recht, daar vermindering van arbeiders vermeerde- ring geeft van werk." De bevolking der provincie Zeeland bestond op 31 December 1875: uit 91238 mannen en 94390 vrouwen, te zamen 185628 inwoners. Op 31 December 1874 waren er 90501 mannen en 83714 vrouwen, te zamen 17 4215jinwoners, zoodat zij, gedurende het jaar 1875, met 1413 personen (737 mannen en 676 vrouwen) is toegenomen. De N. R. Ct. bericht, dat van het door 'tvoormalig prov. gerechtshof in Zeeland gewezen arrest, waarbij beetwortelen tiendplichtig werden verklaard, beroep in cassatie is ingesteld, zoodat dit vraagpunt nu voor den hoogen raad zal worden behandeld. Naar men vemeemt zal de heer F. W. C. Blom, lid der tweede kainer voor het district Rotterdam, wegens redenen van gezondheid besloten hebben, zijn mandaat neder te leggen. De heer Herman Nunnink, die den 15 Oct. 1835, als onderwijzer te Longelo en Brummelo, in Overijssel zijne acte van den 2n rang verkreeg, en den 2 Mei 1836, als opvolger van den gepensi- oneerden J. F. de Backere, de hoofdonderwijzers betrekking te Eede aanvaardde, gaat alzoo de 40jarige vervulling van zijnen diensttijd aldaar tegemoet. Intusschen vernemen wij, dat hij op 7 Ojarigen leef- tijd tegen dien stond in Mei zijn ontslag aange- vraagd heeft, hetwelk hem den 7 dezer door den gemeenteraad van Eede op de meest eervolle wijze is verleend. Blijkens een bij het depart, van kol. ontvan- telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie is den 7 dezer het navolgende door generaal-majoor Pel aan de Ind. regeering bericht: n 2 Febr. werden Lamkoenjit en de heuvels langs den weg naar Lamrong bezet, waarbij 1 man sneu- veide en 4 gewond werden. 3 Febr. werd de kampong Toerom na hevigen tegenstand genomen en opgerukt tegen het gebied van Toekoe Bait in de XXII Moekim. Na hevi gen tegenstand werd Atoa en vervolgens ook de moskee Beloel in de IX Moekim bezet; 1 man sneuvelde en 8 werden gewond. 4 Febr. werd Lamrong bezet, Atoa verbrand, in twee kolonnes opgerukt naar de Moskeeen van Lamdsjoeng en Saijoeng en naar de kampong Ko- jolo, terwijl de moskee Baroe in de XXII Moekim na weinig tegenstand bezet werd. Vervolgens werd opgerukt naar Pager Ajer, waar de moskee bezet werd. 6 Febr. werd de Atjeh-rivier verkend, waarbij 9 minderen licht gewond werden. Daarna bivak- keerden de ageerende kolonnes in Longbattah en den 7 Febr. keerden zij naar Kotta Radja terug. De gezondheidstoestand was bij deze troepen on- gunstig. Door de jongste operation zijn de XXV Moe kim geheel in ons bezit gekomen en bovendien een gedeelte van de XXII Moekim. De posten te Beloel, Atoa, Pager Ajer en Bajoer vormen de linie van versterkingen tegen de XXII Moekim. De posten te Sabang, Bital, Lamteboe en Getjil Ooleyloe zijn ingetrokken kunnen worden. De bestuurders van de IX Moekim en eenige Moekimhoofden hebben stappen gedaan tot onder- werping." Landbouw-berichten. Den 16 Juli a. s. zal te Gent een groote landbouwwedstrijd worden geopend van hervoort- brengende dieren, landbouwmachienen en landbouw- handwerktuigen, welke wedstrijd wordt uitgesclireven door de landbouwmaatschappijen der beide Vlaan- deren en een der luisterijkste belooft te zijn, welke men aldaar ooit heeft gezien. Er zullen niet minder dan 50 verschillende wed- strijden zijn, voor welke belangrijke prijzen zijn uitgeloofd, en plaats zullen hebben op St. Pieters- plein, beginnende den 16 Juli des morgens te negen ure en eindigende den 17n des namiddags te vijf ure. Het gouvernement heeft daarvoor eene subsidie van 35,000 fr. toegestaan; de provincie Oost- Vlaanderen eene som van 5000 fr.; de provincie West-Vlaanderen 5000 fr; en de stad Gent, mede 5000 fr. De burgemeester van Gent en de heer A. Lippens, yoorzitter van de landbouwmaatsehappij van