Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Y laanderen. No. 1154. 16* Jaargang. Woensdag 5 April 1876. BINNENLAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J, K. G. Dhont te Neuzen. Politiek Overziclit. Voor wat al staatkundige intrigues is toch die beurs de dienares geweest, tot wat al verkeerde en ongelukkige speculation geeft zij aanleiding, hoe wordt haar uitgebreide invloed misbruikt, om tijdin- gen te verspreiden, misschien met geen ander doel, dan om op de lichtgeloovigheid der groote menigte te speculeeren en aanzienlijke winsten te behalen. Wat zij den eenen dag met het gezag harer stem, waarnaar zoo aandachtig wordt geluisterd, met ophef inededeelt, wordt niet zelden den anderen dag als onwaar weersproken. Zoo worden de meest tegenstrijdige berichten mede- gedeeld uit Eusland. De Czaar, zegt men, lijdt aan asthma, welke kwaal verergeri, door eene ont- steking in de luchtpijpstakken, voor welke kwaal alleen in een zuiderlijker klimaat herstelling is te vinden. Hij wil zich daarom voor een tijd lang aan de regeering onttrekken en het besluur intus- schen opdragen aan zijn oudsten zoon. Detioons- opvolger en vooral zijn gemalin zijn zeer anti- Duitsch gezind, en het eerste gevolg zal zijn eene wending in de Oostersche zaken. En uit Petersburg bericht men daarentegen, dat van dit alles daar niets bekend is. Integendeel moet de keizer voornemens zijn, zich in de eerste helft van Mei naar Berlijn te begeven, om zich daarna, als naar gewoonte, te Livadia te vestigen. Zoo wordt de buitenlandsche effectenmarkt dage- lijks meer en meer gedemoraliseerd en heerscht zelfs in de soliedste fondsen eene paniek. Omtrent de Oostersche zaken wordt gemeld, dat thans eene overeenstemming is tot stand gekomen tusschen baron Eodich en Mukhtar-Pacha. Tot 10 April zal er een volkomen stilstand van vijandelijk- heden in de Herzegowina plaats hebben. Het moei- lijkste punt, waarop de quaestie van den wapenstil- stand dreigde af te stuiten, de approviandeering van Niksiks, is overwonnen door de tusschenkomst van den vorst van Montenegro, welke tusschenkomst door baron Eodich was ingeroepen. De vorst van Montenegro zal namelijk zijn invloed op de insur- genten doen gelden, opdat de Turken ongehinderd de genoemde vesting van nieuwe levensmiddelen kunnen voorzien. De finantieele toestand van Turkije daalt hoe langer zoo meer. De gedelegeerden der Pransche en Engelsche fondsenhouders hebben hun plan, tot regeling der schuld, bij de verhevene Porte ingediend. Het zou bestaan in eene concentratie of unificatie der Turksche schuld, terwijl tevens zekere inkomsten der schatkist aan de fondsenhouders zouden toege- wezen worden. De Porte heeft zich een nader onderzoek dier plannen voorbehoudeninmiddels werkt zij reeds druk aan de unificatie der schuld door haar besluit, om de betaling der April-coupon voorloopig tot den le Juli uit te stellen. Aan de gezanten is daarvan kennis gegeven. De Porte schijnt dus alleszins genegen, om de schuld in eene uniforme, niet-rentegevende, te converseeren. Dit laatste zal zeker minder in den smaak der effecten- houders vallen. De door de Pransche kamcr van afgevaardigden benoemde commissie voor de amnestie heeft het voorstel Easpail verworpen. Eicard, de minister van binnenlandsche zaken, die bij de commissie- vergadering tegenwoordig was, verklaarde, dat de regeering alle voorstellen tot het verleenen, zoowel van eene geheele als van een gedeeltelijke amnestie, van de hand wijst. Van het haar toekomend recht van gratie zal zij echter een ruim gebruik inaken. De commissie van den Senaat heeft hare beraad- slagingen over de amnestie nog geheim gehouden. Zij heeft zich echter met bijna algemeene stemmen voor de onmiddelijke opheffing van den staat van beleg verklaard. De ex-koningin Isabella heeft haar plan, om naar Spanje terug te keeren, weer opgevat. Zij wil in de volgende week de reis aanvaarden, eenige dagen te Madrid vertoeven en zich vervolgens te Seville gaan vi tigen. Op de bekende interpellate aan den heer Disraeli, betreffende de reis van de koningin, heeft deze in het Lagerhuis een ontkennend antwoord gegeven. Eene tweede lezing van het wetsontwerp, be treffende den nieuwen titel van de koningin, heeft in het huis der Lords plaats gehad. Vooraf verklaarde Lord Graville, hoewel zich niet tegen de tweede lezing verzettende, het voorstel niet te zullen onder- steunen; Lord Schaftesbury kon de verklaring van Lord Derby, dat het voorstel geen constitutioneele quaestie in het leven zou roepen, niet rijmen met de verklaring van den heer Disraeli, dat overwegingen van ernstig staatkundig belang tot de voordracht hebben geleid. Volgens een der bladen, heeft H. M. reeds tijdens het bewind van Gladstone pogingen aan- gewend, om zich den keizerlijken