BINNENLAND. Neuzen, 24 Maart. De heer E. H. E. W. Mathon, lid van de prov. staten van Zeeland, lid van den raad van Middelburg, directeur der registratie en domeinen, is benoemd tot bewaarder der hypotheken van bet kadaster en de scheepsbewijzen te Amsterdam. Hulst, 23 Maart. Gisteren beeft alhier door de directie van den 's Heer Arendspolder, gemeente Ossenisse, de aanbesteding plaats gehad van het maken van een buitenberm, bet verbeteren van een gedeelte zeedijk met steenbestorting enz., welke werken zijn aangenomen voor 22,800 door den heer D. Tbolens te Neuzen. Sas van Gent, 23 Maart. Er beeft zich hier eene commissie gevormd tot het inzamelen van liefde- gaven, ten beboeve der slachtoffers van den wa tersnood. Die commissie bestaat uit de beeren Peeters, Ammon, Loeff, Sclnls, Stevens Jr., G. Stubbe en Troelstra. Zij zal eene inteekeningslijst doen circuleeren en den inteekenaren, op nader te bepalen tijd en plaats, een soiree rethorique et musicale aanbieden. Zaamslag, 24 Maart. Hoewel zich hier nog geene commissie beeft gevormd, om inzaraelingen te houden ten beboeve der ongelukkigen voor den watersnood, zoo worden ze ecbter ook hier niet vergeten. Bij de godsdienstoefeningen op aanstaande Zondag den 29 dezer, zal er in de hervormde kerk worden gecolleeteerd. Moge door eene goede op- brengst het werk der liefde ook bier worden bekroond. Ossenisse, 23 Maart. In eene vergadering van ingelanden der vereenigde polders van Ossenisse, deze week gehouden, is voorloopig besloten aan de verdediging van den zeedijk groote verbeteringen te doen. Deze verbeteringen zouden bestaan in het aarbrengen van'bermen en het door sfeenglooiing vervangen van het in 1869 en 1870 aangelegde rijsbeslag. De jongste stormen hebben ook wel bewezen, dat deze dijk door zijne ligging bij de tegenwoordige verdediging niet bestand is tegen de waterelementen. Lof dus den ontwerper van het gedane voorstel. In eene vergadering, binnen kort te houden, zal de definitieve beslissing, daar een afkeuring zeker niet in den geest der ingelanden liggen zal omtrent de uitvoering en een plan tot geldleening, genomen worden. Hontenisse, 23 Maart. Na regen komt zonne- schijn. Nu het weder is uitgebuid, en wij lang- zaam van het overtollige water worden ontlast, begint in den boerenstand, al zegt men, dat het wat laat is, toch eenig leven te komen. Een aanvang wordt gemaakt met het planten van erwten en boonen, waarna ook spoedig al de overige zomer- vruchten zullen worden geplant en gezaaid. De sterke nachtvorsten zijn ecbter niet voordeelig. Breskens, 20 Maart. Heden vormde zich al hier, op uitnoodiging van den Burgemeester eene commissie tot het inzamelen van giften voor de slachtoffers van den watersnood, bestaande uit de heerenD. Mulder, burgemeester, Meijer Sr. en J. B. Becu, wethouders, J. W. de Koster en A. Luteijn, leden van den raad, voorts de ingezetenen Chr. Risch, J. de Masier, J. Bootsgezel en A. Cornelis. Mochten de pogingen, die aangewend worden om den nood en de ellende der zoo zwaar getroffenen te lenigen, met den besten uitslag bekroond worden. Bedankt voor het beroep naar Breskens door Ds. Kleber, predikant te Ankeveeu. Bij de op 21 dezer gehoudene verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Breskens zijn ingeleverd 38 stembriefjes, waaronder een van onwaarde; 27 stemmen werden uitgebracht op P. Leenhouts en 10 op P. J. van Santen. Uit Middelburg wordt ons gemeld, dat door de firma van Zeijlen Decker aldaar eene circulaire is gericht tot hare mede ingezetenen in Zeeland, waarin zij van haar voornemen kennis geeft tot oprichting van een stoomvaart tusschen Middelburg en Java, aanvankelijk met een ijzeren schroefstoom- schip ter groote van ongeveer 2000 aSOOO tonnen met compoud machines, geschikt om bij ongeveer 1000 lasten lading, 50 passagiers le klasse, behalve troepen over te voeren. Daar genoemde firma