en verbrand. De vijand vluchtte, vele dooden achterlatendeonderzijds sneuvelde een mindere, terwijl de kapt. Berkholst en de Man en 21 minderen gewond werden. Aangezien geen geschikte plaats voor eene vesting werd gevonden, keerden de troepen terug naar Pongo, op hun rnarsch de kamdongs Tjapoetoe, Lamterny en Miroe vcrbrandende. Den 16 Feb, werd te Pongo begonnen met den aanleg eener versterking. Den 17 werd met dien arbeid voortgegaan, De posten Panditie, Rivier- benting, Berouw en Blang Tjoet werden opgeheven, en de bezetting van laatstgenoemden post verplaats naar Pager Ajer ter verbinding van de posten tegen de XXII Moekim met Pongo. Den 18 Febr. werd voortgewerkt aan de ver- sterkingenden 19 werd die van Pongo voltooid. Den 20 Febr. werd aan de versterkingen van Pager Ajer voortgewerkt. Den 21 deed de Radja van Pedir stappen tot onderwerping. Bij de ageerde troepen was de gezondheidstoestand zeer ongunstig, de geest uitmunlend. De algemeene gezondheidstoestand was niet verbeterd. Landbouw-berichten. Of groote dan wel kleine bedrijven voordeeliger zijn, is eene vraag, die verschillend beantwoord kan worden. Op groote bezittingen kan men den nut- tigen staathuishoudkundigen regel ,/verdeeling van arbeid" aanwenden, de beste werktuigen zicli aan- schaffen, enz.; maar men loopt altijd gevaar, dat een afgelegen stuk minder goed behandeld zal wor den en dat men de te groote uitgestrektheid lands minder geheel in zijne macht zal hebben. De groote opbrengst van het warmoezeniersland, waarbij de grond veelal door de spade uitmuntend bewerkt, en meer dan een oogst in het jaar van denzelfden grond getrokken wordt, pleit ten voordeele van het kleiner landbezit. Hiermede staat in verband het spreekwoord: vzoo de ploeg al een schaar van ijzer heeft, de spade heeft een punt van goud." De geleerde Staring zegt ergens: ffwacht u voor grond" honger en timmerwoede. Op de landhuishouding in het algemeen, maar ook op vele andere bedrijven, zijn de volgende ge- zegden mede toepasselijk Geen beter mest komt op het land Dan 'smeesters oog en 'sHeeren hand. Aan de voetzolen des meester hangt de beste mest: of De voetstappen van den meester benadeelen geen gewas: en het bekende Het oog des meesters naaakt het paard vet. Wanneer in eene Engelsche spreuk gezegd wordt Het oog van den meester doet meer werk dan zijne beide handen," doelt dit op de groote waar- heid, dat een groot landbouwer zich meer voordeel doet met altijd en overal toezieht te houden, dan met zelf mede te werken. Wel moet hij weten hoe iets gedaan moet worden, om het zijnen arbeiders desnoods te kunnen wijzenmaar hij benadeelt zich dikwijls met zelf mede te werken. Als de arbeider toch weet, dat de meester Jiier of daar aan het ^werk is, kan hij met meer gerustheid luieren. Elk o ogeoblik moet de meester het werk kunnen nazien, za 1 allies goed gaan. De roggelanden staan in Drenthe en de aan- gre uzeB.de gewesten, overal frisch en gezoud. Op som rnige akkers is de aanwas zoo ver gevorderd, dat men zich in geen jaren herinnert, iets derge- lijks he hebben beleefd. Ook de vroege voorjaars- plante n, meest tot stalvoedering in de lente ge.be- zigd, staan alom naar wensch; zoodast over 't geheel een gez egend voorjaar wordt te gemoet gezien. U it Zwolle selirijft menOnze door buiten- landsche kooplieden zoo druk bezochte weekmarkt, onderging heden een enorme drukking. Het be- richt van verbod van invoer in Duitschlandzoo plotseling opfo?ekomen, deed de kooplieden uit Pruisen grooten schrik aan. Men telegrafeerde aan prins von Bismarck (wiens telegram in 5 minuten hier was) en aan ande re regeerings-authoriteiten, tot heden middag schier na afloop der gewone markt, waarvan de Belgen en Hollanders partij trokkeneen tele gram arriveerdedat de invoer op 2 7 dezer nog kon plaats hebben. De liandel voor Pruisen liep daarop zoo druk, d.at meest alles tot verhoogden prijs