No. 1117. Algemeen Nieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. Zaterdag 5 Februari 1876. ABONNEMENT. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. IPolitieli Overzicht. Gat de weg der diplomatie eene langzaam krui- pende en kronkelende is, daarvan zijn de Neder- landers, die de jaren 18301836 zich lierinneren, wel overtuigd geworden. Na weken lange beraad- slaging, eindelooze conferentie en grooten omhaal is dan eindelijk de sultan van Turkije door de Europeesche gezanten officieel bekend gemaakt, niet de adhesie hunner gouvernementen aan den Oosten- rijkschen brief, en, om den trotschen Oosterling niet te kwetsen, er bij te kennen gegeven, dat in deze inondelinge en schriftelijke interventie niets strijdigs was met de bestaande tract;;n, bij name het Parijsche van 1856. Ook Rnsiands gezantstemde er mee in, terwijl dat land zelf door de herneming zijner voormalige positie op de Zwarte zee, dat tractaat als in Harden heeft gescheurd. Zoo goat het met de eeuwige en onveranclerlijke s.aatsstukken, waarmede de voorzichtige, nauw wikkende diplomatie zich vaak jaren lang heeft bezig gehouden. Men gebruikt of verwerpt ze, al naar het den machtige in zvjne kraam te pas komt. En de sultan heeft, dus heet het, ge- willig het oor geleend aan het woord van belang- stelling en raadgeving, hem daarbij zoo geheel ongevraagd gegeven. Stellig zeker, dat geen Oostersch potentaat, niet in de verkeerde positie van dezen beheerscher der Halve Maan verkeerende, zich zulk een ongevraagden en opgedrongen bijstand of zulk eene terechtwijzing zou laten welgevallen. En in de oproerige gewesten duurt inmiddels de strijd voort en doen de gebeurtenissen eene, zij het dan ook langzame, verandering van de kaart in dit deel onzes werelddeels verwachten. "V olgens berichten uit Ragusa, nit Slavische bron, hebben de insurgenten ten getale van 3000, onder aanvoering van Peko, ickovich verlaten, zich naar Grebzi begevende. Na Vickovich in brand te hebben gestoken, hebben zij den terugtocht voort- gezet, daar zij de versterkingen, niet ontvingen waarop zij gerekend hadden. Trebinje is van nieuwen leeftocht voorzien. Ook is aan de Turksche troepen het voortdrin- gen naar de stad Cliporiza belet en is het slechts hunne artillerie, die hen van een totalen ondergan; hebben gered. De krijgsbewegingen in de Spaansche berglanden worden als gunstig voor de regeeringstroepen afge- maald. De generaal Quesada, zich te Villareal de Alva bevindende, heeft bezit genomeu van al de positien, die het doel zijner operatie waren en den Carlisten twee stukken geschut met de officieren en manschappen ontnomen. Men dcelt mede, dat de tegenwoordige bewegin- gen onder de Carlisten veel sc'hrik verspreiden. Het doel schijnt, ze op een punt te drijven en als- dan met vereenigde legerkrachten aan te tasten. M ie verleden Zondag Parijs bezocht had, zou de anders reeds drukke wereldstad in buitenge- wone opgewondenheid gcvonden hebben. Meer dan gewone warmte gaven tie verkiezingen aan de anders reeds bloedrijke plants, zoodat de regeering dan ook sterke wachten b:j en om het stembureau geplaatst had. I it hetgeen men van den uitslag weet, heeft de partij de overmacht behouden, proefnemingen met regeeringsvormen en regeerings- personen moede, het oprechtelijk met de tegenwoor dige meer.t en de republiek op goede grondslagen wil vestigen. Men zou die partij met voorbijgang van alle andere benamingen, eigenlijk in zijn geheel de Thiers-partij kunnen noemen. Thiers zelf is in het departement Belfort met eene groote meer- derheid gekozen. Een ander gunstig bewijs dezer verkiezingen is gelegen in de nederlagen, die de radicale Buonapar- tisten over het geheel geleden hebben. De ridde.s der droevige figuur van de Fransche oorlogsverkkring van 1870 vooral, hebben onder- vonden, dat, al spreken zij ook orakeltaal, geen hunner iets meer gelooft van alles, wat zij uit- spreken. Zoo b. v. heeft de lichtzinnige Olivier verkondigt, dat er eigenlijk in het geheel geen par- tijen, of partijnamen moesten bestaan; terwijl men zeker kan wezen dat hij, het in zijne macht hebbende, morgen het keizerrijk voor de republiek zoude inruilen. Een ander kenteeken is, dat Mac-Mahons eerste minister Buffet niet is herkozen. Deze minister, niet van keizerlijke sympathien vrij te pleiten, heeft dus het bewijs ontvangen, dat men daarvan niet gediend wil zijn. Neuzen, 4 Februari- alle vroegere Den 3 dezer werd alhier het stoffelijk over- schot van den heer A. Westenberg, ridder van de Militaire Willemsorde der 3e klasse met alle mili- taire honneurs ter aarde besteld. Deze onder- scheiding was hem als pijper bij de mariniers voor Palembang in de O.