No. 1122 16® Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. Woensdag 23 Februari 1876. Dit blad rerschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. jl?hont te Neuzen. I^olitielj; Overzichc. De koning van Spanje is vertrokken naar het noor- derleger. De ministers en de afgezanten vergezelden den koning naar het station, waar hij met gejuich be- groet werd. Canovas las eene depeche voor, waarin de consul van Boyonne meedeelde, dat de Carlistiscbe junta een bijeenkomst te Villafranca lieeft voorgesteld, om over den vrede te onderhandelen. Ziedaar bet groote nieuws, dat de telegraaf ons meldt. Zoo scbijnt dan eindelijk het tijdstip aangebroken, waarop een einde komen zal aan den strijd, die, een schoon land verwoestende en aan ellende prijs- gevende, broeders van hetzelfde vaderland als vij- anden tegenover elkander doet si aan! Of echter de onderdrukking van de Carlisten voor Spanje een tijd van rust zal doen aanbreken, waarin het in staat zal zijn, (le inwendige organi- satie te herstellen en zijne finantieele verplichtingen na te komen, zal de tijd moeten leeren. Indien de toongevende partijen zieh vast vereenigd om den troon van bun jeugdigen koning scharen, dan alleen is er eenige hoop, maar begint weer de oude par- tijschap boven te drijven, en het inwendige bestuur in eigen boezem twist en tweedracht te zaaien, dan zal de rust van weinig duur zijn; want, al beeft voor het oogenblik de Carlistische partij voor de overmacht moeten bukken, zoodra zij de kans schoon ziet, zal onvermijdelijk de fakkel des oproers op nieuw door haar worden ontstoken en moord en doodslag zullen weder aan de orde van den dag zijn. Is de rust binnen Spanje hersteld, dan eerst zal met ernst kunnen worden gewerkt aan de onder- drukking des opstands in de Spaansche kolonie Cuba. De Times meent, dat de vrede op dit eiland alleen zal kunnen worden verkregen, door de kolonie nagenoeg onafhankelijk te verklaren. Dit is nu wel wat heel sterk en wij vreezen, dat Spanje ook niet het fijne onderscheid vatten zal tusschen ,/onder- drukten burgeroorlog" en ,/in het geheel geen burger- oorlog." Trouwens men moet ten bate van Spanje ook altijd nog de mogelijklieid blijven onder- stellen, dat de opstand voor een groot deel kunst- matig wordt onderhouden. Officieele berichten omtrent de operatien tegen de Carlisten melden, dat deze in hunne ge- duchte stelling te Elquata door generaal Quesada volkomen zijn geslagen. Don Carlos vlood naar Villareal de Zumarraga, vervolgd door Quesada, die den nacht te Yergara doorbracht. Morionse heeft de Carlistische versterkingslijn bereikt en Zumaya bezet. Yolgens particuliere berichten van generaal Quesada zelven, gedagteekend uit Elorrio, begonnen de onder zijn bevel staande troepen 's morgens vroeg den aanval op den vijand, die de kapellen van den H. Johannes en den H. Stephanus, in de voorstad van Elorrio, op den weg naar Elquata, bezet hield. De sleutel der positie op den Pagaza werd door de Carlisten met overmacht bezet, evenals de weg aan de zijde van den berg Udala, maar ondanks een heftigen tegenstand, hebben de koninklijke troepen, aangevoerd door Quesada in persoon, al de vijande- lijke stellingen veroverd. Eene vrij groote lioeveelheid patronen is gevonden in de Carlistische forten, welke dezer dagen in handen der koninklijke troepen zijn gevalleu; als eene bijzonderlieid wordt gemelifc, dat zij lietzelfde fabriekmerk droegen, als die, bij de geregelde troepen in gebruik. Neuzen, 21 Februari- De geboortedag van Z. M. onzen geeerbiedigden koning werd in onze gemeente op gepaste wijze herdacht; Yrijdag avond gaf Neuzens Mannenkoor bij eene soi. e vernieuwde blijken van belangrijke vorderingen in de schoone zangkunst, waarbij ge paste voordrachten van uitmuntend gekozene stuk- ken eene aangename afwisseling te weeg brachten en het genoegen der talrijk opgekomene leden en dames alleszins verhoogden. Toen de klok het begin van 19 Februari aan- kondigde, sprak de voorzitter tot het gezelschap een woord naar de gelegenheid des tijdsalgemeen stemde men in met zijne laatste woorden: leve de koning! dit getuigde een driewerf met geest- drift herhaald hoera! De menigvuldig uitgestokene vlaggen hadden reeds vroeg aan de gemeente een feestelijk aanzien gegevende afdeeling van het Metalen Kruis wenschte Z. M. per telegram geluk met Hoogst deszelfs jaardag en mocht het genoegen smaken, Z. M. dankbetuiging daarvoor mede per telegram te ontvangen. Het militaire assaut, dat door vele genoodigden en belangstellenden werd bezocht, en door genoemd Mannenkoor werd opgeluisterd, verhoogde de feest- vreugde; ook ontbrak het niet aan vreugdevuren en vuurwerken. Het verdient