BmTENLANPT" sterken drank. De krijgraad heeft namelijk een onder- officier der infanterie van bet garnizoen te vonnissen, beschuldigd van diefstal, onder zeer verzwarende om- standigheden begaan. Het ander geval betreft een tweeden onderofficier der infanterie, die vermist wordt sedert twee dagen en in bet bezit was van bet geld voor de menage van onderofficieren. Men meldt uit Hoedekenskerke Was de viscbvangst den vorigen winter alhier een bron van welvaart, zoodat geene armoede gekend werd en men berekenen kan, dat in omliggende ge- meenten voor /1200 a /1500 verkocht en albier in omloop gebracht is, thans moet het tegen- overgestelde worden vermeld. Door de vroege vorst heeft de visch zich al spoedig verwijderd en eenmaal verdwenen, komt ze, zelfs bij bet zachtste weder, dienzelfden winter niet terug. Daardoor is bier gedurende de laatste weken veel armoede geleden en ieder begroet met vreugde het dooiweder, in de hoop dat spoedig door bet rooien van boomen als anderszins gelegenheid zal gegeven worden om weder wat te verdienen en den druk te verlicbten. In de deze week geliouden zitting van het gerechtshof te 's Gravenhage werd behandeld bet hooger beroep van Johannes van Dongen en Adam Trijzelaar van een vonnis der rechtbank te Zierikzee, beiden bekend als de grootste speculanten met de erfenis van wijlen den beer van Lisse. Het requisitoir strekt tot bevestiging van bet vonnis. Naar wij vernemen, zal door den minister van binnenlandsche zaken aan de tweede kamer een op nieuw gewijzigde kiestabel worden ingediend, gegrond op de bevolking des rijks op den 31 December 1875. Het cijfer daarvan zou dan een vermeerdering van het getal leden der tweede kamer met vier medebrengen. De schrijver der Haagsche kroniek in de Gron. Ct. meldt dat er verschillende maatregelen betrekking hebbende op de telegraphie en posterijen, op til zijn. De maatregelen nopens de verhooging der kosten van afschriften van telegrammen zal spoedig weder ingetrokken worden en het telegraaf- tarief waarschijnlijk in den loop dezes jaars worden verlaagd. Voorts moet het plan bestaan om in het personeel der postadministratie, speciaal ten platte- lande, een gelieele verandering ta brengen. Aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam zal dit jaar kosteloos een jongeling geplaatst worden; voor de andere jongelingeu zal voor voeding, onderhoud en voor elk studiejaar f 100 gevorderd worden. Het 30e landhuishoudkundig congres zal dit jaar in de hoofdstad gehouden worden, en wel op den 26 Juni en volgende dagen in een der lokalen van bet Koninjdijk Zoologische Genootschap//Na ture Artis Magistra". De werkzaamheden zullen omvatten 1. Akker- bouw in den ruimsten zin, veeteelt en zuivelberei- ding. 2. Tuinbouw, in al zijn omvang. 3. Iloutteelt, in al haar onderdeelen. 4. Natuurwetenschappen en haar toepassing op den landbouw. 5. Land- en volkshuishoudkunde in het algemeen en statistiek en 6. Kolonialen landbouw. Van den Overijselschen zeekant meldt men dat de kusten nog overal met ijs bezet zijn; wel begint zeewaarts een groote werking te komen, doch de zachte dooi maakt geen snelle vorderingen in de dikke ijskorst, die deze streken omgeven had en de vaart nog wel eenigen tijd gesloten zal houden, hoewel er door de scbipperij reikhalzend naar open water wordt uitgezien. In zake de veel besproken scliilderijen van Frans Hals op het bofje van Berenstein te Haarlem, verneemt de St. uit alleszins vertrouwbare bron, dat er voorloopig geen vrees behoeft te bestaan voor de verwezenlijking van 't bij de regenten dier stichting bestaande plan om deze kostbare collectie door verkoop aan buitenlanders over te doen. Er zijn nl. door een der erfgenamen van Beresteyn in de rechte linie, te Amsterdam woonachtig, stappen ge- daan om den regenten de uitvoering te beletten. In de H. Ct. wordt daarentegen met zekerheid medegedeeld, dat van eene verplichting om de schilderijen te behouden of eenig verbod tot ver koop geene sprake is, maar dat