%|fej Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-Vlaanderen. B RANDWKER. No. 1116. 16® Jaargang. Woensdag 2 Februari 1876. BINNEN LAND. Dit blad verschijnt Dinsdag- en Yrijdagavond bij J. K. G. Dhont te Neuzen. ABONNEMENT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Neuzen herinneren de belanghebbenden, dat zij zich ter inschrijving voor de It U A I) W E E It moeten vervoegen ter secretarie dier gemeente, in den loop der maand Februari aanstaande, zul- lende zij anders ambtshalve ingeschreven en, zonder loting, ingelijfd worden. Neuzen, den 31 Januari 1876. J. A. van BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. P'olitielc Overzicht. De gesluierde dame, die we gewoon zijn politiek te noemen, laat ons nog steeds in het onzekere omtrent den gang der Oostersche zaken en de be- doelingen der mogendheden, omtrent de toekomst van Turkije en zijneoproerige gewesten, en dit terwijl, naar de berichten luiden, de toestand met den dag verergert. Men had tocli, nu men den weg van onderhandeling ingeslagen eii de taak van bemid- deling op zich had genomen, mogen verwachten, dat het woord, in naam van bijkans al wat macht heet in Europa gesproken, opstandelingen en. Tur kije beide vooraf gedwongen had, het zwaard in de schede te steken; en integendeel duurt de strijd met verwoedheid en afwisselende kans voort en neemt gedurig meer uitbreiding aan. Terwijl den 27 dezer de Turken de stad Trebinje op de op standelingen veroverden, is bijkans tezelfder tijd te Neuin een gevecht geleverd, waarbij de Turk- sche troepen het onderspit moesteu delven en zich uit de voeten maken. Omtrent den Spaanschen burgeroorlog komen ge durig berichten van de nederlagen, door de Carlis- ten geleden. De in vollen gang zijnde operation doen belangrijke tijdingen verwachten; althans zoo niet, als reeds zoo dikwerf het geval was, ook nu eder niet halver wege wordt stilgestaan. De krijgsberichten luiden als volgt: Generaal Moriones heeft een annvang gemaakt met eene algemeene beweging, bestaande in het op - waarts rukken langs de rivier Urumea en het nemen van eenige posten om Sebastiaan. Eene brigade is opgerukt naar de stellingeu der Carlisten Aratzain, terwijl belangrijke stellingeu tusschen Hernani en Lasarte op de Carlisten zijn veroverd. Op den linkeroever der rivier Urumea ageert eene andere divisie, om den daar loopenden straatweg van Ojarum en Astigarra te bezetten. De troepen kampeeren in de veroverde stellingen der Carlisten. Uit al deze berichten moet men haast opma- ken, dat het laatste uur der Carlisten zeernadert; maar men verlicze niet uit het oog, dat die mede- declingen meest van de zijde der regeering komen cn men in Spanje gewoon is, bij vermeerdering of vegrooting te spreken. In alle gevallen baart het verwondering, dat don Carlos, wiens soldaten tocli hoofdzakelijk vreemde hu 'vlingen zijn, zoolang aan eene geregelde troepen!.i.icht wccrstand weet te bieden. Wei dient hem zeer Net bergachtige ter- rein, maar hem ontvalt ook meer en meer de steun der bevolking die in het begin zijne zaak meerendeels toejuichte. Zij, die door hunne staatkundige intrigues dezen droevigen staat over liun land hebben gebracht, hebben wel eene groote verantwoordelijkheid op zich geladen. Een sprekend voorbeeld van Spaansche wispel- turigheid is de verwerping van de Castelar. Want dat deze gevierde, welsprekende en, zooals altijd gezegd is, eerlijke Spanjaard, in een enkel kies- district bij herstemming en inschikkelijkheid der tegenpartij nog tot volksvertegenwoordiger wordt verkozen, siaat bijna gelijk met eene verwerping eii hij kan, wil hij zijn beroemden naam en hoog- hartig karakter handhaven, zulk eene candidatuur wel te nauwernood aannemen. En deze man werd nog voor weinige maanden bijkans als de eenig reddende engel van Spanje begroet. Neuzen, 1 Februari- Yan officieele zijde vernemen wij, dat de beer E. A. L. Quadekker, provinciaal veearts alhier, met goed gevolg examen heeft afgelegd voor paardenarts bij het leger hier te lande. In de bijvoegsels der Staats-courant is op- genomen een overzicht van het verkeer en de op- brengst van de kantoren aan de rijks-telegraaf ge- durende het jaar 1875. Daaruit blijkt dat het algemeen totaal van het binnenlandsch en het internationaal verkeer bedraagt f 708,986,49. Op de kantoren in Zeeland was de opbrengst als volgt: Breskens/306,94i; Bruinisse/657,03 Goes 1,952,13; Hansweert f 777,27; Hulst 444,52; Yzendijke/221,97Cortgene/201,20; Middelburg /5,287,65; Neuzen f 2,823,83; Oost- burg 222,73^; Sluis /'346,25; Tholen /546,58£; Veere (den 31 Mei gesloten) f 55,40; Ylissingen f 7,457,7OAWestschouwen (vuurtoren) f 