Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-\ laanderen. No. 1133. 16« Jaargang. Zaterdag 1 April 1876. BINNEN LAND. Bit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. JPolitieli Overzicht. Als wij ons nederzetten, om onzen lezers de geschie- denis van den dag mede te deelen, dan moeten wij erkennen, dat er geen politiek feit is van bij- zonder gewicht. De stroom der wereldgebeur- tenissen gaat kalm zijn gang. Men bespeurt wel, dat er beweging in het water ismen ziet wel, dat die stroom nog vele elementen in zich bevat, om krachtiger voort te Snellenja, buiten zijne oevers te treden, maar voor het oogenblik gaat hij stil zijn gang in zijne gebaande bedding. De nieuwe titel voor de koningin houdt in En- geland de gemoederen nog steeds in hevige span ning. In plaats van, zooals in vele landen het geval zou zijn, door vleierij en pluimsmjkerij de onge- lukkige en gevaarlijke nieuwigheid toe te juichen, wordt zij door verschillende parlementsleden en dagbladen sterk afgekeurd. Het parlementslid Faiviet heeft in het lagerhuis zelfs medegedeeld, dat, ingeval de Royal Titles Bill tot wet verheven wordt, hij in de kamer zal voorstellen, een adres te richten tot H. M., ten einde haar te verzoe- ken, geen anderen titel te aanraarden in Indie, dan dien van koningin. Ook de ex-premier van Engeland, de heer Gladstone verklaart, tot de over- tuiging te zijn gekomen, dat H. M. niet gerech- tigd is, de keizerskroon te aanvaarden, wanneer men let op de geschiedkundige klassieke beteeke- nis van die kroon; bovendien, zegt hij, heeft het echte goud, van de door eeuwen gewijde kroon der Engelsche monarchen, niet het opzichtige bedrie- gelijke klatergoud noodig van het nieuwerwetsch oppervlakkige verguldsel, dat voorgesteld wordt. Ook het vertrek van de koningin buitenslands, tijdens het parlement zitting houdt, wordt door de openbare mening sterk afgekeurd, omdat men meent, dat er geen belangrijke politieke redenen bestaan, die deze handelwijze billijken, terwijl geen schik- kingen zijn gemaakt, om de moeielijkheden in de staatkundige zaken, die voortvloeien uit de afwezig- heid van de koningin, te verhinderen. De Suez-aandeelen-geschiedenis baart ook nog al eenige zorg. De niet openbaarmaking van het verslag van den heer Cave gaf aanleiding tot eene interpellate, waarop de minister Northcate ant- woordde, dat, hoewel hij zelf niet van oordeel is, dat de openbaarmaking van het rapport nadeelig zou kunnen zijn voor de belangen van den Khedive, de regeering nochtans genoodzaakt is, het verlangen van dien vorst te eerbiedigen. De zuivering in het personeel der prefecten in Frankrijk schijnt te zullen worden voortgezet. Hiermee zal echter worden gewaeht tot na het onderzoek der geloofsbrieven. Dat tijdstip wordt door die prefecten, welke geen zuiver geweten hebben, met zeer veel spanning tegemoet gezien. De amuestie-eommissie van de tweede kamer heeft zich thans in beginsel tegen eene algemeene amnestie verklaard, maar zij betoogt daarbij de wenschelijkheid van, met de meeste lankmoedigheid het recht toe het verleenen van gratie en tot vermin- deren van straf toe te passen. De berichteu over den opstand in de Herzego- wina zijn weer tegenstrijdig. Een klaar begrip van den toestand en de beaoelingen der twistende partijen is uit de verwaide berichten niet te verkrijgen. Neuzen, 31 Maart. Door Z. M. den koning is met ingang van 1 April benoemd tot plaatsvervanger district-veearts en tot gouvernements keurmeester de heer E. A. L. Quadekker, rijks- en provinciaal veearts te Neuzen. Met erkentelijkheid voor de door onze gemeente- naren bij vernieuwing betoonde hulp ter leniging van dat onzer ongelukkige landgenooten, deelen wij mede dat het concert, jl Dinsdagavond door de muziekale vweenigingen Apollo" en w Neuzen's Mannenkoor" alhier, gegeven ten voordeele van de noodlijdenden door de overstroomingen in ons vaderland, heeft opgebracht de betrekkelijk aan- zienlijke som van /"ll 7,en dit bedrag heden is overgemaakt aan de algemeene commissie voor de genoemde noodlijdenden te Amsterdam. Bij de publieke veiling op eergisteren, is het logement //het Nieuw Koffiehuis, staande op het Marktplein alhier, als mede het paardenstal aldaar, gezamenlijk verkocht voor f 6670,De timmermanswinkel en erf, gelegen achter de her- vormde kerk, werd opgehouden voor f 2000, Gedurende de 2e helft der maand Februari zijn door het postkantoor alhier de volgende brieven verzonden gericht aan onbekende personen als Maas, te Amsterdamwed. Abramte Hoofd- plaat. Z. M. heeft aan den heer L. H. J. Thissen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontvanger der