bij den hennep den ploeg, bij het vlas de egge niet. Voor den hennep toch is eene diepe ploeging, in vele gevallen zelfs het spitten, voordeelig; voor het vlas daarentegen komt het meer aan op eene herhaalde losmaking der bovenste aardlaag, ook om het onkrijid aldaar zooveel mogelijk te vernielen, hetzij door de egge, hetzij door een schoffelplaeg, die daarom ook wel eens vlasploeg genoemd wordt. De inspecteur van politie Plaum, belast met het in beslag nemen te Londen van al de voorwerpen, waarden en juweelen, vertegenwoordigende eene som van ongeveer 300,000 fr., toebehoorende aan '["Kind, is verleden Woensdag, terzelfder tijd als T'Krndt, met zijn kostbaren buit te Brussel aan- gekomen. Onder de juweelen welke men bij hem in be slag heeft genomen, bevinden zich de decoratien van de Christusorde van Portugal en die van de gewezen koningin Isabella van Spanje. Lolo zou bij het vernemen van de beslissing dat ook hare goederen zouden worden in beslag genomen, in eene hevige woede zijn uitgevaren, en gezegd hebben, dat zij binnen eenige dagen eene brochure zou uitgeven, waarin zij zal aan wijzen de sommen welke zij uit andere handen dan die van T'Kindt heeft ontvangen, met de omstandig- heden waarin zij ze ontvangen heeft en eindelijk met de namen er bij van hen, die ze haar gegeven hebben, waaruit zou blijken dat het drie vierde van haar fortuin geen goudstuk aan de Banque de Belgique heeft gekost. De zaak belooft meer en meer interessant te worden, en men kan gerust gelooven dat vele grooten met de handen in het haar zitten. De kosten der verkiezing van Stanley Leighton, afgevaardigde voor Nortg Shropshire bedragen ruim 11727 pd. st. Tot zulk een prijs zou waarschijn- niemand bij ons het lidmaatschap der tweede kamer willen meester worden. Men deelt het overlijden mede van den be- kenden A. T. Stewart, waarschijnlijk den vermo- gendsten man in Amerika. Stewart had zijn on- metelijk fortuin aan zich zelf te danken. In Ierland geboren, ontving hij zijn opleiding in Trinity College te Dublin. Op zijn 21e jaar ging hij naar New-York om daar met lessen in Grieksch en Latijn den kost te verdienen. Toen dit niet ging, zette hij een kleinen winkel in galanterien op en werd na korten tijd door zijn eerlijkheid en ijver eigenaar van een der grootste magazijnen te New-York. Weldra had hij er twee, een //uptown" de winkelstad, en een ,/down town", waar de meeste magazijnen in het groot te New-York ge- vestigd zijn. Stewart was een liefhebber van schilderijen, waar van hij een fraaie galerij bezat, deel uitmakend van zijn woning in //Fifth Avenue", die geheel van wit marmer was gebouwd. Behoorende tot de republikeinsche partij, stelde hij in den oorlog van 1860 8,000,000 dollars (ongeveer 20,000,000 gulden) ter beschikking der regeering. Bij zijn overlijden liet hij, naar men zegt, een vermogeu van 16,000,000 pd. st. (ruim 190,000,000 gnl- den) na. Omtrent de pest in Klein-Azie melden de jongste officiele berichten uit Bagdad, dat van 27 tot 31 Maart te Hillah, aan den Eufraat, 66 nieuwe ziektegevailen en 42 sterfgevallen voorgekomen zijn en te Bagdad van 28 Maart tot 1 April, der- halve in 5 dagen 145 ziekte- en 75 sterfgevallen. Alleen den 3 April stierven te Bagdad 18 personen aan de pest. Sedert den 30 Maart heeft de pest zich ook op de linkeroever van de Tiger vertoond voorts in Kutel-Amara en te Nedschef. //Dr. Colwill, geneesheer van het Britsche-consulaat te Bagdad, heeft zoo schrijft men uit Pera aan de Augsburgsche Algemeene Zeitung in een rapport van den 1 Maart opmerkelijke mededeelingen gedaan omtrent het verschijnen der pest dit jaar in Mesopotamia. De ziekte kwam het eerst voor, half November jl. in het midden in de moerassen gelegen Okbara, dat 10 Engelsche mijlen ten noordoosten van Hillah lichtdaar woonden in het geheel acht gezinnen, die op eene oude vrouw na volkomen uitstierven. Van daar breidde de pest zich uit naar het eveneens door moerassen omgeven Aboe-Jossa, waar van 400 inwoners binnen zes dagen 80 personen stierven. In den loop van December verspreidde de pest zich over de geheele omtrek en verscheen den 1 of 2 Januari te Hillah, eerst in het gedeelte der stad op den linkeroever van