16,64; Yersekendam (den 1 November geopend) 110,6 5-i- en Zierikzee f 2,421,50 De benoemde hoofdonderwijzer te Ileille, de de beer J. Blackstone uit Leiden, zal den 14 Februari zijne betrekking aanvaarden. Yan de voordracht die de hr. Boer op 19 Jan. 11. te Ede hicld, ontvingen wij tot ons genoegen een uitvoerig verslag, dat wij, wegens gebrek aan plaats, eerst in het volgende nr. opnemen kunnen. Men schrijft uit Ylissingen, 28 Jan. Na in Engeland een kostbare reparr-tie te hebben onder- gaan, is de stooinboot Stad Middelburg, toebehoo- rende aan de maatschappij Zeeland, heden alhier geretourncerd. Aan inr. M. P. Blaauwbcen, burgemeester te Goes, is, op zijn daartoe gedaan vevzoek, eer- vol ontslag verleend als procureur bij de arrondis- sement-rechtbank aldaar. Men meldt ons uit Amsterdam. Een t-reurig geval heeft alhier plaats gevonden. Een oppassend jonkman, ongcveer twinlig jaren oud, werkzaam aan het Uollandsche spoor, werd op oudejaarsavond spelenderwijs door eens kat in den mond gebeten. Wellicht onbekend met het gevaar, werd daarop door hem geen acht geslagen, totdat zich eergister-avond plotseling de eerste kenteekenen van dolheid vertoonden. Gisteren werd de jongeling naar het gasthuis vervoerd en floen reeds had de ziekte hem zoo hevig aangetast, dat hij in vollen waanzin verkeerde; soms blafte hij gelijk een hond, doch doorgaans siste hij gelijk de katten, wanneer ze in de klem zitten. Alle hoop op zijn lierstel is dati ook reeds opgegeven. De ougelukkige was de kostwinner zijner moeder, die eenigen tijd geleden haren man verloor. Als een staaltje hoe het in onze gevange- nissen toegaat is het volgende ontleend aan het verslag van een proces te Amsterdam tegen drie personen, van inbraak beschuldigd. Onder de getui- gen verscheen iemand, die in de oellulaire gevange- nis te Amsterdam in een eel onder die van den beschuldigden Pappelendam had gezeten en van dezen destijd met een snede brood aan een touwtje een briefje had ontvangen, waarop hij verklaarde dat de woorden stonden: *Hein, houdt moed, dat kan best gebenren dat wij naar hois gaan, omdat zij ons niet kunnen overtuigen. Ik heb gisteren een dag in het kachot gezeten." (was geteekend) ,/Frans Pappelendam." Deze laatste had blijkbaar gedacht dat Hein de Brabander in de benedencel zat, maar er had een persoonsverwisseling plaits gehad. De gevangenbewaarder, aan wien bovenbe- doelde gevangene de ontvangst van een briefje mede- dcelde, had hem, zooals hij opgaf, gezegd, dat hij het maar verscheuren moest. Deze ontkende echter dat laatste en beweerde, dat hem alleen een grijs stukje papier was vertoond en dat hij de zaak als gekheid had beschouwd. Sinds 1 Jan. had hij opge- houden bewaarder te zijn. Het bleek voorts ter terechtzitting, dat in de cellulaire gevangenis te Amsterdam de gevangenen in de onder elkander gelegen cellen zoowel mondelijk als schriftelijk van gedachten kunnen wisselen: mondelijk naar het schijnt door den veutilatietoestel, schriftelijk door het naar buiten openslaan der ramen en daarop iets leggen dat naar boven getrokken wordt, of van boven daarop iets nederlaten. De fout schijnt dus te liggen in een gebrekkige inrichting, waarop mits- dien de aandaclit der betrokken autoriteiten wordt gevestigd. Een ander gevangene, die later ook in een eel onder Pappelendam had gezeten, verklaarde, dat deze hem toen zou hebben toegeroepen dat hij een pendule had gestolen, en later gezegd dat ze hem niats konden maken en dat hij onschuldig zat. Pappelendam beweerde alleen te hebben gezegd, dat hij beschuldigd werd een pendule te hebben gestolen. De ook door ons vermelde zaak tegen den zaakwaameiuer van Wijk werd Zaterdag voor de arrondissements-rechtbank te Rotterdam voortgezet. Het gold een geheel gelijksoortige o-plichting als waarvan wij melding maakten. De beklaagde herriep reeds in den aanvang der zitting zijne vroegere leugens. De intendant, de secretaris Wijnings en de voetval, alles keerde weer in het niet, waaruit het scheppend brein van van Wijk ze had in het leven geroepen. Brieven en telegrammen had hij eenvoudig zelf geschreven en verzonden, waartoe zijne tochtjes naar den Haag dienden. De officier NEUZENSCHE COERANT. Per drie maanden binnen Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door gebeel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars Postdirec- teuren eu Brievenbushouders. ADVERTENTIEJf. Van 1 tot 4regele /0,40. Voor elke regel user Ojlfr, Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever ra te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namiddag DRIE lire.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 1