BUITENLAND. HulstHulst, Clinge, Graauw, Hontenisse, Ossenisse, Hengstdijk, Boschkapelle, Stoppeldijk, St. Jan Steen, Koewacht, Zuiddorpe, Overslag. ZierikzeeZierikzee, Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Oos- terland, Bruinisse, Dreischor, Noordgouwe. De kantonrechters worden voor het leven, de ambte- naren van liet 0. M. en de griffier tot wederopzeggens toe benoemd. De kantonrechters-plaatsvervangers voor vijf jaren. De thans in functie zijnde kantonrechters blij- ven in functie gedurende den tijd, waarvoor zij zijn aan- gesteld. Bij herbenoeming na verloop van dien tijd wor den zij voor het leven benoemd. De kantonrechters bren- gen voor buitengerechtelijke verrichtingen geene vacatie- of andere loonen in rekening. Voor het verlies hun- ner emolumetiten genieten zij als schadeloosstelling eene vaste jaarlijksche toelage, gelijkstaande met het bedrag hunner tot dusver genoten wedde, vermeerderd met het gemiddeld bedrag van die emolumenten in de drie laatste jaren, maar daarentegen verminderd met de wedde, voor het vervolg aan hun ambt verbonden. De voorgestelde nieuwe inrichting enz., treedt in wer- king op 1 September 1876. In verband met haren dagelijkschen stoom- bootdienst op Engeland, heeft de stoomvaartmaat- scbappij Zeeland het voornemen opgevat om te Vlissingen in de onmiddelijke nabijheid van de aan- legplaats barer stoomschepen een hotel tebouwen. Tot verwezelijking van dat voornemen heeft zij een oppervlakte rijksgrond van ongeveer 40 'aren bij de dubbele zeesluis in koop gevraagd. Tot bevordering van de pakketvaart op lissin- gen is het van groot nut, zegt de minister van nnancien, digt bij de ver van de stad verwijderde buitenhaven gelegenlieid te hebben tot herberging van reizigers en daar de in koop gevraagde grond door zijn ligging bij de buitenhaven en het haven- station als 't ware daarvoor aangewezen is, meent de minister den onderhandschen verkoop met de verplichting tot den bouw van een hotel te mogen aanbeveleu als een nieuw middel om de zoo lioogst nuttige stoomverbinding te Vlissingeu aan te moe- digen. Moge misschien de waarde van den grond aan de Ylissingsche havens na ettelijke jaren door de ontwikkeling der scheepvaart liooger worden dan f 4 de centiare, voor het tegenwoordige kan die prijs voldoende heeten en zon hij in veiling waar- schijnlijk op verre na niet te bedingen zijn, vooral niet als het voor menigen gegadigde onaanneme- lijk beding van bebouwing binnen 4 jaar gesteld werd. Men sehrijft uit Vlissingen van 13 Maart: Op storm, volgt stiltedeze onveranderlijke na- tuurwet werd ons heden aanschouwelijk voorge- steld; woei er gisteren een storm, die bijkans tot orkaan aangroeide, heden morgen is het stil, schoon weder en de zee voor deze stad zoo kalm als of ze ons met een schijnheilig gezicht wilde wijsmaken er niets van te weten dat zij gisteren zoo verbolgen en woest is geweest. Het was een schoon sehouwspe! dat onze reede aanbood; reeds vroeg was er een Ned. loodskotter op den Westberm der nieuwe haven gestrand en werd zonder genade door de golven gebeukt tot het een paar stoombooten gelukten hem weder vlot te maken. Aclitereenvolgens zag men verscheidene schepen van hunne ankers losrukken en strar.den, doch ge- lukkig zonder groot gevaar voor hun bemanning, die er beter aan toe is dan waarschijnlijk zoo velen die in open zee met den storm moesten kampen en bezwijken. Van de schepen die hier in den omtrek gestrand zijn, kan ik alleeu met zekerheid opgeven: Fran- sche brik Hirondelle, Fransche loggers Douze Apo- tres, Jeune St. Pierre, Eng. driemastschip William Wilson, benevens een Duitsche schooner en een Nova-Scotian bark, waarvan de naam nog onbekend is. De gemeenteraad van Vlissingen heeft een commissie benoemd tot onderzoek of iniddelen te beramen zijn, opdat in het najaar te Vlissingen eene tentoonstelling gehouden worde van voorwerpen, welke van Philadelphia over Vlissingen terugkeeren. Donderdag is schipper Adriaanse, varende tusschen 's Hage en Middelburg, met zijn beladen vaartuig voor Dordrecht ter hoogte van Steenen- kamer, op een krib gevaren, die door het hooge water niet zichtbaar washet schip is lek gestooten en gezonken. De opvarenden zijn gered. De minister van binnenlandsche zaken heeft last gegeven om, in verband met den toestand der dijken en den hoogen waterstand, de gezagvoerders van stoombooten aan te schrijven met hoogstens halve kracht te varen. Blijkens een bij het departement van kolo- nien ontvangen telegram van den gouverneur-gene- raal van Ned.