BUITENLAND. de verlofgangers der 2e comp. van het 3e reg., van 17 Juli tot 15 Aug.; van de 3e comp. en van de 3e, 4e, 5e en 13e comp. van het 1 reg., van 31 Juli tot 29 Aug.; die van de 8e comp., 3e reg. van 14 Aug. tot 12 Sept.; lie comp. le reg. van 28 Aug. tot 26 Sept.; de overige comp. van het le reg., behalve de torpedo-comp., van 22 Juli tot 19 Aug.; van het 3e reg. van 5 Aug. tot 16 Sept.; bij de mineurs de verlofgang lich- ting, 1873 van 24 Juni tot 31 Juli; bij de hu- saren, tot oefening in het rijden met voertuigen, van de lichting 1873, de verlofgangers van het le en 2e reg. van 2 tot 21 Oct., van het 3e en 4e reg. van 23 Oct. tot 11 Nov. Men schrijft uit Middelburg: Als bijdrage tot de partij-verhouding tusschen de conservatieven en anti-revolutionnairen in Zee- land, is het volgende niet onbelangrijk. Sedert eenige jaren verschijnt hier ter stede een Nieuwe Middelburgsche courant, welke in conserva tieven geest geschreven wordt, en bij verkiezingen ook nu en dan uitstapjes doet op anti-re volution - nair gebied. Eenige weken geleden werd in de Nieuwe Goessche courant aangekondigd, dat met 1 April te Middelburg een courant zou verschij- nen, //gewijd aan de belangen der christelijk histori- sche richting." Men voldeed daardoor, volgens de Nieuwe Goessche courant, //aan den wensch van een groot >deel van de Zeeuwsche bevolking." Te gelijkertijd verscheen eene circulaire van het bestuur der centrale kiezers-vereeniging //Nederland en Oranje" alhier, waarbij de versohijning met 1 April werd aangekondigd van //Het Zuiden, Nieuwe Middelburgsche courant." //De Heer" zeide genoemd bestuur, //wil, naar onze stellige over- tuiging, dat het net nu ook aan deze zijde worde uitgeworpen." Aan de achterzijde der circulaire berichtte de uitgever der //Nieuwe Middelburgsche courant," dat voortaan door hem zou worden uit- gegeven //Het Zuiden, Nieuwe Middelburgsche cou rant" en aan het hoofd der //Nieuwe Middelburg sche courant" zelf werd in het nommer van 25 Maart gezegd//Bij de optreding van een nieuwe redactie met 1 April, zal deze courant, teneinde haar loeaal karakter te neutraliseeren, genoemd worden //Het Zuiden, Nieuwe Middelburgsche cou rant." Twee dagen later verscheen aan het hoofd der //Nieuwe Middelburgsche courant" het volgende: z/De nieuwe redactie, welke met primo April zal optreden, maakte bezwaar, daar de richting der courant geheel dezelfde zal blijven, in de bijvoeging van den titel van Het Zuiden. De uitgever heeft gemeend, op dien grond van bedenkingen, van zijn voornemen te moeten afzien, zoodat de naam der courant onveranderd zal blij ven luiden//Nieuwe Middelburgsche courant." De nieuwe redactie, die, blijkens de aankondi- gingen, anti-revolutionnair is, schijnt dus de z/Nieuwe Middelburgsche courant" in conserva tieven geest te zullen redigeeren en daarom be zwaar te maken tegen den titel: //Het Zuiden." Is dat eerlijk? Is het in T belaug der eerlijke voorstanders van de anti-revolutionnaire en con- servatieve richting, en met het oog op depolitieke moraliteit niet wenschelijk dat zulk geknoei open- lijk wordt gestigmatiseerd Naar wij vernemen is de datum derherope- ning van den maildienst YlissingenQueensborough thans bepaald op 15 Mei aanstaande. Eenige dagen bevorens zal een der booten naar Queensborough vertrekken, alwaar het nieuw aangelegde havenhoofd plechtig zal worden ingewijd. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besio- ten zieh tot de regeering te wenden, met verzoek om op nieuw vergunning te erlangen tot de heffing van plaatselijke belastingen op voorwerpen van verbruik. De heer D. van de Linde, die reeds 54| jaar de hoofdonderwijzersbetrekking in zijne geboorte- plaats te Wolfaartsdijk heeft vervuld, heeft zijn voornemen bekend gemaakt tot aanvraag om zijn ontslag. De algemeene commissie voor den waters- nood te 's Bosch heeft zich op de hoogte weten te stellen van het aantal bunders in de door den waters no o<l meest geteisterde gemeenten van Noord- Brabant in 1875, met verschillende gewassen is beteeld geworden, om zoodoende eenigermate een overzicht te krijgen van hetgeen aan poot- en zaad- vruchten verloren kan zijn gegaan en om die ver- liezen zooveel mogelijk te lenigen. Uit de bij haar verkregen opgave blijkt o. a. dat in die geheel of gedeeltelijk overstroomde gemeenten van de voor- naamste gewassen in 1875 zijn beteeld geworden met tarwe 648, rogge 5066, gerst 502, haver 1050, boekweit 1275, erwten 176, aardappelen 2836 en met vlas 382 hectaren. Naar wij vernemen is de terechtstelling van Jut en zijne huisvrouw bepaald op Donderdag 27 dezer en volgende dagen. Volgens opgaaf van het bureau Veritas zijn in de maand Februari verongelukt 86 zeilschepen, als: 25 Engelsche, 18 Amerikaansche, 12 Fransche, 6 Noordsche, 4 Duitsche, 3 Grieksche, 2 Neder- landsche en 12 waarvan de vlag niet bekend is; hieronder zijn begrepen 7 schepen waarvan berichten ontbreken. In dezelfde maand verongelukten 6 stoomschepen, als 4 Engelsche, 1 Fransch en 1 met onbekende vlag. Omtrent den dood van generaal Pel leest men in 't Algemeen Dagblad van Ned.-Indie De treffende tijding is hier per telegraaf ont- vangen, dat de militair en civiel bevelhebber op Atchin, generaal-majoor J. L. J. H. Pel, den dood gevonden heeft. Op het toppunt van zijn roem, gesteund door het onbeperkt vertrouwen zijner manschappen, toe- gejuichd door het geheele Nederlandsche volk, dat van hem de voleindiging van het langdurig en moeilijk werk in Noordwestelijk Sumatra ver- wachtte, wordt generaal Pel onverwacht afgeroepen van zijn post. Geen vijandelijken kogel of klewaghouw ont- troofde aan het zegenvierende leger zijn hoofdhij viel niet als offer van de gevreesde ziekte, die zoovele dapperen in Atchin ten grave sleept. Pel is gestorven in het bivak te Gighem, eene plaats, reeds sinds lang in ons ongestoord bezit, in den avond van 11. Dinsdag op Woensijag 22 op 23 lebruari, aan een plotselinge beroerte of aderbreuk. Vermoedelijk stond die doodelijke ziekte-aanval in verband met koorts. Groot moet de verslagenheid in het leger te Atchin zijn, van hetwelk Pel de afgod was. Reeds is het lijk naar Kotta-Radja gebracht, waar het aan de aarde zal worden toevertrouwd. Had Pel den krijgsmansdood tegenover den vijand mogen sterven, welk een geestdrift om hem te wreken, zou alien hebben bezield. Landbouw-berichten. Stekelen maaien, is stekelen zaaien; Stekelen plokken, is stekelen lokken; Maar stekelen steken, is ze den nek breken. In dit rijmpje wordt aangetoond, dat het eenig afdoend middel om de stekelen te verdrijven, is ze uit te steken. Die zijn onkruid een jaar laat staan, Jvan zeven jaar uit wieden gaan. Wintergraan zegt: Smijt mij er op; ik kruip er wel in. Zomergraan daarentegen zegt: Smijt mij er in; ik kruip er wel uit. Trouwens, wegens de meerdere droogte van grond en lucht in het voor- jaar, moet zomergraan in den regel meer met aarde bedekt worden dan wintergraan. Die vroeg zaait, heeft den tijd vdor zich; die laat zaait, achter zich. Goed gezaaid is half ge- maaid. Zaaiing hoi oogsten vol, of: Dun gezaaid, digt geoogst. Zoo zeide ook vader Cats reeds: Men moet met handen en niet met manden zaaien. Wie dik zaait wordt niet rijk. V elen benadeelen zich door te digt te zaaien, waardoor de planten geene gelegenheid hebben om zich behoorlijk te ontwikkelen, de granen niet ge- noeg uitstoelen enz. Bij holle zaaiing begint men dan ook dadelijk met eene goede hoeveelheid zaai- zaad te besparen. Als men de rogge niet uitzaait in September of in het begin van October, maar in November, moet men wel een hectoliter meer te velde brengen. Het zaaien al of niet op rijen, maakt bij vele granen ook wel 1 hectoliter verschil in de op een hectare noodige hoeveelheid zaaizaad. Bij eene grove berekening kan men aannemen, de