van de hand ging. i In de afgeloopen week zijn ruim 2 millioen eieren, voor het grootste deel afkomstig uit Savoie i naar Engeland verzondeneen betrekkelijk klein i getal bleef hier te landealgemeen zegt men, dat de Italiaansche nog beter zijn dan de Ilollandsche i eieren in alle gevallen veel goedkooper; de gemid- delde prijs liep van f 4 h 4,50 de 100 stuks. GEMENGDE BERICHTEN. Een persoon te Wolfaartsdijk, die ten vorigen jare een koemelkersbedrijf aldaar tot eene buiten- sporig hoogen prijs inkocht, zag zich nu reeds ge- drongen in het begin dezer week zijnen ganschen inspan en inboedel weder te verkoopen. Ter ondersteuning van den jongeling uit Wolfaartsdijk, die zich thans bij de inrichting van ds. van Dijk te Doetinchem bevindt, ter opleiding tot predikant, circuleert thans eene inschrijvingslijst in die gemeente, waarop bereids verscheidene bij- dragen, zoo in eens, als maandelijks, vermeld staan. Een beschuldigde, die eergister voor de recht- bank te Assen terecht stond ter zake van diefstal, heeft een getuige a charge ter terechtziting geslagen en is door de rechtbank onmiddelijk daar voor met 8 maanden gevangenis gestraft. Woensdag jl. zag men te Gouda een zeldzaam schouwspel. Twee lijkwagens brachten tegelijk twee echtgenooten naar het graf. De man was weinige uren na de vrouw overleden. Na 40 jaren huwelijk zijn de beide oudjes elkander tot in den dood trouw geblevenook in het graf blijven zij aan elkanders zijde. Van Woensdagavond tot Donderdag in den vroegen morgen dus in 't tijdsverloop van een nacht heeft de Amsterdamsche brandweer drie binnenbranden en een uitslaanden brand zonder noemenswaardige schade gebluscht. Een reusachtige onderkaak, onlangs in de nabijheid van Zutfen opgevischt, is na onderzoek gebleken tot den voorhistorisehen tijd te behooren zij maakt een deel uit van een voorwereldlijken olifant of mammouth. Het gemeentebestuur heeft haar aangekocht om te worden bewaard in het natuurhistorisch kabinet Te Dordrecht had den 24 Februari jl. mevr. de wed. B. het voorrecht haren 79n verjaardag te vieren, te gelijk met hare dochter, kleindochter en achterkleindochter, die op denzelfden dag haren 52n, 12n en 3n verjaardag vierden, en alien dezelfde voornamen voeren. Op een der watermolens in den Achterbroek (gem. Berkenwoude) is in een palingfuik een bij- zonder soort van visch gevangen. De staart gelijkt op dien van een elft, de rug is breed en dik, de scliubben fijn en blauwachtig. De dikke kop doet aan dien van een zwijn denken, terwijl de bek onder den snuit is. Boven op den kop zijn twee sprieten of horens van een viuger lang, zoo ook onder den bek. De lengte is 60 centimeter, de zwaarte naar gissing 2 kilo. Volgens de post- en telegraafbode bestond op 1 Jan, jl. het post- en telegraafpersoneel in ons land uit ruim vierduizend personen. De zelfmoord van kinderen schijnt aanstekelijk te worden. Op een kostschool te Spandau heeft zich jl. Zaterdag een elfjarige knaap, wegens ver- ontwaardiging over een hem opgelegde schoolstraf, door ophanging van het leven beroofd. Bij de loting voor de militie in de gemeente Lemsterland heeft zich de bijzonderheid voorgedaan, dat de dorpen -Eesterga en Follega ditinaal geen miliciens behoeven te leveren, daar al de lotelingen, die geen redenen tot vrijstelling hadden, een hoog nommer trokken. