Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-V laanderen. No. 1131. 16e Jaargang. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. reheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie1,40. Zaterdagf 25 IVI331't lo70. S Gr°°tere le"ers w,°.r eD PlMJtsraT,f!lte berekend Watersnood-berichten. Z. M. de koning heeft voorloopig reeds een bedrag van /"l 0,000 beschikbaar gesteld voor de noodlijdenden bij de overstroomingen. Z. K. H. prins Hendrik heeft 1000 geschonken. H. K. H. prinses Marianne heeft aan den voorzitter der commissie voor den watersnood te's Hage, de som van f 1000 doen toekomen. De gunstige berichten omtrent den waterstand bevestigen zich, het dreigend gevaar mag als ge- weken beschouwd worden. Maar daarmede zijn niet de yevolgen van den buitengewonen waterstand te niet laan, aan dijken en waterkeeringen zullen groote en belangrijke her- stellingen moeten plaats hebben. Dat is intusschen eene zaak, die met volkomen vertrouwen kan worden overgelaten aar de wakkere besturen, die den ouden roem van Aederland in zijn strijd met den waterwolf met eere hebben ge- handhaafd, en 't loon daarvoor vinden in zooveel als behouden werd, of waar ;t behouden onmogelijk bleek, in 't besef, dat men roemvol gevallen is in een ongelijken strijd, dat men de wapenen niet heeft overgegeven, voordat alles verloren was, //be- halve de eer." Hulde en lof verdienen de wakkere mannen, die op de dijken en dammen met alle inspanning van hoofd en hand, met beleid en volharding een strijd volstreden, die minder roem, maar meer edele zelf- voldoening geeft dan de karnp op het slagveld, welks lauweren steeds met bloed bevlekt zijn. Maar na den strijd komt de taak van den ge- neeskundigen dienst. Zoo ook hier. Geen ver- bandmiddelengeen chirurgen, zijn hier echter noodig, maar geld, veel geld, om veler grooten nood te lenigen. Welnu, die dienst blijkt in ons vaderland uit- stekend georganiseerd. "Van alom komt de hulp in zoo grooten omvang, dat het onmogelijk is van alles, zelfs van de meeste pogingen melding te maken. Overal is men bezig giften in te zamelen, overal worden ze met den meesten ijver en het verstandigste beleid aangewend ten dienste van wie er het meest behoefte aan hebben, en het hart van den waren Nederlander verheugt zich, in het aanschouwen van dien stroom van liefdadigheid, die in ruime mate moge blijven vloeien opdat bij alle ongelukkigen de jammer over 'tgeledene is opgegaan in dankbaarheid voor 't goede dat hun gedaan is, om hun leed te verzachten. Omtrent Lith deelt men het volgende mede //Daar zag het er allertreurigst uit. Terwijl van de duizenden brooden en tallooze dekens alhier gelost werd, (de tocht geschiedde met eene com missie die hulp ging brengen) had ik de gelegen- lieid in een roeiboot achter het overstroomde dorp om te varen en de aangerichte verwoestingen van nabij te zien. Daar is nu letterlijk geen huis, dat niet grootendeels vernield is; sommige zijn geheel ingestort. Muren van twee steen dikte zijn overal uitgeslagen, alsof het dunne planken waren; het spreekt van zelf dat alle bewoners van het 800 zielen rijke dorp aan den bovenkant van den dijk zitten. In slechts twee woningen is nog eenig vee geborgen. Toen de boeren naar boven vluch- ten, heerschte de grootste verwarring; in hun kleine bootjes met de kinderen in de armen, hielden zij nog aan touwen het vee, dat zwemmend door het dorp moest gevoerd worden, want het water staat p. m. 2 meter boven den beganen grond. Kippen en katten zijn overigens de eenige achtergeblevenen in de half ingestorte woningen; zij zullen het wel niet lang uithouden. Den treurigsten aanblik le- verde het schoollokaal op. In een kleine ruimte zaten daar een honderdtal mannen, vrouwen en kinderen bijeen, van niets voorzien dan eenig los stroo. Het eene eind der zaal had men zoo goed en kwaad het ging ingericht voor de zieken, door het stroo san. n te schrapen en met vier planken bijeen te houden. Daarop lagen eenige vrouwen, met doodsbleek en vermagerd gelaat, zonder ge- neeskundigen hulp, toegedekt met eenige lompen. Het eerste werk der commissie was een paar goede matrassen en dekens uit te zoeken om aan die arme ongelukkigen verstrekt te worden. De ellende, die in dat schoollokaal heerschte, is moeilijk te beschrij- ven. Behalve de schamele ligging is er niets hoe- genaamd aanwezig dan eenig droog brood. Ruira- schoots zorgde de commissie voor het verstrekken van hetgeen [noodig wasook de voor de Kessel en Lithoyen bestemde goederen werden hier gelost en door de zorgen van den burgemeester verder ver- deeld. z/Een droevig ongeval had men in Lith te be- treuren. Tijdens den storm trachtte de kleermaker van der Pas zich met zijn vrouw, die in hoogst zwangeren toestand verkeerde, en zijn zes kinderen te redden; toen zij op den dijk kwamen, waarover het water met geweld heenspatte, brak voor de arme vrouw het gewichtig oogenblik aan. Vreese- lijke