Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. 16® Jaargang BINNEN LAND. Politiek Overzicht. Neuzen, 21 Maart. i i i H Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. ADVERTENTIEN. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het s n S Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 geheele Rijk 1,10. Door gebeel Belgief 1,40. O© IISQ H2T 22 IVl33rt lOl 6. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- O Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zende« tenren en Brievenbushouders. uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE lire. De schandalen, in Amerika in de laatste tijden ontdekt, hebben de Amerikanen zeer aangedaan. Onder de liatelijkste opschriften leveren de verschil- lende dagbladen hoofdartikelen over de Belknap's inisdaad en algemeen wordt erkend, dat de geheele Amerikaansche administratie in het hart verrot en vermolmd is. In alle afdeelingen van de verschillende depar- tementen worden frauduleuze handelingen ontdekt. Overal bedrog en oplichterij, vertakt in alle on- derdeelen van het binnenlandsch bestuur. Zal het Amerikaansche volk begrijpen, hoe al die schandalen het land zedelijk en 1 aaterieel bena- deelen, en zal het aan deze toestauden een einde maken De opstandelingen in de Herzegowina hebben tot een wanhopigen tegenstand besloten, en eene onvriendelijke houding tegen de porte is aange- nomen door Servie en Montenegro. Er heerscht eene groote paniek op de beurs te Konstantinopel. De regeering van Turkije ondervindt de grootste inoeilijkheden, om het geld voor den coupon van Maart te vinden en dat voor den April-coupon is geheel niet te krijgen, daar de bankiers de regeering niet kunnen of willen helpen. Twee voorvallen in de militaire kringen hebben in Oostenrijk veel sensatie verwekt. 'tBetreft het verkoopen door een hoog geplaatst officier aan den militairen attache der Bussische ambassade van het mobilisatieplan van het Oostenrijksche leger, voor eene som van 8000 roebels. De militaire attach^ van de Eransche ambassade heeft den ver- rader aan de Oostenrijksche regeering kenbaar ge- maakt en hij is reeds in hechtenis genomen. Het andere voorval is nog duister. Men zegt, dat drie onderofficieren uit het arsenaal, die bij de vervaardiging der nieuwe Uchatius-kanonnen ver schillende bezigheden waarnamen en daardoor ge heel met het geheim der vervaardiging bekend zijn, naar Pruissen zijn gedeserteerd, om het geheim aan de regeering te Berlijn te verkoopen. De Spaansche cortes schijnt zich met een vrij onvruchtbaar werk bezig te houden. Zij heeft het, volgens de telegrammen, zeer druk met de revolutie van '68 en men weet, uit het voorbeeld van de Fransche nationale vergadering, die't altijd over de September-revolutie had, waartoe zulke overtollige discussien over gedane dingen leiden. Gelukkig voor de eendracht in de cortes is er in de Spaansche kamer slechts eene onbeduidende oppositie en wij vernemen wel, dat de beer Mojano de omwenteling van '68 heeft afgekeurd, dat de heer Orovio het voor Isabella heeft opgenomen en dat de minister van buitenlandsche zaken „eene eerbiedige hulde" bracht aan de koningin-moeder, maar niet, dat iemand zich daartegen heeft verzet. Weldra zal men echter andere zaken te doen krijgen de heer Salaverria moet zijne begrooting indienen. De algemeene raad van de p. ncie Madrid heeft besloten, ter viering van het hers.el des vredes en bij gelegenheid van 'skonings intocht in de lioofdstad, uit het brons der op den vijand veroverde stukken geschut gedenkpenningen te doen slaan, om de invaliede officieren uit de provincie eere- degens uit te reiken, aan de gewonde soldaten en onderofficieren, alsmede aan de gezinnen van d6 gesneuvelden uit de provincie geschenken in geld te geven en en corps den koning tot de grens van dat gewest tegemoet te gaan. Onder de toe- bereidselen tot de feestviering in Madrid zelf, wordt een zegeboog vermeld ter hoogte van 23 meter, versierd met standbeelden van de twaalf Alfonsos. Van de vuurwerken zal een de inneming van Es- tella voorstellen. Het ministerieele programma is door de Fransche bladen over 't geheel met ingenomenheid ontvangen. Zij ontboezemen den wensch, dat de verklaringen van het kabinet spoedig tot daden mogen overgaan. De Bepubl. Franpaise is slechts gedeeltelijk met de afgelegde verklaringen ingenomen en acht ze eenigzins besmet met een geest van reactie. De offic. van gezondh. I kl. de Wit is, aan- vang nemende den 1 Mei a. s., van Ylissingen overgeplaatst bij het garnizoen te Neuzen, ten einde aldaar als eerstaanwezende op te treden. Met genoegen vernemen wij, dat alle krachten zich hier inspannen om leniging te brengen in het lot onzer zoo ongelukkige landgenooten, slachtoffers van den watersnood. Op een beroep van den predikant der Nederd. Herv. gemeente alhier, 11. Zondag gedaan, zijn bij ZEw. reeds tal van giften ingekomen. De commissie voor den watersnood alhier, die voornemens is eene algemeene collecte bij de