titel te doen toekennen. De ex-premier evenwel moet toen het plan aan H. M. ten sterkste hebben ontraden, en haar als zijne overtuiging hebben te kennen gegeven, dat in het Lagerhuis daarvoor nooit eene voldoende meerderheid zou kunnen gevonden worden. De Zwitsersche Bondsregeering heeft de Duitsche en Italiaansche regeeringen uitgenoodigd, tot het houden eener conferentie te Bern in de eerste helft van Mei, ter zake van den St. Gothard-spoor- weg. Neuzen, 4 April. Maandag den 3 dezer hield de kamer van Elie- torica, Excelsior" te Neuzen, hare eerste alge meene vergadering, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, met de welwillende medewer- king der dames van IJsselsteijn en van de heeren E. Genbrugge, E. Lacasse en Eiemvis. Juichen wij het edele doel toe, hooger lof zwaaien wij toe aan de uitmuntende uitvoering van het programma; wij durven gerust zeggenzulk een genotvolle avond is ons in Neuzen nog nooit te beurt gevallen; geen wonder, dat bij velen, zoo niet bij alien, de wensch opkwam, om zoo mogelijk, weldra eene tweede ver gadering van dien aard bij te wonen. Wei kon de verwaehting omtrent eene zoo jeugdige vereeni- ging niet hoog gespannen zijn; die is evenwel verre, verre overtroffen; ja, tot verbazing, tot bewonde- ring gebracht; het daverend applaus en de als opgetogene belangstelling mogen de leden aanmoe- digen, om op den ingeslagen weg voort te gaan en aan de medewerkers den lust geven, om ons meer- malen op de uitmuntende vruchten hunner studien te vergasten. Wij mogen niet vergeten, datkunst- broeders uit het zuiden bewezen, dat de kunst en de deugd der liefdadigheid geen grenzen kennen. Axel, 5 April. De collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood, heeft in deze gemeente opgebracht eene som van/344,50, welk bedrag aan de hoofdcommissie te Amsterdam is overgemaakt. De namen van L. A. Klinkhamer (Neuzen), P. Stroo (Ylissingen) en J. Sanders (Nieuwvliet), personen die vroeger bij de marine gediend hebben, komen voor in de St. Ct. van jl. Vrijdag, op een staat van nalatenschappen, als zijnde die gelden nog niet opgeeischt. Is de veertiendedag van April voor iederen welgezinden vaderlander gedenkwaardig, wegens de geboorte, in 1533 te Dillenburg, van prins Willem van Oranje, die de grondvester was van Neerlands vrijheid in kerk- en burgerstaat, voor welk edel doel ook zijne broeders Lodewijk en Hendrik, den 14 April 1574, in den slag op de Mookerheide, hun leven opofferden, diezelfde dag verschaft in het bijzonder aan vier hervormde gemeenten in Zeeland eene aangename herinnering, alste Goes, wegens de eerste viering van het H. avondmaal aldaar in 1579 te Kortgene, om de inwijding van het kerkgebouw in 1688; te Sluis, door het leggen van den eersten steen aan de nieuwe kerk in 1823 en te Aagtekerke, waar men op dien dag, in 1844, een orgel bij het kerkgezang inwijdde. In de zitting van de tweede kamer der staten generaal op jl. Donderdag is o. a. het wetsontwerp tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van rijksgrond bij de dubbele zeesluis te Vlissingen aan de stoomvaart-maatschappij Zeeland, met alge meene stemmen aangenomen. Met grond mag dus verwacht worden, dat de maatscliappij, die voor de som van f 15720 eige- naar zal worden van voornoemde gronden, krachtens het aangegane contract zal overgaan tot het bouwen van een hotel bij de zeesluis, ten dienste van de passagiers, die van hare booten voor de reis van en naar Engeland zullen gebruik maken. Dit jaar zullen in werkelijken dienst worden opgeroepen voor herhalingsoefeningbij het reg. gren. en jagers de miliciens-verlofgangers der lich- ting van 1873, van 18 Juli tot 21 Aug. en die van 1874 van 23 Aug. tot 26 Sept.; bij het 2e, 3e, 4e, 5e en 7e reg. inf. de verlofgangers van 1873 van 4 Mei tot 7 Juni en die van 1874 van 8 Juni tot 12 Juli; bij het le reg. vest. art. de verlofgangers van 1874, behalve de torpedo com- pagnie, van 20 Mei tot 28 Juni en bij het 3e reg. die van 1874 van 1 Juli tot 9 Aug.; bij het 3e reg. die van 1874 van 6 Sept. tot 14 Oct.; bij de pontonniers de verlofgangers der lichting van 1873 van 17 Juli tot 25 Aug.; bij de veld- en rijdende art. die van 1873 van 21 Juli tot 29 Aug.; bij het bataillon mineurs en sappeurs die van 1874 van 3 Aug. tot 11 Sept. Voor het bij wonen van troepenvereenigingen en het deelnemen van oefeningen op groote schaal; bij het le en 8e reg. inf. de verlofgangers der lichtingen van 1873 en 1874 van 31 Juli tot 29 Aug.; de milicien hospitaal-soldaten, lichting van 1873; bij de vest. art. van de lichting van 1873, Ml 7.KVMM COIRANT. ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door bet geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushoudera. Van ltot4regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1