BUITENLAND. //beklem-reeht," zoo als dat in Groningen bestaat, omdat men hierbij eigenaars-rechten op den grond uitoefent, zonder een daaraan geevenredigd kapitaal daarvoor besteed te hebben. Men houdt alzoo meer geld voor zijn bedrijfs-kapitaal beschikbaar. Het- zelfde doel is, wel is waar, te bereiken door gelden als hypotheek" op zijn land op te nemen; maar een hypotheek" is opzegbaar, en tt beklemming" niet. Door een ruim bedrijfs-kapitaal te bezitten en dit goed te gebruiken, voorkomt men het heb ben van ontoereikende of halve oogsten, eene der schadelijkste zaken in den landbouw. Beter veel geld uitgegeven voor arbeid, mest, enz., maar dan ook ruime oogsten verkregenwant //met slechte vorentjes zijn geen vette snoeken te vangen." Vele landbouwers beginnen het koolzaad, in plaats van het op het land af te dorschen, in huis te halen, en bouwen tot dat doel opzettelijk schuren. Deze handelswijze heeft veel voor. In plaats van het verscheidene dagen op het veld te moeten laten liggen, tot dat het geschikt is te dorschen, kan men het dan terstond, ongeveer twee of drie dagen, nadat het gesneden is, bergen. Hierbij gaat veel minder zaad verloren en is men minder afhankelijk van het weder. De onkosten zijn geringer en heeft men de stoppels eenige dagen eerder bloot, wat voor de volgende bewer- king van het land, midden in den zomer, veel waarde heeft. Men wachte echter met het dorschen niet tot den winter, daar het zaad dan niet die glanzige kleur bezit, als hetgeen des zomers is afge- maakt. In den handel heeft dit toch altijd eenige mindere waarde. Tegen de vernielende kool-rups wordt in de prov. Ass. Ct. als proefhoudend voorbehoedmiddel aanbevolen het zaaien van eenige hennepzaadjes tusschen de koolstruiken. Bij den heer P. v. d. Geest te Ridderkerk heeft een schaap 5 levende jongen ter wereld ge- bracht, 4 van het mannelijk en 1 van het vrouwe- lijk geslacht, die alien in goeden welstand zijn. Uit 's Hertogenbosch schrijft men z/De Landbouw Courant spreekt over de boter- fabriek te Oss en wenscht daaromtrent eenige verklaring, die wij gereed zijn te geven. Sedert vele jaren bestaat te Oss, onder de leiding en ten voordeele van de heeren Jurgens, een enorm groote boterhandel, waarvoor de grondstoffen belialve uit Nederland, ook uit Duischland, Hongarije, Dene- marken, zelfs uit Rusland, worden aangevoerd. Niet zelden arriveeren te Nijinegen .extra treinen boter voor genoemde firma, die verder met zware karren naar Oss wordt vervoerd. De meeste boter wordt onbewerkt in groote klompen of stukken ontvangen en tijdelijk in groote vaten of tonnen geborgen. Te Oss wordt al de boter met stoom- en paarden- kracht gezuiverd en verwerkt en ondergaat daarna de gewone boterverpakking, dat wil zeggen in i en vaatjesvoor sommige streken van Groot- Brittannie verpakt men ze ook in vierkante houten kistjes. De groote werkzaamhedea verbonden aan ontvangst, bewerking, verpakking, verzending enz., op zulk een grooten voet als te Oss, hebben aan- leiding gegeven, om de boterwerkplaats fabriek te noemen. De heeren Jurgens, die als meesters in liun vak bekend staan, weten aan ieders behoefte te voldoen. De prima kwaliteit gaat voor prive clientele alom naar het binnen- en buitenland. Min dere soorten vinden op de beurs te Louden eene goede plaats en een ieder weet, oindat de heeren Jurgens op de vaatjes of kistjes hun naam branden, waar de boter van daan komt en wat men aan de boter uit Oss heeft. Dat de miiiste soorten met reuzel, vet en Amerikaansche blanke siroop vermeugt wordt, is volstrekt geen geheiin. Wie van dit fabrikaat begeert,, ontvangt voor geringen prijs eene soort kunst- of konfektieboter, die zeer smakelijk is en door den minderen stand met massa's gebruikt wordt De heeren Jungers gaan met hunne zaak in het openbaar te werk, bezorgen belangrijke beweging in den boterhandel, werken behalve ten eigen bate in het belang van alle standen en zijn zelfs den armen bedelaar in vele op- zichten gedachtig. Wenschelijk ware het, dat de groote boterboeren in