integendeel door den stichter bij zijn testament aan de regenten uit- drukkelijk alle macht is verleend *om de vaste en andere goederen te verkoopen." Men verneemt thans van goederhand, dat de staat dezer dagen ten verzoeke van zekeren timmer- man T. Dubois te Limburg vobr den hoogen read is gedagvaard, niet tot uitkeering dezer rijke erfe nis, maar op grond van art. 1922 B. W. tot afgifte van alle stukken, titels en bescheiden, daartoe be- hoorende, als stukken die aan beide partijen toebe- hooren. Landbouw-berichten. De eerste kamer der staten-generaal heeft de begrooting over 1876, hoofdstuk binnenlandsche zaken, met algemeene stemmen aangenomen. De rijks-landbouwschool, met proefstation, en proeftuin te Wageningen komt dus, zonder eenige de minste oppositie, tot stand. Als eene groote zeldzaamheid kunnen wij mededeelen, dat eene hen van den landbouwer Jan Veldinan in het Lageland, onder Harkstede, die eene week voor de laatste Slochtermarkt geboren werd, en dus 3 maanden oud is, reeds 7 eieren heeft gelegd. Volgens berichten in de dagbladen is te Berlijn voor weinige dagen een hengst uit Engeland aan- gekomen, die voor de Trakehner stoeterij bestemd, voor niet minder dan f 30,000 aangekocht was. De landw. Zeitung van Westfalen en Lippe, op het gebied van meststoffen eene trouwe raadsman, zegt, dat deze twee nieuwe guano's in samenstelling enz. het best met Baker-guano overeenkomen. Het gemiddelde gehalte aan phosphozure kalk klimt echter bij deze guano's tot op 80 a 90 pCt., ter- wijl het gehalte aan koolzure kalk bij de Enderbury- guano hoogstens gelijk is aan dat van Baker-guano, maar bij Raza-guano geheel en al ontbreekt. De beide guano's zijn dus beter dan Baker-guano en moeten gehouden worden voor de beste grondstollen ter bereiding van superpliosphaten, die tot heden in den liandel verkrijgbaar zijn. Megnin besclirijft in het Bulletin de la sec. centr. met. vet., seance du 24 Juin 1875, een geval van zeer Snellen dood bij een paard, veroorzaakt door het gebruik van gerstekaf. De scherpe naal- den hiervan hadden in groote hoeveelheid de maag doorboord en waren in de lever gedrongen, welke laatste daardoor verweekt en verscheurd was. De kleine openingen in de maag hadden zich onmiddellijk na den doorgang der kafnaalden ge sloten. Aan het paard had men sleehts weinig ziekelijks waargenomen; het was onrustig, maakte eenige be- wegingen met de beenen, verdraaide de oogen en na nauwelijks 10 minuten had de ademhaling opgeliouden. Een Russisch grondeigenaar beweert, dat hij zijn veestapel, gedurende het heerschen der runderpest en niettegenstaande deze voortdurend met pest-zieko die- ren in aanraking was, voor besmetting heeft behoed, door het gewone drinkwater voor zijne koeien door zeewater te vervangen. Men deelt zelfs mede, dat men aan runderpest lijdcnde koeien aan de Zwarte Zee gebracht heeft, waar zij sleehts zeewater ver- kregen en dat zij genezen zijn. Mentha als melkverdrijvend middel, door prof. Kohne. Volgens Linnaeus zou de Mentha een waterig worden der melk, volgens Laewis eene vertraagde stolling veroorzaken. Bij inwendige aan- wending van een aftreksel van pepermunt zou zich de melkverdrijvende werking zeer sterk openbaren. Ik heb zeer dikwijls als een tamelijk zeker melk verdrijvend bij nagenoeg afgemolken koeien, welke vet gemest moesten worden, het volgende recept aangemengd1-| pond aftreksel van pepermunt- kruid, i pond azijn en 0,60 gram loodazijn. Zelden was op den 3n of 4n dag eene herhaling dezer gift noodzakelijk. Den 22 dezer had voor de stad Antwerpen eene ramp op de Schelde plaats. De Engelsche stoomboot State of Nevada, van de Red Star Line, verliet de Rijnkade, op het oogen- blik dat de Engelsche stoomboot Rallus, van Liverpool, de haven binnenliep. [Op de hoogte van de lichplaats, welke de State of Nevada verlaten had, kwamen de twee vaartuigen met elkander in aanraking. Genoemde stoomboot stoote met den achtersteven tegen erne der zijden van den Rallus en met zulk