A'g emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. No. 1119. 16° Jaargang. Zaterdag 12 Februari 1876. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. P^olitieli Overzicht. Neuzen, 11 Februari. Meer en meer begint zich de hoop te verleven- digen, dat het eindelijk aan de Alphonsisten zal gelukken, de Carlisten van het krijgstooneel te drin- gen en het rijk gezegende, maar door zijne inwen- dige twisten zoo ongelukkige, Spanje den vrede te hergeven. De nederlaag der Carlisten wordt bijkans onvermijdelijk geacht, zoodra Moriones zich met Quesada en Martinez Campos zal kunnen vereeni- gen. Echter, al gaan de krijgsoperatien tot dus- ver goed, de ondervinding leert, dat men in Spanje nimmer victorie moet roepen, c«.r men de brug over is. Het opmerkelijkst van den thans begonnen veldtocht is, dat nu voor het eerst de goede prak- tijk wordt gevolgd. Op onderscheidene punten te gelijk en met onderling overleg wordt de vijand aangetast en men kan gerust zeggen, dat de Alphon sisten zullen slagen, indien zij zich aan dit stelsel blijven houden. Het oordeel der Fransche pers over de nota van graaf Andrassy is minder gunstig. Sommige bladen twijfelen aan het behoud van den vrede en koes- teren zeer geringe verwachting, inzonderheid van de provinciale besturen in Turkije. Uit Knin schrijft men, dat reeds sedert bijna zes weken de opstandelingen in den hoek van Bosnie, tengevolge van sneeuw, in al hunne bewegingen belemmerd en tot werkeloosheid gedoemd zijn. Ook de Turksche troepen worden door de weersgesteld- heid belet, iets te doen. Bij Oravitza en Dobretina zijn de Turker, door de insurgentenbende van Du- kics en Karan aangevallen, waarbij zich de Turken hebben moeten terug trekken. De Porte heeft aan den gouverneur van Bosnie gelast, in ieder geval de afgekondigde hervormingen ten uitvoer te brengen, doch de beambten ver- klaarden aan den gouverneur, eerst dan er een aan- vang mede te zullen maken, als de Baski Rozocks ontwapend zouden zijn. Echter valt hieraan niet te denken, voor dat in alle plaatsen sterke garni- zoenen geregelde troepen zijn geplaatst. Zeker Engelschman, Munro Butler-Johnstone geeft opmerkelijke beschrijvingen van Turkije en zijne bevolking en van die der Vorstendommen. De verkiezingskoorts in Frankrijk neemt met den dag toe, en weldra zullen alle Franschen in meer of minder hevigen graad er door aangetast zijn. De bladen bevatten te weinig ruimte, om de verslagen van alle vergaderingen en aanbevelingen van candi- daten te bevatten. Het is echter een gunstig ver- schijnsel, dat, over het geheel genomen, alles in rust en vrede toegaat. Bovenaan de lijst der kandidaten staat de naam van den heer Thiers. De zaterdag bij prins Bismarck gelioudene parle- mentaire soiree was zeer druk bezocht. De rijks- kanselier maakte op zijne gasten den indruk van een herstellenden zieke. Het kind, dat den 11 December 1875 op de oostelijke gracht dezer vesting door het ijs is ge- raakt en tengevolge daarvan is verdronken, werd den 24 Januari onder de gemeente 's Heer Arends- kerke gevonden. Het is, naar de opgave van klee- ding enz. door deszelfs vader Jac. deDoelder, wonende alhier, als het zijne erkend. Hoek11 Februari. Als eene zeldzaamheid kan worden gen.eld, dat bij den landbouwer H. Wol- fert alhier gisteren een varken werd geslacht, het- welk eene lengte van 2,30 meters, eene dikte van 2,25 meters en eene zwaarte van 574 halve kilogr. had. Genoemd varken werd den 27 April 1874 ge- boren. De regeering heeft ingediend een wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent het vervoer, den invoer, aamnaak, verkoop en opslag van buskruit en van andere ligt ontploffende of ligt ontvlammende zelfstandigheden. Naar aanleiding van onrustbarende buiten- landsche berichten ten aanzien van onze actueele verhouding tot Venezuela kan met de meeste zeker- heid worden gemeld, dat men in officieele kringen tot op dit oogenblik niets weet van zoodanigen gespannentoestand, als waarvan die berichten gewagen. Naar een later bericht, heeft de president van Venezuela, Guzman Blanco, zich tot een der mogend- heden gewend, om de onderhandelingen met Neder- land weder aan te knoopen, en bestaat er uitzicht, dat het geschil tusschen de twee staten nog in der minne zal worden geschikt. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft in hare zitting van 9 Febr. betreffende het proces over de aanvaring van een tjalk door de Phonix op de Schelde, eindelijk bepaald, dat de pleidooien over het incidenteel geschil Woensdag a. s. zullen worden gevoerd. Op voorstel van burgemeester en wethou- ders heeft de gemeenteraad van Goes besloten, een stuk gemeentegrond, groot 71 aren, liggende aan de Laurens Pieter van de Spiegelstraat, kosteloos af te staan, om, indien Goes voor eene kweekschool voor onderwijzers wordt aangewezen, daarop de lokalen te bouwen. De onthulling van het standbeeld voor Thorbecke te Amsterdam wordt tegen Mei a. s. te gemoet gezien. Tot de feestelijkheden bij die gelegenheid zal ook behooren de uitvoering van eene cantate, waarvan de tekst door den heer H. J. Schimmel zal gedicht zijn. Het detachement mariniers, dat in 1875 naar Atchin vertrok, zal vermoedelijk tegen Juni a. s. terugkeeren. Dezer dagen is verschenen het verslag aan den koning van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in het jaar 1874. Daaruit blijkt o. a., dat op eene bevolking van 3,715,737 zijn overleden 92,675, met inbegrip van de levenloos aangegevenen ten getale van 7606, of 1 op 40,09 inwoners. De sterfte aan besmettelijke ziekten was sedert 1867 het geringst, nl. 1,24 op 1090 inwoners; gemiddeld was zij in de laatste 8 jaren 2,85, het hoogst 6,46 (in 1871.) De Haagsche correspondent van de Zutf. cour. noemt de wijze waarop het gebearde met majoor Steck wordt geexploiteerd, ergerlijk voor het Nederlandsch gevoel. Majoor Steck, die zijn vaderland jaren achtereen trouw heeft gediend en voor ons in verre gewesten zijn leven heeft veil gehad, wordt door eigen land- genooten verguisd omdat hij, in Duitschlaud ver- toevende, het belang van Nederland meer heeft behartigd dan met de Duitsche strafwet overeen te brengen scheen. Van Golstein en Henny, mannen, die met hun talenten en bekwaamheden woekeren in het belang van hun vaderland, worden in de Nederlandsche pers gebrandmerkt, omdat zij in ons belang zich zelf te veel bloot hebben gegeven. Neen, zelfs dat is nog niet bewezen. Het eenige feit, dat vaststaat, is dit: dat de Duitsche rechter meende termen te hebben gevonden om Steck, op wien de publieke opinie was verbitterd, te veroor- deelen als werver van Duitschers voor het Nederl. Indische leger. Al het overige, waarop men en in Duitschland en in Nederland voortbrodeert, om er een cause celebre van te maken, zijn losse ge- ruchten Blijkens een bij het departement van kolonien ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, heeft de generaal majoor Pel het navolgende uit Atchin aan de Indische regeering bericht 28 Januari rukten drie kolonnes een uit de IV en twee uit de VI Moekim door de kloof van Daroe tegen de IX Moekim op. Door inoeilijk terrein, met veel moerassen, bereikten zij dien dag de vlakte van Daroe, waar gebivakkeerd werd. De vijand had grooten tegenstand geboden; aan onze zijde sneuvelden 2 minderen en werden de luitenant van Vooren en 10 minderen gewond. Den 29 Januari rustten de troepen. Den 30e werden de operation voortgezet: weder was het terrein moeilijk en de tegenstand hevig; dekampong Daroe werd genomen en verbrand; aan onze zijde werden 19 minderen gewond. 31 Januari werd de kampong Oleli Soesoe met de daarbij behoorende moskee genomen en voort- gerukt tot Lampermei, waar gebivakkeerd werd. Een dwangarbeider sneuvelde, tweeminderemilitairen en een koelie werden gewond. Panglima Matsa, hoofd in Moekim Daroe, bood zijn onderwerping aan. 1 Februari werden verkenningen gemaakt naar Lamotong en Lamkoenjit; vier man werden gewond. De geest der ageerde troepen wordt uitmuntend, de gezondheidstoestand ongunstig genoemd. Linndbouw-toerieliten. Te Wageningen zullen de gebouwen voor de laudbouwschool worden aangekoclit voor een soin van f 40,000. Voor de oprichting zal de gemeente bijdragen /20,000. De verdere kosten komen ten laste van het rijk. Men schrijft uit Maastricht: Wegens den betreurenswaardigen toestaud der landbouwers, en de NEEZENSCHE COERAIMT. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Neuzen J' 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie/ 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTE.VTIEN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,19. Grootere letters worden naar plaatfraimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIB! lire.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1