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in's rijks munt vervaardigd en afgeleverd: a. voor rekcning van het rijk 3,015,000 centen, 2,026,000 halve centenb. voor rekening vanpartikulieren 4,110,000 tienguldenstukkente zamen uitmakende eene no- minale waarde van 41,140,280. Een echtpaar reed, verleden Zaterdag, met zijn 8jarige dochter van Munkass naar Almas, om daar eenige bloedverwanten te bezoeken. Het drietal personen was niet ver meer verwijderd van laatstgenoemd dorp toen eensklaps de paarden de ooren spjtstei), hevig begonnen te snuiven en met de hoeven de sneeuw omhoog deden vliegen. Waaraan dit toe te schrijven was bleef voor het rijdende gezelschap niet lang een geheim. Er versehenen eensklaps uit een bosch langs den weg, 8 wolven die den wagen te gemoet liepen. Aan het ontvluchten was niet te denken, want de paarden bleven als verlamd aan den grond ge- nageld staan, niettegenstaande al den aandrang van den voerman. Weldra hadden de wolven het rijtuig onringd, waarop de drie personen, even verschrikt als hunne paarden in doodsangst lagen. Slecht de koetsier verloor zijne te- genwoordigheid van geest niet. Hij sneed met zijn zakmes de strengen der paarden door, sprong op den rug van het dier en prikte het met den scherpen punt van het mes in de huid dat het bloedde, om dit van zijnen schrik te herstellen. Met een krachtigeu sprong vloog het dier in razenden galop vooruit zonder door de wolven vervolgd te worden, die het tweede paard en de drie achter- gebleven personen aanvielen. Toen de koetsier eenige uren later met gewapende dorpelingen terugkeerde, vonden zij op de plaats niets meer dan den wagen met de vreeselijk ver- minkte overblijfsels van het paard en de ongelukkige familie, Het geheele huisgezin was levend door de wolven verslonden. Een loteling te Oosterzee, vrij van de militie als eenige zoon, is een paar dagen voor de loting aangenaam verrast door de geboorte van een half broertje, waardoor hij nu moet uittrekken. Yoor het Indisch leger is een soldaat, een vreemdeling, aangeworven van 2,05 meter lang. Men heeft den man een pak moeten lalen maken, daar in de magazijnen op zulke reuzen niet gerekend wordt. In de vorige week is eene tin- en blikslagerij te Woodhaven in New-York, afgebrand. De aangerichte schade wordt op 500,000 dollars geschat en 500 werklieden zijn dientengevolge buiten verdienste. De officieele katalogus van de wereldtentoon- stelling te Philadelphia zal door den heer Nagle aldaar worden uitgegeven. 250,000 heeft hij voor 't recht daartoe betaald. De buskruitmolen te Gauting, (Beieren) it 20 Febr. in de lucht gevlogen. In de Frausche dagbladen komen mededee- lingen voor over waarnemingen te Parijs omtrent de ontsmettende kracht van gebrande koffie, bij dierlijke en plantaardige verrotting. Dood wild, daarmede bestrooid, blijft verscheidene dagen versch. In ziekenkamers zijn berookingen met koffie doel- treffender dan chloor en koolstofzuur, en zij zijn niet hinder] ijk voor de aanwezigen. De belasting op de speelkaarten in Engeland heeft in 1875 (tegen 3 stuivers per stel) 12952 pond sterl. opgebracht, en wel 370 pond sterl. meer dan in 1874. Bij Monaco was een gedeserteerd soldaat door den honger gedreven, in den schoorsteen van een tijdelijk onbewoonde hut gedrongen. De schoorsteen was nauw en de soldaat bleef dienten gevolge aan een ijzer beklemd zitten, zoodat hij niet naar boven of naar onder kon. Drie of vier dagen hoorde men zijn kreten, zonder te weten, vanwaar zij kwamen want de hut licht op den top van een berg 600 meters boven Monaco. Acht dagen later kwam de eigenaar der hut er toevallig in, en zag de beenen van den ongelukkige uit den schoorsteen liangen. Het vleesch van een der armen was bijna geheel verscheurd, naar het seheen opge- getende tanden waren tegen de steenen verbrijzeid. De Hero, een brigantijn van Whitsfable, is op de hoogte van Folkstone in aanvaring gekomen met de stoomboot Zwitserland van Amsterdam. De Hero zonk onmiddellijk. Door de boot van het stoomschip, werden de kapitein en een der matrozen gered, de stuurman en drie matrozen kwamen in de golven om. Jean Hiroux, ter dood veroordeeld, zou den volgenden dag gehangen worden. De directeur der gevangenis vroeg hem wat hij tot zijn laatste maaltijd wenschte. 't Was in de maand Oct. ,/Aardbezien" zij Jean Hiroux, //Aardbezien," zej de directeur, ,/maar die zijn er eerst over 6 maan„

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2