uitzicht heeft een geschikt vaartuig te kunnen aan- koopen zou de zaak bij voldoende ondersteuning zeer spoedig in werking komen. Het benoodigde kapitaal wordt geraamd op 400,000 waarin de heeren van Zeijlen Decker, die als directeuren zouden optreden, voor een aanzienlijk bedrag aan- deel zullen nemenhet zal worden verdeeld in twintigste, veertigste en tachtigste aandeelen. Tot commissarissen zullen voor de eerste maal optreden de leden der provinciale staten van ZeelandJ. A. A. Fransen van de Putte te Goes en G. J. Sprenger te Middelburg. Aan een brief uit Kotta-Radja, van 26 Januari in de Indier, is het volgende ontleend: In den nacht van den 22 op 23 hebben wij een herhaling gehad van hetgeen niet lang geleden te Longbattah-Missigit is voorgevallen. Te Lemboe- Noordoost is de versterking, gecommandeerd door kapitein Kal, niettegenstaande de strenge waakzaam- heid der posten, door een vrij sterke vijandelijke macht omgetrokken en gedeeltelijk overvompeld. 'tWas ongeveer half twee en stikdonker. De vijand, misschien wel 150 man sterk, was door de duisternis begunstigd onze sterkte tot op p. m. 30 passen genaderd, doch hier werd hij door een der schildwaehten ontdekt en met een schot begroet, waarop ook de andere posten vuur gaven. De Atchineezen lieten zich hierdoor niet tegen- houden; met een vastberaden en goed uitgevoerden aanloop drong een gedeelte hunner macht over de palisadeering de sterkte binnen, wierp dc hoofdpoort open en verspreidde zich met bliksemsnelheid in alle richtingen, voornamelijk in de kazerne. Door het schieten der posten gewekt, grepen de onzen met den meesten spoed naar de wapens. De aauval was echter zoo kort en vlug in zijn werk gegaan, dat ofschoon de bezetting met de loffelijkste orde zich poogde te vereenigen, een woedend gevecht van man tegen man in en om de kazerne ontstond, waarin de onzen zich tegen de klewanghouwen van bijna onzichtbare en zich buitengemeen vlug bewe- gende aanvallers te verdedigen hadden. 't Was een vreesselijk tooneel. Van weerskanten werd met moed, met heldenmoed gestreden en van kwartier geven of nemen kon geen sprake zijn. Men hoorde bijna geen schot, maar daarentegen belette het geraas der blanke wapenen, het krijgsgeschreeuw van den aanvaller en het gekerm der gekwetsten eenig commando te hooren. Toch heerschte er geen verwarring, althans niet in die mate als men bij zulk eene gelegenheid zou mogen onderstellen. Was de bezetting ook al ver rast overvallen en tot het kwartier met den vijand in een nadeelig gevecht gewikkeld, zij vocht niet in den blinde noch zonder doel, hoe donker Took was. De luitenant Regensburg had zich, met degen en revolver gewapend, een doortocht naar de kazerne gebaaud en vereenigde daar de afzonderlijk vechtende manschappen en voerde hen naar buiten, waar de overigen onder kap. Kal reeds stellinggenomen hadden. Toen Kal zijn macht sterk genoeg achtte, viel hij goed aaneengesloten de hoofdmacht der binnen- gedrongen Atchineezen zoo geducht op 'tlijf, dat hij ze hals over kop naar buiten wierp de poort sluiten en positie nemen kon. Nu had hij de lianden vrij en kon men de loopende rekeniug met hier en daar noch verspreid vechtende Atchineezen sluiten. Zij wilden zich niet gevangen geven en werden dus, doch niet dan na een hevig gevecht, neergelegd. Van den vijand bleven 8 dooden in onze handen; een groot aantal dooden en gekwetsten voerde hij echter mee. Aan onze zijde sneuvelde de le. luit. Regensburg, 1. inl. sergeant, 1 inl. fusilier en 1 inl. vrouw, welke zich had willen verdedigen en door klewanghouwen was afgemaakt. Verder bekwamen wij 22 gekwetsten, waarvan zeker 12 zwaar en zonder hoop op herstel. Neemt men in aanmerking, dat de geheele be zetting slechts 63 man en 2 officieren sterk was en dat hiervan bijna de helft buiten gevecht gesteld is, dan mag men gerust gelooven, dat er niet slechts gevochten, maar