directe-belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, te Axel c. a., behoudens aanspraak op pensioen. Westdorpe, 28 Maart. Op heden is ter ver- gadering van den gemeenteraad alhier, uit zijn midden, eene commissie benoemd tot het doen eener collecte ten behoeve der noodlijdende door den watersnood. Terzelfde vergadering werd ook be- sloten bij adres aan de tweede kamer der staten generaal, het, door het gemeentebestuur van Axel aan de kamer ingediend adres tot behoud van het kantongerecht aldaar te ondersteunen. Ilonteuisse, den 28 Maart. Ook in deze ge- meente is eene commissie tot inzameling van gelden voor den watersnood in Noord-Brabant en Gelder- land tot stand gekomen. Aan het hoofd daarvan hebben zich geplaatst: de hoog wel geb. heer H. A. A. Baron Collot d'Escury burgemeester, de wel eerw. lieeren J. F. SmuldersR. K. pastoor teGroenen- dijk, G. L. Krol, predikant, en L. J. C. Laurent R. K. pastoor te Lamswaarde. Overigens is de commissie in tweeen verdeeldvoor het noordelijk deel der gemeenteP. A. Adriaansens, voorzitter, W. Goedhart, P. F. Fruijtier, J. A. Pateer Ez. C. Fassaert en J. J. van Arenthals leden; voor het zuidelijk deel der gemeente J. C. Rosseel, voorzitter, J. van Jole, L. Fassaert, G. F. Wil- lemsens, A. van Dijke en J. F. Theije leden. Aan beide gedeelten der commissie is machtiging verleend zich meerdere leden toe te voegen. Men schrijft uit 's HertogenboschHet water blijft steeds vallende en is thans binnen zijne oevers teruggekeerd. In de verschillende fabrieken is de arbeid hervat, de scholen zijn alle weer geopend Met uitzondering van het gedeelte rijksweg 's-Bosch- Hintham zijn de hoofdtoegangen tot de stad weder voor het openbaar verkeer opengesteld. Door den minister van oorlog is machtiging verleend, om de gronden der vestingwallen tot herstel van wegen te bezigen. Het gedeelte spoorweg VBoschVught is geopend; de spoorbrug over de Dieze is nog niet hersteld, zoodat het gedeelte spoorweg's Bosch Hedel nog eenige dagen zal gesloten zijn. De buitengewone riviercorrespondentie langs de Maas is in deze provincie opgelieven. De algemeene watersnood-commissie alhier ont- vangt voortdurend van alle zijden hulp. Yan Z. M. den koning, die reeds groote hoeveelheden kleeding- stukken deed afzenden, is weder eene aanzienlijke partij ham, spek en worst ontvangen. Het getal personen, die in de meest geteisterde gemeenten tengevolge van de waterramp hunne woningen hebben moeten verlaten, bedraagt 5432. Yan dezen werden 1176 opgenomen in scholen en andere openbare gebouwen, de overigen werden bij particulieren verpleegd. Door de heeren gebroeders Ravesteyn zijn, op hun fabriek te Westrave onder Utrecht, twee gedenksteenen vervaardigd, om aan de Hollandsche kerk te New-York te worden aangeboden. Ze zijn samengesteld uit aaneengevoegde tichels, in welke de letters, die de opschriften vormen, met verschillende kleuren zijn ingebrand. De grootste van twaalf tichels is bestemd om in den gevel van den ingang te worden ingemetseld, en draagt het Engelsche opschriftHolland Memorial Church, Remember the old Country", en daaronder de zinspreuk van de Dutch Reformed Church ,/Een- dracht maakt macht". De tweede van zes tichels, moet binnen het gebouw worden inge- muurddaarop staat het Hollandsche opschrift //Uit hetoog, Niet uithethart. DeEvangelieprediking in de moedertaal, gesteund door giften uit het Vaderland 1876. Volgens het Utr. Dbld., zou thans met de opbrengst der inzainelingen voor de watersnoodlijders veel omzichtiger gehandeld worden dan vroeger. Vdor de vergoeding der schade, zou thans eerst een onderzoek plaats hebben om ongelijkmatigheden te voorkomen. Wij zullen wel niet behoeven te verzekeren, dat wij dit met genoegen vernemen. Blijkens een bij de regeering ontvangen telegram uit Ned. Indie wordt het navolgende uit Atchin van 24 Maart gemeld Een gewichtig punt, Atoa-Noord, is bezet. De gezondheidstoestand stationnair. Weersge- steldheid minder gunstig. De luitenants Cayaux en Beckman overleden. Liandbouw-berichten. In het tijdperk van vier weken 20 Februari tot 18 Maart 1876, zijn, blijkens ingekomen ambts- berichten, door longzie1-^ aangetastin Zuidhol- land 162, in Noordhoiland 6, in Utrecht 11, in Friesland 68, en in het rijk 247 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 237 runderen door die ziekte aangetast. Aan de beurs te Groniugen is Vrijdag 11. wit klaverzaad verkocht voor 100 per HI. Sedert NEIJZENSCHE COIJRANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- tenren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van ltot4regels y0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1