in- gezetenen te doen, zal zeker weer, even als vroeger, hare pogingen rijk bekroond zien. Yoorts zullen, tot gelijk doel, van wege de mi litaire vereeniging »Ons Genoegen" eene tooneel- voorstelling en door de muziekale vereenigingen //Apollo" en „Neuzens MannenkooF' ge- meenschappelijk een concert worden gegeven, aan welke wij het beste succes voor zoo een edel doel toewenschen en ook voorspellen durven. Hoek. Ook in deze gemeente heeft zich bereids eene commissie gevormd, ten belange der duizen- den noodlijdenden door de vreesselijke overstroomin- gen in ons vaderland. De gemeenteraad van Axel heeft, in hare zitting van 16 Maart jl., besloten het volgende adres te zenden aan de tweede kamer der staten-generaal te 's Gravenhage „De raad der gemeente Axel heeft niet slechts met leedwezen, maar ook met bevreemding in het voor- stel der regeering betreffende het vaststellen der zetels van de rechtbanken en kantongerechten bespeurd dat de zetel van het kantongereeht van Axel naar Neuzen zou behooren verplaatst te worden. Hij wendt zich te dien einde met alien eerbied en tevens vrijmoedigheid, tot uwe geeerde vergadering in het voile vertrouwen dat zijne aangevoerde gronden er toe zullen leiden om dat gevaar voor Axel en zeven andere gemeenten af te wenden. De raad dezer gemeente heeft meermalen te dien opzichte tusschen hoop en vrees verkeerd. In 1852 en 1863 stelde de regeering ook voor dit kantongereeht te verplaatsen, doch onder geheel andere omstandigheden. Toen had het denkbeeld de over hand eene reclitbank in Zeeuwsch-Vlaanderen (bij de regeering gewoonlijk Staats-Vlaanderen, in 1795 ge- reserveerd Vlaanderen) te vestigen en Sas van Gent als zetel aan te wijzen, en daar 't gebruikelijk is dat in de plants der reehtbank een kantongereeht bestaat, scheen het te hooren, in dien zin waren de woorden der regeering in 1862, dat Axel als zetel van het kantongereeht opgeheven wierd. Tegen die redenen is de raad in 1852 bij uwe vergadering, in 1862 bij den koning opgekomen. Den 10 Maart 1863 is door den raad uitvoerig aan uwe vergadering betoogd en door cijfers gestaafd dat Axel de gesohiktste plaats is voor reehtbank in Zeeuwseh-Vlaanderen. De raad vleit zich dat de gronden in dat adres aangevoerd voor 't vervolg indruk hebben gegeven, althans werd in 1870 door de regeering voorgesteld hier ter plaatse eene reehtbank te vestigen. En had Axel alzoo toen zulk een prachtig stand- punt in het oog der regeering bereikt, nu staat het in gevaar te verliezen wat het heeft, en om welke redenen? In de memorie van toelichting leest men: „4d« kanton Terneuzen, bestaande uit het ressort van „het tegenwoordige kanton Axel behalve de gemeenten „Koewacht, Overslag en Zuiddorpe die aan het kan- „ton Hulst worden toegevoegd. De verlegging van //den kantonnalen zetel uit Axel naar Terneuzen is z,voldoende gerechtvaardigd door de aanmerkelijke ,/Ontwikkeling van laatstgenoemde gemeente die langs „de spoorlijnen naar Antwerpen en Gent (waarvan «het eenigermate als de voorhaven te beschouwen is) „met andere gemeenten in zeer voldoende verbinding ,/Staat. ,,5*° kanton Hulst vermeerderd met de drie zoo- „even genoemde gemeenten uit het tegenwoordige „kanton Axel. De werkzaamheden in strafzaken van „den kantonrechter te Hulst maakt een opheffen van z/dit kanton niet raadzaam." Als de redenen van toegankelijkheid der andere ge meenten tot Neuzen moeten gelden, dan gelden die ook voor Axel dat met alle andere gemeenten in het kanton door spoorweg en begrinde of bestrate wegen verbonden is, uitgezonderd een gedeelte weg onder Philippine wat het trouwens met Neuzen gemeen heeft. En wat betreft den handel van Neuzen met Ant werpen en Gent waarvan Neuzen als 't ware voor haven is, dat argument mag de raad niet als afdoende beschouwen, vooral niet daar de regeering de wapenen in de hand geeft om het te bestrijden door den zetel van het kantongereeht te Vlissingen te willen op heffen. Is Vlissingen dan met zijne 9740 inwoners niet belangrijker dan Neuzen met zijne 4316, en wordt van Vlissingen niet eene zeer groote toekomst te ge- moet gezien, en waarom zou dan Brouwershaven dat een voorhaven van Rotterdam is moeten opgeheven worden De raad mag niet aannemen dat deze door de regeering aangevoerde gronden eenigen ingang bij uwe vergadering zullen vinden tegen de cijfers die hij de vrijheid neemt U over te leggen. Bij het voorstel om Neuzen in plaats van Axel tot kantons-hoofdplaats te verheffen en de gemeente Koewaoht, Overslag en Zuiddorpe bij Hulst te voegen zouden gebaat zijn Neuzen met p. m. 2 uren, 4316 inwoners. Hoek II uur, kortste weg, 2 uren, geheel kunstweg, 1701 inwoners. Samen 6017 inwoners, en schade lijden Philippine met p. m. uur 751 inwoners. Sas van Gent n it H 1158 B Westdorpe u n l u 1608 II Zaamslag n ii n 2790 II Axel 11 it 2 ii 2877 n Koewacht ii ii 2128 if Overslag ii ti ii 486 if Zuiddorpe n n ii 920 n Samen 12718 inwoners.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1