Nederland, die hunne gekarnde boter in zuivere vaatjes verpakken, sierlijk orneeren en op de markten te koop aanbieden eens een kijkje namen in de boterfabriek te Oss, dan was pr geen twijfel, of de groote klacht der boterkoopers in ons land, dat de boter zoo vervalscht wordt, zoude ophouden. De zuivere bewerking der boter is voor de heeren Jurgens te Oss een hoofddoel, en is ook de eenigste oorzaak van den grooten bloei hunner fabriek, die winter en zomer aan eene menigte huisgezinnen een goed onderhoud ver- schaft." Te Brussel is Maandag ochtend brand ontstaan in een magazijn van kostumes voor 't karneval. Een 19jarig meisje heeft daarbij het leven verloren.- Verscheiden gemaskerden, die hun eigen kleederen in pand hadden gegeven, moesten nu in hun karne- valspakje blijven rondwandelen, omdat hun kleeren waren verbrand. De aandeelhouders van den dierentuin te Brussel zijn tegen 19 dezer tot een algemeene vergadering bijeengeroepen, om te beraadslagen over de ontbinding der maatschappij, want, niettegen- staande alles wat er aangewend is om den dieren tuin aantrekkelijk te maken, is het bestaande tekort nog te groot, om voort te gaan, ten ware er meer uitbreiding gegeven werd aan de verzamelingen zeld- zame dieren, teneinde de vreemdeliugen te lokken. De gendarmerie van Erquelinnes heeft te Charleroi aangebraeht en ter beschikking van den procureur des konings gesteld, zekeren S. G., oud 21 jaren en wonende te Erquelinnes. Deze jonge- ling, een treinwachter, had, ongeveer drie weken geleden, zich een geldbeugel toegeeigend, bevattende 17,000 fr. in waarden en die door een notaris in eenen waggon was vergeten. Verscheidene huis- zoekingen werden door de politie gedaan, tot men eindelijk in de woning van S. G. het vermiste ontdekte. Toen men den schuldige aanhield, ont- ving deze juist eene depeche, waar in hem den dood zijns vaders werd gemeld. Volgens eene opgave van het keizerlijke statistische bureau te Berlijn zijn door de 332 beetwortelsuiker-fabrieken in het Duitsche tolgebied gedurende de maanden September, October, Novem ber en December van het afgeloopen jaar 50,809,799 ■centenaars beetwortels verwerkt, tegen 41,472,473 .centenaars in hetzelfde tijdvak van 1874. Li 1875 bedroeg dus de hoeveelheid 9,337,326 of ruim 22 percent meer, hetgeen alleen aan den buitengewoon gunstigen uitslag van den laatsten oogst is toe te schrijven; daarentegen schijnt het suikergehalte der beetwortels minder te zijn dan in 1874. GEMENGDE BER1CHTEN. Door de vereeniging //Uit het volk, voor het volk," te Middelburg, worden ook dit jaar voor de arbeidende klasse weder bloemplantjes beschikbaar gesteld, tegen 5 cents per plantje of 3£ cent als de potten worden ingeleverd, teneinde de lust tot het kweeken van bloemen te bevorderen. Later wordt eene tentoonstelling gehouden, die verleden jaar uitstekend heeft voldaan. In Mei worden de plantjes uitgereikt. Ieder aanvrager kan niet minder dan 4 en niet meer dan 10 plantjes krijgen. Zon- dag en Maandag jl. hebben 256 personen 1680 plantjes aangevraagd, een nog grooter aantal dan in het vorige jaar. Maandag jl. is te Ostende voor rekening van de heeren T. J. P. Hector c. s. te Vlissingen, de kiel gelegd van een vischsloep, die ,/Vooruitgang''' zal heeten cn bestemd is voor de zeevisscherij. Verledene week had te Goes in of bij den kroeg van H. Kramers, op den dijk, een vechtpartij plaats tusschen zekeren Lookman en Jan Dirksc, die een treurig e'inde nam. De eerste verlangde, nadat hij reeds meer dan genoeg gebruikt had, iets wat hem maar al te veel gebeurt, nog een borrel te hebben, wat hem echter werd geweigerd. Daarop ontstond twist tusschen die twee personen, waarop D. een mes voor den dag haalde en L. een steek boven de rechterheup gaf. Onmiddelijk werd de liulp van dr. v. R. ingeroepen, die, naar men ons mededeelt, verklaarde, dat de wonde doodelijk moet zijn. Zooveel is zeker, dat L. in hoogst gevaar- lijken toestand verkeert. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt en D. in arrest gebracht. In den avond van 4 dezer is op eene boven- kamer in de Korte Kranestraat te 's Gravenhage brand ontstaan. Er was spoedig hulp aanwezig, doch toen de redders de deur der bovenkamer wil- den op-men, ondervonden zij geen geringen tegen- stand bij den bewoner zelf. Deze een uit Atcliin teruggekeerd militair, woonde daar met eene vrouw en schijnt het plan te hebben gevormd zich, de vrouw en de woning te laten verbranden. Met dat oogmerk had hij de geheele kamer met petroleum ingesmeerd, de deurknop met een touw vastgemaakt om het binnenkomen te beletten, en toen waar- schijnlijk zelf den brand aangestoken. Ondanks deze voorzorgsmaatregelen drongen twee personen de kamer binnen, doch werden door den verwoeden man met een mes gewond. Eindelijk heeft men zich toch van den militair meester gemaakt en den voortgang der vlammen gestuit; er is evenwel nog al schade veroorzaakt. Te Tilburg is Vrijdag door een ingezetene aangifte gedaan van de geboorte van zijn twee en twintigste kind, alien van dezelfde moeder. Te Veendam is Zaterdag avond de fabriek van knoopen uit Amerikaansche noten, die eenig was in ons land en nog maar sedert eenige maanden in werking was, een prooi der vlammen geworden. Men schrijft ons uit Breda dd. 7 Maart G is ter heeft zekere L., barbier alhier, zich door een pistoolschot van het leven beroofd. De reden is onbekend. Hij pleegde de daad in bijzijn zijner vrouw, die in het kraambed lag en door den schrik in zorgvollen toestand verkeert. De zelfmoordenaar was aan misbruik van sterken drank verslaafd. Te 's Hage heeft een oud moedertje een munt- biljet van f 100, dat deze van haar stervende mevrouw gekregen had 20 jaar lang bewaard. Nu zou ze 't eindelijk moeten gaan gebruiken, maar nu heeft het geen waarde meer. Er worden voor deze sloof, het offer harer onwe- tendheid, giften gevraagd, ter vergoeding van het geleden verlies. Voor eenige dagen kwam eene dienstbode bij een slager te Utrecht om varkenslapjes en gehakt. De varkenslapjes werden afgewogen en het gehakt zou klaar gemaakt worden. Dat zou meende de meid echter wel wat lang duren, en daarom wilde zij de lapjes maar voorloopig te huis brengen, zij zou 't gehakt wel komen af halenze liet een schaaltje wel is waar een oud, gebarsten exem- plaar daarvoor achter, zoodat de slager geen kwaad vermoeden had. Intusschen zal't gehakt nog gehaald worden, terwijl de lapjes ongetwijfeld wel reeds lang aller lapjes weg gegaan zullen zijn. Te Utrecht liet zondag middag een sjouwer zich door een aankomenden ledigen personentrein moedwillig overrijden, waardoor zijn beide beenen van het licliaam werden gesclieiden. Een paar uren later overleed hij na de amputatie van het linkerbeen. Hij laat een weduwe en vier jeugdige kinderen achter. Misbruik van sterken drank is oorzaak van dien zelfmoord. Te Londen zijn weer diamauten gestolen en en wel bij lord Teynham op Tower-house. De dief is met een ladder ingebroken, opende op de tweede verdieping een kast met zilverwerk en juweelen en ontvreemdde voor f 15,000. Te Lohndorf is een doode in zijn kist opge- rezen, juist toen het lijkmaal druk aan den gang was; hij vroeg heel verwonderd wat er te doen was. Volgens een dagblad van Iowa, in de Ver- eenigde Staten, leeft te Bellen Plain eene vrouw, genaamd Maggie Minot, die zeker de kleinste per- soon is, welke men ooit gekend heeft. Hare lengte gaat de 27 duim niet te boven; zij weegt31pond en heeft den ouderdom van 18 jaren bereikt. De vermaarde Tom-Pouce was 6 duim langer dan Maggie Minot. Te Londen zijn twee handelaars in boter voor den ;echter gedaagd, wegens het verkoopen van vervalschte boter. De inspecteur had een proef scheikundig geanalyseerd en bevonden, dat er 30 pCt. vet onder vermengd was; de tweede persoon maakte het nog erger; hij vervalschte de boter met 30 pCt. vet en kondigde in zijn winkel aan, dat hij uitstekende qualiteit verkocht tegen 1 shilling per pond. Beide handelaars werden tot geldboete veroordeeld. Een Belgisch blad deelt omtrent de opper-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2