-Indie is den 7 dezer door den overste Engel uit Atchin het navolgende aan de Indische regeering bericht: Na hevigen tegenstand werd Lambaroe genomen en aldus de tijdelijke door den vijand verbroken gemeenschap tusschen de moskee van Pager, Ajer en Kajoelo, waar de kolonne Mekern eene ver- sterking opricht, hersteld. De kapitein Beekman en de luitenants Godin, Walpot en Kobus werden gewond. De vijand liet 38 lijken achter. De gezondheidstoestand was beterende, het cho lera hospitaal ledig. Men verneemt, dat tusschen onze regeering en de regeeringen van Belgie en Frankrijk onderhandelingen zijn aangeknoopt betreffende het steeds toenemende bederf van de wateren der Schelde, dat veroorzaakt wordt door de vaste en vloeibare stoffen afkomstig van de werkplaatsen en fabrieken, aan de oevers der rivier gelegen. Allerwaarschijnlijkst zullen in elk der drie landen maatregelen van voorziening verordend wordenmen verwacht het bedreigen van strenge stralfen tegen hen, die met het ver- ontreinigen van dat water voortgaan. In Juni a. s. zal te 's Hage een vergelijkend onderzoek plaats hebben van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk bij den rijkstelegraaf. Op de gouden tienguldenstukken van 1875 staat het jaartal boven de kroon, onder die van 1876 beneden de kroon. Op die van 1875 staan de letters buiten- en op die van 1876 binnenwaarts. lliervan is noch door de directie der munt, noch door de regeering aan het publiek kennis gegeven. - Zekere H. J. D., vroedmeester te Nijmegen, is door de rechtbank aldaar tot een jaar celstraf en f 300 boete veroordeeld. Zijne veroordeeling we- gens doodslag door onvoorzichtigheid was gegrond op een geheel verkeerde en dan nog zeer ruwe behandeling van eene vrouw, tengevolge waarvan zij weldra bezweek. Een ambtenaar van den burgerlijken stand in een der gemeenten van het arrondissement Amersfoort, is door de rechtbank aldaar tot betaling van 83 geldboeten (elk van f 3), veroordeeld, wegens het begaan van even zoo vele overtredingen. Woensdag terwijl de heer van der G., te Eindhovenop zijn molen naar eene geweldige hagelbui stond te kijken, werd hij eensklaps door den bliksem getrolfen. Zijn kleeren vatten ter- stond vuur en stonden weldra in voile vlam. Het- zelfde lot trof in mindere mate iemand, die naast hem stond, terwijl zijn zoon, eveneens in zijn on middelijke nabijheid, geheel verschoond bleef. De heer v. d. G. is aan de gevolgen overleden. Liandbouw-berichten. Stof in Maart is goud waard. Een drooge koude noordenwind in Maart moge voor het gevoel onaangenaam zijn, voor het land is hij zeer voor- deelig. Daarentegeneen vochtige Maart geeft eenen mageren oogst. Als Maart geeft April weer, April geeft Maartschweer. Wat Maart niet wil, haalt zich April. Maart is dikwijls onstuimig, stormachtig, van daar de bij ons veel gebruikte spreekwijs: Maart roert zijn staart; en, wegens het wisselvallige van het weer in AprilApril doet wat hij wil. Maart droog en April nat, geeft veel koren in het vat: Een drooge Maart en natte April, dan doet de landman wat hij wil. Wanneer bij de drooge koude in Maart, als de grond dan naar evenredigheid warmer is dan de luclit, de wortels zich goed ontwikkeld hebben en er dan vochtig weer in April volgt, meest met westen- en zuidwesten- of de bladaanbrengende winden, alsdan ontwikkelen zich de deelen boven den grond welig en vinden genoegzaam voedsel door de vroeger reeds gevormde wortels. Warmte in Maart daaren tegen, met koude in April, zoude het blad te veel doen uitgroeien, vdordat er wortels om die te voeden aanwezig waren. De Luntersche Tuinbouwvereeniging, daartoe in staat gesteld door eenige belangstellende volks- vrienden, looft