kosten van het wieden te kunnen bestrijden uit de waarde van bet uitgespaarde zaaizaad, zoodat men de goeden stand van het gewas en de zuiverheid van onkruid kostehus verkregen heeft. Men schrijft uit Bath: In den oostelijken lioek van Zuid-Beveland zijn de landbouwers druk bezig met de werkzaamheden, die in gewone jaren reeds in Februari gedaan worden. Boonen, erwten en zomerkoren worden aan den grond toevertrouwd. Koolzaad en winterkoren beloven veel; ze hebben zicli in vorst en ruw voorjaarsweer goed gehouden. Ook lokten de mooie dagen dezer week tot tuinarbeid uit. Vroege aardappelen worden gepoot. De veehouder J. Bakker te Stroes, zal op de tentoonstelling te Rotterdam, die op 4 April gehouden wordt, eene prachtige koe ten toon stel len met vier stuks koeien, aflomstig van een dracht en geworpen door de eerste koe. De Engelsche politie heeft eene lijst rond- gezonden van de kostbaarheden Zaterdag jl. uit den winkel van de juweliers Williams Sons te Londen gestolen, en genoemde flrma heeft eene belooning van 6000 p. st. op de ontdekking der schuldigen gesteld. Het magazijn dat Zaterdag jl., zooals bij zeer velen thans gebruikelijk is, reeds ten 2 ure gesloten werd, bleef van Zaterdag tot Maandag zonder oppasser en het gas werd bran- dende gehouden. De dieven wisten tegen het val- len van den avond, naar men vermoedt, den win kel binnen te komen en bedienden zich van nage- maakte sleutels om de brandkasten te openen. Die sleutels werden gemaakt naar een afdruksel, dat door een ander persoon die echte sleutels be- handelde, of die een ander stel dat in een geheime plaats bewaard werd, wist te ontdekken, geleverd moet zijn geworden. Naar men verneemt, zou de politie een spoor gevonden hebben tot ontdekking van de dieven, doch zoo iets wordt gewoonlijk bericht. De dezer dagen te Mersey aangekomen Creta, had aan boord den kapitein en negen man van het het Engelsche zeilschip Great Brittain; dat schip is gezonken, waarna het Fransche schip de onge- lukkigen op ongeveer 600 mijlen afstand van Kaap Clear, in een boot zag rondzwerven, uitgehongerd en doodelijk zwak. Negen dagen liadden zij in de boot doorgebracht en geen ander voedsel gehad dan de lijken hunner van honger gestorven mak- kers. Van de dertig aan boord genomen matrozen zijn slechts tien in het leven gebleven. Door den storm, die den 10 en 11 Maart woede, is de waterval van den Niagara nagenoeg droeg gelegd. Droogvoets zijn verscheidene personen uit de Vereenigde Staten naar Canada getrokken. Tusschen Goat, Island en Prospect Park, onder de hangende brug, waar de strooin gewoonlijk het sterkst is en 20 mijlen in het uur aflegt, was het water teruggedrongen, zoodat een man te paard kon oversteken. GEMENGDE BERICHTEN. In den Buitensingel te Amsterdam zijn ver- leden week twee in staat van ontbinding ver- keerende lijken van vrouwen gevonden. Een 75-jarig man, die als loodgieter werk- zaam was op het dak van eene woning te Utrecht, is door een onbekende oorzaak neergestort in den tuin, met het hoofd op een stoepsteen. Hij was onmiddeiijk een lijk, zoo luidt een bericht. Men noemt de oorzaak onbekendzij is, dunkt ons zoo raadselachtig niet. Menschen van 75 jaar moesten niet meer op daken werkzaam zijn. Te Scheeman (Gron.) heeft zich een vreem- deling in een schapeuhok door ophanging van 't leven beroofd. Men meent dat het de eigenaar is van een kermistent uit Herford. Een dame uit Oudenbosch heeft voor de noodlijdenden 1600 gekookte eieren naar de hoofd- commissie te 's-Bosch gezonden. Men schrijft uit Meppel De vangst van panharing is thans door't schoone weder zoo gunstig, dat de bokkingrookerijen in den omtrek nacht en dag bezig zijn met zoogenaamde z/stoomen"; waardoor een zoo groote massa bokking naar 't binnen- en buitenland wordt getransporteerd als zulks in geen jaren 't geval is geweest. De

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2