den Eufraat, later ook in de tegenover gele gen wijken. Van de 15000 inwoners stierven van den 2 Januari tot den 26 Eebruari 74 personen. Dit alles geschiedde voor dat de overheid in die streek van het uitbreken der epidemie notitie nam." GEMENGDE BERICHTEN. Uit eene advertentie in de N. Rott. Ct. blijkt, dat de onderhandelingen tusschen mej. E. Baart, en de vennootschap //Het Nederlandsch tooneel" tot geen gunstig gevolg geleid hebben en zij voor eene verbintenis aan den stadsschouwburg te Amster dam bedankt heeft. Zoo sober als Nederland te Weenen vertegen- woordigd was, zoo goed schijnt zulks in Philadelphia 't geval te zullen zijn. De thans reeds in Y licht verschenen officieele catologus, uitgevoerd op een wijze die alien lof verdient, geeft een getal van ruim 600 inzenders aan. Er zijn bovendien collec- ties bij van Oostersche voortbrengselen, die in groote mate de belangstelling zullen wekken van de onder- nemende Amerikanen. Te Amsterdam is A. K., agent van politie, tot 2 jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op wacht staande, 's avonds met een eenigzins beschonken heer in een tapperij borrels was gaan drinken en dien heer zijn portemonnaie had beroofd; de bestolene klaagde aan het politie bureau, herkende den volgenden dag den agent, terwijl een juffrouw uit de buurt toevallig de handeling van dezen had gezien. Op Tessel worden wekelijks 4 k 5000 kievits- eieren gevonden, en uitgevoerd, vooral over Eriesland naar Engelandde inkoopsprijs is acht cent per stuk. Den heer K., ontvanger der registratie te Zeve- naar, heeft men dood op zijn bed gevonden. Zijn koffers stonden gepakt om op reis te gaan. Een Leidsch academieburger heeft dezer dagen zijn 12-jjarig studentenleven herdacht, bij welke ge- legenheid hem door belangstellende vrienden eenige fraaie! stukken koperen huisraad zijn vereerd. De Bookseller van 4 April, de inzending van den Nederlandschen boekhandel op de tentoon- stelling te Philadelphia besprekende, zegt //dat een enkelen blik in den catalogus reeds een hoog denk- beeld doet opvatten van het letterkundig leven van dit interessante volk." Eenige dagen geleden stiet te Oudl^erk een arbeider bij het graven van een put met de spade op een hard voorwerp. In plaats van nu voor- zichtig een onderzoek in te stellen, gebruikte hij al zijn kracht om door het voorwerp te stooten. Dit was wel zeer jammer. Bij later onderzoek bleek, dat hij een 40tal fraai beschilderde glas- ruiten, ongetwijfeld van aanzieulijke waarde, had verbrijzeld. Men herinnerde zich nu, dat ouden van dagen wel eens hadden verliaald, dat in den zoogenaamden Franschen tijd, omstreeks 1805, door het kerkbestuur uit de kerkramen aldaar een aan tal kostbare ruiten genomen en begraven waren geworden. De houten bak, waarin ze schijnen te hebben geleden, was reeds vergaan. De heer M. F., secretaris van de gemeente Beverwijk, heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Naar men zegt, zou hij dit gedaan hebben, omdat de hulponderwijzeres in die gemeente ontslagen is, dewijl zij met hem een reisje naar Amsterdam had gemaakt. Als een groote toevalligheid wordt medege- deeld, dat zich op den onlangs in den Rijn ge- zonken stoomboot Konig een mand met twee zal- men bevond, door een visschers naar Dusseldorf opgezonden. In de netten van denzelfden visscher nu werd die mand teruggevonden, 5 uur van de plaats waar het ongeluk gebeurde. Aan een in zeer benoeftige omstandigheden verkeerend huisvader in de gemeente Gorsel is ge heel onverwacht een erfenis van ruim f 20,000 ten deel gevallen. De kassiers loopen niet alleen met de kas van hunne meesters weg, maar de meesters zelf gaan met hunne eigene kas naar andere streken over. De gebroeders Dwaarvan de een juwelier en de andere wisselaar is, die beide de rue Rambuteau, te Parijs bewoonden, waren gaan vliegen met een kapitaal van 400,000 fr. en zijn te Amsterdam teruggevonden, waar zij een zeer schoonen winkel hadden opgericht. Het Nederlandsche gouvernement heeft de uit- levering der gebroeders D toegestaan en zij zijn naar Frankrijk teruggevoerd, met al de koop- waren, welke in den winkel in beslag genomen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2