Oost- Vlaanderen, hebben elk voor eenen aangeduiden wedstrijd een gouden medaille ter waarde van 400 fr. geschonken. De wedstrijd zal worden gevolgd door een land- bouwcongres, waarop de landbouwkundigen uit alle landen zullen worden genoodigd. Uit dit alles blijkt, dat dit landbouwfeest zeer belangwekkend moet worden geacht, en mitsdien veel volk naar de stad Gent zal lokken. De roggelanden zijn door de sneeuwbedekking voor de vorst bewaard. De plant staat alom in Drente, Groningen, Friesland en Overijsel frisch en gezond te velde, op sommige akkers is de aanwas zoover gevorderd, dat men zich in geen jaren herinnert iets dergelijks te hebben beleefd. Door de Luntersche Tuinbouwvereeniging te Lunteren is een prijs van /1000 uitgeloofd aan dengene, die, in October 1899 vijf en twintig der sehoonste en deugdzaamste soorten appelen en zaailingen heeft gekweekt. De prijs is door de gemeente Ede gewaarborgd, en de beoordeeling zal geschieden door deskundigen, uit elke provincie een te kiezen. Bij het gemeentebestuur van Genemuiden bestaat het voornemen een nieuwen polder groot 15 a 16 bunder door indijking aan de Zuiderzee te ontweldigen. Door aanslibbing is dit gedeelte daartoe geschikt geworden. Het verbod van uitvoer van paarden uit Duitschland is thans opgeheven. In Namen richt de veeziekte voortdurend groote verwoestingen aan. Tal van runderen worden onteigend en afgemaakt, GEMENGDE BER1CHTEN. Bij de laatste uitloting der Turksche loten is de hoogste prijs van 6 maal honderdduizend francs te Goes gevallen. Daar de uitbetaling eerst gescliiedt den 1 Juli a. s. en voor Turkije in een half jaar veel gebeuren kan, trachte de winner zekere Snoep zijn lot van de hand te zetten. Dit is hem gelukt bij een bankier te Parijs, die het lot disconteerde voor f 60,000 dus voor slechts 20 pCt. Een ingezeten van Zutphen had dezer dagen een onaangenaine ontmoeting, Zijn thans gehuwde dienstbode werd op een avond bezocht door een teleurgestelden minnaar met twee of drie makkers, alien in opgewonden toestand verkeerend. Het rumoer lokte den heer des huizes naar de voor- deur, en daar men hem waarschijnlijk voor den echtgenoot der meid aanzag, ontving hij met een mes eene verwonding in het aangezicht, welke hem bijna een oog had gekost. Door den kantonrechter te Groningen zijn veroordeeld een persoon, wegens het wegschenken van niet ontsmet beddegoed, afkomstig van een typhuslijder, en 3 vrouwen, die het alzoo ten ge- scbenke ontvangen beddegoed hadden vervoerd naar hare woningen. Het Ned. kofschip Willemina, kapt. H. G. de Jonge, van Groningen, is op reis van Dantzig naar Nijborg, verongelukt, al de opvarende hebben hun dood in de golven gevonden. De raad van de gemeente Echt heeft weer, twee van zijne leden, waaronder de burgemeester- wegens levering aan de gemeente geschorst. Vroe- ger werden alreeds twee leden te dier zake ge schorst, welk besluit echter door gedep. staten ver- nietigd werd. Er worden manchetknoopen vervaardigd in den vorm van gouden tientjes. Ook schijut het dat er thans glazen nabootzingen van tiengulden- stukken in omloop zijn. Te Rotterdam althans, moet een dergelijk stuk zijn ontvangen. Men zij op zijn hoede! Bij de vele gemeenten, welke dezer dagen solliciteeren om in het bezit te komen van eene der nieuwe rijkskweekscholen voor onderwijzers, worden ook Brielle en Appeldoorn vemoemd. Als de mi nister nu aan elke gemeente, die er omvraagt, eene kweekschool geeft, zal de onderwijzersnood spoedig geweken zijn. Het confessioneel weekblad Het Oosten oppert het plan om in de schoone streken van Nijmegen een christelijk logement te doen bouwen, waarin, tegen billijk salaris, een geloovige man en vrouw het bestuur in handen zouden hebben en waar men, wat in andere logementen