Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-Vlaanderen. Hoofdelijken Omslag Belasting op de lionden No. 1126. 16e Jaargang. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOU- DERS van NEUZEN doen te weten: dat de primitieve kohieren van den dier gemeente voor 1876, zooals die door den gemeenteraad zijn vastgesteld, gedurende aoht dagen, te rekenen van heden, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing liggen, alsmede dat ieder aan- geslagene, binnen dien tijd, tegen zijnen aanslag bij heeren Gedeputeerde stater middels verzoek- schrift op ongezegeld papier, in beroepkan komen. Gedaan te Neuzen, den 7 Maart 1876. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris J. DIELEMAN. F'olitieli Overziclit. De samenstelling van het nieuwe kabinet in Erankrijk houdt nog steeds de Fransche bladen bezig en geeft aanleiding tot allerlei gissingen. Onder- scheidene namen worden genoemd, maar er is nog geen bepaald besluit genomen en dit verwacbt men ook niet voor den afloop der herstemmingen. Het tegenstrijdige en onvolledige dezer berichten besprekende, zegt de Temps, dat op dit oogenblik slechts eene zaak waar is, nl. het bezoek, door den heer Dufaure bij den heer Casimir Perier afgelegd. Dat bezoek heeft tot vele gevolgtrekkingen geleid sommigen zeggen, dat de heer Casimir Perier gewei- gerd heeft; anderen, dat hij aarzelt. Welk oordeel men zich ook over den heer Casimir Perier vorme dus vervolgt de Temps men kan hem niet van aarzeling beschuldigen en onze inlichtingen geven ons het recht, te gelooven, dat hij ook werkelijk niet heeft geaarzeld, maar meende, het ministerie niet te mogen aanvaarden onder de om- standigheden, waarin het hem werd aangeboden. De maarschalk-president en zij, aan wie hij zijn vertrouwen schenkt, hebben tusschen twee wegen te kiezenzich te beperken tot eene eenvoudige wijziging in het kabinet door de vervanging van de twee ministers, die hun ontslag hebben aangevraagd, de heeren Buffet en de Meaux, dus eene voort- zetting van een ministerie, dat slechts weinig homo- geen is en waaraan een duidelijk programma ontbreekt, dat voldoet aan de eischen van een nieuwen toestand. De andere weg isniert alles door elkaar te werpen en te vernietigen, maar vastberaden het noodzake- lijke te doen, zoowel wat personen als zaken betreft, ten einde niet spoedig op nieuw gestuit te worden. Men moet de waarborgen weten te vinden, om de regeering van den maarschalk en de zaak der liberale en gematigde republiek aan eene kamer te verbinden, die deze republiek wil. Het einde van den burgeroorlog in Spanje is nogmaals bij proclamatie openbaar gemaakt. De burgeroorlog, zegt de proclamatie, is geeindigd, dank zij de pogingen van den koning, het dappere leger en de regeering, in vereeniging met het vaderlandslievende streven van alle partijen. Het Carlistische leger in massa heeft de wapenen neder- gelegd. De troepen keeren uit het noorden terug en weldra zal de koning met een dee] des legers een schitterenden intocht houden binnen de hoofdstad. In verschillende steden hebben openbare vreugde- betooningen plaats, zijn de straten iederen avond en nacht verlicht en trekken onophoudelijk troepen met muziek rond. De nederlaag der Carlisten is veel erger, dan die, welke een einde aan den zevenjarigen oorlog maakte. De Carlisten hebben dapper gestreden en hunne hardnekkigh 1 kwam voort uit de overtuiging, dat het zoowel h a eigen belar.g, als dat van hun gods- dienst gold. De overige Spanjaarden werden ver- lamd door een socialistischen opstand, eene onmoge- lijke republiek, gebrek aan geld, naijver en onbekwaamheid der generaals. Toch was het duidelijk, dat de Cairlisten niet konden overwinnen. Het is echter de vraag, of een vorst als don Carlos en een volk als de Basken, daarvan nu zelf over- tuigd zijn. Don Carlos heeft zich thans naar Engeland be- geven, maar zal aldaar slechts kort verblijven, om, na regeling van eenige finantieele aangelegenheden, zich naar de landgoederen m Hongarije te begeven, welke door wijlen den hertog van Modena aan zijne vrouw zijn nagelaten. Hij heeft intusschen officieel doen bekend maken, niettegenstaande zijne nederlaag, geen zijner aanspraken op den troon te laten varen en zich de toekomst voor te behouden. In Italie heeft eene gebeurtenis algemeen agitatie verwekt. Het betreft niet minder, dan het in om- loop brengen van wissels met de valsche handteeke- ning des konings. Volgens bekentenis van een zeker persoon te Milaan zijn er in het geheel voor 500,000 lires aan den man gebracht. Verscheidene personen, als verdacht van hieraan schuldig