met een ongekende woede ge- worsteld is. De aanval werd uitgevoerd door een macht van 150 man, z. g. ter dood gewijden. Terwijl een gedeelte met succes de achterzijde bestormde, hield een an der deel de poordeface onder een hevig vuur, hetwelk echter door de Lemboesche artillerie met kartetsen tot zwijgen werd gebracht, waarna den terugtrekkenden vijand bovendien zooveel mogelijk nadeel berokkend werd. Een overrompeling als deze is bij de stengste waakzaamheid zeer wel uitvoerbaar, zonder dat de minste verdenking tegen een handhaving van een goeden veiligheidsdienst mag toeggelaten worden. Men kan van deze gebeurtenis naar waarheid ge- tuigen, dat zij den geest van het leger niet beder- ven, noch het zelfvertrouwen van den vijand verhoogen zal. GEMENGDE BERICHTEN. Een koopman te Amsterdam had 1500 pak- met manufacturen gereed gemaakt, die hij tegen f 30 het stuk te koop annonceerde. In een dier pakketten zou een bon gelegd worden voot/ 10,000 of wel een huis, ter keuze van den vinderop de twee laatste nrs. der staatsloterij zou de bon vallen. Tegen dezen koopman is onmiddelijk proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Gorinchem Een nauwelijks 9jarige knaap heeft zich dezer dagen te Groot-Ammers schuldig gemaakt aan moedwillige brandstichting. Te nauwernood werd het govaar tijdig ontdekt en de brand, welke zich reeds aan het bewoonde gebouw had medegedeeld in haren verderen voortgang gestuit. De yader van dien jeugdigen brandsticliter zekere v. d. W., die naar Utrecht vertrokken was, had zijn zoontje tot dit afschuwelijk misdrijf aangespoord om langs dien weg in het bezit te geraken der assurantie- penningen en hemeene nieuwe broek beloofdwanneer hij voor vaders tehuis- komst de ouderlijke woning zou hebben in brand gestoken. Door den offieier van juistitie bij de arrondissements-rechtbank te Gorinchem werd in bijzijn van den rechter-commissaris ter plaatse een gerechtelijk onderzoek ingesteld, waarbij een aantal overtuigingsstukken zijn in beslag genomen en zijn de gegeven information juist, dan is reeds door de arr.-rechtb. te Gorinchem bevel gegeven v. d. W., als verdacht van moedwillige brandstichting voor loopig aan te houden, krachtens welk bevel hij te Utrecht zou zijn gearresteerd. Te Oosterhuizen heeft een kind, terwijl de ouders afwezig waren, lucifers opgegeten. Den volgenden nacht is het onder hevige smarten aan de gevolgen bezweken. Voor eenige dagen is te Reek het 3jarig broertje van de voor eenige maanden door Marie der Linden vermoorde kinderen in het water van gevallen en verdronken. De deelneming in het treurig lot der familie Laarakkers, die in zulk kort tijdbestek tweemaal door zulke vreeselijke slagen getroffen werd, is algemeen. HANDELSBERICHTEN. Prijzen der hlff ecten. Amsterdam, 23 Maart. Nederland, Beiqie. Frankrijk. Rusj.and. PoI.EN OOSTENRIJK Hongarije. Certific. Werkelijke schuld dito dito dito dito dito dito Aandeel Handelmaatschappij. dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Certificaten bij Rotschild Inschrijvingen dito Obligation 1798/1816 dito Hope Co. 1855 6e serie dito 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Roten 1866 Ob!ig: Hope Co. Leeuiug 1860 Certific. dito - Tnscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certificaten Aandeel spoorweg Gr. Maatscb. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg dito spoorweg PotiTiflis dito dito Jelez Orel dito dito Charkow Azow Schatkist obligation Oblig. metnll. in zilver Jan./Julij. dito dito April Oct. dito in papier Mei/Nov. dito dito Febr./Aug. Aand. Nation, bank Schatkistbilletten 2} pet. 63} 3 n 741 4 p 991 5 n 110} n 901 2* 3 n n 5 5 n n 5 n 921 5 ii 1011 5 it 98} 5 ii 98? 5 n 330 41 it 931 4 n 4 n 75} 4 ii 83} 6 n 53} 5 K 257} 41 II 87 3 n 139 5 5 n 100} 5 H 4 n 82} 5 n 61 5 n 60} K u 57} 5 58} 3 ii 926 6 n

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2