Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1132. 16* Jaargang. Woensdag 29 Maart 1876. BINNENLAND. ABONNEMENT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. t k IPolitiek Overzicht. De berichten, welke ons omtrent de zaken in de Herzegowina geworden, luiden zeer verschillend. Wordt aan de eene zijde bericht, dat de opstande- lingen maar niet willen luisteren naar de vrede- lievende aansporingen van de Montenegrijnsche afgevaardigden, aan den anderen kant zegt men, dat de insurgenten een meer luisterend oor aan de Turksche bevredigingsvoorstellen beginnen te leenen en genegen zijn, een wapenstilstand te sluiten, ten- einde de onderhandelingen gemakkelijker te maken. Een Petersburger blad, deze toestanden bespre- kende, zegt, dat aan den Beneden-Donau gewicbtige gebeurtenissen worden voorbereid. Het zwaartepunt van den tegenwoordigen toestanligt eensdeels in de diplomatieke tusschenkomst der Europeesche mogendheden, anderdeels in liet voornemen van Servieom den strijd tegen Turkije te begin nen. Het is nu de vraag, wat sterker zal zijn, de pressie der diplomatic ten gunste van den vrede of de Skupschtina, die den oorlog wil. Ilierop reeds antwoord te geven, zou voorbarig zijn, daar er be- halve de Skupschtina, nog andere factoren in aan- merking komen. Dat de meerderheid van het Servische volk den oorlog wil, kan aan geen twijfel onderhevig zijn. Indien het alleen van de Skupsch tina had afgehangen, dan waren de Turken sedert lang niet meer de onderdrukkers van de Christeuen in Bosnie, de Herzegowina en Oud-Servie. Naar men uit Ragusa meldt, zijn de insurgen ten onder Mussisch, die naar Oostenrijksch grond- gebied zijn gedreven, gevat en op het eiland Curzola gelnterneerd. Men weet niet, wat er van Mussisch zelf geworden is. Officieus wordt uit Belgrado bericht, dat bij de oproeping der reserve gebieken is, dat Servie nu over 300,000 soldaten beschikken kan. De porte heeft officieel bericht ontvangen, dat de vorst van Montenegro den president van den senaat en twee senatoren naar Grakowo heeft gezonden, om daar namens hem te gelasten, dat de grootst mogelijke neutraliteit tegenover de Herzegowina moet worden in acht genomen. In Frankrijk is //de amneslie" nog de quaestie van den dag, en de gedachtenwisseling in de kamer kenmerkt zich daarbij door de bekende onstuimig- heid van de Fransche afgevaardigden. Mac-Mahon zal zeker gaarne op breede schaai het recht van gratie willen toepassen, maar het dient toch opgemerkt te worden, dat het onbillijk zou zijn, daarbij alien dezelfde voorrechten te doen deelen. Het onderscheid tusschen hen, die de commune op het touw hebben gezet en geleid, die de gijzelaars en de generaals vermoordden en Parijs in brand staken en hen, die met geweld bij de troepen der commune zijn ingelijfd, die door den nood, om zich en liunne familie voor den hunger - dood te bewaren, zich lieten aanwerven, die te goeder trouw, geloovende, dat de republiek bedreigd was, zich bij de commune aansloten, maar zich van haar keerden, zoodra zij het schandelijke doel der lioofdmannen inzagen, is te groot, dan dat die alien op dezelfde voorrechten aanspraak zouden hebben. De prefecten-wisseling is in vollen gang. Een aantal is reeds ontslager, anderen worden tegen hun zin verplaatst. Alphonsus is thans te Madrid en houdt weder recepties. De voorzitter der cortes las bij gelegen- heid daarvan de troonrede. De jonge koning ant- woordde daaropylk erken alles, wat wij verschul- digd zijn aan den moed onzer soldaten, maar er blijft ons nog eene moeilijke taak over, nl. den vrede duurzaam en voordeelig te maken voor de bevolking van Spanje." Zesduizend personen hebben den koning hnnne gelukwenschen aangeboden. Naar aanleiding van het feest van keizer Wilhelms geboortedag zijn vele benoemingen en bevorderingen geschiedt bij het Pruisische leger. O. a. is de prins von 13. ;marck bevorderd tot generaal der ka valerie. Keizer Wilhelm zal in de eerste week van April koningin Victoria te Baden-Baden een bezoek brengen. Het grootste deel dier maand zal de keizer wellicht te Wiesbaden doorbrengen en tegen het einde daarvan naar Berlijn terugkeeren, om aldaar den keizer van Rusland op diens reis naar Ems te ontvangen. Koningin Victoria zal tegelijk in Engeland terug keeren, als de kroonprins uit Indie weer voet aan wal zet. In de berichten betreffende de terugreis van den prins wordt gemeld, dat 80 dieren aan boord van Serapis zijn. De olifanten wandelen op het dek, de herten zijn geheel tarn en de tijgers zijn huise- lijk geworden, ofschoon ze eene neiging tot afwijking aan den dag leggen. Neuzen, 28 Maart. Mag de plaats onzer inwoning zich sedert een paar jaren verheugen in