of mede- plichtig te zijn, zijn in hechtenis genomen. Uit Petersburg geeft men als meening over den toestand van Herzegowina te kennen, dat men na de maatregelen, door de Oostenrijks-Hongaarsche regeering tot strenge bewaking van de grenzen genomen, met vertrouwen een spoedig herstel des vredes in de opgestane provincien tegemoet mag zien. Neuzen, 7 Maart. In het provinciaal blad van Zeeland, no. 28, komt voor, dat ingevolge besluit van ged. staten het aandeel der verschillende gemeenten in de liehting voor de nationale militie van het jaar 1876 is als volgt: Aardenburg 6, Axel 8, Biervliet 5, Boschkapelle 5, Breskens 5, Cadzand 3, Clinge 5, Eede 4, Graauw 7, Groede 8, Heille 2, Hengstdijk 2, Hoek 3, Hontenisse 16, Hoofdplaat 3, Hulst 7, Koewacht 5, Neuzen 15, Nieuwvliet 4, Oostburg 5, Osse- nisse 4, Overslag 1, Philippine 2, Retranchement 2, Sas van Gent 2, Schoondijke 7, St. Jan Steen 3, St. Kruis 4, Sluis en St. Anna ter Muiden 5, Stoppeldijk 4, Waterlandkerkje 1, Westdorpe 5, IJzendijke 5, Zaamslag 8, Zuiddorpe 3, Zuidzande 4. Bij de vermelding van het ongeval op Zon- dag avond den 27 Febr. jl. aan den Eendragtpolder, gemeente Zaamslag, verdient in herinnering gebracht te worden, dat deze thans zoo zwaar bedreigde pol der zijn honderdjarig bestaan met groote zorg te gemoet gaat. Bedijkt op octrooi van 6 Januari 1777, had deze polder, toen het werk den 12 Nov. 1779 voltooid was, eene schotbare grootte van 4 7 5 gemeten. Langen tijd beschermd door eenen be- langrijken aan was in de Wester-Schelde, is deze echter, voor ruim een 30tal jaren, ten gevolge van stroomsverandering, allengs gaan afnemen en einde- lijk geheel verdwenen, door welke grondverplaatsing in het Hellegat, men aldaar in 1846 den Cathari- napolder en in 1861 den polder Willem III heeft kunnen aanwinnen. Sinds 1852, toen in den nacht van 6 op 7 Oct. de eerste zware dijkval plaats greep, is er groote krachts-inspanning benoodigd ge- weest tot behoud van den Eendragtpolder niet alleen, maar tevens van de daaraanpalende Kleine Huij ssens- en Margarethapolders, welke herhaaldelijk door oever- afschuivingen en dijkvallen geteisterd werden. De gewone onderhoudswerken, maar inzonderheid de buitengewone uitgaven, tot behoud dezer polders, hebben dan ook in de laatst verloopene 25 jaren eene enorme som gelds gekost. Als een Ui van de grootste soort, leest men het volgende in het Hulsterblad van den 4 dezer no. 566: ,/Nadat er in den avond van 27 Febr. aan den Eendragtspolder (Zaamslag) een dijkval van 150 z/el lengte had plaats gehad, waarin bijna de helft z/des kruins betrokken was, is Woensdag avond de z/dijk doorgebroken, en staat de polder thans ge- z/heel onder water. De menschen hebben zich met z/hun vee nog in tijds kunnen reddea. Er zijn 400 z/man in 't werk gesteld aan het digten van den z/doorbraak." Axel, 4 Maart. Voor het beroep naar de Ned. hervormde gemeente alhier is door den heer P. Bar- stra, predikant te Klundert, bedankt. Sas van Gent. Door den sterken afvoer van het uit Belgie afkomende opperwater, is in de oostelijke waterleiding alhier een gat gestroomd, dat, indien dit ongeval niet spoedig ontdekt en met kraclit en doelmatig door de waterstaats-directie beteugeld ware, belangrijke beschadiging en grondverlies ten gevolge zou gehad hebben. De waterafvoer gaat hier nog steeds door het Neuzensch kanaal onafgebroken voort, waardoor be schadiging der boorden, vorming van zandplaten enz. en niet weinig oponthoud der scheepvaart het ge- volg zijn, niettegenstaande voor het laatste al het mogelijke wordt insgepannen. Z. M. heeft benoemd tot directeur van het postkantoor te Breskens, den heer H. W. Bor, thans adsistent ten postkantore te Tiel. In de zitting der tweede kamer van jl. Maandag is, op ad vies der regeering, met 47 tegen 24 stemmen besloten prioriteit te verleenen aan de suiker-conventie boven het voorstel van den heer de Bruijn Kops. Na eenige discussie is de suiker-conventie ver- worpen met 56 tegen 17 stemmen. De suikerwetten zijn van regeeringswege inge- trokken. De kamer heeft verder besloten het wetsvoorstel van den heer de Bruijn Kops te behandelen na rZfflSCHE ?A COUR ANT. ADVERTENTIEN. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het 1 v.„ i a f n An at11. i j-nm Men abonneert 'zich bij alle Boekhandelaars 1postdireC-1 Woensdag 8 Maart 1876. j Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend*^ t, v j 1 Advertentien geheve men aan den Uiteerer in te zendea tenren en Brievenbushouders. niterlijk Binsdag en Vrijdag uamiddag DKIE ure. EN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1