Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No. 1121. 16® Jaargang. Zaterdag 19 Februari 1876. BINNENLAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. E*olitiel£ Overzicht. Hoewel er weinig nieuws uit Spanje valt te melden, verdient tocli opmerking, dat de corres pondent van de Univers, die tot dusverre nog niet begreep, dat de zaak van don Carlos wanhopig begon te worden, eindelijk tot eene andere over- tuiging schijnt te komen, en thans ook al vrij duidelijk laat doorschemeren, dat het laatste uur van den opstand niet ver meer af is. Men moet, zegt hij, den ernst der omstandigheden niet ont- veinzen; maar men moet tevens bedenken, datont- roering zich van iedereen heeft meester gemaakt, behalve van het Carlistische leg< v. Dit heldhaftige leger is omringd door een ander, dat viermaal sterker is; maar het is nog in zijn geheel gebleven, nog vol bewonderenswaardigen moed en wenscht niets liever, dan zoo spoedig mogelijk den strijd tegen een viermaal sterkeren vijand te aauvaarden. Het oogenblik is plechtig; binnen aclit dagen wel- licht zal het lot beslist worden van den tegen- woordigen oorlog. Maar, al worden de Carlisten overwonnen, zij zullen nog niet bedwongen zijn. Een treffen tusschen de beide vijandelijke hoofd- machten kan niet lang meer uitblijven. Waar- schijnlijk echter zal er geen beslissende slag worden geleverd, voor dat het weder eene gunstige wending genomen heeft, en koning Alphonsus in de noor- delijke provincien zal zijn aangekomen. De periodieke verkiezingen in Erankrijk zijn bijna afgeloopen, en van lieverlede keert alles weer tot zijne kalmte terug. Op gcen enkele plaats hebben rustverstoringen plaats gehad, zeer tot te- leurstelling der jegens de republiek vijandig gezinde fracties, wier pogingen, om de gemoederen op te winden, alien zijn mislukt. De rede van den Duitschen rijkskanselier heeft ook in Duitschland algemeen sensatie verwekt. Over het algemeen is men van oordeel, dat v. Bismarck met zijne rede minder ten doel had, het publiek omtrent het verledene in te lichten, dan wel te laten doorschemeren, dat de Duitsche regee- ring ook thans, met het oog op de mogelijkheid eener verdere ontwikkeling der Oostersche kwestie, volstrekt geen oorlogzuchtige bedoelingen heeft. Over de krijgsverrichtingen in de Oostersche gewesten verneemt men in de laatste dagen weinig. De krijgstoerustingen worden echter op uitgebreide schaal voortgezet, niettegenstaande de Porte de voorstellen van Andrassy heeft aangenomen. De Russische Voix bevat een belangrijk artikel over de crisis in het Oosten. Het blad is van meening, dat eene beslechting alleen dan mogelijk is, wanneer de Porte zich formeel verbindt en de mogendhedeib de uitvoering waarborgen. Het blad wenscht ook, dat de vorst van Montenegro optrede als tusschenpersoon van de vreemde consuls aan de eene en de opstandelingen aan de andere zijde. De Duitsche regeering is thans ook in conflict geraakt met het hemelsche rijk. De Duitsche schoener Anna is door eeneChineesche rooverbende aangevallen en geplunderd. De regee ring heeft bij de Chineescln overheid op het straffen der schuldigen aangedronge.i en tevens schadever- goeding geeischt. De kabinetten van London, Petersburg en Was hington hebben hunne medewerking toegezegd, om de eischen van de Duitschers bij de Chineesche regeering te ondersteunen. Graaf von Arnim heeft aan keizer Wilhelm een vrijgeleide verzocht, om zijnen zoon te bezoeken, wiens ziekte bedenkelijk wordt. Neuzen, 18 Februari- Den 20 Eebruari van het jaar 1826 kwam bij de heeren gebr. Abrahams te Middelburg zich een jongen lanmelden voor leerling boekbinder na dit vier j.iren geweest te zijn ging die jongeling tot 1837 op de drukkerij over, waarna hij zich in den boekhandel bekwaamde, om van 1856 tot 1876 op het kantoor en in het magazijn dier heeren zijne krachten te wijden. Deze jongen van 1826 heeft zich door den loop der tijden veler achting en genegenheid weten te verwerven, daar hij door zijne activiteit en zijnen humanen omgang met elk, sedert zijnreizen in Zeeland voor bovengenoem- de firma van 1850 tot 1874, ieders genegenheid won. De lieer P. G. Caliber mag dan ook het voor- recht smaken a. s. zondag 20 dezer zijn 50jarige werkzaamheid bij genoemde firma te herdenken. Mogt het den jubilaris gegeven worden nog vele jaren aldaar werkzaam te zijn tot nut der firma en zijne familie; en dat de dag van 20 dezer hem blijk mogege- ven, hoe men ware verdiensten op prijs weet te stellen. Bij arrest van het gerechtshofte's Gravenhage van gisteren is J. den D. wegens diefstal met braak te Neuzen tot zes maanden correctioneele gev angenisstraf veroordeeld. Yoor de Arr.