niet kan ge schieden, aan tafel overluid bidt, zingt en Gods- woord leest. In het circus Renz, te Berlijn, zou een Amerikaan met zijne vrouw kunsten vertoonen; eerst trad hij alleen op en maakte met een scherpe sabel velerlei handige toeren, later kwam de vrouw de man blinddoekte liaar, plaatste een appel op liaar hoofd, nam een kruisboog en schoot op eenigen afstand een pijl op haar af, en,traf haar in het hoofd bij het oor. De Amerikaan snelde naar zijne wankelende vrouw, trok de pijl uitdewonde, sprak haar iets toe, en wilde den toer herstellen. Het publiek verzette zich echter daartegen. Prof. Alfred Newton komt in de Times op tegen de schandelijke mode, die dames vederen en opgezette vogeltjes op hoeden, bontwerk en chignons doet dragen. Op een veiling te Londen werden onlangs de veeren van 10,000 Indische reigers, benevens 15,000 stuks colibri's aan d«n man gebracht. Waar moet dat heen, vraagt prof. Newton? Moet de natuur roekeloos beroofd wor den van haar liefste sieraden, moet zooveel levens- vreugde en schoonheid ophouden te bestaan enkel opdat onze vronwen en dochters dood op haar hoe den en in heur haar mogen dragen wat bestemd is om te fladderen of te zingen in het groen. Ook een held. //Nu, ik zou dan toch wel eens willen weten wat je eigenlijk voor hel- dendaden hebt uitgevoerd," zeide men tot een jeug- dig vrijwilliger, die zich beroemde den slag bij Sedan tegen de Franschen te hebben meegemaakt. „0," was het antwoord, ,/ik liep moedig op zoo'n Franschen scheeuwer aan en hieuw hem met den slag beide beenen af." „De beenen? En waarom niet het hoofd?" "Dat was hij al kwijt." Het Britsche bljbelgenootschap verspreide gedurende het afgeloopen jaar 14,096 exemplaren van geheele of gedeeltelijke bijbels. INGEZONDENE STUKKEN. In v. d. Aa, Aardr. Woordenb. der Nederl. D. I. bl. 395, wordt van de kerk der Hervormde gemeente te Axel gezegd, dat deze, //in de naar haar genoemde kerkstraat staande, eertijds eene kapel was, aan St. Barbara toegewijd; dat zij in 1695 vergroot werd, als wanneer zij de gedaante verkreeg van een half kruis, welke zij nog heeft, en dat zij sedert, vooral in 1714, maar nog meer in 1772, van binnen en van buiten aanmerkelijk verfraaid is." Eveneens getuigt Scharp, in zijne Costumen van Axel, 2de stuk, bl. 210 -211 en 226227, dat deze gemeente zich voor hare gods- dienstoefeningen bediend heeft van de voornoemde kapel, tot dat deze in 1695 vergroot werd. In tusschen blijkt uit hetgeen te "Water, in zijn kort verhaal der reformatie van Zeeland in de 16e eeuw, op bl. 203204 met enkele woorden vermeldt, dat onder de dienst van ds. Johannes Panneel, en door de volijverige bemoeiingen, zoo van dezen predikant als van zijnen voorganger ds. Nathan Vay, omstreeks 1617 en vervolgens de aanbesteding, opbouwing en voltooiing van eene nieuwe kerk te Axel heeft plaats gehad. Dit laatste bericht is mij thans gebleken volkomen naar waarheid te zijn, uit een autentiek manuscript, hetwelk mij dezer dagen door de welwillendheid van den weled. heer burgemeester, mr. C. PLenshoek ter hand is ge komen. Men vindt daarin eene volledige specif! - catie van de uitgaven voor den bouw eener geheel nieuwe kerk, ter vervanging van de kapel, met welke men zich aanvankelijk tot dus verre beholpen had. De kosten van dien bouw, welke in 1618 aange- vangen en in 1619 volbracht werd, hebben in het geheel beloopen de som van 1431 pond vl. 5 schell. 4 grooten, of /8587,60, tot betaling van welke som de gecollecteerde gelden in Holland, Zeeland, Utrecht en Friesland, benevens twee sub sidies elk van 1200 gld., verstrekt doordeheeren staten-generaal en de staten van Zeeland, te zamen tot een bedrag van 1330 pond vl. 13 schell. 7

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2