geweld, dat de schok tot op grooten afstand kon worden gehoord. Onmiddellijk daarna zag men aan boord van de Rallus de noodseinen hijschen; de schroef van de State of Nevada had een groot gat in demachien kamer van de Rallus geslagen. Het water drong met geweld in het schip, het vuur werd uitgedoofd en daardoor alle bestuur van het lekke vaartuig onmogelijk. Onmiddellijk werd er hulp afgezonden en verscheiden sleepbooten namen de Rallus op sleeptouw. Ten 12$ ure gelukte het aan de vereenigde pogingen, de Rallus onder den linkeroever op het drooge te brengen, zoodat alle verder gevaar ge- weken is. In den afgeloopen nacht is, bij laag water het lek gestopt. De schade is aanzienlijk. Ook de State of Nevada moet schade aan zijn roer bekomen hebben. Er is een onderzoek inge- steld. De Frankf. Zeit. deelt uit Darmstadt berichten mede over het proces tegen den Nederl. majoor Steck, beschuldigd zooals men weet, van bij de wet verboden werving van Duitschers voor den Ned. Ind. krijgsdienst; de heer Steck heeft herhaalde malen zoowel in Duitsche als in Ned. bladen gezegd, dat hij geheel onscliuldig is aan het hem ten laste gelegde, terwijl hij tevens verzekerde dat hem van Duitsche zijde gezegd is geworden, dat de zaak niet verder zou worden vervolg, daar uit de instructie was gebleken, dat er geen termen van vervolging waren. Toen Steck naderhand werd gedagvaard voor de Duitsche rechtbank te verschijnen, weigerde hij te komen, daar hij gereed stond naar Indie te vertrekken. Het proces nu had volgens de Frankf. Zeit. Zaterdag 11., voor de rechtbank te Darmstadt plaats, in tegenwoordiglieid van een groot aantal nieuwsgierigen. Na vermelding van de verklaring, die de heer Steck heeft gegeven van zijn houding, het geven van raad, in enkele gevallen het leenen van reisgeld, wordt, onder hetgeen bezwarend is voor den bescliuldigde, opgenoemd een ten zijnen huize in beslag genomen uitvoerige correspondentie met den secretaris-generaal van de Hollandsche kolonien, Henny, waaruit zou blijken dat de heer Steck heeft voorgesteld een onder zijn bevel staand vrijkorps van 2000 man op te rich ten voor den oorlog tegen Atchin, een voorstel dat, volgens het Duitsche blad, niet zou zijn aangenomen, omdat men vreesde voor verwikkelingen met de Duitsche regeering. De heer Steck werd echter daarop uit- genoodigd andere middelen aan te geven, waardoor het doel kan worden bereikt, zonder hem en de Nederlandsche regeering in moeilijkheden te brengen. Ten einde nader hierover te onderhandelen, ging de heer Steck //op staatskosten" naar den Haag en den 6 April 1875 schreef de heer Henny aan Steck, dat hij met genoegen had gezien, dat hij reeds aan 'twerk was. Die correspondentie levert het voor- naamste bewijs dat Steck geworven heeft, terwijl hij later zou hebben verklaard, dat hij wel Zwitsers, maar geen enkelen Duitscher heeft trachten te werven. De medebeschuldigde van den heer Steck, zekere Schwarz, een ongunstig bekendstaand persoon, was voor de rechtbank verschenen en bleek volgens de Frankf. Zeit. een zeer ondergeschikte rol te hebben vervuld. Het O. M. eischte schuldigver- klaring van Steck als //werver van den eerste rang" en veroordeeling tot gevangenisstraf van 1$ jaar, en van Schwarz tot gevangenisstraf van 8 maanden. De verdediging was opgedragen aan den advocaat Gallus, die betoogde dat art 141 van het Strai- wetboek hier niet van toepassing was, daar het geven van raad en hulp aan hen, die reeds het besluit genomen hebben om in vreemden krijgs dienst te i reden> niet strafbaar is. De rechtbank heeft den heer Steck wegens aan- werven van soldaten veroordeeld tot acht maanden gevangenis en Schwars wegens medeplichtigheid tot vier maanden. GEMENGDE BERICHTEN. Men schrijft uit Vlissingen, 23 Jan.Gister- middag is alhier door rijksambtenaren, bijgestaan door de politie, ten huize van den restaurateur der spoorwegstations, in beslag genomen een hoeveelheid

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1876 | | pagina 2