BUITENLAND. Landfoouw-berichten. De heer Marlet hield den 27 Januari te Kruiningen, en den 29 Jan. te Tholen eene land- bouwkundige voordracht voor de leden der afdee- ling Kruiningen en Tholen der //maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland," benevens enkele particulieren. Beide voordrachten waren boeiend en langdurig en omvatten verschil- lende punten, zeer in het belang van den landbouw. In korte woorden stippen wij van beiden het merk- waardigste aan spreker drong te Kruiningen vooral aan op het zich toeleggen op den verkoop van vee. De granen en andere gewassen van de hof- stede kan men beter in vleesch veranderen dat op de Londensclie markt zeer gewild is. Hierin heeft men geen concurrenten te duchten, want de kosten van vervoer naar Engeland zijn ook zeer gering. Men moet dan echter trachten vee te fokken, dat flink vet te mesten is, waartoe zich het Durham-ras uitmuntend leent. Yerder wilde hij de arbeiders meestal stukwerk zien verrichten, hetwelk voor boer en werkman voordeeliger is, en de laatste verliest daardoor dien ouden sleur, die zoovelen kenmerkt. Yerder drong spreker nog aan op het aanleggen van kunstweiden, terwijl hij het landbouw-onderwijs op de dorpscliolen afkeurde. Te Tholen toonde hij o. a. aan waardoor de boer wel zijn toestand kan verbeteren en noemde daar- voor hoofdzakelijkverbetering en vermeerdering van den veestapel, omdat de vleeschprijzen onge- twijfeld nog zullen stijgen door de betere middelen tot uitvoer, o. a. door de lijn Ylissingen-Sheerness; vermeerdering en verbetering van den mest, ook door verbetering van het vee te bereiken; betere bewerking van den grond; eene beredeneer-uit- breiding van machine-gebruik, vooral van eenvoudige; het oprichten van dorpsvereenigingen, waardoor de samenwerking mogelijk wordt en het aanschaffen van werktuigen die voor een mensch te duur waren en ten slotte uitbreiding van landbouw-onderwijs, mits niet door landbouwkunde als leervak op de lagere school op te4 nemen. Het aanstellen van een landbouw-onderwijzer kon bijna ook al door een •dorpsvereeniging plaats hebben. In beide plaatsen zullen door genoemden heer nog drie voordrachten over den landbouw gehouden worden. Yan 26 December 1875 tot 22 Januari 1876, zijn, blijkens bij de regeering ingekomen ambts- berichten, door longziekte aangetast: iin Zuidhol- land 138 runderenin Noordholland 3in Utrecht 12; in Uriesland 83; samen in het rijk 236 run deren. Baron van Dedem aan de Dedemsvaart heeft tot proef een 4-tal jonge paarden den geheelen winter in een stuk weiland laten loopen, en niet- tegeustaande sneeuw enz., zijn deze paarden in beter staat dan 4 anderen van gelijken leeftijd op stal, met puik onderhoud. De provinciate landdag van Sleeswijk-Holstein heeft in het laatst van voorleden jaar 10,000 m. toegestaan voor de oprichting van een afzonderlijk gebouw, ten dienste van't proefstation v. landbouw- sclieikunde. Men hoopt, ook met hulp van anderen, eene afd. voor zuivelbereiding aan het sclieikundig instituut tat stand te zien komen. De Internationale prijskamp voor harmonie, fanfaren en koorzang, welke op 3 en 9 Juni aan- staande te Reims zal plaats hebben, belooft schit- terender te zullen zijn dan die van 1869. Buiten de gouden medailles, kunstvoorwerpen, Campag- newijn, enz. zullen nog premien in klinkende munt aan de overwiimende maatschappijen toegekend worden. Eene premie van 2000 francs, zal gevoegd worden bij den eersten prijs van uitmuntendheid en een van 1200 francs bij den eersten prijs der hoogste afdeeling. De maatschappijen welke het programma van dien schitterenden muzikalen prijs kamp nog niet ontvangen hebben, kunnen zich wenden tot den commissaris, Hauwaertplaats, 5. te St.