-rechtbank te Middelburg zijn eergisteren de pleidooien gevoerd over de tusschen- komende omstandigheid in het geding betrekkelijk de Phoenix. Yoor den eischer, den schipper de Bruijn, trad op Mr. van lloek, voor den gedaagde, den gezagvoerder der stoomboot, Mr. A. J. van Deinse. Beiden volhardden bij hunne conclusie. Over drie weken zal de rechtbank uitspraak doen. Sas van Gent, 17 Eebruari. Naar wij verne- men heeft de notaris A. A. Y. alhier, wiens be- roep in cassatie door den hoogen raad is verworpen, zich tot den koning gewend met verzoek om gratie der veroordeeling tot eene maand celstraf, door het hof van Zeeland uitgesproken. Gedurende het jaar 1875 zijn aan het hulp- kantoor te Rapenburg f 3,15 5,61A aan postwissels gestort; en f 11,537,21 uitbetaald. Bij de hervormde gemeente te St. Kruis is den 2 dezer beroepen ds. II. G. Oudegeest, sedert 30 Maart 1873 pred. te Ossendrecht, c. a. De mazelen, die zich tot hiertoe te Vlis- singen slechts sporadisch vertoonen, beginnen zich niettemin zachtkens uit te breiden. Ook heeft zich een geval van ware pokken in een huisgezin aldaar voorgedaan. Yan de hoofdondenvijzers in Zeeland hopen in den loop van dit jaar hunne 25jarige dienst te mogen gedenkeu, de heeren: B. van Driel, te Se- rooskerke in Schouwen, C. Broerse, te Nieuw- en St. Joosland, en bevorens te Scliore, en B. E. Remery, te Westdorpe, respeotivelijk op 15 Mei, 1 Augustus en 1 October. Naar het Hbl. verneemt, is er emstig sprake van, het expeditiekantoor van de firma Krupp uit Essen, van Ylissingen naar Rotterdam te verplaatsen. De aanleiding hiertoe moet gelegen zijn in de be- zwarende bepalingen van de directie der staats- spoorwegen, betreffende het vervoer van wagens van het stations naar de havens, waardoor de trans- portkosten atnmerkelijk hooger worden, dan die voor de expeditie over Rotterdam zouden bedragen. Als adsistenten kunnen aan 's rijks vee- artsenijschool veeartsen worden geplaatst tegen eene jaarlijksche bezoldiging van 1200, doeh voor niet langer dan drie jaren. Aanmelding schriftelijk, met opgave van leef- tijd en overlegging van hun diploma als veearts, voor 15 Maart e. k. bij den directeur van 's rijks veeartsenijschool. Men schrijft van gewoonlijk goed ingelichte en vertrouwbare zijde aan het Dagblad. Het bericht, meldende dat de president van Venezuela, generaal A. Guzman Blanco, zich met het doel om de onderhandelingen met Nederland weder aan te knoopen tot een der mogendheden zou gewend hebben, kan als volkomen onjuist en uit de lucht gegrepen, worden tegengesproken. wHet vooruitzicht op een minnelijke schikking der hangende geschillen is niettemin in de laatste dagen aanmerkelijk toegenomen." In 1873 waren de gemiddelde tractementen der hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen in Zuidholland 1041, Noordholland 921, Zeeland 807, Utrecht 785, Fries land 703, Noordbraband 659, Gelderland 646, Groningeu 6-35, Overijssel 587, Limburg 522 en in Drenthe 473 gld. 'sjaars. Tengevolge van het door den heer F. W. C. Blom genomen ontslag als lid van de tweede kamer, zal de verkiezing van lid dier kamer in het hoofd- kiesdistrict Rotterdam plaats hebben op Dinsdag 7 Maart e. k.; de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 21 Maart d. a. v. Op Maandag 28 dezer zal aan de kweek- school voor de zeevaart te Leiden eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbinlenis bij 's rijks zeemacht wenschen aan te gaan. De heer J. J. van Oostveen, hoofdonderwijzer te Hilversum, sedert 1845 aldaar in functie, is be- noemd tot ridder van de Eikenkroon, echter niet als onderwijzer, maar voor 25jarige dienst als kommandant der dienstdoende schutterij. Zoo geven dan 30jarige dienst als onderwijzer geene onderscheiding, maar maken 25 jaren schutterdienst iemand het ridderkruis waardig! Op de hardglasfabriek van de heeren Jeekel te Leerdam werd een Engelschman, commissionair in manufacturen en steenkolen te Amsterdam woon- achtig, die schijnbaar met het doel om een der werklieden van de fabriek over te halen het geheim zijns meesters te verraden naar deze gemeente was overgekomen en die zich tegen het late avonduur op clandestine wijze den toegang tot genoemde fa briek had weten te verschaffen, terwijl hij zich aldaar arglistig van een monster hardglas had meester gemaakt, op heeterdaad betrapt en na gedurende den nacht onder bewaking te zijn geweest, op last van den burgemeester naar Gorinchem getransporteerd en aldaar gesteld ter beschikking van den officier van justitie.. NEIIMSCHE COLRANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVEKTE.VTIEN. Van ltot4regeIs f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsrnimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgerer in te zendei uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1