tevens vermelding, dat Zondag voor- middag door nog jeugdige kinderen, afgewisseld door het Mannenkoor, eenige zangstukjes allerliefst werden uitgevoerd, die niet alleen de tevredenbeid mochten inoogsten van de vele bezoekers, maar den onderwijzer van de Sande, onder wiens leiding in korten tijd zulke verrassende vorderingen werden gemaakt, alle eer aandoen. Gedurende de eerste helft der maand Januarijl. zijn bier de navolgende brieven ter post bezorgd, waarvan de geadresseerden ter plaatse van bestem- ming onbekend zijn: Wed. J. de Molenaar, te Koker. De Koninck, te Wijnkel. Perdon, te IJzendijke. Axel18 Februari. Tot predikant bij de lier- vormde gemeente alhier is beroepen de beer P. Barstra, te Klundert. Bij kon. besluit is J. Luteyn, die als direc- teur van wege den handel bij het vrije entrepot te Middelburg met 31 Maart e. k., moet aftreden, opnieuw als zoodanig benoemd. Bij besluit van gedeputeerde stateu van Zeeland is, met wijziging van hun besluit van 14 Januari jl, nader bepaald dat het tijdstip waarop de herijk der maten en gewichten in het loopende jaar zal plaats bebben, zal wezen voor de gemeente Zaamslag, te Zaamslag, den 1 Juli; voor de gemeenten Sas van Gent en Philippine, te Sas van Gent, 3 en 4 Juli; voor de gemeente Westdorpe, te Westdorpe, den 5 Juli; voor de gemeenten Zuiddorpe en Overslag, te. Zuiddorpe, den 6 Juli, des voormid- js; voor de gemeente Koewacht, te Koewacht, den 6 Juli, des namiddags. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis, dat zij, die voor eene benoeming als opzichter 2e klasse voor het stoomwezen, op eene jaarwedde van f 800, in aanmerking wenschen te komen, zicli voor 12 Maart a. s. met hun verzoek schriftelijk behooren aan te melden bij het depar- tement van binnenlandsche zaken. Binnen eenigen tijd is eene reorganisatie te wachten van het korps officieren van administratie bij de koninklijke Nederlandsclie marine. Het voornemen zou zijn, de thans bestaande drie klassen tot twee saam te smelten. Door de arrondissements-rechtbank te Goes werd gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den heer T. P. S.; heelmeester en verloskundige te Kapelle, tegen wien het O. M. 15 dagen cellulaixe gevangenisstraf en 25 boete geeischt had. De rechtbank verklaarde hem scliuldig aan onwilligen manslag en veroordeelde hem deswege tot 300 geldboete. - Den 19 Febr. arriveerde te Ylissingen het Belgisch driemastschip Helvetia, komende van New- York dit schip had den vorigen dag door de dikte verleid op een der Ylaamsohe banken gestooten; hoewel het dadelijk weder vlot kwam, werden toch de sloepen uitgezet om ingeval van nood deze te kunnen gebruiken; hierbij vielen twee man over boord, waarvan een verdronk; de bootsman met nog 7 matrozen, achtten het niet veilig om aan boord te blijven en deserteerden met een der sloe- pen, niettegenstaande de kapitein hen smeekte om aan boord te blijven. Y olgens bericlit uit Ostende zijn zes matrozen en de bootsman door de vischsloep no. 20 te Os tende beliouden aan wal gebracht, zijnde een matroos bij het van boord gaan verdronken; de sloep is vol water door de stoomboot Astrade opgevischt en te Antwerpen aangekomen. Gedurende het jaar 1875 zijn te Ylissingen in- en uitgeklaard 500 sebepen, metende 350,044 tonnen, waaronder 200 mailbooten, terwijl te Veere gedurende hetzelfde tijdsverloop 15 sebepen, metende 7700 tonnen, werden in- eh uitgeklaard. Men meldt uit Hoedekenskerke Er schijnt thans gegronde hoop te bestaan, dat de oesterteelt alhier in praktijk zal worden gebracht. Opgewekt door de groote menigte oesters, welke er in den laatsten tijd onder aan den dijk, vooral nabij het licbthuis op de aldaar liggende steenen, in het wild gevonden worden, hebben twee compagnieschappen de gelegenheid aldaar doen onderzoeken en bevonden, dat die allezins gunstig is en dat de Biezelingsche Ham genoegzame ruimte aanbiedt voor twee banken, eene van 80,000 en eene van 100,000 pannen. Een dier compagnieschappen heeft reeds de noodige stappen gedaan bij de eigenaars der respectieve per- ceelen en bij den Minister. Slnagt men bij die personen naar wensch, 't geen hoogst waarschijnlijk is, dan zal reeds met Maart a. s. een begin worden gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden. Naar men verneemt zal het zuider-zen- dingsfeest dit jaar gevierd worden den 21 Juni e. k., op het terrein Dijkwel, nabii liet station Biezelingen. NEUZEME COERANT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- tenren en Brievenbushouders. ADVEETE.VTIIn, Van itotiregela/0,40. Voor elke regel ineer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimtc berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1