Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. No. 1118. Woensdag 9 Februari 1876. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. F*olitieli Overziclit. Eindelijk ligt dan het geheimzinnige document, door Andrassy gesteld, door een half dozijn diplo- maten op de politieke goudscbaal gewogen, de not.a, die ongeveer twee maanden voor bet nieuws - gierige Europa een raadsel was, thans voor ieders oogen. In dit stuk wordt hoofdzakelijk aange- drongen op godsdienstvrijheid, hervorraing van de tienden-belasting, waarborg, dat ten beboeve van den landbouw een gedeelte der inkomsten van de opgestane provincien wordt aangewcnd tot locale verbeteringen, instelling van eene gemengde com- missie van muzelmannen en iristenen, om te waken voor de uitvoering der bervormingen. De nota werd door de verbevene Porte zeer wel- willend ontvangen en het schijut, dat zij die spoedig zal beantwoorden. Echter blijft in deze kwestie nog onbeslist, of de Porte op de mondelinge mededeeling van den tekst der nota, mondeling of scbriftelijk zal antwoorden. Door Rusland scbijnt bet laatsle te worden geeischt. Door den keizer van Rusland is de goedkeuring onthouden aan bet besluit van den gemeenteraad van Moskou, waarbij 20,000 roebeL ten beboeve van de Herzegowiners beschikbaar worden gesteld. Het voorstel, tot het verleenen van die ondersteu- ning aan de opstandelingen, was gedaan door nu wijlen den gescbiedschrijver Pogodin. De krijgsbewegingen in Spanje scbijnen nog steeds gunstig voor de Alfonsisten te blijven. De kring van het krijgsterrein, waar binnen de Carlistiscbe strijdmacht is opgesloten, wordt gedurig nauwer. De vier generaals rukken van verscbillende punten, met hunne legerkorpsen, den vijand steeds dickter op bet lijf. Moriones boudt de kust van Biscaye bezet en dringt van daar binnenwaartsLoma komt van Bilbao opzetten; Primo de Rivera bewaakt Estella, terwijl in het oostelijke gedeelte van Bis caye Quesada opereert en verscheidene punten in den omtrek van Miravallo heeft bezet. De in Biscaye staande Carlistiscbe troepen-afclee- lingen bebben zicb op Zornoza terug getrokken. Martinez Campos heeft Elisondo bezet, zoodat alles scbijnt aan te duiden, dat bet uur der beslissing op handen is. De uitslag der Fransche verkiezingen trekt ook in landen buiten Frankrijk zeer de aandacht. De Times wensobt Frankrijk geluk met den verkregen uitslag en ook de Duitsche bladen zien daarin eene gelukkige toekomst voor dat land. En inderdaad, indien de Franscben tot bet besef komen, dat eene inwendige reorganisatie van bun land meer betee- kent, dan de zucht naar revanche of buitenlandscbe grootheid, is dat een waarborg, niet alleen voor Frankrijk zelf, maar ook voor het overige Europa. Men vcrwccht, dat de maarscbalk Buffet tenge- volge van dezen uitslag zijn ministersstaf spoedig zal moeten ncderleggen. Nenzen, 8 Februari- De cooperatieve voorscbut-vereenigin bank te Middelburg, heeft in de laatst gehou den algemeene vergadering be .olc:>., zicb met adres te wenden tot de tweede kamer der staten-gene- raal, houdende verzoek om zoo spoedig mogelijk wettelijke bepalingen vast te stellen, volgens welke aan coijperatieve vereenigingen rechtspersoonlijkheid zal kunnen worden verleend. Yoorts is bepaald aan de Middelburgsche afgevaardigden te verzoe- ken, dat zij dit adres zullen steunen. In het Politieblad komt bet navolgende voor De burgemeester van 'sHeer Arendskerkc^bericbt, dat den 24 Jan. 11. aldaar is aangespoeld bet lijk van een jongen, oud naar gissing 10 jaren, met rossig haar en in gev lerden staat van ontbinding; gekleed met blauw b..aien hemd en borstrok, blauw gestreept boezeroen, zwart gestreepte jas, diemetten onder- broek, donker grauwe kousen en een klomp. Het is op de algemeene begraafplaats te 's Heerenhoek begraven. De burgemeester voornoemd, verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichting. De heeren mr. F. A. Wagtbo en jhr. F. C. de Casembroot, te Tholen, liebben op nieuw de overbrugging van de rivier //de Eendracht" ter sprake gebracht. Een door ben samengeroepen bijeenkomst bad den 31 Januari plaats, en was druk bezocbt. Er werd staande de vergadering voor eene som van f 774 gateekend ter bestrijding der kosten voor bet maken van een ontwerp-teeke- ning (en begrooting, welke kosten op f 1500 werden geraamd. Als de geheele som, die uit vrijwillige bijdragen moet gevonden worden, bijeen is, zal eene tweede vergadering gehouden worden, waarin van den stand der zaak mededeeling zal worden gedaan en waarna de voorbereidende werk- zaamheden onmiddellijk een aanvang zullen nemen. Uit Londen wordt bet volgende gemeld Een Nederlandscb eskader is op de kust van Venezuela verschenen. De bevelvoerende Commo dore van de Engelsclie oorlogscliepen te