een prijs uit van tluizenil gulden voor den winner der 25 soorten schoonste en deugd- zaamste appels van zaailingen. De prijs is gewaarborgd door het bestuur der gemeente Ede. De beoordeeling zal geschieden in de maand Oc tober 1899, door eene commissie van een deskun- dige uit elke provincie des rijks te kiezen door voormeld gemeentebestuur. Elk ingezeten van Nederland wordt uitgenoodigd aan den wedstrijd deel te nemen. Tot deze prijs-uitloving is de Vereeniging geko- men uit overweging dat de Nederlandsche tuin- bouw in vroeger dagen van Europesche vermaard- heid, sedert door het buitenland is voorbij gestreefd dat de thans bestaande ooftsoorten. volgens het oordeel van vele desbevoegden, verzwakken en ont- aarden dat op onze groote en kleine boerderijen, vooral op de zandgronden, nog duizende vruchtboomen kunncn plaats vinden tot groot voordeel van het particulier en landsbelang. Zij verwacht van dien maatregel: de aanwirist van vele schoone, gezonde en deugd- zame soorten, de thans bestaande verre overtrelh nde; de aanplanting van duizende vruchtboomen op plaatsen, die thans ledig en nutteloos liggen. Yoor hen die met het onderwerp minder bekend zijn, zij opgemerkt, dat al onze thans bestaande ver- schillende appels, uit eene eenige hoofdsoort, den wilden appel, zijn voortgekomen, den wilden appel, een klein wrang zuur vruchtje, thans nog in de primitieve bosschen van Duitschland en Frankrijk gevonuen wordende. In de laatste eeuw is er niets nieuws van eenig belang bijgekomen, en zou men nu meenen dat men in dezen reeds het volmaakste wat te bereiken is, gevonden had? Het zaaien vindt ook een krachtige drangreden in de steeds meer algemeen erkende verzwakking en ontaarding onzer beste vruchten, door het voort- durend enten en griffelen van den eenen boom op den ander. Het enten draagt wel alle deugden op den geenten boom over, maar tevens ook alle sedert vele jaren en geslachten opgegaarde kiemen van ziekte en ontaarding, en daarenboven is de operatie zelve zeer verzwakkend, de levenskracht soms voor altijd fnuikend. Wil men dus wreer gezonde, krachtige boomen, dan is het eenig mid- del het zaaien en winnen van nieuwe varieteiten. De heeren dorpsonderwijzers in 't bijzonder heb ben nu gereede aanleiding de kinderen op het aan- gename, nuttige en voordeelige van het zaaien at- tent te maken, en in hun tuin een hoekje tot kweekhof af te zonderen, om onder het oog hun ner leerlingen zelf handen aan het werk te slaan. Zoodanige kweekhof zal telkens ongezocht aanleiding geven de zaak te bespreken, en meer dan iets anders den lust en smaak der kinderen in natuur-oefenin- gen opwekken en bevorderen. De aan de proefneming verbonden moeite en kosten zijn zeer gering. Men neemt de pitten van de grootste en deugdzaamste appels en zaait die in het voorjaar op een verloren stukje grond. De pit- ten ontkiemen, de plantjes worden door verloop van tijd tot boomen, bloeien en geven hunne meer of minder deugdelijke, altijd zeer bruikbare vruch ten. Ziedaar alles! Die er meer van weten wil adressere zich aan genoemde vereeniging. Het zal haar eene eere en blijdschap zijn vele inlichtingen te mogen geven. Besturen van plattelands gemeenten, notarissen, onderwijzers en in het algemeen alle belangstellen- den worden uitgenoodigd, de pogingen der vereeni ging door gebruikelijke bekendmaking en aanmoe- diging tot deelneining zooveel mogelijk te bevorderen. Als eene bijzonderheid deelt men ons mede, dat een landbouwer te Yorchten bij Wijhe, de heer Westhof, dezer dagen een tweetal zwarteruinpaarden, van Duitsch ras, verkocht voor 2500. Door t overstroomen der polders, staan in Friesland onderscheiden boerderijen geheel in't water en weet men met de runderen haast geen raad. Op sommige stallen heeft het vee tot aan de knieen in het water gestaan. Bij den veehouder Renier, te Kampen, is Vrijdag een koe, van een kalf verlost met twee koppen, waaraan 4 ooren en 4 oogen, benevens twee snuiten gevonden werden. Te Brussel heeft 11. Donderdag des morgens een treurig geval plaats gehad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2