toestand. Een half uur later stond de wan- hopige man nog met zijn kinderen op den dijk bij het lijk zijner vrouw en dat van zijn pasgeboren kindje. De commissie nam drie der kleinen mee naar den Bosch. De correspondentie besluit aldus: Aan voedsel en kleeren is geeu directe behoefte meer; daarin is bereids grootendeels voorzien, maar de enorme beschadiging aan vee, gebouwen, huisraad, werk- tuigen en grond is ontzettend. Honderdduizend guldens kunnen de vreesselijke gevolgen, de schrik- kelijke verwoestingen niet vergoeden. Hulp in geld is daarom noodig en zij, die daarin kunnen voorzien, zullen weldoen hunne offers te brengen op het altaar der menschlievendheid." Men schrijft uit 's Hertogenbosch De boot, die op last des konings eergisteren naar de Maas- dorpen voer, had levensmiddelen en de tenten meegenomen, waaronder 8 met kooktoestellen, die, waar daaraan behoefte was, werden achtergelaten. Zes kisten kleederen enz. van wege Z. M. zijn heden aangekomen. De stoombarkas van prins Hendrik is tot vervoer der benoodigdheden aange- vraagd. Te Oyen zijn 120 vluchtelingen opgenomen, in het kasteel van jhr. Smits, te Teeffelen 45 in het schoollokaal; te Lithoyen 120, deels in 2 sche- pen, deels bij parliculierenalle huizen staan daar onder water; te Lith 85 in de school en in de geref. kerk, bovendien er huizen 233 in tenten. Te Kessel zitten 8 personen op den zolder der school, te Maren in het raadhuis en op den zolder der school 20 te Alem in de school 25 en te Engelen 59 in de school en het brandspuithuis, in de pastorie en in de school te Rosmalen 100 te Vught 30 in een noodschuur, 6 in de pastorie en 8 in het kloostervan 667, die te Berlikum hun woningen moesten verlaten, zijn 95 in de school geborgen. Behalve dit aantal zijn overal nog onnoemelijk velen bij particulieren gehuisvest. De onbruikbaarheid der wegen is groot, waardoor het vervoer van levens middelen enz. zeer belemmerd wordt. Aan het Hbl. wordt uit's Bosch geschreven z/Het is een vermakelijk, nooit te vergeten schouw- spel, dat de straten van deze werkelijke schoone Brabantsche stad opleveren. Wij voeren in een schuitje door de Wolvenhoek en Waterstraat, Jangs de Rijkskweekschool, de kazerne van de marechaussee enz. Aldaar op de Schapenmarkt, in de Snellestraat en Vughterstraten staat van twee voet tot een meter water. Ik seinde u voor de grap, dat we bijna in een marmeren gang schipbreuk hadden ge- leden, om het dus met een enkel woord aanschouwe- lijk te maken hoe de toestand is. TJitwijkende voor een houten bak, waarin een bejaard heer zich deftig naar huis boomde, dreven wij bijna den gang binnen van een fraaie woning, waarvan de zijkamer, keuken, enz. geheel onder water stonden. We zagen in een groote schuit een dienstmeisje aan- komen, dat boodschappen gedaan had. Daar de boot niet in het huis kon, stapte ze netjes in een houten bak, die in den gang lag, en vaarde daarin naar de trap, waar ze behouden aan wal stapte. De bakken die men gemaakt heeft, gelijken het meest op grootte etensbakken met hooge randen. Wij zagen verderop wel honderd menschen op stelten door het water loopen. Zij deden zulks bijzonder behendig." Uit Geffen meldt men dd. 20Maart: Giste- ren zijn door den commissaris des konings in deze provincie via Uden verzonden 1000 roggebrooden a 6 kilogram voor de noodlijdenden te Geffen, Heesch, Nuland en Rosmalen. De ellende daar is onbeschrijfelijk; alle gebouwen zijn ondergeloopen en deels ontruimd. Sedert 5 dagen hoorde men noodkreten uit de bouwhoeve //Klarenoord," be- woond door een 70jarigen grijsaard, Joh. v. d. Ver- donk, die met 4 kinderen en 11 stuks melkvee gedurende dien tijd tot aan de borst in het water heeft doorgebracht. Er was wegens gebrek aan vaartuigen geen mogelijkheid om hen te redden. De bemanning eener boot, door den hoofdcommis- saris van policie te's Bosch met levensmiddelen naar Rosmalen gszonden, bracht eindelijk redding. Bij- gestaan door den kommandant der brigade konink- lijke marechaussee te Oss, P. J. Selschap, begaf die bemanning zich met haar vaartuig naar de over stroomde hoeve. Men slaagde er in menschen en vee in het vaartuig op te nemen, hetgeen niet zon der moeite ging, daar het reeds duister was gewor- den. Aan wal gekomen werd aan den grijsaard en de kinderen, die alien den dood nabij waren, ter- stond hulp verleend. Onder den algemeenen nood doen zich om- standigheden voor, die den toestand voor enkelen nog rampzaliger maken. Op den Ouden Boogaard, is de echtgenoot van Herben, op een zoldertje, waarheen het gezin om het water vluchten moest, bevallen van 3 jongens. ABONNEMENT. ADVESTESTIEN. Per drie maanden binnen Nenzen 1,Door het s Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Poatdirec- s Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zende. teuren en Brievenbushouders. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DBIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1