Jamaica heeft een scliip naar Curacao gezonden, om voor de belangen der Engelsclie onderdanen te waken, in geval vijandelijkheden mocbten ontstaan. De oorlog tusscheu Nederlaiul en Venezuela werd geacbt op bet punt van begonnen te zijn. Er werden groote toebereidselen gemaakt. De mill, van oorlog brengt ter kennis, dat wederom dit jaar te Breda een examen zal worden gehouden ter toelating van jongelingen als cadet bij de kon. mil. academie, en dat dit examen op 3 Juli a. s. een aanvang zal nemen. De ouders of voogden, die verlangen dat limine zoneu of pupillen tot dat examen worden toegelaten, beboo- ren de aanvrage daartoe vdoi 1 Mei a. s. aan bet departement van oorlog te zenden. Verzoeken, na dat tijdstip gedaan, blijven buiten aamnerking. De voorwaarden staan vermeld in de St. Ct. van Zaterdagavond. In de tweede helft der maand Maart a. s. zal te VGravenliage een vergelijkend examen worden gehouden voor Nederlanders, minstens 20 jaar oud zijnde en den leeftijd van 30 jaar nog uret bereikt bebbende, die genegen zijn te worden aangesteld tot militair opzichter der genie 3e klasse bij bet Nederl.-Indiscbe leger. Ter toelating tot het examen wende men zicb voor 1 Maart e. k. tot het dep. van kolonien, bij gezegeld request. Eischen en voorwaarden staan vermeld in de St.-Ct. van Zaterdagavond. Als eene nadere mededeeling omtrent de reorganisatie van bet kadaster en de hypotheek- kantoren vernemeii wij, dat de regeering, met het oog op de gedurige verandering in de- bewaarders, waardoor telkens die kantoren met lvsnne lioogst belangrijke registers en archieven wordem verplaatst, bet besluit heeft genomen, daarvoor rijfegebouwen aan te wijzen en waar dezen niet gevonden worden ze aan te koopen. Het zal echter van be-lang vow 's rijks scbatkist zijn, dat men zich vooraf op de hoogte stelle van de doorgaande waarde der gebou- wen, ter plaatse, waar de kantoren gevestigd zijn of worden, teneinde geen buitensporige koopprijzen te betalen. Het reglement van 1838 op de organisatie en den dienst der deurwaarders en verdere reclits- bedienden, is bij koninklijk besluit van 26 Januari jl., in verbaud met de nieuwe liovenwet, met de volgende bepaling aangevuld': z/Uit de deurwaarders bij de ontbonden provin cial gerechtshoven, die volgens art. 13 der wet van 10 Nov. 1875 (St. bl. no. 204) worden ge- acht te zijn aangesteld bij de arrondissements-recht- bank ter plaatse, waar een ontbonden gerechtshof gevestigd was, wordt door het gerechtshof, tot welks ressort zoodanige rechtbank behoort, een deurwaarder aangewezen, met 's liofs eersten denr- waarder bevoegd tot bet beteekenen van al die actien, welke van procureur tot procureur, bij bet liof jiostuleerende, geschieden in recbtsgedingen daarbij aanhangig, doch uitsluitend in bet arron- dissement, waar bij zijn woonplaats heeft." Met referte aan bet bericht in de Staats- courant van 13 Januari jl., no. 10 betreffende de redding van de mail van bet verongelukte stooin- scbip Willem Kroonprins der Nederlanden," wordt thans medegedeeld, dat blijkens een telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandscb Indie van 3 dezer, de Triest-mail nog niet opgeviscbt is. Het bericht omtrent de redding der mail doelde dus alleen op die, via Brindisi verzoiulen (1 Oc tober 1875), en niet op de mail via Triest (van 28 September uit Nederland.) De rechtbank te Rotterdam heeft den zaak- waarnemer van Wijk veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, drie boeten van f 25 en 10 jaar ontzetting der rechten, genoemd in art. 8 der wet 1854. Jl. Vrijdag zijn de uit Atchin terugkeerende mariniers te Nieuwediep aangekomen en feestelijk ontvangen. De .strijders werden op de rijkswerf in carrc opgesteld en door den schout bij nacbt ver- welkomd. Daarop volgde uitdeeling der medailles. De troepen defileerden daarna voor de autoriteiten, en -werden aan een rijk voorzienen feestdisch ge- lioodigd. Daar heerscbte een onovertreffelijke orde. Ds sellout bij nacbt stelde een feestdronk in, uit den beker, welken jhr. Sprengler, bij den schiet- wedstrijd in 1872, op bet Loo, uit handen des konings ontving. De zangvereeniging Cecilia zong cerst den strijders op verdienstelijke w'.jze een wel- komstgroet toe. De jongste vergadering van het departement Enkhuizen van bet aardrijkskundig genootscbap was zeer druk bezocbt, maar ook zeer belangrijk. De heer A. J. ten Brink ontvouwde het plan tot op- neuzensche COIRANT. Per drie maanden binnen Nenzen f 1,Door bet geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Poatdirec- teuren en Brieyenbushouders. ADVERTE.VTIEN. Van 1 tot i regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,1 (f, Graotere letters worden naar jilaatsroinite berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1