-Joos-ten-Noorde. Zij kunnen aan hetzelfde adres van hunne toetreding, kennis geven als ook alle gewenschte inlichtingen bekomen. De Finsche golf is zoo vast toegevroren, dat in de laatste dagen verscheiden vrachtsleden van Helsingfors naar Reval over het ijs gekomen zijn. In het laatst van December heeft het over het geheel in Rusland hard gevroren. Te Tula, een fabriekstad ten zuiden van Moskou, bevroren in een nacht, toen de thermometer tot 40 gr. Celsius (39 gr. onder nul Fahrenheit) daalde, 10 personen, waaronder een schildwacht, in de straten der stad. Tlit enkele districten wordt het aantal boeren, die in de nachten van 27 tot 30 December, onderweg zijnde, zijn doodgevroren op meer dan 100 geschat; bevroren ledematen kwamen te veelvuldig voor om de aandacht te trekken. Thans dooit het ofvriest het slechts weinig in de meeste gedeelten van Rusland. Zaterdag voor 8 dagen heeft op het kerk- hof te Milaan de eerste lijkenverbranding plaats gehad, krachtens testamentaire beschikking van den overledene, een Zwitser, Ritter .Albert Keller ge- naamd. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de hoofden van het stedelijk bestuur van Milaan, zoo ook vele mannen van wetenschap en kunst. Ook de stad Parijs had een vertegenwoordiger ge- zonden. Des middags ten half 3 ure nam het verbran- dingsproces een aanvang. Intussclien werd door den geestelijke van de Evangelische gemeente te Milaan een rede over de ,/godsdienstige beteekenis" der verbranding gehouden. Hij zeide, dat zij kon beschouwd worden als een reiniging der ziel van zijn aardsch omhulsel. Na den geestelijke sprak de ingenieur Clericetti, die de oven vervaardigd had, om de vergaderden met het toestel bekend te maken. Daarop ontwikkelde dr. Pini de ge- schiedenis van den strijd, die de voorstanders der lijkenverbranding liadden moeten doorworstelen om tot den eersten triomf te geraken. Tegen half 4 ure was het verbrandings-proces geeindigd. De gasvlammen, die een hitte van meer dan 1000 graden hadden voortgebracht, werden uitgedraaid. Den volgenden dag werd de asch van Albert Keller in eene urn bijeenverzameld en het proces-verbaal der plechtigheid door de getuigen onderteekend. Ritter Albert Keller was in 1873 overleden. In zijn testament had hij bepaald dat zijn lijk verbrand moest worden, en daar het destijds nog niet mogelijk was den uitersten wil van den over ledene te volvoeren, werd het stoffelijk overschot gebalsemd en in wezen gehouden, tot dat zich de gelegenheid voor zou doen, zooals thans geschied is. GEMENGDE BERICHTEN. In de Tuinstraat te Amsterdam, in den gang bij de eerste dwarstraat, is een aan toevallen lijdende vrouw, die twist had met haren man, met haar hoofd op den rand van een ijzeren pot gevallen en onmiddellijk overleden. De Arnh. Ct. meldt, dat een der rechtzinnige predikanten te Arnhem weigert jongelui „aan te nemen/'' omdat zij tot het korps scherpschutters behooren. ,/Het schijntdus, zegt het blad, dat men niet tegelijk scherpschutter en lid der Nederduitsch hervormde gemeente kan wezen, en dat voor den scherpschutter het koningrijk der hemelen niet is weggelegd In de parochie-kerk te Oudenbosch werd deze week een sterke brandlucht waargenomen. Na lang zoeken bemerkten men, dat de kleederen van een oud vrouwtje in brand waren. Het vuur werd geblusclit en't moedertje kwam er met den schrik af. Te Schoonhoven is zekere heer G., die alleen op een bovenhuis woont, verbrand. Hij had zich in de nabijheid van een petroleum-nachtlampje te slapen gelegd en moet aldaar in brand zijn geraakt. De blijkbaar door hem aangewende pogingen om zich te redden zijn vruchteloos geweest. 't Lijk is bijna geheel verkoold gevonden. De manie om pakjes koopwaar aan den man te brengen, waarin den kooper de kans wordt aan- geboden om iets te winnen, schijnt thans haar toppunt bereikt te hebben. In het Handelsblad worden nu geannonceerdpakketten bloedzui- gers met bons. Een der voornaamste en oudste buitenverblijven van Walcheren, genaamd St. Jan ten Heere, is met de landerijen, eene uitgestrektheid hebbende van ruim 72 hectaren, in 43 perceelen verkocht. De gezamenlijke opbrengst was ruim 118,000. Een boeremeid te X. ontving onlangs een minneb.ief, en daar zij niet kon lezen en ook niet wilde dat anderen met haar omstandigheden bekend waren, was goede raad duur. Zij ging naar den school meester, legde hem de zaak bloot, en verzocht hem den brief