-Indien op 17jarigen leeftijd te beurt gevallen, bij welke gelegenheid hij zich bijzonder bij het handteren van een stuk geschut heeft onderscheiden, en werd hiervoor in den graad van korporaal gedecoreerd. Het muziekgezelschap //Apollo" alhier heeft door deszelfs tegenwoordigheid tot dezen plechtigen stond veel bijgedragen. De heer Romswinckel, kapitein der vesting-artillerie, hield eene indrukwekkende toespraak bij het graf, terwijl de heer de Jong, luit. der infanterie, eenige woorden van dank uit- sprak aan de belangstellenden. 1 1 olgens het ontwerp op de rechterlijke organi- satie zal de rechtbank te Goes worden opgeheven, daarentegen een te Neuzen opnieuw worden opgericht. He kantongerechten te Goes en te Vlissingen zullen worden opgeheven en hun werkkring met dat van Middelburg worden vereenigd. De St. meldt hieromtrent het volgende: Bij het door den minister van justitie aan den raad van state ingezonden wetsontwerp wordt de opheffing van elf arrondisaements-rechtbanken voor- gesteld, te weten: Appingedam, Sneek, Deventer, Nijmegen, Amersfoort, Iloorn, Leiden, Brielle, Gorinchem, Goes en Eindhoven. De overige recht- banken worden verdeeld in twee klasseneen rech- ter der eerste klasse zal f 3000 tractement, een der tweede klasse f 2200 ontvangen; de andere ambtenaren bij ieder college naar evenredigheid. Z. M. de koning heeft een pensioen van 100, verleend aan J. F. Polfliet, wonende te Stoppeldijk, milicien van het 3e regement infanterie, wegens eene kneuzing aan zijn knie, in en door den dienst verkregen. Deze gunstige beschikking heeft, naar wij ver- nemen, bovengenoemde Polfliet voornamelijk te danken aan de belanglooze bemoeiingen van den heer 1Stroecke, hoofdonderwijzer te Stoppeldijk. Naar wij vernemen zal de tweede kamer den 22 dezer maand weder bijeenkomen. Wegens den gunstigen toestand van het weduwenpensioenfonds van het korps rijksopzichters van den waterstaat, zijn de pensioenen der weduwen bij koninklijk besluit aanzienlijk verhoogd. Ie Schoondijke bestaat het plan om eene roomsch-catholieke gemeente te stichten en in de kom der gemeente het kerkgebouw te doen verrij- zen. Onderhandelingen worden gevoerd over den aankoop van het geschikste terrein. Tot heden behoorden de catholieken in die gemeente kerkelijk aan de parochien van Groede, Oostburg, IJzendiike en Hoofdplaat. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft de voortzetting der procedure tusschen M. de Bruijn, schipper van het aangevaren, en tengevolge daarvan gezonkeu tjalkschip //Drie gebroeders" en den gezagvoerder der Deensche stoomboot Phonix, welke op den 3 dezer was bepaald, op verzoek van laatstgenoemden gezagvoerder acht dagen uit- gesteld. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft arrest gewezen in de zaak van A. Trijzelaar, appel lant van een vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij hij en J. van Dongen, zijn schuldig verklaard aan oplichting en veroordeeld tot 8 maanden cellu- laire gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis der genoemde rechtbank vernietigd en den appellant vrijgesproken, op grond dat zijn medeplichtigheid aan dat wanbedrijf niet is be wezen. De tweede bekl., van Dongen, die niet in appel was gekomen, heeft zijn straf gehouden. Deze zaak werd laatstleden Dinsdas door het hof behandeld. Naar men verneemt, zal het Ned. hotel te Port- Said, door Z. K. H. prins Hendrik gesticht, binnen kort voor het reizend publiek aldaar geopend worden het meublement voor de inrichting is door de be- kende firma de Boer te 's Hage vervaardigd en bereids verzonden. De 4386 militairen, die in het jaar 1875 naar Indie zijn uitgezonden, kunnen naar gelang van hunne nationaliteit gespecificeerd worden als volgt2287 Belgen, 851 Nederlanders, 731 Fran- schen, 296 Duitschers, 174 Zwitsers, 17 Luxem- burgers, 16 Italianen, 10 Oostenrijkers, 2 Polen, 1 Amerikaan en 1 Rus. De heer dr. A. Kuijper, lid der tweede kamer, die sedert eenigen tijd ernstig ongesteld was, is, op raad van zijnen geneesheer, tot her- stel zijner gezondheid naar het zuiden van Europa vertrokken. De ongesteldheid moet volgens het Haagsche dagblad, het gevolg zijn van zenuwlijden, °door overspanning teweeggebracht. De stoomboot Groningen zit gladdeks onder water. Inventaris en kajuitsgoed is geborgen. NEIMISCHE HOUR ANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meor 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE ure.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1