eenen flinken vooruitgang door het vestigen van eenige firma's, welke uitge- breide handelsrelatien met het buitenland hebben aangeknoopt, waardoor eene geregelde vaart van hier op Engeland bestaat, het is ons nu weder een ger.oegen te kunnen mededeelen, dat de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, te Amsterdam, het oog op Neuzen heeft gevestigd door den heer J. J. Reder als haren agent alhier te doen optreden. Het kantoor wordt voorloopig aan het spoorweg- station gehouden. Tot onder-sluismeesters zijn benoemd te Neuzen, aan de West-sluizen, A. C. Limonard, thans eerste sluiskneclit te Vlissingen, en aan de Oost-sluizen, W. Satter, thans eerste sluisknecht aan laatstge- noemde sluizente Sas van Gent, C. Sen utter, laatst onder-sluismeester te Vlissingente Vlissin gen, G. J. Bruker, laatst kapitein op het lichtschip bij Walsoorden. De militaire vereeniging, //Ons genoegen" alhier, welke jl. Donderdag eene tooneelvoorstelling ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood gaf, heeft voor dat doel, na aftrek der kosten, een bedrag van f 43,46 aan het bureau van //het Vader- land" overgemaakt. De kantonrechter te Sluis, heeft zekere A. de Reu, koopman in vee te IJzendijke, veroordeeld in zes geldboeten, ieder van /"10, ter zake van het weigeren van betaling van tolrecht, verschuldigd voor het bereiden van den steenweg van Water- landkerkje naar Waterland-Oudeman. Bij gebrek van betaling treedt lijfsdwang in de plaats. Door het ministerie van oorlog zijn de chefs der corpsen aangeschreven om van de miliciens der lichting 1875 slecht 330 man door loting aan te wijzen per regement onder de wapenen te houden, terwijl de overigen reeds den 1 Mei a. s. in het genot van onbepaald verlof moeten worden gesteld. Verder bestaat bij den min. het voornemen om 'na den oefeningstijd einde Juli oudere lichtingen onder de wapenen te roepen. In het kiesdistrict Eindhoven is herkozen tot lid der tweede kamer, de heer mr. A. J. H. van Baar. Z. M. de koning heeft van het Loo reeds verscheiden bezendingen linnengoed, beddengoed enz. naar de door den watersnood geteisterde plaatsen doen verzenden. Ook is een groote hoeveelheid erwten- en boonenworst, 400 kilo ham en 200 kilo spek, te Twello voor rekening van Z. M. aange- kocht, aan de betrokken autoriteiten toegezonden. Zou het niet tijd worden voor de welvarende en schoone hoofdstad van Noord-Braband, om maat- regelen te nemen, teneinde de telkens terugkeerende overstroming harer straten te voorkomen Indien wij wel zijn ingelicht, zou eene som vaD f 400,000 voldoende zijn om de lage gedeelten der stad te vrijwaren voor het rivierwater. Wanneer men denkt aan de ontzaglijke schade, welke een overstrooming als de tegenwoordige in de huizen veroorzaakt, en aan de treurige gevolgen voor den gezondheidstoestand der burgers welke zij nalaat, dan schijnt het uitgeven van geld tot bescherining der stad door gezond verstand en spaarzaamheid te worden aanbevolen. Het rijk zou zeker niet nalaten te helpen. Aan den pastoor Godschalk te Alem (Noord- Brabant) heeft men aldaar veel te danken. Ruim met tijdelijke goederen gezegend, stelde hij alles ter beschikking der ongelukkigen, zoodat daar en voor Maren geen hulp van buiten dadelijk noodig is. Meer dan zijne hulpvaardigheid bewondert men zijn krachtig handelend optreden zelfs dreef hij de luien en onverschilligen tot werken en zorgen aan, aller- meest door zelfs duchtig de handen uit den mouw te steken. Zijn de jongst verloopen dagen voor vele gemeenten van ons Yaderland dagen van angst en zorg geweest, niet minder zijn zij dat geweest voor Lexmond. De Lek toch, die slechts eenige duimen onder de kruin van den dijk bleef, stuwde liars golven, door vreeselijke stormen voortgezweept, op verschillende plaatsen over den dijk, alles in hare vaart vernielende en overal een' doorweg zoekende. Zondag, 12 Maart, begon zij haar vernielingswerk. De buitendijks staande woningen, door meer dan 25 gezinnen bewoond, werden door water en wind zoodanig gebeukt, dat de bewoners gedeeltelijk ver- plicht waren hunne woningen in allerijl te verlaten, en anderen hunne toevlucht op de zolders te zoeken. Deze woningen zijn deerlijk gehavend, en meest onbewoonbaar geworden, terwijl van de bewoners veel, wat door vlijt en spaarzaamheid was vergaderd, verloren is gegaan. Nauwlijks was het bekend, welke gevaren er dreigden, of tlinke, onverschrokken mannen, door het vastberaden dijkcollege der Yijf- Miznstiu: C011RANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie/ 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbusbouders. ADVERTENTIEN. Van ltot4regels _/0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1