hardop te willen voorlezen; en opdat hij zelf niet zoude kunnen hooren, stelde zij hem voor, vooraf een wollen doek om de ooren te binden. De meester onderging de operatie geduldig, las in dien toestand den brief voor en onze meid was niet weinig in haar schik, dat zij alleen met den inhoud bekend was geworden. Vrijdag kwam een vrouw uit de werkende klasse op de Place de Meir, te Antwerpen, markten. Zij kocht een voorraad appelen, dien zij naar huis wilde brengen. Inmiddels gaf zij de koopvrouw haar kind, dat zij op den arm droeg, even te be- waren. Zij moet nog weerkomen. De boerin nam, na afloop der markt, het vreemde geschenk naar haar woning. ,/Komaan, zei ze, waar vijf kinderen eten, is ook voor het zesde nog wel een plaatsje." Aan boord van het met kolen geladen Fransche brikschip Therese, heeft ter reede van Penarth een op schepen zelden voorkomend ongeval plaats ge- grepen, namelijk eene gasontploffing. De dekken vlogen voor en achter in de lucht; twee der sche- pelingen werden over boord geworpen, en de kajuits- jongen kreeg ernstige brandwonden. lie vervaardiger van het door Thomas-Alexan der bestelde uurwerk, de horlogemaker Fuchs, geeft de reden op, die volgens zijn vermoeden de ont- ploffing der helsche machine van genoemden misda- diger te vroeg, reeds te Bremerhaven, heeit doen geschieden. Het uurwerk was ingericht op de wijze der bekende wekkers, waarbij men den dag of het uur kan aanwijzen, waarop het werk moet afloopen. Maar bij de bestelling was niet opgegeven, dat het uurwerk tegen stooten of schokken bestand moest zijn, hetgeen door eene kleine wijziging van het werk licht verkregen had kunnen worden. Zoo onderstelt dan de heer Fuchs, dat het werk door de schokken bij het inladen te Bremerhaven te vroeg is afgeloopen en dat de machine dus ontploft is door het uurwerk, niet door zelfontbranding van het dynamiet. Het congres der Vereenigde Staten heeft een adres ontvangen, door 22,626 Mormonenvrouwen en meisjes onderteekend, waarin tegen de afschaffing der veelwijverij geprotesteerd wordt. Zeetijdinuren. "handelsberichten. Prijzen <ler Kifecten. Amsterdam, 3 Februari. Van 28 Jan. tot en met 3 Febr. zijn in deze haven binnen- gekomen, bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen als 28 Jan. Belg stoomb. Fiecha, kap. H. Seeuwen, van Lon- dan met stukg. 30 Jan. Eng. stoomb. Stantons, kap. "W. Lum- ley, van Londen met stnkg. 31 Jan. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. J. Wright, van Goo U met stukg. 1 Febr. Eng. stoomb. Beverley, kap. S. J. Whitehead, van Goole met stnkg. 3 Febr. Eng. stoomb. Colletis, kap. J. Ellwood, van Goole met stukg. Van 28 Jan. tot en met 3 Febr. zijn uit deze haven ver- trokken, komende van Gent, de volgende zeeschepen als 28 Jan. Eng. stoomb. Londos, kap. J Eyre, naar Goole met stukg. 29 Jan. Eng. stoomb. Colletis, kap. J. Ellwood, naar Goole met stukg. 1 Febr. Belg. stoomb. Fiecha, kap H. Seeuwen, naar Londen met stukg. 2 Febr. Eng. stoomb. Loreley, kap. M. S. Ford, naar Londen met stukg. 3 Febr. Eng. stoomb. Richard Moxon, kap. J. Wright, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen, bestemd om aan den ijze ren weg te lossen en te laden de volgende zeeschepen als: 28 Jan. Eng. stoomb. Killarney, kap. R. Schofield, van Goole met stukg. 31 Jan. Eng. stoomb. Dagmar, kap. J. Dyson, van Londen met stukg. 3 Febr. Eng. stoomb. Lord Byron, kap. S. Jeffares, van Bairits met ruw ijzer. Uit deze haven zijn weggevaren na aan den ijzeren weg hier te hebben gelost en geladen, de volgende zeeschepen als 29 Jan. Eng. stoomb. Stannington, kap. Th. Pritchard, naar Londen met stukg. 1 Febr. Eng. stoomb. Killarney, kap. R. Schofield, naar Goole met stukg. Nederlan®. Certific. Werkelijke schuld 2£ pet. 64yj dito dito dito 3 75J dito dito dito 4 100| Aandeel Handelmaatschappij. 5 109J dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Belgie. Certificaten. bij Rotschild n 59f Frankrijk. Inschrijvingen 3 dito 5 h 1001 Rusland. Obligatien 1798/1816 5 1024

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2